Tehva avaldus: mõistame treeneri seksuaalsuhte alaealisega ühemõtteliselt hukka (Getulio tööleping lõpetati) (6)

Kuno Tehva. Foto: Oliver Tsupsman

Nõmme Kalju president Kuno Tehva tegi seoses treener Fredo Getulio Aurelio ahistamisskandaaliga klubi Facebooki lehel uue avalduse.

"Kallis klubipere, austatud lapsed ja lapsevanemad!

Mul on erakordselt kahju, et meie klubi endine treener Fredo Getulio Aurelio on hiljuti avalikuks tulnud info põhjal käitunud treeneritöö jaoks ebakohaselt ja vääritult.

Mõistan treeneri poolt avalikult tunnistatud seksuaalsuhte alaealisega ühemõtteliselt hukka. Juhtunu kurvastab mind väga ning teen enda poolt kõik, et midagi sellist tulevikus ei korduks.

REKLAAM

Nõmme Kalju lõpetas süüdistuste ilmsiks tulekul kohe treener Fredo Getulio Aurelio töölepingu.
Eeldame igalt treenerilt kõrgeid eetilisi standardeid, mille hulka kuulub seksuaalsuhete välistamine iga tööalaselt loodud kontakti, kuid iseäranis alaealisega. Sõltumata sellest, kas suhteks on nõusolek või mitte, on sellise suhte loomine oma mõjuvõimu ärakasutamine ning väga taunitav.

Sõltumata käimasolevast juurdlusest on selge, et treeneritöö nõuab kõrget moraali ning eraelulisi väärtusi, mille au sees hoidmisest sõltub kõigi treenitavate tulevik. Kes nende väärtuste vastu eksib, ei saa treenerina töötada.

Kahjuks ei olnud meil siiani informatsiooni, mis oleks võimaldanud pöörduda politseisse või treener ebaväärika käitumise tõttu varasemalt vallandada.

Me juhindume klubi töös ausast spordist, soovist saavutada personaalseid ja ühiseid eesmärke. Me tahame kogeda ühist edu, mille alus on vastastikune lugupidamine.

Nõmme Kalju klubi meeskond mõistab hukka igasuguse laste väärkohtlemise, sõltumata asjaosaliste õigustustest või põhjendustest. Selleks ei ole ühtegi vabandust.

Ükskõik missugusel laste või täiskasvanute kehalisel või vaimsel väärkohtlemisel ei ole meie klubis kohta.

Nõmme Kalju peab olema lastele turvaline keskkond treenimiseks, arenemiseks ja kasvamiseks ning teeme omalt poolt kõik, et see just nii on.

Palun Kalju kogukonnalt kannatlikku ja mõistlikku meelt, et klubi saab välja selgitada juhtunu täpsed tagamaad ning korraldada klubi töö nii täna kui edaspidi kõigile treenitavatele igakülgselt turvaliselt.

Palun kõiki lapsevanemaid ja lapsi, kes tunnevad, et nende või nende laste suhtes võib olla toime pandud kehalist või vaimset väärkohtlemist, ühendust võtta spordipsühholoog Külliki Tayloriga.

Julgustan temaga ühendust võtma kirja teel kylliki.taylor@jkkalju.ee või telefonitsi +372 5282406.

See info on meile väga oluline, et taastada klubis usalduslik õhkkond ja sportlik töömeeleolu.

Koostöömeeles,
Kuno Tehva
Nõmme Kalju FC president"

***

Aastaid Kaljus töötanud Fredo Getulio Aurelio ümber puhkes skandaal eelmise nädala kolmapäeval, kui aastaid tema käe all treeninud ja nüüd Mia Belle Trisna nime kandev endine Eesti tippjalgpallur tunnistas, et tal oli juhendajaga seitse aastat kestnud suhe, mis sai alguse, kui tüdruk oli 14-aastane. Reede ehk 12. märtsi õhtul tegi Nõmme Kalju oma tegevjuhi Ehte Eametsa kaudu avalduse, kus lausuti klubi palgal olnud treeneri ja tema juhendatava kohta muuhulgas järgmist:

"Nad olid suhtes seitse aastat ja suhe põhines vastastikusel mõistmisel ja kokkuleppel ning kestis veel aastaid ka pärast seda, kui neiu oli saanud täisealiseks. Seega oleme pehmelt öeldes šokeeritud tema kolmteist aastat hiljem esitatud kahtlustustest. Saime teada treeneri heast läbisaamisest, võib öelda suhtest, kahtlused tõstatanud naisterahvaga, aga seda perioodist, kui ta oli täisealine. Samas ei ole meil seni olnud mingit alust ja ka õigust olnud sekkuda ühegi treeneri eraellu. Treenerina on ta oma tööd teinud hästi ja selles osas klubil pretensioone ei ole."

Mõni tund pärast Kalju sõnavõttu avaldas Soccernet.ee artikli, kus sarnastest juhtumitest rääkisid veel mitu Kaljus mänginud tüdrukut. Oma loo oli nõus enda nime all rääkima 2014. aasta suveni Kalju naiskonnas mänginud Birgit Tikk, kes lahkus sealt 17-aastaselt. "Ta tegi mulle massaaži ja äkitselt käppis mind jalgevahelt. Selle peale reageerisin ja küsisin "what the fuck?". Ta lõpetas. Kui massaaž tehtud sai, siis ütlesin, et tahan koju minna, aga ta tahtis mind ise viia. Ta ütles veel, et teised tüdrukud ei tea meist midagi ja see on meie väike saladus," kirjeldas Tikk muuhulgas.

Samuti andis Eesti Jalgpalli Liit reede õhtul teada, et on algatanud distsiplinaarasja nii Fredo Getulio Aurelio kui ka Nõmme Kalju suhtes. Järgmisel hommikul tegi Kalju uue avalduse, mille toon oli võrreldes eelmisel õhtul öelduga muutunud. "Sõltumata sellest, millised on meie hinnatud treeneri selgitused, mida ta on andnud meile või mida ta kavatseb anda täna avalikkusele. Sõltumata sellest, kui kaua kestis või millel põhines treeneri ja tema kasvandiku omavaheline suhe. Selge on see, et lastega lähedaste suhete loomine õrnas eas ei ole mingil moel ja kujul aktsepteeritav," ütles selles Kalju president Kuno Tehva.

Väärib märkimist, et reedeõhtuses esialgses avalduses teatas Kalju lisaks järgmist: "Kuni asjaolude selgumiseni oleme peatanud treeneriga töölepingu." Tänases teadaandes kinnitatakse seevastu, et klubi "lõpetas süüdistuste ilmsiks tulekul kohe treener Fredo Getulio Aurelio töölepingu". 

Endised mängijad on Kaljule ette heitnud, et teavitasid küll treeneri sobimatust käitumisest juhtkonda, kuid see jäi tulemuseta. Kui Tikk klubis oma murest rääkis, suhtles ta Kalju toonase noortetöö juhi Kristen Viikmäega. Viikmäe jaoks oli see tema Kaljus töötamise ajal ainus kord, kui Getulioga seoses probleem üles kerkis. "Oli ainult üks selline teema. Ta oli jätnud tüdrukule oma käitumisega imeliku mulje, aga ahistamist, puudutamist ega midagi sellist ei olnud. Me kohtusime tüdruku ja tema emaga. Rääkisime olukorra lahti ja pärast seda lahenes see mõlema poole jaoks," kommenteeris Viikmäe 12. märtsil avaldatud artiklis.

Täna ilmunud Delfi artiklis täpsustas Viikmäe 2014. aastal toimunut järgmiselt: "Minu mäletamist mööda kõrvaldasime sel hetkel Getúlio nooremate võistkonna treeneri kohalt, jättes ta ainult naiskonna treeneriks. Kuna politsei midagi ei tuvastanud, otsustasime anda Getuliole võimaluse oma käitumist parandada, kuigi ta oli meie pideva jälgimise all. [...] Kuna ta oli teenekas, hea ja austatud treener, siis otsustasime talle anda uue võimaluse klubis jätkata."

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Aron Saarepuu Iinipudel   •  
Kui väidetavalt kõik teadsid sellest suhtest siis minu küsimus on,et kus te enne olite?
Kus olid tüdruku vanemate silmad,kus klubi juhtkonna silmad?
-soccerfann-   •  
Väga raske usaldada edaspidi seda juhtkonda ja psühholoogi - pihi kõik mured ära ja siis naerdakse välja, saadetakse lihtsalt minema või siis tehakse veel kurjategijaga koostööd ka, et keegi kaebas ja see kurjategija võtab rangemad meetmed kasutusele, et ohver vaigistada.

Parim lahendus lihtsalt lastel ja noortel klubi vahetada ja loota, et mujal sellist debiilsust ei toimu. Kohe alguses muu klubi valida.

Kupeldaja, narkoärikas, diiler ja pedofiil ühes klubis - see ei saa olla juhus. Plus väga ebaõnnestunud sõnavõtud muudel teemadel. Midagi on juhtkonnas viltu, kes sellised oma töötajaks valib ja avalikuks tulles kõik maha vaikib.


Naiskonna ühisavaldus oli ka kindlasti kellegi juhtkonnaliikme käsk.
Ratnikov   •  
Pärast selgub, et tema allkiri on seal talle endalegi teadmata
Melis Kofa   •  
Huvitav, kui tegemist oleks olnud Vanjaga Venemaalt, mitte Brasiiliast tulnud teeneka treeneriga, kas lapsed oleksid abi saanud peale esimest kaebust või oleks ka kümne küünega kaitstud teda, kuniks surve liiga suureks muutuks ?
Ratnikov   •  
Melis, eestlastest lapsi vene klubides (Legion, FCT, Štrommi KossMoss jmt) on umbes 0,1.
Vene terror on veits teistsugune, sind sõimatakse su peale karjutakse ja öeldakse et oled vasjast või petsjast sitem. See on nendel selline võitjapsühholoogia juurutamine, et U3'st peale mängitakse juba ainult võidu peale.
Melis Kofa   •  
Ratnikov, said valesti aru. Mõtlesin, et kui see treener poleks olnud suurest jalgpalli riigist, vaid näiteks tavaline Läti kodanik (näites küll kasutasin Venemaa kodaniku, kuid point jääb samaks) et kas siis oleks asjad kohe algusest vütnud tõsisema pöörde? Tundub, et alguses rõhutati korduvalt et brasiillane ja suurkuju ja õpetab meid oskamatuid ja peaksime olema talle tänulikud, mitte süüdistama, sest armastus ei hüüa tulles ja ei hüüa oma vanust 🙈

Sisene
SAKSA JA POOLA ELAVAD EDASI
Luup peale | Kas Hispaania igatseb juba Ramost? Ilma temata jätkatakse võiduta ja krahh on üsna lähedal
Lõppvaatus number üks: trumbid on Walesi käes, aga Šveits ja Türgi võitlevad elu eest
EDASI, TAGASI JA UUDE KOHTA
EM-PÄEVIK
Kristjan Jaak Kangur | Kui väravat ei tule, tee ise oma tipphetked
VÄHE VÄRAVAID, PALJU PINGET
TEISE NURGA ALT
VILEST JA PARIMATEST
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Väga hea, et Balti turniiri võitu mahtus sisse ka üks väga halb poolaeg!
TÄNA 20 AASTAT TAGASI
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
14
11
1
2
37:20
34
2.
Paide Linnameeskond
14
9
3
2
24:10
30
3.
Tallinna FC Flora
11
9
2
0
29:8
29
4.
Nõmme Kalju FC
14
7
2
5
25:13
23
5.
Tallinna JK Legion
14
5
2
7
22:17
17
6.
JK Narva Trans
14
5
2
7
18:26
17
7.
Viljandi JK Tulevik
13
3
2
8
15:31
11
8.
FC Kuressaare
14
3
1
10
13:27
10
9.
Tartu JK Tammeka
10
2
3
5
13:17
9
10.
Pärnu JK Vaprus
12
1
2
9
10:37
5