Suur ülevaade | Burnleyst Bayernisse! Hull tõmme püsib õhus, aga Chelsea ja Manchester Unitedi mure on veel suurem (1)

Kumb leiab enne uue tööandja, kas Robert De Zerbi või Mauricio Pochettino? Foto: Scanpix / Zuma Press / Paul Terry

Sada miljonit? Päris nii palju treenerite eest ei maksta, need summad kuluvad siiski mängijate peale. Aga üleminekuturg toimib samamoodi ka juhendajate seas ja see suvi tõotab kujuneda väga pöördeliseks, sest uut peatreenerit tahavad ja/või vajavad paljud tippliigade tippklubid.

Liverpool sai Jürgen Kloppi järglase juba paika - ohjad võtab üle Feyenoordist saabuv hollandlane Arne Slot. Ent värskelt on peatreenerita jäänud Chelsea, lahkub ka Bayerni juhendaja Thomas Tuchel ja küsimärgid on Barcelonat tüüriva Xavi pea kohal, rääkimata Manchester Unitediga ajalooliselt kehva aasta teinud Erik ten Hagist.

Näiteks Inglismaa kõrgliigas pani koos hooaja lõppemisega ameti maha koguni neli meest, sest lisaks Kloppile ja Pochettinole lahkusid ka David Moyes ja Roberto De Zerbi. West Ham leidis šotlasele asendaja Julen Lopetegui näol, Brightoni uus pealik pole aga veel teada. Saksamaal jätkab otsinguid Bayern, Freiburgis võtab ohjad üle Julian Schuster.

La Liga hooaega on jäänud pidada veel ühe vooru jagu ja näiteks Girona Meistrite liigasse viinud Michel Sanchez võiks olla kuum kaup. Itaalias näitas Juventus äsja ust Massimiliano Allegrile, Milan tahaks aga leida asemiku Stefano Piolile. Üks ilus teekond saab ka otsa - Cagliariga püsimajäämise juba kindlustanud Claudio Ranieri läheb pensionile. BBC pani huvitavamatele kõlakatele pilgu peale.

Vincent Kompany. Foto: Scanpix / Glyn Kirk / AFP

 • Vincent Kompany (38)

Mis toimub? | Pealtnäha ei ole Kompanyl midagi hõisata, sest kuigi ta pani Sean Dyche'i ajastuga võrreldes Burnley palju tänapäevasemat jalgpalli mängima, koguti Premier League'is hooajaga vaid 24 punkti ja kukkus tagasi esiliigasse. Aga mängijana suuri tegusid teinud belglast hinnatakse kõrgelt ja see on toonud kaasa suvise treenerituru seni kõige üllatavama asjade käigu.

Kuhu minek? | Bayernisse. Bayernisse?! Burnleyst?! Aga tõepoolest, Saksamaa suurklubi ja Kompany on väidetavalt juba kohtunud, et asja arutada. Ega Bayernil liiga palju valikuid ole, sest neile on juba ära öelnud nii Leverkuseni edu arhitekt Xabi Alonso kui ka vastavalt Saksamaa ja Austriaga EM-iks valmistuvad Julian Nagelsmann ja Ralf Rangnick. Kuna Kompany leping kehtib 2028. aastani, tuleks Bayernil ta inglastelt välja osta, aga rahahäda neil pole. Ja kui ühest B-tähega klubist teise minek ei peaks siiski tõeks saama, on veel kolmaski ehk Brighton.

Mida ise ütleb? | "Ma ei ole kunagi oma tulevikku kommenteerinud. Mitte kunagi. Ma ei tee seda praegu, pole teinud minevikus ega plaani teha ka tulevikus," lükkas Kompany pärast hooaja viimast mängu kõik selleteemalised küsimused kindlalt tagasi.

Mauricio Pochettino. Foto: Scanpix / Henry Nichols / AFP

 • Mauricio Pochettino (52)

Mis toimub? | Teisipäeval, kui hooaja viimase mängu lõpuvilest oli möödas vähem kui 48 tundi, teatas Pochettino, et paneb Chelseas ameti maha - "poolte kokkuleppel", nagu see käib. Šokk? Parasjagu, sest Chelsea hooajalõpp läks selgelt ülesmäge ja lõpuks jõuti kuuenda kohaga kenasti eurosarjagi. Argentiinlane pidi töötama keerulistes oludes, sest meeskonnale tehti mullu suvel täielik uuenduskuur, lisaks on ameeriklastest omanikud ... noh, leebelt väljendudes hüpliku meelelaadiga. Mida siis ette heita? Eeskätt vast seda, et kaitsemängu ei saadudki hooaja lõpuni paika ja selle eest vastutab omajagu ka Pochettino.

