Täna 80 aastat tagasi: Eesti koondis läks MM-valikmängu 3. minutiks 2:0 juhtima (0)

Pilt on illustratiivne. Foto: Jana Pipar

20. juunil 1937 ehk täpselt 80 aastat tagasi pidas Eesti koondis oma aegade teise MM-valikmängu ja läks võõrsil Rootsi vastu juba kolmandaks minutiks 2:0 juhtima. Lõpuks tuli siiski 2:7 kaotus.

Solnas toimunud kohtumist jälgis 18 270 pealtvaatajat, mis tähendas uut Eesti koondise mängude publikurekordit. Neli päeva varem Soomet 4:0 võitnud Rootsi sai šokeeriva alguse osaliseks. Georg Siimenson avas teisel minutil skoori ja Heinrich Uukkivi suurendas juba järgmisel minutil Eesti eduseisu 2:0-le.

Seejuures polnud Eesti kaitseliinid veel palli puudutada saanudki. Kohalik publik kartis, et nagu ajalehed olid enne mängu hoiatanud, võib Eesti saada Rootsile teiseks Jaapaniks (Rootsi oli aasta varem olümpiamängudel 2:3 Jaapanile langenud).

Neljandal minutil jooksis Uukkivi end võõrustajate väravavahiga silmitsi, aga suurelt hoolt vasaku jalaga tehtud pealelöök ei tulnud piisavalt tugev ja kolmas kiire värav jäi sündimata.

Avapoolajal mängis Eesti hästi. Rootsi suutis esimese värava siiski kähku tagasi lüüa, kuid viigivärav sündis alles 40. minutil. Mõlema tabamuse olukorras oli peasüüdlaseks Eesti poolkaitsja Helmuth Räästas, kelle 21. koondisemäng jäi talle ühtlasi viimaseks.

Vaheajale mindi Rootsi 3:2 eduseisus. Teisel poolajal ilmutas Eesti väsimuse ja vähenenud eneseusu tundemärke ning lasi endale lüüa neli vastuseta väravat.

Meeskonna esindaja Jaan Luksi sõnul olid Eesti koondise mängu parimad Egon Parbo, Richard Kuremaa, Karl-Rudolf Sillak, Siimenson ja Julius Kaljo.

Järgmisel aastal (1938) toimunud MM-finaalturniiril jõudis Rootsi poolfinaali. See näitab, kui tugeva koondise vastu Eesti tähtsas mängus sensatsioonilise alguse tegi.