Menüü
TV
Veebisait

Soome meistrid Raadik ja Aarna: naiskonnas valitses nii vägev enesekindlus, et praegugi tulevad külmavärinad ihule (3)

Pille Raadik (vasakul) ja Signy Aarna (paremal) tulid Aland Unitedi koosseisus tänavu Soome meistriks. Fotod: Aland Unitedi kodulehekülg

8. novembril sai Signy Aarnast 19. välisriigi meistriks tulnud Eesti jalgpallur ning Pille Raadikust neljas, kes suutnud seda rohkem kui korra. Eesti naised tulid Soome meistriks Ahvenamaa klubiga Aland United, kes oli kahel eelmisel aastal pälvinud pronksi.

Ühes arvestuses on Raadik ja Aarna ka esimesed. Nimelt pole kaks Eesti jalgpallurit kunagi varem koos mõne välisriigi meistriks tulnud. Ning hooaeg oli eriti magus, sest tehti kuldne duubel, kuna oktoobris mängitud karikafinaalis alistati 2:1 Tikkurila Palloseura, kes oli ka Alandi lähim rivaal kõrgliigas.

Mõlemad eestlannad tegi kaasa Alandi kõigis 18 kõrgliigakohtumises. Kui keskkaitsja Raadik oli kindel põhikoosseisu liige (16 mängu alg11-s), siis hooaja jooksul kolm väravat löönud ründaja Aarna roll oli pigem vahetusest sekkumine (4 mängu alg11-s). Ent see roll oli naiskonnale tähtis. Muidu poleks klubi ju temaga oktoobris uut kahe-aastast lepingut sõlminud. Aland Unitedis oma 10. hooaja lõpetanud Raadiku praegune kontraht kestab veel aasta.

Lisaks meistritiitli kaitsmisele ootab teenekaid Eesti koondislasi – Aarnal on 94 ja Raadikul 84 A-maavõistlust – järgmisel aastal üheskoos ees ka Meistrite liiga, kus mängitakse esimest korda alagrupiturniir. Tõsi, sinna jõudmiseks peaks Aland alistama kolm vastast, mis on raske ülesanne.

REKLAAM

Pille, Aland Unitedi teeneka mängijana oskad kindlasti öelda, et kas just Signy oli naiskonnal puudu, sest kui 2016 saite 6. ja 2017 8. koha, siis tema liitumise järel tulid esmalt kaks pronksmedalit ja nüüd ka meistritiitel?

Raadik: Signy oli tõesti üks pusletükk, mis tuli juurde ja lisas jõudu. Aga neid pusletükke, mis lisandusid ja omavahel sobima pandi, oli päris palju. 2017. aasta hooaja järel vahetus naiskonna peatreener (juhendajaks nimetati senine abitreener, toona vaid 25-aastane Samuel Fagerholm), kes tõi klubisse järjest uusi mängijaid.

Tulemus sõltub väga palju sellest, kes on nõus Ahvenamaale tulema. Mina olen seal nüüd mänginud 10 aastat, aga olen erand, reeglina ollakse meil ikkagi maksimaalselt paar aastat ja liigutakse siis edasi. Viimase kolme aasta jooksul oli meie koosseis püsivam. Head mängijad jäid pikemaks paigale ning toodi ka täiendusi. Saime iga aastaga taset tõsta, mitte ei pidanud nullist uut naiskond ehitama.

Signy, sina oled üks neist, kes on nüüd Aland Unitedisse pidama jäänud? Mis sind esmalt sinna tõmbas ja mis sind seal hoiab?

Aarna: 2017. aasta hooaeg Kuopio naiskonnas oli väga raske. Kehv individuaalselt ja võistkonna jaoks veel kehvem (2014-2016 alati kahekohalise väravaarvuni jõudnud ja Soome kõrgliiga resultatiivsustabeli tipus figureerinud Aarna arvele jäi tol hooajal ainult viis tabamust – O. J.) ning uut lepingut Pallokissat mulle ei pakkunud.

Aland Unitedi mänedžer võttis aga ühendust ja uuris, kas soovin Ahvenamaale minna. Ei mõelnud hetkegi! Tegelikult olid nad mind eelnevatel aastatel kutsunud, aga siis eelistasin Kuopiot. Ent lõpuks jõudsin Ahvenamaale ja seal ma nüüd siis olen!

Mis sind sinna pidama on jätnud?

Aarna: Meeldib. Ei! Väga meeldib. Kõik meeldib. Ma pole varem mitte üheski naiskonnas mängides end niivõrd hästi tundnud. Tiimivaim on vahva ja kui kogu pakett kokku panna, siis on see minu jaoks midagi enamat kui ainult jalgpall.

Aland United vist ei mängi ainult Soome meistritiitli nimel, vaid samal ajal väga selgelt ka Ahvenamaa eest, sest see saarestik on ju riik riigis nii juriidiliselt kui ka kultuuriliselt?

Raadik: Jah, nii on. Aga see Ahvenamaa esindamise tunne tekib ikkagi klubis pikemalt mänginud ja kohalikel jalgpalluritel.

No sa oled ju praeguseks kohalik!

Raadik: Peaaegu jah! Aga ühe-aastase lepinguga meile tulevad mängijad teevad oma hooaja ära ja liiguvad edasi. Neil seda tunnet ei teki.

Aarna: Kõlab veidi imalalt, aga mina armusin oma esimese hooajaga küll Ahvenamaasse täitsa ära! Tähtis, et klubis nähakse mind ja teisi mängijaid esmalt isiksusena ja alles siis jalgpallurina. Kohta, kus on võimalik end nii hästi tunda, on väga raske leida.

Kaks aastat järjest võitsite te pronksmedali, aga tänavu tulite meistriks. Mis oli see kvaliteedihüpe, mida te naiskonnana tänavu oluliselt paremini tegite?

Aarna: Kui kaitse on meil alati hästi pidanud (vaatab tunnustavalt keskkaitsja Raadiku suunas – O. J.), siis võrreldes eelmiste hooaegadega hakkas meie ründemäng paremini toimima. Tänavu oli meie kaitseliin igasuguse kahtluseta Soome liiga parim ning pall läks ka rohkem väravasse.

Raadik: Naiskonda toodi paar väga teravat ründemängijat, kes tõid kiirust ja suutsid väravaid lüüa (Aland Unitediga liitusid hooaja alguses USA poolkaitsja Ashley Riefner ja 2019. aasta MM-il Lõuna-Aafrika Vabariigi koondisesse kuulunud Ode Fulutudilu, kes oli 7 väravaga tänavu naiskonna resultatiivseim mängija). Nad andsid meie mängule juurde just selle nüansi, mis kahel eelmisel hooajal puudus. Seega väga õiged valikud.

Hooaja esimene pool meil kuigi hästi ei läinud, ent siis muutsime taktikalist asetust ja sellega pandi täkkesse. Hakkasime järjest võitma. Hooaja alguses olime aga kaotanud naiskondadele, kellele poleks tohtinud.

Soome kõrgliiga mängiti täna 10 naiskonna kaheringilise turniirina ehk koosnes 18 voorust. Esimeses ringis alustati 0:0 viigiga hilisema hõbemedalisti Tikkurila PS-i vastu, lisaks kaotati 0:1 Tampere Ilvesele (lõpuks 8. koht) ja sama skooriga ka Vantaa PK-35-le (7. koht).

Teine ring oli Aland Unitedi jaoks hoopis edukam - seal saadi kaheksa võitu ja üks kaotus (0:1 tiitlikaitsjalt HJK-lt, kes leppis lõpuks 4. kohaga). Pöördepunkt oli 22. augusti 3:0 võõrsil-võit Tikkurila PS-i üle, millega tõusti liidrikohale, mida enam käest ei antud.

Kas vastab tõele, et Aland Unitedil on Soome kõrgliiga kõige suurem koduväljaku-eelis? Ühelt poolt fännide, aga teisalt seetõttu, et vastaste jaoks on pikk reis harjumatu.

