Üllatuste turniir! Debütant näitas Tuneesiale koha kätte ning saatis nad Nigeeriaga vastamisi (kõik kaheksandikfinaalid!) (1)

Debütandist Komoorid ja Gambia on mõlemad edasi 16 parima seas! Foto: Scanpix / Mohamed Abd El Ghany / Reuters

Aafrika meistrivõistlustel said kindlaks viimased kaheksandikfinaalid, kui F-grupi esimeseks kerkis Mali ning teiseks Tuneesia alistanud debütant Gambia. Tuneeslased ise saavad samuti järgmisesse vooru, kuid seal minnakse vastamisi nimeka Nigeeriaga.

Kuna alles esimest korda AFCON-ile jõudnud Gambia oli esimese kahe matšiga näidanud nõnda head hoogu (Mauritaaniat võideti ning Malilt saadi viigipunkt), siis edasipääs oli neil juba enne tänast kindlustatud. Sellegipoolest oli mängus nii mõndagi, kuna kui nad oleks turniiri 2004. aasta tšempionile kaotanud, siis pidanuks nad kaheksandikfinaalis kohtuma suure Nigeeriaga.

Ilmselgelt alustasid mõlemad matši vägagi tagasihoidlikult ning liialt suuri riske võtma ei hakatud. Tasapisi haaras juhtohjad Tuneesia, ent ühtegi liialt head võimalust ei tekkinud. Paar korda pandi vastaste kiiper Baboucarr Gaye'i proovile, kuid Saksamaa neljandas divisjonis palliv mees näitas taset. Parim šanss tekkis avapoolaja lisaminutitel, mil teeniti 11-meetri trahvilöök, aga sarnaselt päeva esimese poole duellidele ei suudetud võimalust realiseerida - Seifeddine Jaziri pealelöögi blokeeris Gaye.

Teisel poolajal oli endiselt Tuneesia domineerivamaks pooleks, aga enam nõnda ohtlikke võimalusi ei tekkinud. Mängu lõpuosas hakkas Gambia oma võimalusi otsima ja nendest parim tekkis 75. minuti kandis, mil Bologna pallur Musa Barrow läks lööma karistuslööki. Oma täpsuse poolest tuntud ründaja keerutas kaunilt palli müürist mööda, kuid juba ei tea mitmendat korda tabas nahkkera latti.

Möödalöögist aga liialt kaua kurbust ei tuntud, kuna matši viimaste sekunditega saatis Ablie Jallow korraliku pommlöögi ristnurga alla - 1:0. Rohkemat vaja polnudki ning seega oligi debütant Gambia alistanud turniiri ühe soosiku Tuneesia. Kuna samaaegselt teenis Mali 2:0 võidu Mauritaania üle, siis grupi esikoha napsas siiski 1972. aastal hõbedale tulnud suurriik.

F-alagrupp:

Gambia - Tuneesia 1:0 (0:0)
90+3. Ablie Jallow

Eemaldamine: 45+2. Farouk Ben Mustapha (Tuneesia pingil)
Realiseerimata penalti: 45+1. Seifeddine Jaziri (Tuneesia)

Maroko - Malawi

Veerandfinaalides lähevad vastamisi esimese ja teise, kolmanda ja neljanda, viienda ja kuuenda, seitsmenda ja kaheksanda paaride võitjad. Poolfinaalis mindakse sama loogika alusel edasi.