Menüü
Veebisait

Ukraina ründelegend asub kahe eelmise finaalturniiri häbi maha pesema (0)

Ukraina ründelegend Andri Ševtšenko läheb esimesele suurturniirile rahvusmeeskonna peatreenerina. Foto: Scanpix / Gleb Garanitš / Reuters

Ukraina ei ole sagedane külaline tiitlivõistlustel, aga nüüd on kolmandat korda järjest Euroopa meistrivõistlustele saadud. Eelmised kaks ebaõnnestusid täielikult. Aeg on tulemust teha.

Ukraina viimane võit pärineb eelmise aasta oktoobrist, kui Rahvuste liiga A-divisjonis alistati Hispaania 1:0. Seejärel on saadud kolm kaotust (Poolale 0:2, Saksamaale 1:3 ja Šveitsile 0:3) ning neli 1:1 viiki (Prantsusmaa, Soome, Kasahstani ja Bahreiniga), aga eeloleval finaalturniiril on Ukraina võimalik must hobune, kelle ambitsioonid on kõrged eesotsas kunagise ründaja ja praeguse peatreeneri Andri Ševtšenkoga.

Ukraina on iseseisva riigina mänginud Euroopa meistrivõistlustel ainult kaks korda, kui 2012. aastal võõrustati finaalturniiri koos Poolaga ja 2016. aastal satuti Prantsusmaale. Aga mõlemad turniirid ebaõnnestusid, sest ukrainlased ei saanud play-off’i. Eriti masendav oli eelmine EM, kus kaotati kõik mängud (Saksamaale 0:2, Põhja-Iirimaale 0:2 ja Poolale 0:1).

Mihailo Fomenko treenerikarjäär sai EM-i järel läbi ja koondises haaras juhtohjad Ševtšenko, kes oli viie aasta tagusel finaalturniiril Fomenko abitreener. "See on minu jaoks emotsionaalne hetk ja suur au," lausus Ševtšenko peatreeneriks saamise järel. "Minu esimene ülesanne on luua tõeline tiim, kes on võimeline saavutama tulemusi. Samuti tahan aidata meeskonnal meie esituste kvaliteediga tagasi võita toetajate austuse. Otsime mõningaid noori mängijaid, aga mu põhikriteeriumid on distsipliin, organiseeritus, tasakaal, pühendumus ja motivatsioon."

Muljetavaldavad esitused EM-valiksarjas

2004. aasta Ballon d'Ori võitja kaasas treeneripingile kogenud itaallased Mauro Tassotti ja Andrea Maldera, kes olid varem seotud Milaniga. 2018. aasta maailmameistrivõistlustele ei saadud, sest valiksarjas jäädi alla Islandile ja Horvaatiale, aga ukrainlased olid sellegipoolest optimistlikud, sest koondis mängis atraktiivset ja mõtestatud jalgpalli.

EM-valiksarjas oli Ukraina viieliikmelises alagrupis koos Portugali, Serbia, Luksemburgi ja Leeduga. Ševtšenko hoolealused alustasid 0:0 viigiga Portugali vastu ja lõpetasid 2:2 viigiga Serbia vastu. Kõik ülejäänud mängud võideti, lõpuks korjati 20 punkti ja löödi 17 väravat. Lisaks tasub märkida, et endale lastud neli väravat oli Türgi ja Belgia järel valiksarja kolmas näitaja.

Ukraina kaotuseta seeriasse mahtus ka sõprusmängus saadud võit Eesti vastu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Ukraina pidas perioodil 20. november 2018 - 17. november 2019 koos sõprusmängudega 11 matši, millest seitse võideti ja neli viigistati. Seejärel tuli koroonapaus ja Ukraina naasis võistlustulle 3. septembril 2020, kui Rahvuste liigas alistati Šveits, ent seejärel on ainsaks suuremaks õnnestumiseks jäänud eelnevalt mainitud võit Hispaania vastu.

Švetšenko eelistab loomingulist jalgpalli

Ševtšenko on nelja aasta jooksul kasutanud erinevaid asetusi, mis näitab, et ta julgeb teha muutusi ja vastavalt olukorrale olemasolevaid nuppe liigutada. Enim on endisele ründajale meeldinud 4-3-3 asetus, mida ta kasutas palju EM-valiksarjas.

Kui ajalooliselt on Ukraina koondis olnud meeskond, kes on pigem orienteeritud kaitsemängule ja nõelab vasturünnakutest, siis Ševtšenko juhendamisel on mängitud jalgpalli, kus palliga mäng on olulisel kohal. "Ma tahan, et meeskond mängiks loomingulist jalgpalli. Kuid mängus peab olema tasakaal. Mängijad peavad mõistma, millal rünnata ja millal kaitsta või millal palli kontrollida," selgitas Ševtšenko. Treeneri mõtted on seni suures plaanis vilja kandnud.

Ukraina koosseisu kuuluvad peamiselt Kiievi Dinamo ja Donetski Šahtari mängijad, aga ka mõned pallurid välismaalt, nagu näiteks Andri Jarmolenko West Ham Unitedist, Ruslan Malinovski Atalantast, Oleksandr Zintšenko Manchester Cityst ja Roman Jaremtšuk Gentist. Suurim murekoht on võib-olla kogenematus, sest koondise keskmine vanus on alla 26 aasta.

Meeskonna staar - Andri JarmolenkoFoto: Scanpix / Pascal Rossignol / Reuters

31-aastane ääreründaja liigub koondises vingel kursil, olles 92 mänguga löönud 38 väravat. Kõigi aegade rekord kuulub mõistagi Ševtšenkole, kes lõi oma tabamused 111 mänguga. Jarmolenko tempo on võrdväärne ja tippmark ainult kümne värava kaugusel. Lisaks on Jarmolenko väravavahi Andri Pjatovi järel enim koondisemänge pidanud ukrainlane EM-i koosseisus.

West Ham United tegi Inglismaa kõrgliigas suurepärase hooaja, lõpetades kuuendana ja saades Euroopa liiga koha, aga Jarmolenkol ei olnud Londoni klubi edus suurt rolli, sest sügisel tabas teda koroonaviirus ja aasta algul oli ukrainlane kimpus põlvevigastusega. Jarmolenko liigas 15 mänguga (1 algkoosseisus) skoori ei teinud, aga karikasarjades lõi kolm väravat.

Silm peale - Ruslan MalinovskiFoto: Scanpix / Miguel Medina / AFP

Lõppenud klubihooajal Itaalia kõrgliigas kaheksa väravat löönud, 11 resultatiivset söötu (liiga parim näitaja) andnud ja Atalanta pronksini aidanud Malinosvkist sõltub Ukraina koondises palju.

Kui 28-aastasel poolkaitsjal mängud õnnestuvad, siis on Ukraina kõigile ohtlik meeskond. Malinovski suudab mängida keskväljal igal positsioonil ja vajadusel isegi äärel. Tal on mõlemas jalas korralik löök ja standardolukorrad on usaldatud just talle. 

Koondisest väljas - Jevgeni KonopljankaFoto: Scanpix / imago images / RHR Foto

Kui avaldati lõplik koosseis, siis polnud mõnevõrra üllatuslikult nimekirjas 31-aastast Konopljankat, aga põhjust ei avaldatud. Tõenäoliselt jääb Donetski Šahtari ääreründaja eemale vigastuse või koroonaviiruse tõttu, sest märtsis peetud valikmängudes oli Konopljanka koosseisus. Ta on Ukraina koondise eest pidanud 85 mängu ja löönud 21 väravat. 

Märkimisväärsed puudujad on veel Viktor Kovalenko (Atalanta), Andri Lunin (Real Madrid), Viktor Kornijenko (Donetski Šahtar), Bogdan Mihailitšenko (Brüsseli Andrelecht), Oleksandr Andrijevski, Volodõmõr Šepeljev ja Vitali Bujalski (kõik Kiievi Dinamo).

Treener - Andri ŠevtšenkoFoto: Scanpix / Gleb Garanitš / Reuters

Ukraina koondise juhtimine on 44-aastase Ševtšenko treenerikarjääri algus. Sarnaselt talle tegid esimese sammu pärast mängijakarjääri lõpetamist just koondise eesotsas waleslane Mark Hughes ja hollandlane Marco van Basten. Ševtšenko puhul ei arvatud, et endine staarründaja alustab treenerikarjääri, aga nii läks. Ta on praeguse seisuga juhendanud rahvusmeeskonda 44 mängus, millest 21 on võidetud, 13 viigistatud ja 11 kaotatud.

Ševtšenko osales mängijana kahel suurturniiril - 2006. aasta MM-il, kus Ukraina purjetas veerandfinaali, ja 2012. aasta EM-il, misjärel lõpetas väravamasin karjääri.

Kris Ilves: "Ukraina on must hobune, nagu ikka. Selge on see, et selles alagrupis on soosik Holland ja autsaider debütant Põhja-Makedoonia, mis tähendab, et suure tõenäosusega jagavad teise-kolmanda koha omavahel Ukraina ja Austria. Põnev on asjaolu, et omavahel minnakse vastamisi viimases voorus. Ukraina võib play-off'i jõuda, aga kaugemale jõudmine oleks üllatus."

Mängud alagrupis:

P, 13. juunil kell 22.00 vs Holland (Amsterdam)
N, 17. juunil kell 16.00 vs Põhja-Makedoonia (Bukarest)
E, 21. juunil kell 19.00 vs Austria (Bukarest)

Eeldatav algkoosseis:

Ukraina - Ukraina - Football tactics and formations

Koosseis:

Väravavahid: Heorhi Buštšan (Kiievi Dinamo), Andri Pjatov (Šahtar), Anatoli Trubin (Šahtar).

Kaitsjad: Oleksandr Karavajev (Kiievi Dinamo), Serhii Krõvtsov (Šahtar), Mõkola Matvijenko (Šahtar), Vitali Mõkolenko (Kiievi Dinamo), Deniss Popov (Kiievi Dinamo), Eduard Sobol (Brugge), Ilja Zabarnõi (Kiievi Dinamo), Oleksandr Tõmtšuk (Kiievi Dinamo).

Poolkaitsjad: Roman Bezus (Gent), Andri Jarmolenko (West Ham), Jevgeni Makarenko (Kortrijk), Ruslan Malinovski (Atalanta), Marlos (Šahtar), Tarass Stepanenko (Šahtar), Serhii Sõdortšuk (Kiievi Dinamo), Heorhi Sudakov (Šahtar), Mõkola Šaparenko (Kiievi Dinamo), Oleksandr Zintšenko (Manchester City), Oleksandr Zubkov (Ferencvaros), Viktor Tsõgankov (Kiievi Dinamo).

Ründajad: Artjom Besjedin (Kiievi Dinamo), Artjom Dovbõk (Dnipro), Roman Jaremtšuk (Gent).

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti