Menüü
TV
Veebisait

Sõpruse puiesteelt Griezmanniga silmitsi: kohtunik Dennis Antamot ootab elu suurim mäng (1)

Peakohtunikuna on Antamo teenindanud 170 Veikkausliiga mängu, FIFA kohtunik on ta 2012. aastast. Foto: veikkausliiga.com

Meistrite liiga A-alagrupis kohtuvad täna Atletico Madrid ja Monaco. Platsile jooksevad mitu maailmameistrit ja esimese suurusjärgu tähte, aga ka Soome kohtunikebrigaad.

Alles paar päeva tagasi saime lugeda, et Eesti kohtunikele usaldati üks seni suurimaid mänge - Chelsea ja PAOK-i matš Euroopa liiga alagrupiturniiril. Põhjanaabrid soomlased pälvisid aga veel aste kõrgema tunnustuse, kui nende brigaad määrati üle 23 aasta Meistrite liigat vilistama.

Kui toona mõistis Meistrite liigas peakohtunikuna õigust Ilkka Koho, siis nüüd Mattias Gestranius, üks sügisel elitaarse FIFA VAR-i koolituse läbinud 17 kohtunikust. Vahest veelgi põnevam on, et Gestraniuse abiliste hulka kuulub ka mees, kes alustas oma teekonda Madridi Sõpruse puiesteelt.

Kohtume Dennis Antamoga, kes veidi üle aasta Neste Eesti peadirektorina töötanud, esmaspäeva lõunal. Rootsis sündinud Antamo, kes elab ja töötab Eestis, kuid peab end soomlaseks, on suures Meistrite liiga lahingus ametis väravataguse lisakohtunikuna.

Täna oled Sa siin, aga vähem kui 48 tunni pärast Madridis, tegemas viimaseid ettevalmistusi. Kas oled juba veidi ärevil?
Veel mitte, veel mitte. Lahkume homme hommikul ja muidugi see on meie kui Soome kohtunikebrigaadi jaoks midagi uut, aga ma ei ole närvis. See on osa tööst, suurepärane võimalus õppida midagi uut ja loodetavasti õnnestuda.

Kui alustasid aastaid tagasi kohtunikutööga, kas kujutasid ette, et võid siia välja jõuda? 
Alustasin kohtunikuna 1997. aastal, olen selles valdkonnas töötanud ligi 20 aastat. See algas minu jaoks suvetööna, aga samm-sammult oleme edasi liikunud ja nüüd oleme siin, kus Meistrite liiga mängud on käeulatuses. See on väga tore.

Kas pead seda oma seni kõige tähtsamaks määramiseks?
Määramise mõttes - jah. Meistrite liiga on Meistrite liiga. Oleme vilistanud Euroopa liigat ja rahvuskoondiste mänge, mul on olnud väga häid mänge, aga Meistrite liiga on tohutu, väga suurepärane turniir.

Milliseid mänge Sa senistest esile tõstaksid?
Hea küsimus. On üsna raske neid järjekorda panna, aga oleme vilistanud näiteks Dortmundi mängu, rahvuskoondiste tasandil Itaaliat. Lisaks näiteks Barcelona kontrollmängu Helsingis ja Tottenhami oma Inglismaal. On olnud palju häid mänge, aga see on muidugi suur võimalus.

Hoolimata Eestis elamisest vilistad Sa üsna palju Soome kõrgliigas - lõppenud hooajal näiteks 17 mängu. Kuidas õnnestub Sul aega jagada?
See on raske osa, vahel on keeruline kombineerida tööd Eesti Neste osakonda juhtides ja Soomes vilistamist, kuid tänu Nestele on see võimalik. Mul on selle üle väga hea meel.

Mängijad on Sind valinud ka Veikkausliiga aasta kohtunikuks. Kui oluline selline tunnustus kohtunikule on?
Minu jaoks on see kõige suurem preemia kohtunikutöös. On tõsi, et kohtunikud ei saa palju auhindu, kuid võimalik on saada tunnustust ka näiteks alaliidult. Arvan siiski, et oleme mängijatega üks suur jalgpallipere ja kui su kaastöötajad sind kõrgelt hindavad, on see veel väärtuslikum.

Antamo (paremal) ja brigaad mõistmas õigust Manchester City mängul. Foto: Tero Turunen / eek.fi

23 aastat on möödunud sellest, kui soomlane viimati Meistrite liigat vilistas. Kas olete teisel pool lahte kõrgendatud tähelepanu all?
Muidugi on see suur asi. Ilkka Koho vilistas Amsterdami Ajaxi mängu 1995. aastal, liiga palju aega on mööda läinud. Nüüd on meie kord selles kätt proovida. Oleme aastaid selle nimel palju vaeva näinud, peaaegu kümme aastat sama brigaadiga koos töötanud. Oleme palju treeninud ja palju mänge teenindanud. See on meie jaoks suur asi, aga samamoodi Soome jalgpalli ja Soome kohtunike jaoks.

