Menüü
Veebisait

Soome maadleb Vene karuga, Türgi taastab eneseuhkust, stiilne Itaalia püüab Šveitsi kellad nulli keerata (0)

Üks skalp võetud, läheb Soome järgmist jahtima. Foto: Scanpix / Reuters / Hannah McKay

Esimene ring on EM-il läbi ja kõik meeskonnad nähtud, kolmapäev lükkab käima teise mänguderingi. Päeva alustavad kell 16 Eesti naabrid Soome ja Venemaa, kell 19 võtavad järje üle Türgi ja Wales ning õhtule panevad kell 22 punkti Itaalia ja Šveits.

  • 16.06. kell 16.00 B-grupp Soome - Venemaa
  • 16.06. kell 19.00 A-grupp Türgi - Wales
  • 16.06. kell 22.00 A-grupp Itaalia - Šveits

Emotsionaalselt Ameerika mägedeks kujunenud avamängus Taanilt kolm punkti võtnud soomlased võivad Venemaa vastu minna ühelt poolt pingevabalt, teisalt teadmisega, et veel üks punkt võiks tähendada juba alagrupist edasipääsu. Belgiale kindlalt alla jäänud Venemaad rahuldab seevastu vaid üks: võit.

Taani-mängus juhtunu võib soomlasi loomulikult endiselt mõjutada, tõdes peatreener Markku Kanerva. "Teise inimese sisse ei näe. Pole kerge keskenduda jalgpallile, kui miski muu äkitselt hoopis olulisemaks kerkib. Peame lihtsalt külma pead hoidma, sest Venemaa tuleb meid kahtlemata kõvasti suruma. Tuleb sellele vastu pidada ja oma võimalusi otsida."

Soomlaste väravavaht Lukaš Hradecky rõhutas, et meeskonnavaim on nende jaoks ülimalt tähtis. "Kui oleks mingeid tülisid, mõjuksid need halvasti. Aga seda muret meil pole. Naljad on küll kehvad, ent ei riku tuju," lõõpis Hradecky. "Kahest allesjäänud mängust vajame veel ühte punkti, sellest peaks piisama."

REKLAAM

Venemaa poolkaitsja Aleksei Mirantšuk märkis, et Soome on harjunud kaitsma ja oskab seda teha. "Peame neile korralikku pressi tegema, et nad ei saaks vasturünnakuid üles võtta. Selleks tuleb aga olla kannatlik. Vaja on lüüa väravaid, teha pressingut, mängida kiirete söötudega ja enesekindlalt, aga mitte liiga tormakalt."

Kaitsjalt Georgi Džikijalt üritati välja pressida vastust küsimusele, kas tegu on derbiga: asub ju mängu toimumispaik Peterburi Soome piirist vaid 400 kilomeetri kaugusel. "Ma ei tea sellest midagi, ma olen Moskvast!" naeris Džikija, kuid lisas tõsisemal toonil, et soomlasi tasub karta küll. "Soome on distsiplineeritud meeskond, aga oskab ka rünnata. Peame olema väga ettevaatlikud just standardolukordade puhul. Tegu on meie jaoks kahtlemata võtmemänguga."

Kui Soome ja Venemaa viimati vastamisi läksid, võitis Venemaa MM-valiksarjas mõlemad mängud 3:0, ent see oli ammu, aastatel 2008-09. Seekordse lahingu eel oli mõlema meeskonna viimasel treeningul üks puuduja - soomlastel varbavaluga hädas olev kaitsja Joona Toivio, venelastel vanameister Juri Žirkov. Ent kui Toivio on mängupäevaks ikkagi valmis, siis avamängus lihast rebestanud Žirkovi turniir on paraku läbi.

Kristjan Jaak Kangur: "Objektiivselt on Venemaa tugevam. Aga see on Venemaa, kes mängib võidukohustusega, ja venelased on varemgi sellistes olukordades valusalt näppu lõiganud. Koondise ümber on avamängu järel juba tekitatud negatiivne õhustik ja kui mängu jooksma ei saada ... Viigipunkti võtab Soome ikka ära!"

Coolbeti koefitsiendid:

Soome võit - 6,10
Viik - 3,50
Venemaa võit - 1,72

Turniiri eel üheks üllatajaks loetud Türgi valmistas avamängus pettumuse, sest initsiatiiv anti Itaaliale ning väga kaitsvalt mängides eksiti ise palju, tulemuseks 0:3 kaotus. See tähendab, et Walesi vastu tuleb kindlasti võitu püüda, aga sama vajab ka Wales, kes avamängus Šveitsiga viiki leppis.

Türgi ja Walesi eelviimane omavaheline kohtumine lõppes 0:0 viigiga. Viimane? Türklaste 6:4 (!) võiduga. EM-il vaevalt sellist tenniseskoori näeb, väravateta viik on märksa tõenäolisem. 

