Soome jäi järjekordsest Pukki-peost napilt ilma, Sloveenia üllatas Horvaatiat (0)

Teemu Pukki kaks väravat tõid Soomele punkti, aga seekord mitte enamat. Foto: Scanpix / EPA / Kimmo Brandt

Kolmapäeva õhtul Euroopas avalöögi saanud MM-valiksari algas pauguga, kui Türgi seljatas kodus Hollandi. Väga lähedal oli võidule ka Soome, kes juhtis Teemu Pukki tabamustest kodus Bosnia ja Hertsegoviina vastu, kuid lasi siiski külalistel 2:2 viigini jõuda. Võitu ei saanud avavoorust kirja kumbki 2018. aasta MM-i finalist, sest Prantsusmaa tegi kodus viigi Ukrainaga, Horvaatia kaotas aga võõrsil Sloveeniale.

FIFA arvestuse alusel maailma hetke parim koondis Belgia jäi küll kodus kiirelt Walesi kauni söödumängu tulemusel kaotusseisu, ent Kevin de Bruyne taastas õige pea viigi ja kohe viis kaitsja libastumise ära kasutanud Thorgan Hazard belglased ka juhtima. Lõppseisu 3:1 vormistas penaltist Romelu Lukaku, kuid alagrupi esikoha pidi Belgia jätma Eestit 6:2 sugenud tšehhidele.

A-grupis asus Iirimaa võõrsil serblaste vastu juhtima, kuid avapoolaja lõpu eel viigistas Dušan Vlahovic. Serblaste jokkeriks osutus Fulhami ründaja Aleksandar Mitrovic, kes lõi teisel poolajal õige pea pärast vahetusest sekkumist ühe ja siis teisegi värava. Mitrovici 2:1 tabamus sündis seejuures eriti efektsel moel, sest ta tõstis karistusala joone tagant palli üle liiga kaugele välja tulnud väravavahi.

Teises sama grupi kohtumises tegi Portugal aserite väravale 29 pealelööki vastaste nelja vastu, seejuures läksid neist 15 ka raamidesse, samas kui Aserbaidžaan saatis kõik oma neli üritust väravast mööda. Ometi võitis Portugal lõpuks vaid 1:0, ainus tabamus märgiti aserite äärekaitsja Maksim Medvedjevi omaväravaks.

D-grupis suutis Soome väravas seisnud Jesse Joronen 55. minutil tõrjuda Miralem Pjanici penalti, kuid palli juures oli esimesena Pjanic ja avas ikkagi skoori. Vaid kolm minutit hiljem asus tööle supervormis olev Pukki-nimeline väravamasin: Nikolai Alho lattilöögi järel vormistas ta värava eest viigi. Väravajahile läinud Bosnia unustas kaitsetöö ja Pukki pikk soolo viis soomlased juba juhtimagi, ent viimane sõna jäi ikkagi Miroslav Stevenovicile, kelle madalat lööki ei suutnud Joronen tõrjuda.

Samas grupis viis karistusala nurgast palli tagumise posti kõrvale keerutanud Antoine Griezmann prantslased üsna kiirelt kodus juhtima. Ukraina aga ei murdunud ning 57. minutil oli neil kõvasti õnne: Serhii Sõdortšuki löök tabas Prantsusmaa kaitsjat Presnel Kimpembet kõhtu ning pall veeres Hugo Lloris' jaoks püüdmatult posti kõrvale. 1:1 tulemusega kohtumine ka lõppes.

Ukraina võttis Pariisist kaasa viigipunkti. Foto: Scanpix / SIPA / Christophe Saidi

Eesti naabritest sai minuti jagu rõõmu tunda Läti, kes asus kodus Montenegro vastu tänu Janis Ikaunieksi tabamusele juhtima, kuid lasi külalistel kohe järgmisel rünnakul vastata. Viigistanud Stevan Jovetic viis 83. minutil Montenegrosse kõik punktid, põrutades kauglöögi lati alla. Lätlaste alagrupikaaslane Gibraltar suutis küll Erling Braut Haalandi 62 minutit nullil hoida ja seejärel vahetati Dortmundi staar sootuks välja, kuid Gibraltari õnnetuseks olid teised mehed selleks ajaks ikkagi juba kolm korda skoori teinud ning Norra lahkub kaljusaarelt 3:0 võiduga.

Õhtu ühe suurema üllatuse valmistas Sloveenia, kes lasi Jan Oblakil horvaatide lööke tõrjuda, lõi ise rikošeti abiga juba 15, minutil ühe värava ära ja hoidis edu lõpuni. Lisaks Austrias sündinud ja klubijalgpalli Šveitsis Luganos mängiva 22-aastase Sandi Lovrici tabamusele pidi Horvaatia väravas seisnud Dominik Livakovic tegema veel paar suurepärast tõrjet, et mitte lasta kaotusseisul paisuda. Venemaa sai samas alagrupis "kohustusliku" võidu Malta üle, Küpros ja Slovakkia tegid aga õhtu ainsa väravateta viigi.