Spordikanal vutita on kui pulm ilma pillita (21)

"Ott laulab ropu sisuga laulukesi." Foto: Siim Semiskar"Kaspar on hull, heas mõttes hull." Foto: Märt Vassiljev"Sai siis ka esimest korda Kalev Spordi pealt vutti vaadatud. No ja kommentaatorid on ikka tõelised klounid, igav ei hakka vähemalt... Rääkisid seal midagi muti-onu peost ja arutasid, miks neegrid kinnastes mängivad."

Nii kirjeldas Soccerneti foorumi kasutaja cannuman Ott Järvela ja Kaspar Koorti kommentaaroritööd.

"Mulle isegi meeldivad nad. Eriti, kui oled teises toas - siis kuuled ka, kui midagi juhtub, Teistega võid väravad maha magada," lisas kasutaja Shaq.

Kalev Sport tegi seda, mida Eesti vutifännid aastaid oodanud olid, võttes kavva Eesti ja Inglismaa liigamängude otseülekanded. Mahlaka sõnavaraga emotsionaalsetest kommentaatoritest on seejärel saanud omamoodi staarid.

"Roosade reedete" rubriigi eelviimane artikkel võtab vaatluse alla Järvela ja Koorti koostöö eredaimad viljad. Õnneks näivad hiljutised teated kinnitavat, et ei spordikanal ega jalgpalliülekanded ei kao majandusraskustest hoolimata kuhugi ning eelmise nädala nauditav sõprusmäng Itaalia-Brasiilia ei jäänud nende luigelauluks.

Nagu nuga ja kahvel

Kõik sai alguse umbestäpselt aasta ja kolm kuud tagasi, kui duo kommenteeris 11. novembril 2008 esimest korda koos Inglismaa kõrgliigamängu Chelsea-Everton. Mehed tõmbasid otsekohe oma värvikate kommentaaridega laiemat tähelepanu.

"Meie niiöelda stiil tekkis kohe alguses ja minu meelest täiesti valutult," räägib Koort. "Nii kujuneski, et Ott oma emotsionaalsel viisil keskendub ennekõike konkreetselt platsil toimuvale, mina oma rahustavamal viisil enam teoreetilistele targutustele."

"Koostöö sujub algusest peale hästi ja kogu aeg aina paremini," lisab omalt poolt Järvela. "Oleme nagu nuga ja kahvel - üks hoiab, teine lõikab."

"Otse-eetris kommenteerimine ja sellest kirjutamine, mis on ikkagi mu põhitöö, on kaks erinevat asja," jätkab Õhtulehe spordireporterina töötav Järvela. "Esimeses on tähtsam emotsioon ja hetk, teises üldistamine. Aga meeldivad mõlemad. Adrenaliinisõltlasele julgen jalgpalli kommenteerimist soovitada."

Koort muutub kommentaatoritööd kirjeldades aga suisa poeetiliseks: "Minu puhul on see ikkagi oma elu armastuse (mis nüüdseks on järjepidavalt kestnud juba oma 18 aastat), see tähendab jalgpalli ehk antud juhul jalgpalli vaatlemise ülim vorm."

Kohtumised poltergeistiga

Nagu iga Kalev Spordi usin jälgija teab, külastab seda telekanalit regulaarselt poltergeist ning Järvela&Koort said temaga juba esimese mängu ajal sinasõbraks.

"Chelsea-Everton toimus 11. novembril, et aga kanal käivitus 12ndal, siis pidime selle linti tegema. Esmalt selgus muidugi, et vajalik vastuvõtja, millega ametlikku pilti alla võtta, polegi veel Eestisse saabunud," meenutab Koort "lõbusat" algust.

Asi lahenes niiviisi, et mäng võeti kõrtsis DVD peale ning toodi siis neile pealelugemiseks. "Aga pärast esimese poolaja kommenteerimist selgus, et meie jutust polnud lindile midagi jäänud, seega alustasime otsast peale. Kogu see jant lõppes sügavas öös, ent tulemus polnud esimese korra kohta sugugi väga halb. Vist," loodab Koort.

Kõige lõbusamaks hindavad vaprad kommentaatorid eelmise hooaja üliolulist ManU ja Chelsea vahelist mängu, kus telepilt näitas terve esimese poolaja ainult player-camera pilti ehk ühtainsat mängijat. "Üritasime ka televaatajat selle juures hoida. Harukordne kogemus, igatahes," mäletab Järvela.

Kuigi äpradusi võeti eetris vastu huumoriga, võttis see Koorti sõnul närvi tõsiselt mustaks: "Me ei kommenteerinud/näidanud neid mänge ju mitte endale suureks rõõmuks, vaid ikkagi jalgpallihuvilisele, kes oli mingit mängu võib-olla kogu eelneva nädala oodanud, nüüd aga rikuti tema vaatamiselamus mingi tehnilise saamatuse tõttu lihtsalt ära."

Ott Järvela jäises Narvas. Ometi saab Eesti liigas tema arvates rohkem nalja kui Inglismaal. Foto: Siim Semiskar/ERR SportKillud ja ämbrid

Eriti kuulsad on Järvela&Koort oma teravate kildude ja värvikate võrdluste poolest, mida jookseb neil kui varrukast. Järvela sõnul sünnivad naljad spontaanselt ega püsi kaua meeles, sama lugu olevat sisse lipsavate äpardustega.

"Enamasti kuulen hiljem sõprade käest, et nii ja naa ütlesid," selgitab ta. "Ämbritega on samamoodi nagu kildudega - need tulevad ja lähevad ning meelde ei jää. Aga õnneks tuletavad
sõbrad-kolleegid ka neid meelde. Suur aitäh neile selle eest!"

Kolleeg Koortil ongi mõned seigad kohe varnast võtta: "Enamus nalju on muidugi siin-ja-praegu asjad, aga ületamatuks ššedöövriks tuleb loomulikult tunnistada Tarmo Kingi pealelöökide  iseloomustus Ott Järvela poolt: „Kingi löögid on nagu Kaagvere kooli kasvandikud – allumatud, kontrollimatud ja seiklushimulised.“"

"Meenub kohe ka karikamäng Viljandi Tulevik – Nõmme Kalju, kus olin ise ka kohapeal," jätkab Koort. "Lootsin seal vaikselt, et jumala eest lisaaega ei tuleks, sest sellisel juhul oleks ma maha jäänud viimasest bussist, millega koju Tartusse saada, ja muidugi pidi Ken Kallaste viis minutit enne normaalaja lõppu seisu viigistama!"

"Kuid minut hiljem taastas Felipe Nunes Kalju eduseisu, ja ma kardan, et nii mõnigi vutihuviline võis sel puhul mu hääles kuulda selget kergendusnooti," naerab ta.

Mida madalam tase, seda rohkem nalja

Vastukajasse suhtuvad mehed erinevalt. Kui Järvela hindab otsest ja isikustatud tagasisidet, aga anonüümsetest netikommentaaridest enda sõnul ei huvitu, siis Koort talletab vastukaja koguni järeltulevate põlvede jaoks.

"Mahlakamad vastukajad (nii positiivsed kui negatiivsed) olen kogunud spetsiaalsesse faili. Seda muidugi selleks, et kunagi aastate pärast lastelastele näidata, kui tegija vanaisa neil on," ütleb ka Soccerneti foorumis tegev olev Koort. "Kuna Järvela&Koorti retseptsioon on olnud üldiselt suhteliselt heatahtlik, siis tunnistan, et mul pole kommentaatorite kommentaatorite vastu midagi," lisab ta.

Kuigi Kalev Sport sattus suurtesse majandusraskustesse, jätkatakse viimaste uudiste kohaselt uue nime all ikkagi spordikanalina ja kõigi eelduste kohaselt jätkuvad ka jalgpalliülekanded. "Kui Kalev Sport jätkab, ja jätkab spordikanalina, siis ei näe ma varianti, et seal jalkat ei näidata, sest nagu ütlevad klassikud: „Spordikanal ilma jalgpallita on nagu pulm ilma pillita.“," arvab Koort.

"Loodame parimat. Eesti jalgpalli meistriliiga on äge ja väärib teleülekandeid," toetab ka Järvela. "Seal mängivad-vilistavad-asjatavad inimesed meie endi keskelt, kelle tegemised peaksid igale jalgpallist vähegi huvituvale Eesti elanikule korda minema. Tele-eeter on hea võimalus neid inimgruppe omavahel lähendada. Ja Eesti meistriliiga kommenteerimine on asi, mida ma naudin sama palju kui Inglise liiga kommenteerimist."

Järvela jaoks on koduliiga kohtumised kommenteerimiseks isegi lõbusamad: "Lõbusaimad mängud on muidugi need, kus juhtub kõige rohkem erakordseid asju. Selles mõttes teeb Eesti liiga Inglise omale silmad ette, et mida madalam tase, seda enam saab nalja."

Ott Järvela Kaspar Koortist

"Kaspar on hull, heas mõttes hull. Sest inimene, kes sõidab õhtul pimedas Tartust Viljandisse, et seal külma tuule käes kunstmurul toimuvat vutimatši kommenteerida, peab hull olema. Õnneks Eestis sääraseid hulle veidi ikka jagub. See tuleb meile kõigile ainult kasuks."

Kaspar Koort Ott Järvelast

"Et kaks kommentaatorit saaksid nädalast nädalasse koos jalkat kommida, peavad olema täidetud kaks nõuet: a) Mõlemad peavad jalgpalli armastama (ja sellest tuleneb juba ka kõik muu nagu teadmised jms, ühesõnaga jalgpalli „kultuurkiht“, ja mida paksem taoline „kultuurkiht“ on, seda parem!) ning b) Huumorimeeled peavad olema sarnased. Meil kolleeg Järvelaga on need eksistentsiaalsed nõuded täidetud.

Muuseas, avaldan siinkohal ka ühe saladuse kolleeg Järvela kohta – nimelt tekib tal paar minutit enne otse-eetrit hirmus otse-eetrikramp ning et sellest üle saada, laulab ta mikrofoni mitmeid äärmiselt ropu sisuga laulukesi. Ja nendest ongi abi!"

Stiilinäiteid Itaalia-Brasiilia mängust:

KK: "Kuigi oli karta, et lastakse vilistada vanal klounil Mike Riley'l, siis tegelikult on ikkagi Howard Webb võetud."
OJ: "Noor kloun või?"
KK: "Kohtunik."

OJ: "Ronaldinho AC Milanist ehk Itaalia jalgpalli vanadekodust. Tõsi küll, üsna kõbusast vanadekodust, mille liikmed liiguvad tihtilugu palju kõbusamalt kui nende nooremad kolleegid."

OJ: "Muide, kui panna ahi väravasse ja valmistada üks veepomm, siis on selline asi tõepoolest ka võimalik - vesi ahjus ja pall väravas ühekorraga."

OJ: "Brasiillased olid nagu kaheksajala kombitsad - võtsid Pirlo oma vahele ja tegid niimoodi: "Amps!""

KK: "No okei, sa võid ju teha võõrsil Colombia vastu kõrgmäestikus viigi - kuigi sa saad ka siis sõimata, kui brasiillane oled -, aga kodus Boliiviaga viiki mängida on juba liig."
OJ: "Samas on selge, et enne lendavad inimesed Marsile, kui et Brasiilia MM-finaalturniirile ei jõua."

KK: "Karistuslööki on sooritamas Ronaldinho ja tema maagiline peapael."
OJ: "Samasugune maagiline peapael on tegelikult ka Buffonil, nii et saab näha, kes on rohkem Harry Potteri raamatuid lugenud - kelle maagia on suurem."

OJ: "Õigupoolest läks pall üle otsajoone Lucio käest, aga kui selliste asjade eest penalteid antaks, siis me võiks jalgpalli mängimise ära lõpetada."
KK: "No Mike Riley ehk annaks, aga jumal tänatud - teda siin täna ei ole."

OJ brasiillaste ebaõnnestunud rünnaku kohta: "Pasunamees ei teadnud, mida viiulimees teeb. Ja timpanimees ei tulnud, sest keegi ei öelnud talle, et on vaja tulla."

KK: "Kui ütleme Rossi, mõtleme Rossit, kui De Rossi, siis De Rossit."
OJ: "Ja kui Rossi De Rossi, siis on mõlemad koos."

OJ: "Itaallased on väga lähedal omaväravale ja see oli ei keegi muu kui Gianluca Zambrotta, kes on täna juba kaks kooki küpsetanud. Mõtles, et topelt ei kärise ja nüüd, et võib siis juba kolmanda ka teha."

OJ: "See ei ole käsipall ja isegi võrkpallis vilistatakse selline asi soojaks palliks. Diego Maradona vaatab seda praegu kuskilt hotellitoast ja itsitab pihku: "Amatöörid!""

OJ: "Keegi pani kuskil sambalindi mängima ja meestel hakkasid jälle puusad nõksuma."

OJ: "Mauro Camoranesi versus Ronaldinho, Torino Juventus versus Milan - neil on omavahel kitkuda nii kanu, sigu kui lambaid. Karjakaupa."

OJ: "Luca Toni lööb sellised olukorrad 200-st 300 ära, aga täna oli siis ilmselt see 301. kord."

