Menüü
TV
Veebisait

Tahtejõu ja mehisuse proov – kas Kalju suudab Dudelange'i nurka suruda? (7)

Nõmme Kalju meeskond peab tegema täna Dudelange'i vastu väga hea partii. Siis on edasipääs täiesti võimalik. Foto: Andrei Smetana

Eesti meister Nõmme Kalju on silmitsi harukordse võimalusega – loosiõnn on olnud sedavõrd armuline, et Euroopa liiga kolmandast eelringist edasipääsemiseks pole täna õhtul vaja korda saata imet, vaid teha lihtsalt üks (väga) hea mäng.

Kalju vastane on Luksemburgi meister Dudelange, kellele eelmisel neljapäeval võõrsil 1:3 alla jäädi. Võõrsil löödud väravate reegel tähendab, et edasipääsuks piisaks näiteks 2:0 võidust. Arvestades, et avamängus oli Kalju partii nadi, pole too tulemus kaugeltki võimatu. Vaja on vaid tähelepanelikku ja teravat esitust. Ilmselt ka natuke õnne.

Vastaseks oleva Dudelange'i staatus on nimelt kõvem kui sisu. Eelmisel hooajal alistati Euroopa liigas nii Varssavi Legia (Poola) kui ka CFR Cluj (Rumeenia) ning jõuti esimese Luksemburgi klubina alagrupiturniirile. Suvel vahetus aga sisuliselt terve koosseis – mullusest alles jäi vaid neli mängijat – ja ka peatreener.

Kogu lugupidamise juures Luksemburgi tšempionisse tuleb nõustuda Kalju kapteni Maximiliano Uggega, kes sõnas pärast võõrsil saadud 1:3 kaotust: "Tegemist pole ju vastasega, keda me ei suudaks alistada. Võrdleksin nende taset FC Flora või FCI Levadia omaga – nad mõlemad on tugevad vastased, aga mitte alistamatud."

Mõlemast kodusest suurrivaalist on Kalju tänavu jagu saanud. Ning Meistrite liiga esimeses eelringis alistati kahe väga südi ja hoolsa partii toel Põhja-Makedoonia esindaja Škendija. Kõiki neid kohtumisi ühendab aga asjaolu, et erinevalt Luksemburgis peetud avamängust oli Kalju jalgpallurite kontsentratsioon läbivalt väga hea.

Uus-Meremaa ründaja Max Mata alustab kohtumist ilmselt pingilt, aga tema on Kalju jaoks peamine relv teravuse lisamiseks. Foto: Andrei Smetana

Mõttekrambid ja -lodevus rangelt keelatud!

Olukord, kus ükski mängija ei luba endale mõttekrambist või -lodevusest tulenevaid libastumisi, on vältimatu eeldus, et saavutada täna õhtul A. Le Coq Arenal tulemus, mis viiks Kalju järgmisesse ringi, teeks neist esimese Eesti klubimeeskonna, kes osalenud ühel eurohooajal neljas eelringis, ja säilitaks võimaluse jõuda alagrupiturniirile.

Lisaks perfektsele kaitsemängule peab Kalju edasipääsemiseks Dudelange'ile väravaid lööma. Avamäng viitas, et Luksemburgi meeskond on kahes elemendis (väga) haavatav. Tuleb lihtsalt ise olla piisavalt näljane ja halastamatu kiskja ning need haavad lahti kiskuda.

Esiteks on Dudelange'i üleminek rünnakust kaitsesse kehv. Kohmakas ja sünkroniseerimata, mis pole tegelikult üllatav, sest kaks kuud koos viibinud meeskonna kokkumäng ei saagi kuigi ladus olla. Teiseks napib Dudelange'il võimsusest teisel korrusel ja standardolukordade kaitsmine on meeskonnale (suur) probleem. Just karistuslöögi-järgsest olukorrast sündis Kalju värav avamängus.

Et Kalju kavatseb keskenduda just nendele nüanssidele, ei varjanud eilsel pressikonverentsil ka peatreener Roman Kožuhhovski, kes muidu eelistab kohtumiste eel rääkida mittemidagiütlevas kõneviisis.

"Üleminekutel kaitsest rünnakule tuleb olla väga täpne. Kui võidame palli, siis peame rünnakule liikuma kiirelt. Lisaks on terve hooaja vältel olnud meie tugevuseks standardolukorrad. /…/ Pikki mängijaid on meil rohkem kui vastasel ja seda tuleb maksimaalselt ära kasutada. Aga suures plaanis pole meil vaja oma mängus muuta palju, vaid ainult ühte võtmedetaili, millest meeskond on teadlik, aga mida ma praegu siin avaldama ei hakka," märkis ukrainlasest peatreener.

Soccernet.ee andmetel on Kalju pärast Luksemburgist naasmist peetud treeningutel keskendunud rünnakute lõpetamisele tsenderduste läbi. Ilmselt ongi see võtmedetail, millest Kožuhhovski rääkis, sest Luksemburgis jäi tsenderdusi väheseks, vaid pigem prooviti karistusalasse jõuda läbimurretega.

Ründaja Peeter Klein peab tsenderdusi tõrjuvad Dudelange'i kaitsjad ebamugavasse olukorda panema. Foto: Oliver Tsupsman

Kalju kavatseb hakata Dudelange'i karistusala tsenderdustega pommitama

Täna kavatsetakse aga ilmselt panustada võitluslikkusele. Esmalt äärtelt laekuvate kõrgete tsenderduste nimel, kus võtmerollis Liliu lahkumise järel meeskonna esiründajaks kerkinud Peeter Klein. Ja seejärel ka õhuvõitlustele sageli järgnevate lahtiste pallide nimel. Just see peaks asetama Dudelange'i meeskonda ebameeldivasse olukorda, mis on vältimatu eeldus, et Kalju saavutaks enda jaoks soodsa tulemuse.

Samas ei maksa arvata, et Kalju eeldatav lähenemine Dudelange'i kuidagi ootamatult tabaks, sest Luksemburgi klubi on oma nõrkadest kohtadest teadlik. "Standardolukorrad on meie jaoks probleem, aga samas lahtisest mängust me vastasele üldiselt palju võimalusi ei anna, mis on jällegi hea," märkis Dudelange'i belglasest peatreener Emilio Ferrera.

Hooaega ebastabiilselt mänginud Kalju meeskonda ootab täna mehisuse ja tahtejõu proov, mille käigus tuleb tehniliselt osavam Dudelange suruda viimaste jaoks ebamugavasse olukorda, et luua eeldus edasipääsu jaoks piisava võidu saavutamiseks. Seda kõike tehes tuleb säilitada kannatlikkus ja tähelepanelikkus, et tehniliselt osav vastane ei pääseks Kaljut nõelama. Ülesanne pole kerge, aga kaugeltki mitte võimatu.

Nagu Soccernet.ee laupäeval kirjutas: "Reginald peab keskvälja valitsema, Sander Puri mängima nii, nagu kordusmängus Celticu vastu ning Ugge meeskonna üles kütma ja eeskuju näidates võitlusesse viima. Klein mängima sama kirega, mis maikuu kahes mängus Levadia vastu, ning Igor Subbotin olema täpne ja andma need läbisöödud, mida ta oma sõnade kohaselt täiega kaifib.

Äärekaitsjad Aleksandr Kulinitš ja Andri Markovitš ei tohi pablada ega lühisesse joosta, vaid peavad mängima eneseusuga ja rünnakule lülitununa vastase trahvikasti lähistel matši jooksul paar-kolm korda vastasest mööda mängima. Kaspar Paur peab standardolukordadest toimetama ainult kvaliteetseid palle ning Deniss Tjapkin ja Vladimir Avilov neid nutikalt ja isukalt ründama. Londak tegema tavapäraselt kindla partii."

Nõmme Kalju peatreener Roman Kožuhhovski. Foto: Oliver Tsupsman

Kui Dudelange langeb, muutub Euroopa kaardil üks hall laik värviliseks

Muuseas, Dudelange'i mullune saavutus tähendas, et Euroopa jalgpalliliidus (UEFA) on nüüd veel 16 liikmesriiki, kelle esindajad pole kordagi Euroopa või Meistrite liiga alagrupiturniiril osalenud. Nendeks on Island, Fääri saared, Põhja-Iirimaa, Wales, Bosnia-Hertsegoviina, Montenegro, Kosovo, Gruusia, Armeenia, Leedu, Malta, San Marino, Liechtenstein, Andorra, Gibraltar ja Eesti.

Kui Luksemburgi meistril jääb mullune temp tänavu kordamata, väheneb antud nimistu ühe riigi võtta, sest kui Dudelange alagrupiturniirile ei pääse, jõuab sinna ka Eesti, Armeenia või Gruusia klubi, sest Kalju – Dudelange paari võitja kohtub play-off'is FC Ararat-Armenia – Thbilisi Saburtalo paari (avamäng 1:2) võitjaga.

