Menüü
Veebisait

Šotimaa lõpetab pika ootuse, Poola kahur laetakse esimest korda, Hispaania ja Rootsi mängivad koroonakarikale (0)

Kas Robert Lewandowskist saab viimaks mitte ainult Poola, vaid ka kogu finaalturniiri suur staar? Foto: Scanpix / Zuma Press / Mateusz Slodkowski

Uue nädala esimene päev saadab EM-il võistlustulle mitu meeskond, kel soov endiste aegade hiilgus taastada. Šotimaa võõrustab Glasgow's Tšehhit, Poola läheb Peterburis vastamisi Slovakkiaga ja Hispaaniale sõidab Sevillasse külla Rootsi.

Eelvaadete lugemiseks kliki koondise nimel!

Üle pika aja jälle EM-ile pääsenud šotlastel on võimalus koduseinte toel teha peaproov teise vooru suurele lahingule Inglismaaga. Samas on nemad EM-il esimest korda pärast 1996. aastat ehk turniiri, kus debüteeris ja jõudis koguni finaali Tšehhi koondis. Pärast seda on tšehhid kaasa löönud kõikidel peetud finaalturniiridel ehk seekord alustatakse seitsmendat järjestikust EM-i.

Viimastel aastatel on loosiratas šotlasi ja tšehhe õige mitmel korral kokku viinud, viimati mullu sügisel Rahvuste liigas. Toona võitis Šotimaa mõlemad mängud: võõrsil kaotusseisust 2:1 ja kodus 1:0. Kaotuseta ollakse neljas viimases omavahelises mängus, tšehhide viimane võit jääb juba 2010. aastasse. Finaalturniiri raames kohtutakse aga esmakordselt.

REKLAAM

Šotlaste peatreener Steve Clarke märkis mängueelsel pressikonverentsil, et mitmel mehel on suurte finaalide kogemus ja finaalturniiri pinge ei tohiks neile pähe pugeda. "Andy Robertson on võitnud Meistrite liiga ja klubide MM-i. Billy Gilmour sai mõne nädala eest samuti Chelseaga Meistrite liiga finaalist osa. Scott McTominay mängis Euroopa liiga finaalis. Ma ise olen abitreenerina Meistrite liiga finaalis olnud. See pole teema. Ütlen meestele kindlasti enne avavilet, et nad mängu naudiksid, siis on nad lõdvestunud ja asjad tulevad välja."

Kapten Andy Robertson lisas, et 23-aastane ootus ei mängi mingit rolli. "Oleme saanud sel EM-il juba mitut mängu vaadata ja pole mingit vahet, kas satud siia iga nelja aasta tagant või esmakordselt nagu näiteks Põhja-Makedoonia. Oma riigi esindamine on alati emotsionaalne, võtmeküsimus on selles, kuidas sa tundeid kontrollida suudad. Tšehhi on kõva vastane, peame nende löömiseks näitama oma parimat mängu."

Meeskondade liidritena jooksevad väljakule Andy Robertson ja Tomaš Soucek. Foto: Scanpix / AFP Andy Buchanan / Michal Cizek/

Tšehhide kapten Vladimir Darida, kes on põlvkonnavahetuse üle elanud koondises üks neljast varasema suurturniiri kogemusega mehest, ei teinud suurt numbrit sellest, et Hampden Parki tribüünid tekitavad Šotimaale koduse tunde. "Väga hea, et publik tagasi on, nad annavad mängule kindlasti palju juurde. Väga palju otsustab ka see, kes paremini stardist minema saab. Peame tegema parema alguse kui viimati siin mängides."

Peatreenerilt Jaroslav Šihlavylt uuriti, kas kevadel Euroopa liigas Rangersi ja Slavia mängus puhkenud rassismitüli võib kuidagi seekordset mängu meenutada. Tšehhi koondislane Ondrej Kudela sai juhtunu eest kümnemängulise keelu ega saa seetõttu EM-il kaasa lüüa. "Ma ei usu, et selle tõttu mingit vaenulikkust õhus oleks. Küllap valitseb platsil ausa mängu vaim. Šotimaa on viimasel ajal aina tugevamaks läinud, aga see on mõlemale meeskonnale turniiril esimene mäng, nii et alustame ühelt pulgalt."

Kristjan Jaak Kangur: "Šotlaste poolt on koduseinad, aga räägitagu mida tahes, võidukohustuse tekitab ligi veerandsajandi pikkune EM-paus kindlasti ka. Tšehhi tugevust on raske hinnata, turniiri eel jäädi Itaaliale 0:4 alla, aga Itaalia näibki olevat hirmkõva. Samas võideti eelmisel EM-il mänginud Albaaniat 3:1. Kõige lihtsam pakkumine oleks võitluslik 1:1 viik."

Coolbeti koefitsiendid:

Šotimaa võit - 2,79
Viik - 2,99
Tšehhi võit - 3,06

Robert Lewandowski. Poola võimaluste kohta on sellega paljutki öeldud, sest sellise esiründajaga meeskonda peab kartma igaüks. Juba mitmendat turniiri järjest tulevad poolakad kohale kõrgete ootustega, aga seni on nendega võrreldes põrutud. Slovakkide ootused on seevastu üsna madalad, koondist on viimasel ajal kippunud räsima erinevad sisetülid.

Eelmine EM oli Poolale vastakas, sest kolmandal katsel pääseti lõpuks alagrupist edasi, aga veerandfinaalis sai tee ikkagi otsa. Slovakkia osales viie aasta eest EM-il esmakordselt pärast Tšehhoslovakki lagunemist ja jõudis kaheksandikfinaali. Senisest kaheksast omavahelisest mängust on Poola võitnud kolm ja Slovakkia neli. Viimane, maavõistluse raames Slovakkia 2:0 võiduga lõppenud duell peeti aga juba nii ammu kui 2013. aastal.

Poolakate kaitsjalt Grzegorz Krychowiakilt küsiti turniirieelsete maavõistluste kohta, kus Poola viigistas 1:1 Venemaaga ja 2:2 Islandiga. "Me ei valmistunud sõprusmängudeks, valmistusime finaalturniiriks. Esmaspäevaseks mänguks oleme valmis. Keegi ei taha tunda sama nagu MM-il, kust alagrupikohtumiste järel koju sõitsime. Olen kindel, et Poola lööb sel turniiril väravaid, aga kaitses peame kõvasti vaeva nägema."

Poola portugallasest juhendaja Paulo Sousa märkis, et algkoosseis on tal ühe-kahe väikese erandiga selge. "Esmaspäev on minu treenerikarjääri üks tähtsamaid päevi. Esindame kogu Poola riiki ja tahame koju naasta, naeratus näol."

Marek Hamšik. Foto: Scanpix / AFP / Vlastimil Vacek

Slovakkia kõige nimekam mees Marek Hamšik piirdus mängu eel lühikese kommentaariga: "Mis oleks meie jaoks hea tulemus? Mitte kaotada. Aga läheme endast parimat andma ja vaatame, mis välja tuleb. Ise olen terve ja vormis, muresid pole," sõnas Hamšik, kelle ettevalmistust turniiriks on pärssinud vigastused.

Peatreener Stefan Tarkovic rõõmustas selle üle, et kõik hoolealused on terved. "Kõik on valmis endast maksimumi andma. Mind ei huvita absoluutselt, kumb on paberil soosik. Olen õnnelik, kui saame püstipäi väljakult ära tulla ja fännidele tõestada, et oleme tulnud siia oma riigi nimel võitlema."

Kristjan Jaak Kangur: "Löögu väravaid Lewangoalski või keegi muu, Poola jaoks ei ole vähimatki muud võimalust peale võidu, kui tahetakse alagrupist edasi minna. Võit ka tuleb, skooriga 3:0."

Coolbeti koefitsiendid:

Poola võit - 1,78
Viik - 3,47
Slovakkia võit - 5,88

Hispaania koondise kohal on küsimärgid alates sellest hetkest, kui Luis Enrique EM-koosseisu välja kuulutas. Miks ei ole seal Sergio Ramost ega üldse ühtegi Real Madridi meest? Lisaprobleeme tekitas Sergio Busquetsi positiivne koroonaproov, mis sundis igaks juhuks koostama teistest eraldi asuvat ja treenivad varumeeskonda. Viimased märgid on siiski julgustavad ja lubavad loota, et rohkem nakatunuid pole.