Teid ootab mäng kahe suure klubi vahel alagrupiturniiri viiendal mängupäeval. Üsna palju on kaalul.
Nagu ütlesin, see on jalgpall. Mängijad mängivad, meie mõistame õigust, teeme oma tööd. Teame muidugi, milline on situatsioon alagrupis, aga meie osa on vilistada.

Peakohtunik Mattias Gestranius käis VAR-i koolitusel, mille Yle tõi teie määramise juures välja ühe olulise põhjusena.
Osalt kindlasti, aga neile mängudele määramise saamiseks ei pea seda koolitust läbima. Muidugi on see hea märk, et Mattias on üks vähestest, kes selle võimaluse sai, nii tema enda kui meie meeskonna jaoks. 

Mattias ütles samas loos, et sai UEFA-lt mänguks üle saja lehekülje materjali ja valmistumiseks kulub kaks-kolm päeva. Kuidas see protsess teiste kohtunike jaoks välja näeb?
Jah, saime samad materjalid. Seal on palju, mida õppida ja analüüsida. UEFA teeb suurepärast tööd, tänu millele ei pea me ise informatsiooni otsimisele aega kulutama - nad annavad meile kogu vajaliku info.

Mida see pakk endas sisaldab?
Seal on absoluutselt kõike, mida sa ette oskad kujutada. Klipid nende varasematest mängudest, kõik alates nurgalöökidest, karistuslöökidest, küljeautidest. Seal on tõesti kõike.

Kas lisakohtuniku töö on mingis mõttes keerulisem? Mängus võib esineda pikki perioode, kus Sinu jaoks suurt midagi ei juhtu, aga iga otsus on oluline.
Tõsi ta on. See on üks pool, mida tuleb mõista. Teine pool on vaatenurgad - kohtunikuna oled harjunud mingite liigutustega, aga nüüd on nurgad täiesti teistsugused. Platsi keskel näed asju ühe nurga alt, aga värava tagant hoopis teiselt poolt. See on meie jaoks väljakutse, aga olen saanud selles rollis olla umbes 20-25 mängus ja see on piisav kogemus.

Mis lisakohtuniku töös veel oluline on?
Alati on väga oluline ka kommunikatsioon - konkreetsus ja lühikesed laused. On hea, et me ei pea enam väravaid vaatama, selle töö teeb meie eest kell ära. Osaleme aktiivselt nendes situatsioonides, mis toimuvad meie lähedal. Kui midagi toimub meist kaugemal, peame oma otsustes olema sada protsenti kindlad.

VAR-i esimene suur etendus oli sel suvel MM-il. Foto: mykhel.com

Mängijad, kes Sinu karistusalas tegutsevad, on näiteks Antoine Griezmann ja Diego Costa. 
Nemad on mängijad, meie kohtunikud. Loodetavasti me ei puutu kokku. Nad on muidugi suured staarid, keda kõik teavad, aga nad on osa mängust nagu meiegi. Võitluses on mängija mängija vastu, nimed pole olulised.

Mis on mängus, millest võtavad osa mitmete erinevate rahvuste esindajad, teie omavaheline suhtluskeel?
Inglise keeles, aga kui keegi mängijatest räägib sinu keelt, saame nendega oma keeles rääkida. Ma muidugi ei tea, et selles mängus soomlasi või eestlasi osaleks (naerab - I. L.). Vajadusel on võti kehakeel. On ka mänge, kus pealtvaatajad teevad nii palju lärmi, et on raske sõnu kuulda ja vastata.

Lisakohtunikud ja VAR võivad küll kokku käia, aga enamasti üks asendab teist - kumba Sina eelistad?
Muidugi on tore mängus osaleda, aga minu teada kavatseb UEFA seda muuta, ilmselt juba järgmisest aastast on VAR kasutusel. Siis ei ole minu kui lisakohtuniku roll enam nii oluline. Pean seega ütlema, et eelistan kuut kohtunikku!

Soome kohtunike juht Jouni Hyytiä ütles Yle-le, et kahe kuni nelja aasta pärast oleks reaalne VAR ka Veikkausliigas kasutusele võtta. Kas pead sellist arengut tõenäoliseks?
Muidugi on see süsteem üsna kallis, aga kui tahad teha esimesi samme, ei pea kohe kõige kallimat ostma. Ilmselt ei kasutaks me sama, mida kasutatakse Premier League'is või Bundesligas, aga on ka odavamaid variante. On oluline ajaga kaasas käia.

Sa oled nüüdseks üle aasta Eestis töötanud. Kas jõuad silma peal hoida ka siinsel jalgpallil?
Jah, loomulikult. On mängijaid, kes on Soomes mänginud, on põnev nende käekäiku jälgida. Olen suur jalgpallifänn, see on minu jaoks kõige ilusam ja olulisem mäng. Ei ole vahet, kas Eestis, Soomes, Inglismaal või Hispaanias.

Milline Eesti liiga tase Sulle võrreldes Soomega tundub?
On raske võrrelda, sest siin ei ole ma mänge vilistanud, aga olen saanud Soomes vilistada kontrollmänge, kus on osalenud näiteks Nõmme Kalju ja Flora. Siin on mõned suured klubid, kolm-neli meeskonda mängivad head jalgpalli. Arvan, et siinne tase on Soomega võrreldav.

Kas vaatad mänge ka selle pilguga, kas ja kuidas kohtunikud eksivad?
See on kohtunike jaoks normaalne. Eksimine on inimlik. Eesti kohtunikud eksivad, aga vigu teevad ka Soome või Inglismaa kohtunikud. See on osa mängust. Muidugi anname endast parima ja püüame vigu vältida, aga kõige olulisem on suured otsused õigesti teha. Teeme palju trenni ja analüüsime mänge, aga kõige olulisem on koostöö. Kui võrdlen kohtunikuks olemist tööga siin Nestes, siis kumbki ei ole ühemeheetendus. Oluline on omada häid kaaslasi.

Vaadates veelkord üle lahe, siis Soome koondise jaoks on olnud väga edukas sügis.
See on Soome jalgpallile tõesti suurepärane olnud. Meil olid Rahvuste liigas head tulemused ja loodetavasti suudame nii jätkata. Olen mängijatega rääkinud ja nad ütlevad, et meeskonna sisekliima on väga hea. Nad saavad ka klubides üha rohkem vastutust. Muidugi teeb ka Markku Kanerva selgelt midagi õigesti (muigab - I. L.).

***

Tänan Dennist intervjuu eest ja soovin edu mänguks. Tippkohtuniku töö ei ole lihtne - juba teisipäeva varahommikul lendas ta Helsingisse, et lennata sealt koos ülejäänud brigaadiga läbi Londoni Madridi, kus sama päeva õhtul ootasid esimesed koosolekud ja treeningud.

***

28. novembril kell 19.55 Wanda Metropolitanol Madridis

Atletico Madrid – AS Monaco

Peakohtunik: Mattias Gestranius
Abikohtunikud: Peter Aravirta, Mikko Alakare
Neljas kohtunik: Jukka Honkanen
Lisakohtunikud: Antti Munukka, Dennis Antamo

Kommentaarid

aitäh   •  
hea intekas!!!

Sisene
KÕVA SÕNA
Võimas! Napoliga kaks aastat järjest liiga võitnud Tammik käis testimisel maailma parimate sekka kuuluvas Saksamaa tippklubis
KAUA TULNUD KAUNIKENE
Euromängud on tagasi: kas Inter saab Hispaania üllatajast jagu?
JUULI PARIMA OTSINGUIL
VIDEO | Neli ristnurka lajatatud võiduväravat ja akrobaatiline boonus: kes lõi Premium liiga juulikuu ilusaima?
PJK - FLORA
Pikk ette (ja ise järele) | Liit võiks Transile vastu tulla ja erandiga pentsiku peitusemängu lõpetada
KLAVAN JA CAGLIARI
Flora ja Eesti koondise poolkaitsja Lillemäe siirdub USA-sse
PÕNEVAT
 
Piletita maailma kõige kiiremini keerleval karussellil
VÄLISMAA
Piletita maailma kõige kiiremini keerleval karussellil (3)
Jorge Jesus võitis Flamengoga rohkem tiitleid kui sai kaotusi ja jättis lahkudes viiekordse maailmameistri kõverpeeglisse põrnitsema.
SOCCERNET TV
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
15
13
1
1
40:11
40
2.
Nõmme Kalju FC
15
9
2
4
28:10
29
3.
Tallinna FCI Levadia
15
8
3
4
37:23
27
4.
Paide Linnameeskond
15
9
0
6
32:20
27
5.
Viljandi JK Tulevik
15
8
0
7
22:26
24
6.
Tartu JK Tammeka
15
4
4
7
15:24
16
7.
JK Narva Trans
15
4
4
7
18:22
16
8.
FC Kuressaare
15
4
3
8
15:26
15
9.
Tallinna JK Legion
15
2
4
9
7:23
10
10.
JK Tallinna Kalev
15
2
3
10
8:37
9
VIIMASED PILDIGALERIID