Kuhu minek? | Kes teab? Laualt on läbi käinud nii Bayerni kui ka Manchester Unitedi nimi, aga kui üks pluss on noorte arendamise oskus, siis erinevalt HSV-s mänginud Kompanyst ei valda Pochettino saksa keelt. Ja United on omadega veel suuremas segaduses kui Chelsea, mis tähendab, et eduni jõudmiseks läheb ilmselt vaja veel rohkem aega ja kannatust. Kas Pochettino maldab nii pikalt oodata? The Timesi väitel on argentiinlane ise "huvitatud", kui United peaks tõesti Erik ten Hagi teenetest sel suvel loobuma. Ja Daily Telegraph väidab sootuks, et kui inglased EM-i järel Gareth Southgate'ile ust näitavad, oleks Pochettino üks soosikuid.

Mida ise ütleb? | "Kui meie teed lahku lähevad, ei ole see maailmalõpp." Nii lausus Pochettino paar vooru enne hooaja viimast kohtumist.

Roberto De Zerbist sai äsja vaba mees. Kuhu ta maandub ja kes teda asendama hakkab? Foto: Scanpix / AFP / Glyn Kirk

 • Roberto De Zerbi (44)

Mis toimub? | Päev enne hooaja viimast kohtumist kinnitas itaallane, et tema ja Brightoni kaks aastat kestnud koostöö saab juba läbi. Taas muidugi "vastastikusel kokkuleppel", kuigi siin taga võib pigem näha De Zerbi rahulolematust sellega, et klubi on pigem võtnud suuna tippmängijate müümisele. Mullu võeti Premier League'is kõrge kuues koht ja jõuti klubi ajaloos esmakordselt eurosarja, tänavu pääseti Euroopa liigas alagrupi võitjana kaheksandikfinaali, aga liigas jäi laeks 11. tabelirida. 

Kuhu minek? | Bayernisse? Chelseasse? Manchester Unitedisse? Juventusesse? Milani? Itaallast tahaksid kõik, seega taandub küsimus pigem sellele, keda tema tahab. BBC sõnul on De Zerbi valmis naasma kodumaale, aga ka jätkama Premier League'is - ent viimast siiski juhul, kui talle pakub ametit mõni "esikuuiku klubi". Kuna Brighton ja De Zerbi jõudsid kompensatsioonis omavahel kokkuleppele, pole võimalikel kosilastel vaja tema eest raha välja käia, mis muudab Chelsea ja Unitedi huvi vägagi reaalseks.

Mida ise ütleb? | "Oleme otsustanud minna eri teid, et nii klubi kui ka mina saaksime jätkata tööd moel, mis mõlemale kõige paremini sobib. See puudutab nii plaane ja tulevikunägemusi kui ka töötegemist ja inimlikke väärtusi," viitas De Zerbi lahkumisintervjuus sellele, et tema ja juhtkonna vahelt on must kass läbi jooksnud.

Erik ten Hag. Foto: Scanpix / Isabel Infantes / Action Images via Reuters

 • Erik ten Hag (54)

Mis toimub? | Kaheksas koht ja miinusesse jäänud väravate vahe - Manchester Unitedi hooaeg oli katastroof. Vigastused küll kiusasid ja ka mängijad peavad pikalt peeglisse vaatama, aga ennekõike vastutab siiski treener. Hollandlase leping kehtib veel ühe aasta ning kui laupäeval karikafinaalis Manchester Cityst jagu saadakse, võib see osutuda tema päästerõngaks. Uued omanikud on kinnitanud, et nende projekt on pikaajaline ja kontoripoolel tehtud muutused võtavad niikuinii aega - äkki antakse siis ka ten Hagile veel üks võimalus end tõestada? Vajadusel saaks ju aasta pärast uue treeneriga täiesti uue lehe keerata.

Kuhu minek? | Kui ten Hag peaks ikkagi tööta jääma, on spekuleeritud Bayerni pakkumisega, sest hollandlane töötas seal kaks aastat noortega ja tema agent omab endiselt juhtkonnas häid tutvusi. Aga praeguseks näib, et sakslastel on paremaidki variante. Tagasi Ajaxisse? See ei pruugi jällegi ten Hagile endale meeltmööda olla.

Mida ise ütleb? | "Usun, et klubi omanikel jätkub kainet mõistus. Meie lahingud ei ole veel lõppenud, suur finaal ootab ees," vihjas ten Hag võimalusele, et kui United peaks suutma värsket meistrite Manchester Cityt laupäevases karikafinaalis üllatada, võib see klubijuhtide otsust muuta.

Thomas Tuchel. Foto: Scanpix / Jan Huebner / Imago / Jerry Andre

 • Thomas Tuchel (50)

Mis toimub? | Juba veebruaris anti teada, et Tuchel lahkub klubist hooaja lõppdes. Kui ootamatult selgus, et Alonso, Nagelsmann ega ka Rangnick ei soovi Bayernisse tulla, püüti midagi veel päästa ja Tuchelile jätkamise osas auku pähe rääkida. Asjata. Nüüd ollaksegi lõhkise küna ees, aga see pole Tucheli mure. Hoolimata sellest, et Bayern jäi üle pika aja ilma Bundesliga tiitlist ja kaotas Meistrite liigas vastuolulisel moel Real Madridile, on tema aktsiad endiselt hinnas.

Kuhu minek? | Chelsea või Manchester United? Esimene oleks juba käidud tee ja 2022 aasta detsembris ei mindud laiali just ülemäära sõbralikult, nii et vaevalt on asi praeguseks unustatud. United saaks toetuda teadmisele, et Tuchel on Inglismaa kõrgliigaga juba tuttav. Aga samas on sakslane nõudlik - kas talle suudetakse kohe kõike soovitut pakkuda? Ja sama küsimus nagu kõigi teiste Unitedi treenerikandidaatide osas: kas sakslane on ise valmis ootama, kuniks kontoripool jälle nõutud tasemele jõuab?

Mida ise ütleb? | "Pole mingi saladus, et mulle meeldis Chelseas, meeldis Inglismaal ja meeldis Premier League'is. See oli väga-väga eriline aeg," viitas Tuchel äärmiselt selgelt, kustpoolt ta ise uusi tööpakkumisi ootaks.

 • Ruben Amorim (39)

Mis toimub? | Kolm aastat tagasi viis Amorim Lissaboni Sportingu 19-aastase vahe järel uuesti Portugali meistriks. Järgnes hõbemedal ja mullu jäädi koguni neljandaks, aga tänavu tõusti jälle veenvalt tippu. Sporting kaotas lõpuks kogu liigahooaja peale vaid kaks mängu ja edestas igipõlist rivaali Benficat kümne punktiga. Aprillis käis Amorim Londonis West Hamiga juttu puhumas ja pidi seejärel teda reetmises süüdistanud fännidelt avalikult vabandust paluma, aga Liverpooli pakkumise lükkas ta juba veendunumalt ümber.

Kuhu minek? | Chelseasse? Londoni klubi kuulas Amorimi osas maad juba 2022. aastal, kui Tuchelile asemikku otsiti. Tema pragmaatiline lähenemine sobiks Chelsea nägemusega palju paremini kui näiteks Liverpooli omaga - see oli ka üks põhjus, miks Amorimi vahepeal teemaks olnud kandidatuur Kloppi asendajana üsna kiiresti maha kanti. Sporting on samas tagalat kenasti kindlustanud, sest Amorimi väljaostmiseks tuleb tasuda summa, mis BBC andmetel jääb 10 ja 20 miljoni euro vahele.

Mida ise ütleb? | "Minu tähelepanu on täielikult praegusel tööl ehk Sportingul. Aga tulevikku ei saa keegi meist kontrollida," jättis Amorim lahkumisvõimaluse õhku.

 • Kieran McKenna (38)

Mis toimub? | Ipswich Towni kahe hooajaga League One'ist kõrgliigasse tõstnud McKenna on brittide noorema põlvkonna värskeim komeet. Põhjaiirlane töötas Tottenhami ja Manchester Unitedi noortega, oli seejärel Unitedis nii Jose Mourinho, Ole Gunnar Solskjaeri kui ka Ralf Rangnicki abitreener, kuniks 2021. aasta talvel Ipswichi iseseisvalt kätt proovima siirdus. Edu tuli kiirelt, mullu suvel tõusti tagasi esiliigasse ja sealt tänavu hoobilt ka kõrgliigasse, kus viimati mängiti 22 aastat tagasi.

Kuhu minek? | Manchester Unitedisse? Chelseasse? Brightonisse? Esimesega seob McKennat minevik ja asjaolu, et ta on olnud poisikesest peale nende fänn. Kuid praegu ei pruugi olla parim aeg minna sinna klubisse oma hetkel laitmatu resümeega riskima. Chelsea tahaks samuti noort ja dünaamilist peatreenerit, aga sealgi on kontoripoolel omajagu muresid. Ja mõlema klubiga kaasneb hoobilt meeletu ootustekoorem, mida Brightonis ei ole. Kõik kolm on BBC väitel juba McKennaga ühendust võtnud, seega on Ipswichiga 2027. aastani lepingut omaval põhjaiirlasel valikuvõimalusi omajagu.

Mida ise ütleb? | "Spekulatsioonid käivad selle töö ja sellise eduga alati kaasas. See näitab, et sa oled midagi hästi teinud. Aga ma ei keskendu sellele," säilitas McKenna hooaja parima treeneri auhinda vastu võttes diplomaadivõimeid.

Lips kaelast, närvid krussis: Itaalia karikafinaal jäi Massimiliano Allegri viimaseks mänguks Juventuse peatreenerina. Foto: Scanpix / Giuseppe Maffia / IMAGO

 • Massimiliano Allegri (56)

Mis toimub? | Kuigi Juventus krooniti kümmekond päeva tagasi Itaalia karikavõitjaks, sai mängu ajal ülekeemine Allegrile saatuslikuks ja ta vallandati vaid kaks päeva hiljem. Itaallane viskas esmalt seljast pintsaku ja karjus neljanda kohtuniku peale, kohtunik näitas talle seepeale punast kaarti. Platsi äärest lahkudes ei rahunenud Allegri aga maha, vaid viskas lipsu kaelast ja asus triiksärki lahti nööpima. Lisaks sõimas ja ähvardas ta mängu järel ajakirjanikke. Aastail 2014-19 Juventusega viis järjestikust tiitlit võitnud Allegri naasis 2021. aasta kevadel, kuid edu korrata ei suutnud - tänavune karikas jäigi selle aja jooksul Juventuse ainsaks trofeeks. Liigahooaeg lõpetatakse tänavu siiski Meistrite liigasse viival kohal.

Kuhu minek? | Esimesed kõlakad viisid Allegrit Saudi Araabiasse Al-Ittihadi juurde, aga Itaalia jalgpalli telgitagustega suurepäraselt kursis olev Fabrizio Romano lükkas spekulatsioonid ümber. Et tema vallandamine tuli ootamatusena, on kogenud juhendaja järgmine töökoht seni ebaselge.

Mida ise ütleb? | "Ma tean, kust sind leida," olevat Allegri karikafinaali järel Tuttosporti ajakirjanikule Guido Vacagiole karjunud. "Ma tulen ja rebin sul mõlemad kõrvad peast. Tulen ja löön sind näkku, kirjuta oma ajalehes tõtt!"

Graham Potter. Foto: Scanpix / Toby Melville / REUTERS

 • Graham Potter (49)

Mis toimub? | Hea näide sellest, kuidas ülikõrged aktsiad vaid seitsme kuuga põrmu mängida - või antud juhul juhendada. Mõne aasta eest oli Potter treenerite turul kõige kuumem nimi ja paljud kadestasid, et Chelsea tema allkirja kätte sai. Seitse kuud hiljem oli Potter vallandatud ja töötu on ta siiani. Tõsi, kohati on see olnud pigem tema isiklik valik, sest pakkumisi on teinud nii mõnigi, lihtsalt Potterile pole need sobinud. Näiteks aprillis rääkis temaga Amsterdami Ajax, kuid Potter otsustas jääda suuremat kala ootama.

Kuhu minek? | Manchester United näib hetkel olevat kõige tõenäolisem sihtkoht, sest Potteri üheks plussiks on see, et tema eest ei ole vaja kellelegi midagi maksta. Uniteds peagi tööle asuv spordidirektor Dan Ashworth tegi Potteriga Brightonis koostööd ja tunneb teda hästi, ent jällegi on küsimärk selle kohal, kas United suudab pakkuda eeskätt just tulevikunägemuse ja strateegia osas selliseid tingimusi, mis Potterit rahuldaksid.

Mida ise ütleb? | Erinevalt teistest eelpool välja toodud kandidaatidest on Potter seni püsinud varjus ja oodanud oma võimalust.

Kommentaarid

Margus Triksberg   •  
Aga kuhu jääbZiidan

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EM-FINAALTURNIIR
LIVE: Poola ja Austria jahivad esimesi punkte, Lewandowski pingil (Poola viigistas!)
VIKTORIINISAADE
VIDEO | Kes paremini matsu jagab? Palumets ja Järvela vs. Pajunurm ja Õigus
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Kaks suurt prohmakat: Kaljult võeti värav, Levadiale kingiti penalti
EM-FINAALTURNIIR
COPA AMERICA AVAPAUK
Tiitlikaitsja Copa America avamäng: Messi unustas skoorimisputsad koju, aga söötis Argentina võiduni
VÄHE VÄRAVAID
Päeva pilk | Järjekordne kauglöök ja järjekordne iluvärav!
EM-PÄEVIK
PEATREENER
Peatreener | Paide vaevles ebakõlade all, Trans tegeles Kalju kaitsjate meelitamisega
EM-FINAALTURNIIR
SN Saksamaal | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
45:7
45
2.
Tallinna FC Flora
18
10
5
3
33:20
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
16
5
3
8
22:34
18
6.
FC Kuressaare
16
4
5
7
20:31
17
7.
Tartu JK Tammeka
16
4
4
8
20:22
16
8.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
9.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
10.
FC Nõmme United
16
2
4
10
10:30
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID