Uruguay tegi võiduga õnnelikuks MM-ile sõitjaks nii enda kui ka Ecuadori, Kanada lasi esimese võimaluse käest (0)

Võiduvärava löönud Giorgian de Arrascaeta oli üks Uruguay edu arhitekte. Foto: Scanpix / AFP / Raul Martinez
Sügisesel MM-finaalturniiril osalevad koondised hakkavad järgemööda paika loksuma. Läinud ööl kindlustasid Lõuna-Ameerikas MM-pääsme kahekordne maailmameister Uruguay ja Ecuador.

Uruguay võõrustas otsest konkurenti Peruud ja sa napi 1:0 võidu kätte tänu Brasiilia klubi Flamengo ridades mängiva Giorgian de Arrascaeta tabamusele 42. minutil. Hetk varem oli Jose Maria Gimenez suunanud Darwin Nunezi löögi põiklatti, kuid esimesena oli jaol de Arrascaeta, kes lõi juba oma viienda värava selles valiksarjas. Rohkem on uruguaylastest selles valiktsüklis suutnud skoori teha vaid Luis Suarez.

Teise poolaja alguses tabas Federico Valverde veel korra latti, ent teist väravat lüüa Uruguayl ei õnnestunudki. Üleminutitel tuli neil hoopis üle elada korralik ehmatus, kui Sergio Rochet keskväljalt teele saadetud kaarpalli püüdes ise väravas maandus, aga palli suutis väravavaht siiski võõrustajate jaoks õigel pool joont hoida. 1:0 võit viis Uruguay läbi aegade 14. korda ja neljandat korda järjest finaalturniirile.

Rõõmustada võis ka Ecuador, kes kaotas küll ise võõrsil 1:3 Paraguayle, ent Uruguay võit tähendas, et Peruul pole enam võimalik neid viimase vooruga püüda ja koht nelja parema seas on kindel. Ecuador, kes jõudis MM-ile esmakordselt alles 2002. aastal, sõidab nüüd finaalturniirile juba neljandat korda.

Ehkki Peruul libises otsepilet napilt käest, võisid nemadki õnnelikud olla, sest edasipääsu juba ammu kindlustanud Brasiilia oli tänu Neymari, Vinicius juuniori, Philippe Coutinho ja Richarlisoni väravatele 4:0 üle Tšiilist. Et Kolumbia alistas kodus 3:0 Boliivia, on viimase ehk viienda edasipääsukohal püüdmiseks enne viimast vooru võimalused säilinud kolmel meeskonnal - Peruul, Kolumbial ja Tšiilil.

Neist on vähemalt paberil raskeim ülesanne ees Tšiilil, kes võõrustab Uruguayd. Samas on külalised juba edasipääsu taganud, ent siiski peab Tšiili lootma nii Peruu kui ka Kolumbia ebaõnnele. Esimesed on kodus vastamisi Paraguayga, Kolumbia sõidab aga küll Lõuna-Ameerika tsooni selgelt nõrgimale meeskonnale Venezuelale. Valiksarjas viienda kohaga lõpetavat meeskonda ootab ees veel üks kohtumine Aasia valiksarja meeskonnaga, et selgitada MM-ile pääseja. Aasias võitlevad otsustavatele mängudele pääsemise nimel Austraalia ja sõltuvalt viimase vooru tulemustest Araabia Ühendemiraadid, Iraak või Liibanon.

Peale korraldaja Katari pääseb finaalturniirile 31 meeskonda, kellest on praeguseks selgunud juba 18 õnnelikku. 19. koha võinuks võtta Kanada, kes on varem MM-il mänginud vaid korra, ent võõrsil jäädi Costa Ricale 0:1 alla. Mängu ainsa värava lõi esimese poolaja lõpus Celso Borges. Kanadale tegi karuteene nende keskväljamees Mark-Anthony Kaye, kes pääses 15. minutil küll tänu VAR-ile napilt punasest kaardist, ent sai selle 34. minutil ikkagi kätte, kui tegi teise hoiatust väärt vea ja jättis meeskonna väljakule kümnekesi.

Kanada võimalused on siiski head, sest lähimad jälitajad USA ja Mehhiko tegid omavahel väravateta viigi ning jäävad mõlemad kolme punkti kaugusele. Costa Ricat edestatakse kahe viimase vooru eel aga kuue punktiga ning et Kanada väravate vahe on selgelt parem, on nad siiski juba ühe jalaga Katari viival lennukil.

Pettumuse pidi üle elama üllatuslikult eelmisele MM-ile pääsenud Panama, kes ei suutnud kodus enamat 1:1 viigist Hondurasega. See jätab nad kahe viimase vooru eel otsepääsmest nelja punkti kaugusele, kusjuures mängida tuleb neil veel nii USA kui ka Kanadaga. Neljandal kohal lõpetav meeskond saab viimase võimaluse MM-pileti püüdmiseks sõelmängudel, kus vastaseks on Okeaania parim meeskond ehk suure tõenäosusega Uus-Meremaa.