Peatreener Senol Günes kinnitas, et Türgi kaitsjad Caglar Söyüncü ja Umut Meras on pisivigastustest hoolimata mängukõlbulikud. "Kriitika on teretulnud, aga see olgu konstruktiivne. Mina vastutan avamängu tulemuse eest, kuid oleksime võinud ka hästi mängida ja ikkagi kaotada. Kui peaksingi teiseks kohtumiseks algkoosseisus mõne muudatuse tegema, siis taktika tõttu, mitte seepärast, et ei usaldaks mõnda oma mängijat.  Kaitsetöö on meie trump ja peame seda kasutama, sest Walesi üleminekud rünnakule on head."

Türklaste kapten Burak Yilmaz märkis, et Bakuus peaks olema küllaldaselt Türgi poolehoidjaid. "Avamängus olime võõrsilmeeskond ja seda võis vägagi tajuda. Nüüd saab samasugust kogemust tunda Wales. Esimesest mängust saadud negatiivsed emotsioonid on kõrvale lükatud, rääkisime tehtud vigadest ning usun, et me ei korda neid."

Gareth Bale peab hoogu lisama. Aga sama peab tegema kogu Walesi koondis. Foto: Scanpix / Zuma Wire / Marcio Machado

Walesi suurim staar Gareth Bale jäi avamängus veidi varju, aga ei taha enda isikut üle tähtsustada. "Küsimus pole selles, kas mina suudan juurde panna, vaid selles, kas suudame seda ühtse meeskonnana teha. Olen sama juttu kogu koondisekarjääri jooksul rääkinud. Üks mees ei tee midagi ära, vaja on meeskondlikult head etteastet."

Peatreener Rob Page ei tahtnud öelda, nagu oleks võit kohustuslik. "Me ei võta asja nii. Liigume ühe mängu kaupa edasi. Jah, usume, et selles mängus on meil head võimalused hästi hakkama saada. Aga see on ikkagi raske mäng. Nii mängijad kui ka treenerid on näljased, rääkisime üheskoos kõigest, mida saame parandada. Kui suudame räägitu ellu viia, saadab meid ka edu."

Kristjan Jaak Kangur: "Türgi peab oma tõelist nägu näitama, muidu on tõenäoline, et alagrupist edasi ei saadagi. Oma nõrkusi ja tugevusi hästi teadva Walesi kaitse murdmine pole samas kerge. Kuid Türgi võtab siit siiski võidu, miks mitte taas Burak Yilmazi värava(te) toel."

Coolbeti koefitsiendid:

Türgi võit - 2,51
Viik - 2,99
Walesi võit - 3,36

Itaalia oli avaringi üks silmapaistvamaid meeskondi, sest oma mäng suudeti vastasele kogu 90 minuti jooksul peale suruda. Šveits oli Walesist seevastu mänguliselt üle, aga ei suutnud palli väravasse saada, andis edu käest ja sattus raskesse seisu, sest kahe eeldatavamalt raskema vastasega on veel vaja mängida ning selg on vastu seina. Viiest viimasest omavahelisest mängust neli on lõppenud viigiga ning seekord võtaks Šveits ühe punkti ilmselt hea meelega vastu.

Itaalia juhendaja Roberto Mancini ei hakanud liigset viisakust teesklema. "Usun, et Itaalia on siin turniiril üks paremat jalgpalli näidanud meeskond. Vahetusi võib oodata, aga meeskond sellest ei muutu. Meil on 26 meest, kes kõik teavad, milline käekiri meil on. Vastane seda ei mõjuta. Aga Šveits on tugev meeskond ja me ei alahinda kindlasti kedagi."

Kogenud keskkaitsja Leonardo Bonucci lisas, et pilvedesse pole tõustud. "Kahe jalaga maa peale jäämine on eduka turniiri pant, oleme seda ammu rääkinud. Ma pole rahvuskoondises varem nii ühtset seltskonda näinud: noored ja vanad on kõik ühe asja eest väljas ning naudivad üksteise seltskonda. Kuid adrenaliin on see, mis mind käima tõmbab. Seega, veidi pinget peabki mängus olema, see on hea."

Mancini käe all Interis mänginud Xherdan Shaqiri teatas kohtumise eel, et kavatseb endist juhendajat kurvastada. "Mul on hea meel teda taas näha ja samuti on tore, et Itaalia koondis pakub viimastel aastatel ilusat jalgpalli. Kuid mul on plaanis talle pettumus valmistada. Usun endiselt, et meil on head võimalused grupist edasi pääseda."

Šveitsi juhendaja Vladimir Petkovic, kes juhendas aastatel 2012-14 Laziot, pikka juttu ei teinud. "Suur rõõm on pika pausi järel tagasi Stadio Olimpicol olla. Itaalia alistamiseks pole aga mingit salajast retsepti vaja. Peame olema 90 minuti jooksul vaprad ja kogu aeg mängus sees püsima."

Kristjan Jaak Kangur: "Itaalia oli avamängus ülimalt veenev ja taas kodupubliku ees tegutsedes on kõik trumbid nende käes. Šveitslasi vedas avakohtumises alt võimaluste realiseerimine, Itaalia ühtlaselt tugeval ründeliinil ei tohiks selles vallas probleeme tekkida. Itaalia võidab ja kindlustab edasipääsu."

Coolbeti koefitsiendid:

Itaalia võit - 1,66
Viik - 3,67
Šveitsi võit - 6,40

SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti