Ühtne Frankfurt elaks üle ka esmaspäevad (4)

Peter Gulacsi jäi tennisepallide turmtule alla. Foto: dw.de

Frankfurdi Eintrachti poolehoidjad protesteerisid nädala alguses esmaspäevaste liigamängude vastu ning vaatasid hiljem, kuidas nende klubi Bundesligas taas kolmanda positsiooni hõivas. Ühe ilusa hooaja põhjuse loeb saksa keele oskaja välja juba klubi nimest - peatreener Niko Kovac on endaga kaasa toonud harmoonia.

Metalne vilekoor lõikab lihast ja luust läbi sügavamalt kui südatalvine tuuleiil, aga täna annab see sulle jõudu juurde. "Fußball-mafia-D-F-B" vallutab tribüünid ning sa skandeerid kohusetundlikult kaasa, üle sinu pea siksakitavaid kümneid tualettpaberirulle jälgides jõuad vilksamisi mõelda, kuidas nende liuglemine meenutab sulle kunagi nähtud videot jäisesse õhku visatud ämbritäiest kuumast veest. Staadionivalgus suudaks ilmselt kõike ilustada. On külm, külm, külm, aga Commerzbank Arenal saab sooja, kui lennutad murule tennisepalli ning naerad, nähes, kuidas helkurveste kandvad mehed ja naised seda lehepuhuritega taga ajavad.

Abitöölised on oma ülesannete kõrgusel, juba on muru pallidest tühi. Meine Damen und Herren, me saame edasi min- fünf, vier, drei, zwei, eins ja järsku on kõigil, ka sinul, käes uued tennisepallid, sa viskad ja üritad Leipzigi väravavahile Peter Gulacsile (mitte) pihta saada, salamahti mõeldes, kui naljakas võiks tabamus olla ja nüüd on väljakul paarsada väikest kollast kera ja mehed ning naised on jälle harjade ja lehepuhuritega väljakul ja Gulacsi aitab oma suure saapaga neile kaasa ja sa naerad veel ühe korra päris südamest, sest kõik toimuv on lihtsalt absurdne. Kui esmaspäevad ei oleks mõeldud pohmelli ravimiseks, nagu plakat su käes tõdeb, oleks üks päris tore õhtu.

Niko Kovac jälgis tribüünidel toimuvat rahulikult.

REKLAAM

Ta oli protestiaktsiooniks valmistunud. "Kui fännid meid homme ei toeta, tean, et nad pole mitte meie, vaid esmaspäeva õhtul toimuva mängu vastu," rääkis Frankfurdi Eintrachti peatreener matšile eelnenud pressikonverentsil. "Inimesed käivad tööl ja neil on raske nädala sees reisida. Fännide kriitikast peab aru saama - me mängime nii endi kui nende nimel." Ka mängijad olid mõistvad. Valitses üksmeel - see oli vajalik protest. Tabavalt tähendab ka nimi Eintracht harmooniat või ühtsust ning Kovac on seda sõna-sõnalt võtnud, tuues Saksamaa finantspealinna klubisse mängima 18 erinevast rahvusest mängijaid. Nagu Ühinenud Rahvaste Organisatsioon, võttes ka arvesse, et ühe palluri nimeks on Nelson Mandela.

"See ei ole Brexit või Fraxit," rääkis stoiline Kovac eelmise hooaja alguses. "Meid ei huvita poliitika - me mängime jalgpalli. Igaüks peab saksa keelt õppima, aga väljakul räägivad kõik jalgpallikeeles." Kui alguses valitsesidki mõned barjäärid, on need nüüdseks ületatud. Suurepärane aasta algus on Eintrachti tõstnud Bundesligas kolmandaks ning viinud Saksamaa karika poolfinaali, mille raames kohtutakse aprillis võõrsil Schalkega. Aga Diiva on tujukas, nagu tõdeb ka klubi ajalooline hüüdnimi. Mõnikord lausa hüsteeriline.

***

Nad tulid selle kuradima paberilehe pärast.

HCG-hormooni kõrge tase viitab steroidide tarvitamisele või moodustunud kasvajale. Või rasedusele. Frankfurdi Eintrachti kapten Marco Russ teadis, et keelatud aineid ta tarvitanud ei ole. Kui võimatu kõrvale jätta, siis see, mis järele jääb - kui tahes ebatõenäoline - peab olema tõde, kas pole nii? Katastroofilise 2015/16 hooaja 16. kohaga lõpetanud Eintracht valmistus üleminekumängudeks, Russ elu raskeimaks uudiseks. Dopinguagentuur soovitas tungivalt kaptenil spetsialisti poole pöörduda, kuigi klubi arst oli Russile eraviisiliselt juba halvimat kinnitanud: "munandivähk.".

Saksamaa Antidoping peab kõigist positiivsetest proovidest ametivõimudele teada andma ja nõnda nad tulidki, Frankfurdi prokuratuur oma täies hiilguses, otsides läbi nii meeskonna hotelli kui Russi kodu. Kovac oli marus. "See on häbematus," sõnas seitse nädalat varem Eintrachti peatreeneriks saanud horvaat reporteritele pressikonverentsil. "Ma olin šokeeritud. Selliseid asju ei tohiks juhtuda. Me teame, et Russ on haige, aga meid ei usutud."

Kõigele vaatamata otsustas Russ Nürnbergi vastu mängida. Saatus tahtis, et meeskonna 50 000 fänni ees väljakule toonud kapten peab selles ülitähtsas kohtumises omavärava lööma, ometi saadeti ta mängu lõpus väljakult minema ovatsioonide saatel. Võitlus oli alles alanud, nii Russi kui Eintrachti jaoks.

Järgmisel nädalal jäi Frankfurt püsima.

Napilt väljakukkumisest pääsenud klubi pole muidugi hinnatuim sihtkoht ja nõnda said Kovac ning Eintrachti spordidirektor Fredi Bobic 2016. aasta suvel meeskonda täiendada kolme miljoni euro eest, lahkujate eest laekus kontole kümme miljonit eurot. Selline olukord on vundamendiks treeneritele, kelle tugevuseks on mängijate motiveerimine ja ka keskpärase talendiga meestest parima välja pigistamine.

Kovaci käe all sai 19-aastasest Madridi Realist laenul olnud Jesus Vallejost üks Bundesliga silmapaistvamaid noori talente, ameeriklasest paremkaitsjast Timothy Chandlerist kõigi vastaste hirm ning mehhiklasest Marco Fabianist mitmekülgne ühenduslüli kaitse ja rünnaku vahel. Kovac sobib Frankfurti kui rusikas silmaauku. "Te peate mulda sööma!" jäi ta ühe emotsionaalse riietusruumikõnega kaamerasilma ette. Ja Eintracht sõi. Ühiselt, nagu nimigi tunnistab.
2016/17 hooajal hoidis Frankfurdi klubi talvepausile minnes hammastega kinni kohast esikolmikus, kuid siis jõudis väsimus hõredate ridadega võidelnud klubile kannule - alates 11. veebruarist võideti hooaja lõpuni liigas vaid üks mäng ning langeti tabeli 11. reale. Ometi oli ka hooaja teisest poolest võimalik midagi ilusat kaasa võtta.

Marco Russ alistas vähi ja naasis Commerzbank Arenale. Foto: promiflash.de

28. veebruaril võõrustati Saksamaa karikasarja veerandfinaalis Bielefeldi ning üheksa kuud pärast kemoteraapia algust pääses mängu viimaseks minutiks väljakule ka Marco Russ. "Ma pean korraks neelatama," võttis Kovac emotsionaalse õhtu kokku mõned hetked pärast seda, kui Russ oli koos tütrega Commerzbank Arenal auringi läbinud. See oli üks nendest hetkedest. Poolfinaalis tegi Russ kaasa juba 17 minutit ning aitas Eintrachti karikafinaali, kus jäädi Dortmundile alla 1:2.

***

Suvel sai Kovac turule minna oluliselt kõlisevama taskuga ja nii tõi ta seitsme miljoni euro eest klubisse Utrechtis läbi löönud Prantsusmaa ründaja Sebastien Halleri, viis miljonit käis Kovac välja juba 2012. aasta EM-il silma paistnud 23-aastase hollandlase Jetro Willemsi eest. Kovaci-sugustele treeneritele võib aga kaasa anda üheksakohalise summa ning olla kindel, et parim roog valmib ikkagi allahinnatud kaubast.

Kovac nihutas varem keskpooliku rolli täitnud Makoto Hasebe mõnevõrra ootamatult keskkaitsesse ning kogukamatelt partneritelt Simon Falette'ilt ja David Abrahamilt tuge leidnud Jaapani koondise kapten on seal suurepäraselt hakkama saanud. Kui meeskonnast lahkus Bastian Oczipka, pani Kovac Chandleri mängima ameeriklase jaoks harjumatule positsionile vasakkaitsesse - mees on alates detsembrist jaganud viis resultatiivset söötu ning moodustab teisel pool väljakut mängiva kamraadi Marius Wolfiga hiilgava tandemi.

Frankfurdi ründeliini on aastaid vedanud ikooniline Alexander Maier, 2014/15 hooaja Bundesliga suurim väravakütt, kuid Fußballgott on viimase aasta jooksul käinud rohkem kordi operatsioonilaual kui väljakul ning on üsna tõenäoline, et tema karjäär on reaalsuses juba lõppenud. Haller on suutnud kaalukatesse saabastesse astuda. Üle ootuste hästi. Ta sobib Kovaci pressingusüsteemi valatult, rabades hambad ristis tööd ning on senise 22 liigamänguga löönud kaheksa väravat.

Niko Kovac on Frankfurtis tehtud mees ja baaris endale ise õlut ilmselt ostma ei pea. Foto: Frankfurti Eintrachti koduleht

Prantsusmaa U-21 koondise eest 13 korral võrku sahistanud Haller on intelligentse liikumisega ja ka hea tehnikaga - väite kroonijuveeliks on tema suurepärane üleminutite käärlöök, mis tõi Frankfurdile septembri lõpus Stuttgardi üle väärtusliku 2:1 võidu ning pani Kovaci kahe käega peast haarama. "Bundesligas ei ole palju mängijaid, kes suudaks nii teha," sõnas ta mängu järel Saksamaa meediale.

Ja siis on Kevin Prince-Boateng. Sõbrale Mario Balotellile sarnaselt kontrollimatu, tasakaalutu, ebausaldusväärne? Kovaci all dünaamiline, sihikindel, riietusruumi liider. Ehk on Kovac Boatengini jõudnud selle läbi, et nii tema kui Kovac kasvasid üles Berliini Weddingi linnaosas. Kovac on Boatengile selgeks teinud, et Frankfurdis on tema võimalus mängu dirigeerida, rakendada mehe agressiivsust ja lõhkuvat mänguvaistu. Vastuolulisel esmaspäevaõhtul oli just keskväljakult tõusnud Boatengi hooaja viies värav tabamuseks, mis tõi Eintrachtile Leipzigi üle 2:1 võidu. "Me viskusime rindele, jooksime jalad villi ning ei andnud kaitses meetritki," rääkis Boateng. "See eristab meid teistest meeskondadest."

***

Kui Frankfurt tõusis kolme nädala eest paariks päevaks ka teisele kohale, ütles Fredi Bobic, et meeskond peab seda "üheöösuhet" nautima. Kovac mäletab vägagi hästi, et ka eelmine hooaeg algas bravuurikalt. Kahtlemata on ta selle lõppu meelde tuletanud ka oma mängijatele. Ta ei taha enam tabelit jälgida. "Eintracht ei ole maailmaklassist, vaid tavaline meeskond," sõnas ta pärast üle-eelmisel nädalal võetud 4:2 võitu Kölni üle. "Meil on arenguruumi. Mitte rääkides, aga tehes." Suuga teeb suure linna jne.

Arenguruumi on Frankfurdil tõesti, arvestades, et koduväljakul saadud punktide arvestuses ollakse alles 12. kohal ja sedagi tänu kolmele järjestikusele võidule. Võõrsilmängude tabelis ollakse stabiilselt Bayerni järel teisel kohal. Tol esmaspäevaõhtul nägid sa kodumängu oma silmaga ja sa ütlesid oma sõnagi sekka. Kui kõlava?

Alles hiljem kuuled sa, et Leipzigi Stefan Ilsanker nimetas protesteerinuid idiootideks ja libafännideks, sest te sundisite mängijaid veerand tundi ootama. Alles hiljem kuuled sedagi, et üks esmaspäeval mängu vaatama tulnud mees ei lahkunudki staadionilt elusana. Sa mõtled, kas ta oleks koju jõudnud, kui mäng oleks toimunud laupäeval või pühapäeval. Sa mõtled Marco Russile ja sellele, kuna peaks jalgpall jääma tagaplaanile, sellele, mis saab järgmisel aastal või kümne aasta pärast või saja aasta pärast. Aga järgmine nädal oled sa jälle tribüünil ja küllap oleksid sa seal ka siis, kui seegi mäng toimuks tähtsate otsustajate tõttu esmaspäeval. Sa tead oma kohta, sest sa ei ole unistaja. Niko Kovac ei ole unistaja. Frankfurdi mängijad ei ole unistajad. Nad on mullasööjad ja neid see silt ei häiri. Commerzbank Arenal valitseb Eintracht.

4 kommentaari

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (4)

Kommentaare ei ole.

Sisene
Anonüümseks kommenteerimiseks vajuta siia.
AMETLIK: Kotenko saaga jõudis lõpule  (liitus Premium liiga klubiga)
EESTI NOORMÄNGIJAD
Heinaga ollakse Arsenalis rahul, ka Jürgens sihib välismaale
EUROOPA LIIGAS
EKSKLUSIIV
MÄLUMÄNGUD
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Heina nullimäng aitas Arsenali edasi
EESTLASED VÕÕRSIL
Heina nullimäng aitas Arsenali edasi (0)