Valladolidi jo-jo tantsib isegi Ronaldo käte vahel vanas rütmis (1)

Valladolidi ootab taas esiliiga. Foto: Scanpix / AFP / Zuma / Joaquin Corchero

Hispaanias viimastel aastatel "jo-jo klubiks" ehk esi- ja kõrgliiga vahel pendeldajaks sattunud Real Valladolid ei pääsenud oma saatusest ka tänavu. Viimase vooru 0:0 viik Getafega jättis külalised püsima ja kukutas Valladolidi järjekordselt La Ligast välja, ehkki õhtu jooksul jõudsid pudenemishirmu tunda ka väga mitu teist klubi.

Kõige suuremate pööretega mängu pidasid Espanyol ja Almeria, kes leppisid lõpuks 3:3 viiki. Espanyol, kelle kukkumine oli juba viimase vooru eel selgeks saanud, hoidis igaks juhuks vähemalt ühte punkti vajanud Almeriat kogu aeg pinge all. Almeria läks ette, jäi kaotusseisu, viigistas, jäi uuesti taha, kuid päästis Adri Embarba 87. minuti penaltist ikkagi lõpuks viigi.

Omajagu pidi närveldama ka Valencia, kes kohtus võõrsil Real Betisiga. Kuuenda koha ja Euroopa liiga pääsme juba kindlustanud Sevilla meeskonnal polnud mängus suurt midagi peale au, ent klubi eest oma viimase mängu pidanud 41-aastane elav legend Joaquin taheti väärikalt pensionile saata ning Ayoze Perez viiski juba 55. sekundil Betisi juhtima.

Seejuures oli äärmiselt sümboolne, et La Ligas 622. ja viimast korda platsil käinud poolkaitsja sai karjääri viimase kohtumise mängida just Valencia vastu, sest ka nende eest jõudis ta platsil käia 218 korral. Betisi särgis kogunes mänge tema arvele 528, pika klubi- ja koondisekarjääri jooksul ühtekokku aga ligi tuhat.

Pärast Joaquini emotsionaalset väljavahetamist 60. minutil pandi kohtumine pea kuueks minutiks seisma, et peakohtunik ja VAR saaksid veenduda, kas neil on alust määrata Valencia kasuks penalti. See küsimus sai viimaks eitava vastuse, kuid 71. minutil jõudis Diego Lopez suluseisu piiril balansseerides ikkagi tähtsa viigiväravani.

Valencia oma mees Yunus Musah tekitas poolehoidjatele veel ohtralt halle juukseid juurde, kui kõigest kaks minutit pärast vahetusest sekkumist robustse vea eest punase kaardi teenis. Kuigi mängule lisati koguni 12 minutit ehk Valencia mängis tegelikkuses paarkümmend minutit vähemuses, peeti lõpuni vastu - ja nagu selgus, oleks tegelikult kõrgliigasse püsima jäädud ka kaotuse korral.

Õhtu suurima kangelasteoga sai hakkama Celta Vigo, kes vajas samuti püsimajäämise tagamiseks punkte, aga pidi võõrustama värsket meistrit Barcelonat. Õhtu kangelaseks kerkis klubi oma kasvandik, 21-aastane Hispaania noortekoondislane Gabri Veiga, kes Celta teise poolaja keskpaigaks kahe väravaga ette viis. Täiskoosseisus mänginud Barcelona eest lõi Ansu Fati ühe värava küll veel tagasi, ent see oli ka kõik ning Celta sai hädavajaliku võidu kätte.

Teadmisega, et viigist ei pruugi piisata, läks viimasele voorule vastu ka Cadiz, kelle vastaseks oli tänavune punane latern Elche. Kiire juhtvärava järel lubati Elchel teise poolaja keskel viigistada ja 1:1 seisuga mäng ka lõppes, aga lõpuks oleks isegi kaotusest Cadizile küllalt olnud.

Nii osutus Elche ja Espanyoli kõrval kolmandaks langejaks ikkagi Valladolid. 2018. aastal legendaarse Brasiilia ründaja Ronaldo omandusse läinud klubiveetis viimati pikema perioodi ühes liigas aastatel 1993-2004, kui kõrgliigas palliti 11 hooaaega järjest. Pärast seda pole aga kordagi suudetud tippseltskonda järjest kauemaks kui neljaks aastaks pidama jääda.

Järgnenud seeria on välja näinud niisugune - kolm aastat esiliigas, kolm kõrgliigas, kaks esiliigas, kaks kõrgliigas, neli esiliigas, kolm kõrgliigas ... Eriti käest on asjad selles vallas läinud aga viimastel hooaegadel, sest kui 2021. aastal kukuti La Ligast välja, siis mullu tõusti sinna tagasi, nüüd aga pudeneti uuesti Segundasse.

Real Valladolid - Getafe 0:0

Espanyol - Almeria 3:3 (1:1)
13. Javi Puado, 49. Ronael Pierre-Gabriel, 73. Luca Koleosho - 10. El Bilal Toure, 58., 87. pen. Adri Embarba

Real Betis - Valencia 1:1 (1:0)