Mängueelsed kommentaarid:

Nõmme Kalju peatreener Roman Kožuhhovski: "Kui vaadata Maximiliano Ugge silmadesse, siis pole võimalik arvata, et ta pole mänguks valmis. Kogu meeskond on valmis. Tõsi, võõrsil saadud kaotus oli valus, aga samas kasvatas võidunälga. Usun oma mängijatesse ja emotsionaalse poole taha küll midagi ei jää. Kõik mehed on valmis endast kõik väljakule jätma."

Dudelange'i peatreener Emilio Ferrera: "Kalju lülitas konkurentsist Škendija, kes on minu hinnangul tugev meeskond (Dudelange ise sai Põhja-Makedoonia meistrist jagu eelmises ringis – O. J.). Järelikult on Kalju meeskonnal kvaliteeti ja peame homses mängus keskenduma erinevatele asjadele, sealhulgas ka standardolukordadele."

Nõmme Kalju kapten Maximiliano Ugge: "Lähenemine mängule on muidugi teistsugune kui Luksemburgis, sest peame lööma kaks väravat ja enda puuri puutumatuna hoida. Aga meil ei tasu endale pingeid peale laduda, vaid keskenduda oma esitusele. Lihtsaid vigu tuleb muidugi vältida. Teame, et meil on võimalus ajalugu teha."

13. augustil kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Nõmme FC Kalju – FC Dudelange 91

Peakohtunik: Sergei Lapotškin
Abikohtunikud: Anton Averjanov, Dmitri Žvakin
Neljas kohtunik: Vitali Meškov (kõik Venemaa)

Eeldatavad algkoosseisud

Nomme Kalju vs Dudelange - Football tactics and formations

Kuula Soccernet.ee taskuhäälingut "Pikk ette (ja ise järele)"!

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Lambine   •  
Kui Kalju tahab väravaid peaksid nad Max Mata põhisse panema, sest ega see Klein küll suurem asi seal ründes pole
purgeenius   •  
Tõsi, mingi ootus on, aga ei kujuta ette, et see võistkond midagi oma kübarast välja võlub :(
parool_on_123456   •  
Ega Skendija vastu oli sama lootusetu seis tegelikult. Mänguliselt olid vastased ikka korralikult üle. Ja reaalsuses on Skendija tugevam kui Kalju ja Dudelange. Ehk Euroopas võib kõike juhtuda
SunWolf   •  
Las siis Kalju proovib seda nurka surumist. Peavad samas silmas pidama, et ega Dudelange ei tulnud siia samuti kaotama.
Alexej Lvov   •  
Kui see peaks juhtuma ,siis tuleb TehvaKalju poistele kinkida -- charter lennuk ,nimetusega ,,JUST DO IT,, pardal )))))
Siim Lomp   •  
Palju rahvast täna oodata on?
sanderk   •  
Siimule
Piletilevist saab vaadata, palju müüdud on.
Selle põhjal tundub, et küljetribüünile on müüdud umbes 500 - 1000(Nike ja LHV sektori esimesed read tunduvad kuidagi kahtlased). Nendele tuleb lisaks lõunatribüünile hunnik rahvast, kellele Piletilevi kaudu pileteid ei müüda. Dudelange fänne äkki ühekohaline arv.
Pakuks, et kokku umbes 1500 +-300

Sisene
MEISTRITE LIIGA
ANIER TAGASI KODUMAAL
Pommuudis: Henri Anier lõi käed Paide Linnameeskonnaga
PREMIUM LIIGA REEDE
VALENCIAST
Nahkhiire sünge lend üle pisarate ja solvangute maa
Vana Daami habetunud lotopilet
LEIPZIG ON POOLFINAALIS
LEPMETSA SEIKLUSED
SILM PEALE!
Mihkel Järviste: ma polnud oma satsis kõige andekam, aga nägin palju vaeva, küll siis tuleb ka tulemus
TÄHTSAT
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Eesti klubidele langes sülle üle ootuste hea euroloos
SOCCERNET TV
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
17
15
1
1
46:12
46
2.
Nõmme Kalju FC
16
10
2
4
31:10
32
3.
Paide Linnameeskond
16
10
0
6
36:20
30
4.
Tallinna FCI Levadia
17
8
5
4
40:26
29
5.
Viljandi JK Tulevik
16
8
0
8
22:28
24
6.
Tartu JK Tammeka
17
4
5
8
17:28
17
7.
JK Narva Trans
16
4
4
8
18:25
16
8.
FC Kuressaare
17
4
4
9
17:31
16
9.
Tallinna JK Legion
16
3
4
9
9:23
13
10.
JK Tallinna Kalev
16
2
3
11
8:41
9
VIIMASED PILDIGALERIID