Aarna: Olen ka Alandi vastu mänginud ja pigem ütleks küll, et nii on. Pealtvaatajad elavad Ahvenamaal alati naiskonnale kõvasti kaasa. Selle hooaja võimsaim emotsioon oli karikavõistluste poolfinaal Kuopio Palloseura vastu, mis läks penaltitele (Aarna ise eksis, aga naiskond võitis – O. J.). See oli hull thriller ja publiku toetus vägev.

Raadik: Eks reisimine ole vastasele raske küll. Tuleb kell kuus hommikul ärgata ja laevaga Ahvenamaale sõita. Aga meie reisime ju samuti. Isegi, kui oleme selle režiimiga harjunud, siis väsitab see ikkagi. Pole lihtne minna platsile nii, et terve öö oled laevas, jõuad hommikul Helsingisse, loksud viis-kuus tundi bussis ja siis on mäng.

Aarna: Aga tänavu oli reisimine meie jaoks luksuslikum kui varem!

Raadik: Koroonaepideemia tõttu muutusid laevagraafikud ja öised sõidud Helsingisse polnud enam võimalikud, mistõttu läksime võõrsil-mängule alati päev varem kohale ja ööbisime hotellis. See aitas palju, saime puhanult mängida.

Kuidas möödus kevadine koroonapaus? Mida teha tohtisite ja saite?

Raadik: Meil olid Soome kõrgliiga naiskondade seas ilmselt kõige paremad tingimused. Kui teised ei tohtinud midagi teha, siis meie saime harjutada väikestes gruppides või väljakuid individuaalselt ikkagi kasutada. Kui Helsingi oli lukus ja seal ei saanud teha mitte midagi, siis meie saime treeningutega jätkata.

Aarna: Ahvenamaa kohalik võim ei kehtestanud nii rangeid piiranguid, sest seal – ptüi-ptüi-ptüi – on koroonaviirus üpriski kontrolli all olnud ja midagi väga hullu juhtunud pole. Võimalus kevadel treenida võis mängida oma rolli, et hooaja lõpus palju võite saavutasime. Kuna kõik pisidetailid etendavad mingit rolli, siis kahjuks see meile kindlasti ei tulnud. Pigem ikka väike eelis.

Kuivõrd närviliseks kujunes hooaja lõpp, kui meistritiitel üha lähemale tuli?

Aarna: Pinge oli alati laes, sest me ju tahtsime nii väga võita. Ja pidime võita, et eesmärk saavutada. Aga võrreldes kahe eelmise hooajaga valdas mind isiklikult küll tänavu suur kindlus isegi siis, kui jäime kaotusseisu. Tundsin, et tuleme kindlasti mängu tagasi ja lööme need vajalikud väravad ära.

Viimases voorus, kui kuldmedalid olid kaalul, jäime ju Espoo Honka vastu 0:1 kaotusseisu. Korraks käis paanika läbi. Aga siis ütlesin vahetuspingil võistkonnakaaslastele, et pole põhjust muretseda, vaid see on ainult aja küsimus, kui mängu tagasi tuleme. Nii ka läks (Aland United viigistas kiiresti ja võitis 3:1 – O. J.).

Mille pealt selline enesekindlus tekib?

Raadik: Heade soorituste ja võitude pealt.

Aarna: Võistkonna enesekindlus oli lihtsalt nii suur.

Raadik: Erinevus oli tõesti tohutu. Kui 2019. aastal karikafinaali mängisime, ei valitsenud riietusruumis tunnet, et me teeme selle kindlasti ära (Aland kaotas mulluses karikafinaalis HJK-le 0:1 – O. J.), aga tänavu oli jutt lihtne: vastasel pole mingit varianti, vaid me läheme ja teeme neile ära. Tegimegi (Aland alistas Tikkurila 2:1, naiskonna avavärava lõi Raadik – O. J.).

Pingelise tiitliheitluse tõttu oli hooaja lõpus oli iga mäng meie jaoks nagu finaal. Teadmine, et meil on naiskonnas mängijad, kes suudavad need momendid tekitada ja väravad ära lüüa, andiski enesekindluse. Lisaks tugev kaitse. Meile ei löödud praktiliselt kunagi üle ühe värava (meistriliigas juhtus see ühes mängus, mille Aland 6:2 võitis – O. J.). Olime veendunud, et isegi kui vastane skoori teeb, siis me lööme rohkem.

Säärane riietusruumis valitsenud enesekindlus on ju neetult hea tunne, mida tunda!

Raadik: On küll, jah. Tõesti on.

Aarna: Mul tulevad praegugi külmavärinad peale, kui seda meenutan. See oli tõesti väga võimas!

Meistritiitel tähendab ka kohta järgmise hooaja Meistrite liiga eelringis. Kas see preemia on juba praegu ka mõtetes?

Aarna: Jah, ikka. Ma olen 30-aastane ja väga pikalt jalgpalli mänginud, aga eurosarjakogemust mul seni pole. Väga äge, et saab karjääri jooksul midagi sellist ka kogeda.

Raadik: Meistrite liiga on lisamotivaator küll. Teadmine, et meistritiitliga kaasneb see võimalus, muudab võidu erilisemaks. Me ei tulnud praegu ainult Soome meistriks, vaid pälvisime eurosarja näol ka ekstraboonuse. Ja see on päris suur ekstra!

Kui Ahvenamaaga viimati Meistrite liigas mängisime, siis meil ei läinud hästi. Mängud toimusid ... huvitavas keskkonnas. Ja mitmed meie mängijad olid U20 MM-finaalturniiril. Nüüd tahame minna ja näidata, et suudame klubina selles sarjas ka edukalt mängida.

Raadik mängis Aland Unitediga Meistrite liigat 2014. aasta suvel, kui Bosnia ja Hertsegoviinas toimunud eelringiturniiril kaotati kaks mängu ja võideti ühe. Edasi ei pääsetud. Hooajal 2021-22 mängitakse naiste Meistrite liiga uue formaadi järgi, mis näeb esimest korda ette alagrupiturniiri 16 paremale. Sinna jõudmiseks peab Aland United alistama kolm vastast.

Pille Raadik (vasakul) ja Signy Aarna Eesti koondise treeningul. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

* * *
Pille Raadik

Sünniaeg: 12. veebruar 1987
Positsioon: keskkaitsja
Klubikarjäär: 2004-2006 JK Piraaja, 2007-08 Tallinna Kalev, 2009-10 FC Flora, 2011-… Aland United (Soome)
Koondisekarjäär: 84 mängu, 0 väravat
Saavutused: Soome meister 2013 ja 2020, Soome hõbe 2012 ja 2014, Soome pronks 2015, 2018 ja 2019, Eesti aasta naisjalgpallur 2012

Signy Aarna

Sünniaeg: 4. oktoober 1990
Positsioon: ründaja
Klubikarjäär: 2008-2013 Põlva FC Lootos, 2014-2017 Kuopio Pallokissat (Soome), 2018-… Aland United (Soome).
Koondisekarjäär: 94 mängu, 26 väravat
Saavutused: Soome meister 2020, Soome pronks 2014, 2018 ja 2019, Eesti aasta naisjalgpallur 2011 ja 2015, Naiste meistriliiga parim mängija 2010 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

INCE   •  
Tublid naised need Alandi omad :)
footymees   •  
Head t66!
Priit Hermits   •  
Väga tublid 💪

Sisene
MILANO ON TÄNA SININE
Milline derbi: Zlatan kakles Lukakuga, sai punase ning Inter võitis mahakantud mehe seitsmenda üleminuti väravast
PREMIUM LIIGAST
ÜLEMINEKUD
PÕNEVAT
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Noorusliku jalgpalli kehastajaks kerkinud Flora ähvardab äkitselt vananeda
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20