Rootsi arvas, et sai oma halva uudise Zlatan Ibrahimovici puudumise näol kätte juba ammu enne turniiri algust, ent siis lõi nendegi leeri välk sisse. Dejan Kulusevski ja Mattias Svanberg pidid koroonasse haigestumise tõttu samuti treeninglaagrisse sõitnud koosseisust maha jääma. Mänguliselt on 2021. aasta aga olnud Rootsile hea, sest viiest mängust on võetud viis võitu.

Omavahel mängiti ka EM-valiksarjas ning kui kodus suutis Hispaania 3:0 võita, siis Stockholmis lepiti 1:1 viigiga. Seekord mängitakse Sevillas ehk kodupubliku ees ning see annab hispaanlastele lootust, et läbi aegade 15 mängust Rootsile loovutatud kolmele võidule lisa ei tule. Hispaania ise on võitnud seitse vastasseisu, kuuel korral on lepitud viiki.

Hispaania juhendaja Luis Enrique. Foto: Scanpix / EPA / Juan Carlos Hidalgo

Luis Enrique lausus mängueelsel pressikonverentsil, et talle teeb rõõmu, kui mängijad räägivad, et mõistavad treeneri nõudmisi täielikult. "Veel rohkem rõõmustaks mind vaid see, kui nad seda homme ka väljakul näitaksid! Esimene mäng on nagu vannivee temperatuuri katsumine: kas kõik on ikka korras? Kui ütleksite, et homme me punkte ei saa, aga järgmised kaks mängu võidame, siis mulle sobiks ka see. Ent avamängu võitmine on võimalus enesekindlust koguda ja seda me kavatsemegi teha."

Äärekaitsja Jordi Alba kinnitas, et tema närvid on avamängu eel korras. "Magan alati hästi. Olen aastaid tipptasemel veetnud ja pingega harjunud. Kuid uhkusetunne, nälg ja adrenaliin valdavad mind platsile astudes endiselt. Meie stiil ja mänguplaan ei muutu samuti, olgu vastaseks kes tahes. Hispaania publik toetab meid samuti igal pool, kus mängime. Eesmärk on üks: tegutseda hästi ja võita."

Rootsi peatreener Janne Andersson otsustas mänguks treenida Andaluusia kuumuses ehk ajal, mil kohalikud rahulikult siestat peavad. "Tahtsime teha trenni ära võimalikult varakult enne esmaspäevaõhtust mängu. Ega me mängueelsel päeval niikuinii midagi intensiivset tee: väike sörk ja veidi palliliigutamist. Kas ma kurvastan selle üle, et Ramos ei mängi? Jäägu minugi poolest eemale, ta on väga hea mängija! Aga Hispaanial on nii palju väärt mehi, et nad võivad ka viis-kuus võrdset meeskonda välja panna."

Rootslaste liider, kogenud Sebastian Larsson meenutas, et Hispaania vastu tuleb keskendumist hoida avavilest lõpusekundini. 2008. aasta EM-il lõi David Villa hispaanlased 2:1 võidule üleminutitel ja ka seekordse EM-i valiksarjas hoidis Rootsi kodus võidust kinni üleminutiteni, kuniks sähvatas Rodrigo. "Vahet pole, mis seis on või mismoodi mäng on seni kulgenud. Kui hetkekski tähelepanul langeda lased, karistavad nad selle kohe ära," rõhutas Larsson.

Kristjan Jaak Kangur: "Janne Anderssonil on õigus - vahet pole, millise koosseisuga Hispaania mängib, kõvad on nad ikkagi. Küsige Leedult, kui ei usu ... Rootsil on ühtlast kvaliteeti, aga napib sädet, lisaks on mitu olulist meest kas koroonaga eemal või vigastusega hädas. Hispaania võidab 3:1."

Coolbeti koefitsiendid:

Hispaania võit - 1,38
Viik - 4,97
Rootsi võit - 10,66

SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti