Uus etapp! Eesti videokohtunikud hindasid esimest korda reaalaja sündmusi (0)

VOR ehk videokohtunike ruum. Foto: Brit Maria Tael

Novembrikuus alanud videokohtunike väljaõpe jõudis aasta kolmandal nädalavahetusel uude etappi: õigusemõistjad olid esimest korda vastamisi reaalaja sündmustega. Uuel nädalavahetusel katsetatakse videokohtunike töös olevaid süsteeme Taliturniiril.

Jalgpall.ee kirjutab, et 22. jaanuaril said väljaku- ja videokohtunikud harjutada omavahelist kommunikatsiooni, mille ajendiks olid esmakordselt reaalajas toimuvad sündmused.

"Õppetööd alustasime novembrikuus teooriast," selgitas EJL-i kohtunike osakonna juhataja Hannes Kaasik. "Seejärel liikusime edasi VAR-ruumi, kus analüüsisime eellindistatud klippe, sealt edasi tegelesime lindistatud täismängudega. Nüüd jõudsime esmakordselt sellesse õppefaasi, kus tegutsesime reaalaja sündmustega: samal ajal toimus miskit nii väljakul kui VAR-ruumis."

Uue etapi esimese ülesandena olid EJL-i jalgpallihallis väljakul Arte jalgpalliklassi õpilased, kes simuleerisid erinevaid veasituatsioone. "Väljaku- ja videokohtunike vahel oli ühendus ning nad said reaalajas omavahel suhelda. Igal kohtunik oli väljakul umbes 10 minutit, mille jooksul tekitasid mängijad treenerite suunisel erinevaid mänguolukordi. Kohtunikud tegutsesid nii, nagu oleks tegu olnud päris mänguga ning nende ülesanne oli kõik olukorrad üle kontrollida," selgitas Kaasik.

Kogu päeva vältel toimunud õppetegevusse oli kaasatud tavapärasest suurem hulk inimesi. "Kui seni oleme tegutsenud umbes 25-liikmelises seltskonnas, siis nüüd oli osalejaid märksa rohkem. Kaasatud olid teleülekande tootjad, VAR-i tehnilise lahenduse partner VOGO Prantsusmaalt, Arte jalgpalliklassi õpilased, instruktorid nii kohtunike osakonnast kui valdkonnast üldisemalt ning ka treenerid, kes aitasid situatsioone välja mõelda ning neid mängijatele edasi anda," lisas Kaasik.

Järgmine suurem etapp leiab aset 28. ja 29. jaanuari õppepäevadel, kui videokohtunike töös kasutatavaid süsteeme katsetatakse Taliturniiri kohtumistel. "Nendes mängudes enam simuleerimist ei ole - tegu on reaalsete kohtumistega. Esimesel nädalavahetusel vahetame kohtunikke jooksvalt nii VAR-ruumis kui platsil, sellest järgmisel nädalavahetusel saavad esimesed brigaadid kirja ka täismängud," rääkis Kaasik.

Videokohtunike väljaõpe kestab neli kuud ning selle maht on veidi enam kui 60 tundi. Aprillis algab uus koolitus, mille järel saavad VAR-iga mängude teenindamiseks vajaliku litsentsi järgmised kuus praegust väljaku- ja abikohtunikku.

2023. aastast alates määrab EJL igale Premium liiga mängule videokohtuniku ja abivideokohtuniku, kes viibivad A. Le Coq Arenal spetsiaalset videokohtunike jaoks välja ehitatud keskuses. Keskus võimaldab samaaegselt teenindada kolme vastasseisu, kus on ametis videokohtunikud.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
KODUSED VUTIJUTUD
Marti Pähn: minu ambitsioon on teha Tammekaga klubi kõige parem hooaeg
SAMMUD KARIKA SUUNAS
PIKK ETTE (JA ISE JÄRELE)
Pikk ette (ja ise järele) | Premium liiga loomuliku verevahetuse tagavad Põhjamaised klubid, mitte rahapatakad
SOOMLASTE PRONKS OLI TUGEVAM
INGLISMAA JALKAJUTUD
Udune Albion | Ühendatud anumate põhimõte aitab Arsenali ja pitsitab Manchester Cityt
RAHA-RAHA-RAHA
Põhjalik turuülevaade! Kui palju laristasid inglased? Millised rahad käisid Eesti klubidest läbi?
Naiste koondise aasta numbrites 2022
EESTI NAISTE KOONDIS
OLUKORRAD KLAARIKS
Videokohtunik | Hooajale joon alla! Rähklemine ja sülitamine ning suluseisud ja sisselendamised panid kukalt kratsima  (+ kogu aasta statistika)
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
2.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
4.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
5.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
6.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
7.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
8.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
9.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
10.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0