"Tartu vajab kahte klubi kõrgliigas" – koju jõudes võiduvankri käima lükanud Welco liigub samm-sammult tippjalgpalli suunas (3)

Welco leidis koduseinte ees uue mineku ja kerkis võimsa lõpuspurdiga Esiliiga B meistriks. Foto: Imre Pühvel

Tartu JK Welco hakkab tasapisi täisealiseks saama. Fännide värvika kaasaelamise ja päris oma staadioni rajamisega endale nime teinud klubi valmistub ka sportlikuks esiletõusuks. Mullu Esiliiga B võimsa lõpuspurdiga ära võitnud meeskond loodab tänavu Esiliigas kanna maha panna.

2008. aastal madalamates liigades mängimist alustanud Welco jõudis Esiliigasse esmakordselt juba 2017. aastal. Senisest neljast hooajast sel tasemel on aga kolm katset lõppenud viimase tabelikohaga. Nüüd ollakse kaheaastase vaheaja järel taas platsis ning tegevjuht Edgar Leht usub, et klubi on vahepeal tublisti küpsenud.

"Eelmisest neljast hooajast vähemalt kahel ei olnud me tegelikult ei klubiliselt ega sportlikult valmis Esiliigas mängima. Vahepealsel ajal on päris palju muutunud: klubi on edasi arenenud ja meie praegune võistkond on üsna noor, andekas ja töökas – kõik töötavad ühe eesmärgi nimel," rääkis Leht.

"Kogu treeningkeskkond, mängijate suhtumine ja klubi organisatoorselt on muutunud oluliselt professionaalsemaks. Kunagi me võib-olla väga hästi ei teadvustanud endale seda, mida Esiliigas mängimine üleüldiselt tähendab. Täna on osadel poistel see kogemus olemas ja ka noortel, kes meil täna põhiraskust kannavad, on vajalikud õpihooajad all."

"Me näeme, et see võistkond saab minna järgnevatel aastatel nende mängijate pealt, kes meil täna on, veelgi paremaks," lisas Welco kunagine põhiväravavaht, kes nüüdseks keskendub klubijuhi ametile.

Professionaalsus ja järjepidevus ongi ühed peamised märksõnad, mis Lehe ja esindusmeeskonna peatreeneri Jaanus Reiteli kommentaaridest kõlama jäävad.

Jaanus Reiteli sihikul on Welco läbi aegade parim tulemus. Foto: Brit Maria Tael

Võimas lõpuspurt koduseinte toel

Eesti kõrgeimal tasemel Viljandi Tulevikku juhendanud Reitel alustab Welco peatreenerina kolmandat hooaega. Kui 2022. aasta tõi Esiliiga B-s neljanda koha, siis lihtsaks ei kujunenud ka mullune hooaeg, sest 25 vooru järel oldi alles neljandad, kaotades Tallinna Kalevi U21 võistkonnale 11 punktiga. Viimasest 11 liigamängust võideti aga koguni 10 ja viigistati üks, nii et hooaeg lõpetati hoopis tabeli tipus ja seda seitsmepunktilise edumaaga.

"Meie tahaks võimalikult kõrgetele kohtadele mängida," rääkis Reitel meeskonna tänavuste sihtide kohta. "Eks elu näitab, kuhu meie tiivad küündivad. Mingeid konkreetseid eesmärke pole peale pannud – peame endale aru andma, et tuleme ikkagi Esiliiga B-st, aga kui poisid on sama tublid edasi, siis ... tahaks loota, et lõpetame võimalikult kõrgel."

Millise kohaga ta aga ise rahule jääks? "Tabeli esimene pool," vastas 40-aastane peatreener, tunnistamata seda ambitsioonikaks eesmärgiks: "Ma ei ütleks, et [see eesmärk on] ambitsioonikas. Ega me nii kehvad ei ole."

Welco mullune tõus algas pärast seda, kui 10. juunil avati Holm Jalgpallipark, klubi oma kunstmurustaadion koos moodsa tribüünihoonega, mis mahutab 600 pealtvaatajat. Avamismäng Tartu Tammeka U21 võistkonna vastu küll kaotati, kuid peagi õnn pöördus ning uues kodus jälgis esindusmeeskonna liigamänge keskmiselt üle 240 pealtvaataja. Jalgpallipargi arendus valiti Tartu aasta sporditeoks ja Eesti Jalgpalli Liit valis Holm Pargi aasta kunstmuruväljakuks.

Edgar Leht leiab, et Tartu jalgpall vajab kahte kõrgliigaklubi. Foto: Imre Pühvel

Tartu jalgpall vajab intriigi

Nagu Welco puhul tavaks, rõhutatakse klubi arendades ka elamuste ja kaasaelajate osatähtsust. "Eesmärgiks on jätkata sama ägedalt kui eelmisel hooajal. Liigavõidust ja kodustaadioni valmimisest saadud emotsioon on hea ning tahame selle emotsiooni taas oma mängudesse panna. Jalgpall on eelkõige meelelahutus ja mäng kuulub publikule. Meie eesmärk on pakkuda inimestele seda toorest ja siirast emotsiooni, tuua tribüünid täis ja panna inimesed meist rääkima," lausus Leht.

"Tahame Welco kodumängudest teha samm-sammult tõelise kogukonna pidupäeva ning klubist tervet meie tegutsemispiirkonda kõnetava esindusklubi. Selleks peab jalgpall kui toode koos kõige sinna juurde kuuluvaga olema hea ning selles vallas on kõikidel Eesti klubidel väga palju kasvupotentsiaali. Valminud kodu annab meile selle kõige teostamiseks kindlasti eelise. Tahame jätkata sealt, kus eelmine aasta pooleli jäime."

Lehe kinnitusel on klubi järgmised suured sihid pärast staadioni valmimist seotud just jalgpallikultuuri loomisega ning ühes sellega ka sportliku arenguga.

"Samm-sammult liigume selles suunas, et kui on õige hetk ja klubi areng seda toetab, siis kujuneks välja professionaalne võistkond. Oleme tunduvalt parandanud organiseeritust ja töökorraldust. Teine asi on muidugi jalgpallikooli arendamine – nüüd, kus kodustaadion on valmis, siis hakkame me kvantiteedi-eesmärkide täitmise kõrval kvaliteedile üha rohkem rõhku pöörama. Päris oma kodus on seda hea teha, oma baas ja väljak annavad eesmärkide saavutamise nimel tegutsemiseks vabad käed," rääkis klubijuht.

Premium liigasse jõudmine on Lehe sõnul eesmärk, aga mitte ajaliselt piiritletud: "Me näeme, et millalgi lähemas tulevikus tahame me sinna jõuda. Näeme ka seda, et Tartu jalgpall tegelikult vajab hädasti seda intriigi ja kahte klubi kõrgliigas - see tekitab uut publikuhuvi ja toob kindlasti ka uut erasektori raha Tartu jalgpalli, aga juhtub see siis, kui klubi on organisatoorselt ja sportlikult selleks valmis. Forsseerima me midagi ei hakka ja see pole kindlasti mitte selle aasta eesmärk, vaid see peab tulema naturaalse arengu käigus. Esimene sportlik ülesanne on Esiliigas korralikult kanda kinnitada. Ei tahaks hooaja lõpus häbinägu ees tõdeda, et me ei saanud hakkama."

Melu Holm Pargi avamängu tribüünil. Hooajaks valmistumisel oma baas meeskonnale aga eelist ei anna. Foto: Imre Pühvel

Jalgpallihall kipub väikseks jääma

Tänavu on seega sihiks Esiliigas püsimine. Reitel kiidab oma hoolealuste pühendumist, kuid nendib, et mis puutub hooajaks valmistumist, ei paku klubi oma baas meeskonnale mingit eelist. Talvel tehakse trenni Annelinna jalgpallihallis, mida tuleb jagada kõigi teiste linna klubidega.

"Hall on andnud võimalusi juurde, aga me peame ainult poolel väljakul treenima ja see tähendab seda, et treeningprotsessi tuleb kogu aeg kohandada ja loominguline olla," nentis peatreener, kellele valmistavad meelehärmi ka kasutada olevad treeningajad.

"Me alustame esmaspäeva ja teisipäeva õhtul kell 20.45 treeningutega ja reede hommikul teeme kell kaheksa. See on mängijatele päris ekstreemne. Poisid on tublid, et nad selle kaks kuud niimoodi vastu peavad," selgitas Reitel. "Inimene on päeva lõpuks väsinud ja see treeningkvaliteet pole võrreldav sellega, kui meie konkurendid Harjud ja Viimsid ja kõik saavad teha viiest-kuuest-seitsmest õhtul."

Rahulolu pakuvad juhendajale aga kontrollmängud, mida on teadlikult peetud võimalikult tugevate vastastega. Tulemusteks on küll näiteks kolm kaotust Premium liiga klubidelt (0:3 vs Nõmme Kalju, 1:4 vs Tallinna Kalev ja 1:2 vs Tartu Tammeka), aga Reiteli sõnul on tugevad mängud Esiliiga B tempoga harjunud mängijate jaoks olulised. "Need mängud on väärtuslikud kogemused ja on tunda, et iga mänguga me lähme paremaks ja suudame ilusasti selles tempos püsida. See on väga positiivne," rõõmustas ta.

Uute liigakaaslaste vastu peeti talvel vaid üks kontrollmäng, kui Harju JK Laagriga viigistati 1:1. Lisaks on kirjas üks purustav võit (7:1 vs Tartu Kalev) ja üks viik (1:1 vs Viljandi Tulevik) mulluste liigakaaslaste vastu Esiliiga B-st ning 0:2 kaotus Läti esiliiga klubile Marupes SC. Kavas on veel üks kohtumine Läti esiliigaklubiga, kui Viljandis võõrustatakse Valmiera duubelmeeskonda.

Welco kaptenipaela hakkab kandma endine Tammeka kapten Tauno Tekko. Foto: Brit Maria Tael

Väravamasina saapad tuleb täita kollektiivselt

Welco esindusmeeskond kaotas kahe hooaja vahel kolm olulist mängijat, kui lahkusid klubi legend Mikk Valtna, põhikeskkaitsja Mark-Oskar Arst ja hooaja ülekaalukalt parim väravakütt Martin Jõgi.

"Väga head mängijad on ka juurde tulnud, nii et selle pärast ma ei põe. Me oleme piisavalt tasakaalus, meil on kohtadele kate olemas ja ma arvan, et see koosseis on Esiliiga jaoks suhteliselt optimaalne ja hea. Mina olen rahul," kommenteeris muutuseid Reitel.

Kui eelmisel hooajal lõi Jõgi liigas koguni 31 väravat ning talle järgnes Eric Pärn kõigest kaheksa tabamusega, siis tänavu ootab treener väravaid kõigilt ründavatelt mängijatelt. "Tahaks, et kogu kollektiiv panustab ühtlaselt," ootab ta resultatiivsust ka äärtelt ja number kümne positsioonilt.

Valtna kui vaimse liidri lahkumises Reitel probleemi ei näe. "Meil on riietusruumis päris hea tasakaal – siin on Tauno Tekko näol kogemust ja näiteks Ander Vool on riietusruumis väga oluline lüli. Mängijad, kes töötavad Santoses noortega (Vool, Eric Pärn, Marten Zovo - toim.), teavad kuidas neid asju teha ja nemad on ka osa klubi hingest," selgitas treener.

Eraldi tõi Reitel meeskonna liidritest rääkides välja ka Viimsi JK-st meeskonnaga liitunud keskkaitsja Rasmus Kala, kes "on heas mõttes nõudlik nii iseenda kui ka teiste vastu."

Kes on aga sel hooajal Esiliiga soosikud? "Hästi raske on praegu öelda, aga kuulsin, et Levadia pidi tulema võitma [Sergei] Mošnikovi ja asjadega. Miks, ma ei tea, võib-olla treenerid tahavad omale mingeid paguneid saada. Kui Mošnikovid ja [Vladimir] Avilovid sinna lähevad, siis tulemuse mõttes võib Levadia olla üks suursoosikuid. Kindlasti ka Harju ja Viimsi. Kui koosseisud saavad selgeks, siis saame teada," vastas Reitel.

Leht ütles, et enda tegevustele keskendunult ei ole teiste tegemisi väga palju vaadatud: "Üldiselt tundub liiga üldmulje üsna ühtlane. Mulle tundub, et duublid muutuvad nooremaks ja samas ma ei näe, et praegustel Esiliiga võistkondadel oleks väga palju koosseisumuudatusi. Ma usun, et tuleb sportlikult äge ja ühtlane hooaeg Esiliigas."

Tartu JK Welco
Peatreener: Jaanus Reitel
Abitreener: Taivo Idavain
Väravavahtide treener: Roman Gnibida
Füsioterapeut: Kristjan Mardo
Kapten: Tauno Tekko
EJL-i stipendiaadid: Jaagup Raudmäe, Marko Mägi, Mark William Mugra, Mihkel Penu, Andre Songisepp, Marcus Agarmaa
Eelarve: umbes 850 000 eurot (terve klubisüsteem)
Duubelvõistkond: Tartu JK Welco II (II liiga põhja/ida tsoon)
Koduväljak: Holm Jalgpallipark
Meeskonna värvid: must ja valge
Kodulehtjkwelco.ee
Esimene mäng: 2. märtsil kell 17.00 vs. FC Elva (Elva Nike Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 9. märtsil kell 17.00 vs. JK Tabasalu (Holm Jalgpallipargis)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Marcus Agarmaa, Karl Erik Jürisson, Artur Karjagin, Andreas Kevin Põldvee.
Kaitsjad: Rasmus Kala, Jaagup Raudmäe, Richard Reesar, Tauno Saareleht, Romet Salu, Markus Sossi, Marten Zovo.
Poolkaitsjad: Mark William Mugra, Erki Mõttus, Marko Mägi, Mihkel Penu, Eero Pärn, Eric Pärn, Miikal Roos, Tristan Saupõld, Andre Songisepp, Tauno Tekko, Kristjan Ugam, Ander Vool.
Ründajad: Karl Joosep Mark, Kristjan Mäestu, Johannes Petmanson.

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Karl Erik Jürisson (väravavaht, Viljandi Tulevikust)
Rasmus Kala (keskkaitsja, Viimsi JK-st)
Erki Mõttus (poolkaitsja, Tartu vald Ravens Futsal saalimeeskonnast)
Andreas Kevin Põldvee (väravavaht, pooleaastase pausi järel tagasi)
Tristan Saupõld (poolkaitsja, Aruküla Radius saalimeeskonnast)
Kristjan Ugam (poolkaitsja, FC Hiiumaa ja Läänemaa JK II ÜM-ist)

Välja:

Mikk Valtna (ründaja, Tammeka U21-sse)
Martin Jõgi (ründaja)
Mark-Oskar Arst (keskkaitsja)

Hooajaeelsed mängud:

20.01. Harju JK Laagri (EL) vs Tartu JK Welco 1:1 (Saupõld)
28.01. Tartu JK Welco vs Tartu Kalev (ELB) 7:1 (Mõttus 2, Saupõld 2, Mugra, Vool, omavärav)
07.02. Nõmme Kalju (PL) vs Tartu JK Welco 3:0
10.02. Viljandi Tulevik (ELB) vs Tartu JK Welco 1:1 (Penu)
11.02. Tartu JK Welco vs Marupes SC (LAT2) 0:2
15.02. Tallinna Kalev (PL) vs Tartu JK Welco 4:1 (Zovo)
18.02. Tartu JK Welco vs Tartu Tammeka (PL) 1:2 (Mõttus)
23.02. Tartu JK Welco vs Valmiera II (LAT2)

Võit; viikkaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B; LAT2 - Läti esiliiga.

Kommentaarid

INCE   •  
Mõttus tuli siiski Põlva Lootosest. Pärnu Sadamas ja Ravensis mängis ta laenudena ;)
dud66   •  
Kumb enne juhtub - kas Tammeka kukub esiliigasse või Welco tõuseb premmi?
maisi lapsed   •  
Mõlemad jäävad esiliigasse on õige vastus!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA UUS VOOR
VAATA JÄRELE: Levadia jäi Vapruse kaitse murdmisega hätta
Memo | Kui United üles ärkas ja mängima hakkas, oli Kalev juba kaheväravalises eduseisus  (galerii!)
SKOORIVAD EESTLASED
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
5.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
6.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
7.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID