Ühe ülemineku anatoomia: kuidas sai Mattias Käidist paari nädalaga Skandinaavia tippklubi mängija? (0)

Foto: Oliver Tsupsman

Septembrikuise koondiseakna jooksul raputas Eesti jalgpalli enim Mattias Käit. Esmalt 2. septembri õhtul, mil ta Belgiale iluvärava lõi. 24 tundi hiljem said Eesti jalgpallisõbrad aga juba lugeda, kuidas Käit on oma senise tööandja Domžalega lepingu lõpetanud. 

FCI Levadia ja Fulhami kasvandik Käit on olnud Eesti koondise kandvaks jõuks juba aastaid, aga klubitasandil pole ta meeste vahel jalga endiselt korralikult maha saanud. Domžales veetis ta kaks täispikka hooaega - Sloveenia kõrgliigas käis ta platsil 42 korral, lisaks kümme euromängu ja mõned karikakohtumisd. Statistilise poole pealt jäi näppude vahele kaks väravat ja sama palju resultatiivseid sööte. Peaasjalikult kõikus Käit põhikoosseisu piiri peal - kord alustas ja vahetati välja, siis jälle sekkus viimaseks paarikümnneks minutist vahetusest.

Kohe kuidagi ei lange see pilt kokku selle Mattias Käidiga, kes juba aastaid A. Le Coq Arenal Eesti koondise poolehoidjaid hullutab. Kõigest kaks nädalat hiljem sai 23-aastasest Käidist aga Norra tippklubi Bodö/Glimti mängija.

REKLAAM

"Koondises osatakse Mattiast kasutada nii, et ta saab oma parimaid omadusi näidata. Kindlasti on koondisemängud aidanud," kirjeldas Soccernet.ee-le mängija agent Harri Ojamaa. "Värav Belgiale oli eriti hea seetõttu, et see olukord näitas täpselt, millised erilised omadused Mattiasel on: intensiivne kaitsetöö, kiire palliga jooks, lihtne ja efektiivne pete ja kõrgetasemeline löök."

Just Ojamaa kirjeldatud "eriliste omaduste" tõttu võiks tema hinnangul olla Käidil Bodö/Glimtis läbilöömiseks suurepärased võimalused.  

"Esiteks oli kindlasti tähtis see, et olin nendega Mattiasest juba varem rääkinud ja teda spordidirektorile tutvustanud. Kuna Glimtil on väga kindel mängustiil, mille tähtsaim osa on väga kõrge intensiivsus nii ründe- kui ka kaitsefaasis, siis sobivad neile ainult teatud tüüpi mängijad, kellel on väga eriline kiirus ja töövõime. 

Nad mängivad kahe ülemise poolkaitsjaga, kellelt oodatakse ründeosas väravaid ja väravasööte ning kaitseosas täiskiirusel pressingut, et pall kohe tagasi võita - seega võib öelda, et mänguliselt peaks olema tegu Mattiase jaoks ideaalse kohaga," arutles Ojamaa täpsemalt ja jagas jalgpallisõpradele ka soovitusi. "Kirjeldatud ründeosa tõestuseks võivad kõik välja uurida ühte seda positsiooni mängiva Ulrik Saltnesi viimaste hooaegade koduliiga ja Euroopa mängude statistika."

Agendi tihedad päevad

Ojamaa kirjeldas protsessi, mis järgnes Domžalega lepingu lõpetamisele. Kuna ametlikult tõmmati eelmisele peatükile joon alla 30. augustil ehk ajal, mil enamik üleminekuaknaid olid veel avatud, siis oli ka nende tööpõld üsna lai. Valida sai kõigi liigade vahel, kus oli 30. augustil veel aken avatud.

"Mina suhtlesin Mattiase teemal ligikaudu 100 klubiga ning lisaks oli umbes 40-50 klubi, kellega suhtlesid minu poolt volitatud partnerid liigades, kus oli erinevatel põhjustel suurem tõenäosus nende kaudu pakkumine saada. Reaalselt huvitatud klubisid oli umbes kümme - nende seas ka mõned klubid, kes pidasid silmas jaanuari akent -, aga Bodö/Glimtiga võrdväärseid klubisid nende seas ei olnud.

Foto: Brit Maria Tael

Paar päeva enne Glimtiga lepingu sõlmimist oli üks Hollandi kõrgliiga klubi lähedal pakkumise tegemisele, aga peatreener otsustas viimasel hetkel ikkagi asja katki jätta. Kuna tegu oli Eredivisie teise poole klubiga, siis Norra meister oleks meie jaoks olnud ikkagi esimene valik - seda just Bodö/Glimti mängustiili pärast," selgitas Ojamaa.

Ta lisas, et agenditöö on selline, et kaupa tuleb ise aktiivselt müüa. Temaga võttis otse ühendust ainult üks Soome klubi, ülejäänud variandid tulid enda aktiivse töö pealt. "Eks siin mängis suurt rolli see, et üleminekuaknad olid kinni ning klubid olid juba komplekteeritud ja ka eelarved kulutatud. Oleks Mattias olnud saadaval alates maist või juunist, siis oleks ise aktiivseid huvilisi olnud ka kindlasti rohkem."

Liiga avalikult Ojamaa Käidi palgast mõistagi rääkida ei tihanud, aga natuke ta siiski poetas. "Võin öelda, et lepingutingimused Glimtis on paremad kui Domžales. Kuna Glimtis töötavad head inimesed, keda ma tunnen juba pikka aega, siis ei kasutanud nad meie hetkeolukorda ära ning läbirääkimised toimusid mõlemapoolse austusega.

Minu jaoks on Glimt viimastel aastatel saavutanud staatuse kui kogu Skandinaavia üks parim klubi - Norra meister, kes juhib ka hetkel liigat ning on jõudnud eurosarjas alagruppi - seega konkurents seal on väga kõva.

Tähtis on see, et Glimt on Mattiase osas väga toetav - sellest oli mul lihtne aru saada läbirääkimiste ajal ja seda on tundnud ka Mattias alates hetkest, kui ta Bodösse jõudis - seega ma arvan, et eeldused on head ning kui Mattias näitab seal oma koondisemängude taset, siis saab ta kindlasti korralikult mänguaega ja teenib ka pikema lepingu," on Ojamaa optimistlik.

***

Foto: Brit Maria Tael

Mattias Käit: esmamulje on väga hea ja kõik on mind hästi vastu võtnud

Kirjelda oma viimast paari nädalat, mil sa klubita olid. Kui palju infot läbi agendi sinuni jõudis ja kui suur valik sul ees oli?
Agendiga tegime kokkuleppe, et koondise ajal sellest ei räägi. Kui tuli huvitav pakkumine, siis põgusalt arutasime, aga peamiselt keskendusin koondisemängudele.

Kuidas sinu tegemisi mõjutas see, et uudis Domžalega lepingu lõpetamisest läks avalikuks keset koondisepausi?
Ma ei mõelnud koondise ajal selle peale. Keskendusin koondisemängudele, et olla maksimaalselt mõtetega meeskonnaga ja ei lasknud sel ennast mõjutada.

Kuidas on sinu esimesed päevad Bodö/Glimtis möödunud? Kuidas sind vastu võetud on ja millist rolli sinul meeskonnas nähakse? Kuivõrd hästi peaks meeskonna mänguplaan sulle sobima?
Olen siin umbes kaks nädalat olnud ja esmamulje on väga hea. Klubi töötajad, treenerid, mängijad - kõik on mind väga hästi vastu võtnud. Nii kui siia jõudsin hakkas töö kohe pihta. Treenerid rääkisid, mis on nende mänguplaan ja näitasid videoid, mida minult oodatakse. Agendiga valisime Bodö, sest see mänguplaan peaks mulle sobima. Kiire jalgpall ja ründavad palju.

Kui palju infot sul Norra liiga ja Bodö/Glimti kohta varem oli ja mida olulist sa viimastel päevadel juurde oled saanud?
Norra liigat olen ikka jälginud. Norra ei ole eestlastele võõras, kuna siin on päris mitu jalgpallurit varem mänginud ja sealhulgas ka Bodös. Bodö/Glimti klubi teadsin ka varasemast, kuna nad on edukad nii koduliigas kui ka Euroopas. Olen nende tegemisi jälginud. Nagu ka Soccerneti artiklis mainiti, siis Bodö on oma jalgpalliklubi tegemiste rütmis elav linn.

Mis on su ootused ja lootused uues klubis? Kuidas sellesse suhtud, et Euroopa liigas on nüüd ühes alagrupis kaks eestlaste klubi, aga ei sina ega Karol Mets ei saa mängudest alagrupifaasis osa võtta?
Esimene eesmärk on mul kindlasti teenida Bodöga pikem leping (Käidi praegune leping on hooaja lõpuni, aga kui mõlemale osapoolele sobib, siis saab seda pikendada - R. V.). Hoian Bodöle pöialt ja loodan, et nad saavad alagrupist edasi. Pärast seda on neil võimalus ka mind võistkonda registreerida. Kahjuks Karoliga üksteise vastu mängida ei saa, see oleks kindlasti olnud huvitav vastasseis. Meile eestlastele selliseid võimalusi tihti ei tule, kus saame kaasmaalastega rinda pista. See oleks olnud kindlasti põnev lahing.

Käidi kõige ustavamad fännid on alati oma plaguga kohal. Foto: Brit Maria Tael

Kus sa pärast koondiseakna lõppu ennast vormis hoidsid? Kas tegid mõne trenni klubi juures või üksinda?
Pärast koondist lendasin kohe tagasi Sloveeniasse teadmisega, et pakin oma asjad ja sõidan Eestisse. Ühegi võistkonnaga trenni ei teinud, vaid tegin üksi.

Kirjelda ka seda, millisel põhjusel otsustasite augusti lõpus riski võtta ja Domžalega lepingu lõpetada? Agent Harri Ojamaa rääkis samal teemal Soccernetile, et Domžale polnud enam see klubi, mis ta oli siis, kui sa sinna läksid. Kui palju sina mängijana seda sama tunnetasid ja millisel moel see väljendus?
Nagu ka Harri ütles, siis Domžale ei olnud enam samasugune klubi, See oli muidugi risk, aga me olime valmis seda riski võtma. Tol hetkel tundus see igati õige tegu. Mängijana tunnetasin ma seda muidugi ja andsin ka agendile teada, aga need detailid jätan enda teada.

***

Mattias Käit
Sünniaeg: 29.06.1998 (Tallinn)
Klubi: Bodö/Glimt
Vanus
: 23
Positsioon: poolkaitsja
Saavutused
: Eesti aasta noormängija (2016 ja 2017), Hõbepall 2017
Koondises: 37/8

Varasem klubikarjäär: FC Levadia (2006 - 2013), Fulham (2013 - 2019), Ross County (2018, laen), Domžale (2019 - 2021)

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MM TOOB UUED MURED
Sel aastal tuleb suvi turul teisiti - või kas ikka tuleb? Katari MM sunnib mängijaid vastama uutele küsimustele
SERBLASE TULEVIK
Ott Järvela | Kas Marko Savic saab võimaluse vigade paranduseks?
VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Levadia naudib terve Eesti jalgpalli toetust, aga kannab ka kohustust ja vastutust
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
16
14
2
0
42:8
44
2.
Tallinna FCI Levadia
17
14
2
1
41:7
44
3.
Nõmme Kalju FC
16
10
3
3
28:14
33
4.
Paide Linnameeskond
17
9
2
6
41:18
29
5.
FC Kuressaare
17
7
3
7
20:23
24
6.
Tartu JK Tammeka
17
4
2
11
16:36
14
7.
JK Narva Trans
15
4
1
10
16:27
13
8.
JK Tallinna Kalev
17
3
3
11
15:46
12
9.
Tallinna JK Legion
16
3
5
8
18:30
10
10.
Pärnu JK Vaprus
16
2
1
13
16:44
7