KK Alvese karistuslöögi kohta: "Aga see kahur lendab küll sinna kahurimeeste tribüünile." (mäng toimus Arsenali kodustaadionil)

KK Ott Järvelale: "Sina suure Beckhami-armastajana pead teda ka iga ülekande jooksul mitu korda ära mainima, aga tegelikult oskas Ronaldinho karistuslööke anda juba siis, kui Beckham veel ei teadnudki, mis asi see jalgpall on."

 

Kommentaarid

fänn   •  
Liiga palju tühja rääkimist, võiks rääkida asjast ja fakte...naq seda teevad proffesionaalsed kommentaatorid, mis sest et vahel võib tunduda igavana, aga vähemalt saad sa õiget infot ja ei kuula mingit jampsi kõrvu
Kilp@Mõõk   •  
Palve "kalev spordile" või kes ta tulevikus ka olema saab:
NÄIDAKE PALUN NEID MÄNGE, KUS PALLIVAD EESTI MÄNGIJAD. OLGU MÄNGUD NORRAST, INGLISMAALT, TAANIST, HOLLANDIST, UNGARIST. NEID MÄNGE OLEKS JÄLGIDA PÕNEVAM...
Ka Eesti liiga ja karikamänge peaks iganädalaselt näitama!

suhkam   •  
Teevad mängud väga heaks!
Tasemel vennad.
wenur111   •  
youtubes ka nendeśt head näited :P
Ragnar   •  
kildu saab koguaeg, aga vahest ka liiast. aga eesti parimad
dirty sanchez   •  
klounid.............aga mitte halvas mõttes:D
Margus   •  
Minu meelest on Järvela ja Koort ainukesed spordikommentaatorid Eestis, kes oskavad sporti kommenteerida nii, et see kaasa elama paneb. Jutt ka üldiselt üsna loogiline ja informeeriv.
Smirnoff   •  
Eesti parimad jalgpallikommentaatorid 100% Igav ei hakka ning on lõbus vaadata ka siis, kui platsil ei juhtu just eriti värvikaid asju..

EDU IGAL JUHUL!
Artur   •  
Hea lugu ideeliselt.
Võiksid kunagi ette võtta ka Eesti jalgpallikommentaatorid tervikuna, st analüüs ja kriitika.
wenur111   •  
Head komentaatorid on igaljuhul .
hajduk   •  
Koorti süda tuksub tammekale.
varix   •  
Järvela on ManU vana, aga kellele Koorti süda põksub?
er1k   •  
Väga mõnus lugemine.

Loodan, et neid hakkab kuulma see hooaeg lisaks EMV-le ka muid mänge kommenteerimas-
Hybrid Soldier   •  
Täiega head kommentatorid on! :D Alati saab naerda :P
PriitV   •  
oot aga mis järjel Kalev Spordi Premierleague ülekanded on siis?
romario   •  
Kalev Spordi vennad on tase ikka, Viasat Balticu nooored kommentaatorid on ikka haledad, vahel mõtled, et laseks hääle maha üldse. Jõudu jaksu!
kardo   •  
ega nad mõlemad siuksed heas mõttes jobud, vahel ajavad täielikku sogga vahepeal mitte :)
eits   •  
koort on kõva, minu meelest maailma tasemel kommentaator. teine mees tõesti kloun, alati nutab et mäng on igav jne.
hehe   •  
parajad klounid küll, aga igav tõesti ei hakka ;)
David   •  
This poitsng knocked my socks off
Larisa   •  
This is what we need - an insight to make evnyoree think

Sisene
VIIMASED KAHEKSANDIKFINALISTID
BRASIILIA HULLAS
Memo | Samba alaku ja horvaadid värisegu! Brasiilia astus tantsusammul üle Lõuna-Korea
JAAPAN LANGES
OTSE KATLAST
Pikk ette (ja MM-ile) | Katarist eluga tagasi: Argentina fännid lõid metroo kõlama, lösutav Infantino tülgastas
KATARI MM
SUURE DUELLI OOTUSES
Päeva klõpsud | Võimas Mbappe, naisfännide lemmik ja vägev soeng
KODUNE JALGPALL
KATARI MM
MM 2022 | Aitab tühjast lobast! Millisest liigast tulevad kõige kõvemad jalgpallurid?
REAMEES SAARMA
Debüüthooajal kõrgliiga parimaks valitud reamees Saarma: Anderlechtiga mängides taipasin, et ega see Premium liiga ju ka nii hull ei ole
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11