Menüü
TV
Veebisait

Vapruse sisemine võitlus ambitsiooni ja reaalsuse vahel: unistatakse suurelt, aga eesmärgiks jääb siiski püsimajäämine (19)

Kui Vaprus ka 2022. aastal Premium liigas mängib, siis võib hooaja lugeda edukaks. Foto: Svetlana  Tšižova

"On arusaadav, et meid viimaseks ennustatakse. Kui meeskond tõuseb Esiliigast üles, siis kõlab kümnes koht mõnes mõttes loogiliselt," nentis Pärnu Vaprusega liitunud kogenud poolkaitsja Tauno Tekko. Ennustus on üks asi, väljakul mängitav jalgpall teine. Nimelt on Tekko Pärnus ees oodanud meeskonnas positiivselt üllatunud ja sellega saavat mängida kõikide vastu.

Just nimelt kõigi ehk ka Flora, Paide, Levadia ja Kalju vastu. Halliturniiril on eelmainitud neliku esimese ja viimase klubiga madistatud - Florale alistuti 0:2, Kaljule 0:1. "Saime hakkama küll, ei istunud ainult kaitses. Loogiline, et palju väravavõimalusi ei tekkinud, aga midagi ikka tuli ja bussi parkimist ei olnud. Kalju löödud värav oli ka selline, mille me ise endale veidike ehitasime," võttis Tekko asja kokku.

Et kõik ausalt ära rääkida, siis ei saa Pärnu puhul üle ega ümber ilmast ja treeningtingimustest. Nendest on hooaja eel juba juttu olnud, aga läheme nüüd natuke rohkem süvitsi.

Esiteks on Pärnu kunstmuru jaoks kõige sobivam hinnang "on nagu on". Õnneks on seal vallas peagi oodata arenguid, kuna eelmisel aastal hakati linna ehitama uut kunstmuruväljakut. Kuivõrd sel talvel halastas ilmataat jalgpallurite asemel suusasõpradele, siis tähendas see Vapruse jaoks probleemset ettevalmistust. Jalgpallihalli Pärnus ei ole ja ainus võimalus katuse all trenni teha, on nõukogudeaegses spordihoones. Renoveeritud küll, aga siiski sellises, mille mõõtmed ületavad napilt korvpalliplatsi omasid.

REKLAAM

Nii tegi Esiliigast Premium liigasse tõusnud meeskond kahe nädala vältel jooksu-, jõu- ja saalijalgpallitrenne. Ainsaks kokkupuuteks suure jalgpalliga olid nädalavahetustel peetud halliturniiri kohtumised. Kunstmurule naasti nädala eest, ent ka siis oli see tärniga. "Midagi sai teha, aga täiskiirusel mitte.  Kui mängijad oleks maksimumiga teinud, siis oleks jalad alt ära kadunud. Peame nendes tingimustes hakkama saama ja üle oma varju me hüpata ei saa," iseloomustas meeskonna peatreener Taavi Midenbritt.

Pigem uisuvälja meenutav kunstmuru kui soe saal

Tekko lisas, et selliste tingimuste pealt mängule minek õnnestus alguses isegi ootamatult hästi, aga hiljem sai reaalsus nad kätte. "Kalju vastu läks isegi täitsa normaalselt, aga Maardu vastu oli ruumitaju ja tunnetus totaalselt puudulik."

Ta selgitas lähemalt: "Kui sa saalis mängid ainult viiemeetriseid sööte, siis suures jalgpallis tuleb pahatihti ette ka pikemaid passe. Saalis liigud sa ühtmoodi ja surmad palli tallaga, murul pead sa üles vaatama ja rohkem pöörama. Kui me kunstmurule naasime, siis oli see endiselt poolik lahendus. Põhimõtteliselt sai ainult platsi keskel liikuda, sest ääred olid jääs ja libedad. Kunstmuru on küll päevi näinud, aga kõvasti parem kui saal. Sai vähemalt natuke jalgpallialaseid asju teha."

Midenbritt nentis, et treenerina sööb teda enim see, et ta ei saa nädala jooksul tehtud tööd otseselt mängu edasi kanda. "Kui mängule lähme, siis pean andma väga lihtsad juhised, millest kinni pidada. Ma võin ju nuppe tahvli peal liigutada, aga väljakul on sellest vähe kasu, sest kõik tuleb trennis läbi harjutada."

Kaheksa aastat Tartus veetnud Tauno Tekko on tagasi Pärnus. Foto: Brit Maria Tael

Vapruse elule ei aidanud kindlasti ka Narva Transi kimbutanud koroonaviirus, mille tõttu jäi ära eilne kontrollmäng. Nii on pärnakate seni viimaseks matšiks kümme päeva tagasi Maardu Linnameeskonnalt saadud 1:3 sahmakas. Kolmapäeval plaanitakse Sõle hallis kohtuda superkarikamänguks valmistuva Paide Linnameeskonnaga.

"Ma võin arvata üht- või teistpidi, mis seisus mängijad on, aga lõpliku seisu näen ära väljakul," sõnas peatreener. "Kui Maardu-mängu puhul vaadata ainult mingeid kindlaid statistilisi näitajaid, siis oli elu ilus, aga olukorrad tekkisid meile sellest, et lasti pall kaitseliini selja taha. Kui kaks nädalat olime ainult saalis, siis seal ei tulnud ühtegi palli selja taha. Tõsi on ka see, et seda ei saa võtta vabandusena ja olukorrast tuleb kätte saada maksimum."

Midenbritt kiidab seejuures veel mängijate suhtumist. "Nad ei ole nurisenud, aga on põhjendatult pettunud. Meie võimalustest on nad siiski maksimumi võtnud ja olnud väga tublid."

Ollakse kausi juures viimasena, aga klubi on teinud sammu edasi

Võrreldes üheksa liigarivaaliga on Vapruse seis selles plaanis kõige enam muutunud, et nende jaoks on Premium liiga täitsa uus keskkond. "Ma arvan, et meie jaoks ongi kõige suurem miinus see, et jõudsime kausi juurde viimasena," leidis Midenbritt.

"Teistel on põhjad all ja nad on selle tempoga harjunud. Koormusi saab tõsta aasta-aastalt, seda ei saa ühe korraga lakke lüüa, muidu lähevad mängijad katki. Oma eesmärkide saavutamiseks peame tegema suure hüppe. Võib ju küsida, et miks me eelmisel aastal koormuseid rohkem ei tõstnud, et Premium liigale lähemale saada, aga vastus on võistkondlik professionaalsus. Kui enamik mängijaid käib koolis või tööl, siis seda teha ei saa. Tänaseks oleme kindlasti sammu edasi teinud ja ootused-nõudmised on mängijatele suuremad."

Vaprus sai Esiliiga võitu tähistada novembrikuises Maardus. Foto: Liisi Troska

Tõsi on. Kui eelmisel aastal "käis enamik mängijaid koolis või tööl", siis nüüd teatas Midenbritt, et gümnasiste ja tudengeid on alla poole ning neistki kaks lõpetavad ülikooli juba õige varsti. Töö kõrvalt trennis käivad mängijaid on vaid kaks ehk profiks saab end nimetada pool võistkonda.

Kuigi Midenbritt on varem tunnistanud, et näiteks kaheksas koht ei anna otseselt rahuloluks põhjust, siis nüüd möönis ta, et natuke ikka annab ka. "Sisemine võitlus ambitsiooni ja reaalsuse vahel on suur. Tahaks kaheksanda kohaga mitte rahulduda, aga tuleb vaadata ka võistkonda, komplekteeritust ja ettevalmistustingimusi. Kui me mängime ka 2022. aastal Premium liigas, siis on see hooaeg meie jaoks edukas. Tahaks muidugi alati rohkemat," parandas ta siiski kiirelt.

Tekko leiab, et Vapruses on päriselt sisu, et eesmärkide nimel võidelda. "Võrreldes Tammekaga on mingid erinevused mõistagi sees, aga tegelikult tuleb öelda, et Pärnu teeb oma asja päriselt väga professionaalselt. Ainus erinevus ongi see, et kuna Tammekas on sisuliselt kõik täisprofid, siis on treeningtempo kiirem ja seega läheb ka mängijatel mõtlemiseks vähem aega. On loogiline, et Pärnu sinna alles püüdleb." 

26-aastase keskpoolkaitsja arvates saab Vaprus juurde panna noorte pealt, kellelt võiks Premium liigasse tõusmisega arenguhüpet oodata. "Ma olen meie koosseisu osas positiivselt üllatunud. Julgen öelda, et Pärnus on mängijate kvaliteet parem kui ma eeldasin. Probleemiks võib saada lühike pink, aga kui kõik on terved, siis pole probleemi ka praeguste meestega mängida kõikide vastu."

Kõigi vastu saab mängida

Ja nüüd jõuame ringiga artikli algusesse tagasi. Tekko sõnul tahetakse mängida kõigi vastu. "Kindlasti ei ole meie plaan ainult kaitsta ja kontrarünnakutele mängida. Me ikka püüame ka alt mängu ehitada, aga ekstreemseks ei taha minna. Kui ei saa, siis paneme pikema palli. Ainult kontrarünnakute peale me ei mängi, proovime ka ise olukordi tekitada," lubas ta.

Halliturniiril kaotas Vaprus küll kõik mängud ja lõi vaid ühe värava, aga arvestades asjaolusid, siis pakkus mängupilt kohati ka põhjust rahuloluks. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Midenbritt täpsustas, et mõistagi jälgitakse natuke pingsamalt eeldatavate rivaalide tegutsemist, kelleks on meeskonnad, kes olid ka mullu tabeli teises pooles. Samas on igas mängus laual kolm punkti. "Tuleb väga selged plaanid ja sihid seada ka Eesti tippvõistkondade vastu. Kui õnnestub mängida viigi peale, siis lähme viigi peale; kui võidu peale, siis võtame selle avasüli vastu. Kindlasti ei taha me korrutada lauset, et "anname endast maksimumi ja siis olemegi rahul". Sportlasena tahad sa alati võita. Tippude vastu on raske, aga kõik on haavatavad." Sümboolselt saab Vaprus 5. märtsil külla sõita valitsevale meistrile FC Florale. Sellega lüüaksegi kogu Premium liiga hooaeg pauguga käima.

Vaprus usaldab ka algaval hooajal peaasjalikult kohalikke jalgpallureid. Kokku ongi uusi mängijaid meeskonnas täpselt kaks ehk Tekko ja viiel korral Eesti koondist esindanud Marek Kaljumäe. Kui Tekko on pärnakas, siis Kaljumäe pealinna poiss, kes viimati kandis Esiliigasse langenud Tallinna Kalevi kaptenipaela. Välismaalaseid on Vapruses null. "Hea meelega mängiksime ainult Pärnu mängijatega, aga kahjuks pole see hetkel võimalik," kommenteeris klubi tegevjuht Karl Palatu. "Väljast otsisime endale inimtüüpe, kes peavad meeskonda sobima."

Kahe mehega on käed löödud, kahega võib see juhtuda lähiajal. Sobivad inimtüübid on leitud ka FCI Levadiast, kelle ridadest plaanitakse laenata Anton Krutogolov ning mullu FC Elvas laenul olnud Devid Lehter. Mõlemad noormehed aitaksid Vaprust ründeosakonnas. Tõenäoliselt läheb Krutogolovi ja Lehteri saabumisega meeskond lukku, kuigi igaks juhuks hoitakse veel silmad lahti.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.eeMeeskonna staar - Tauno Tekko

Väga vabalt võiks siinkohal välja tuua ka Vapruse teise uue täienduse Marek Kaljumäe, ent see rubriik näeb ette üht mängijat ja Tekko on Pärnu oma poiss. Pärjame koduväljakueelise tõttu seega Tekkot.

"Me otsisime kaht sellist mängijat, kes peavad olema kogenud ja liidriomadustega," põhjendas tegevjuht Palatu, miks jäi näpp pidama just Tekkol ja Kaljumäel. "Nad on oma tööeetika ja võitlusvaimuga teistele mängijatele väga heaks eeskujuks. Nad on mängijad, kes ei karda rasket tööd ja ei anna kunagi alla."

Ka Tekko ise näeb endal vastutust ja naudib selle kandmist. "Ma pean ka trennides olema igas harjutuses üks parimaid. Mille jaoks mind muidu siia toodi? Pean noortele ette näitama, proovima neid õpetada ja olema eeskujuks."

Foto: Raido KullKellel silma peal hoida? - Enrico Veensalu

Kes Vaprusel juba mullu teravamalt silma peal hoidis, siis märkas, kuidas Veensalu tõelise läbimurdeaasta tegi ja Esiliigas üheksa väravat lõi. Seda siiski veel Esiliiga tasemel, nüüd on vaja Elvad, Kohtla-Järved, Maardud ja U21 võistkonnad asendada Flora, Paide, Tammeka ja Tulevikuga. Ehk pehmendab 21-aastase vasakääre maandumist Premium liigas tõik, et kahe hooaja jagu eliitseltskonna kogemust on tal all, aga siis oli ta veel verinoor mängumees.

Meeskonna "staar" Tekko avaldas, et Veensalu isukus jäi talle silma juba esimeses trennis. Nii Palatu kui Midenbritt tunnistasid justkui ühest suust, et nüüd on Veensalul õige aeg teha läbilöök ka liigataseme võrra kõrgemal.

Suurim küsimärk - uue liigaga kohanemine

Eelmisel hooajal tõusis Esiliigast Premium liigasse TJK Legion, kes suisa kiirgas ambitsioonikusest ehk tegu ei olnud traditsioonilise Esiliiga tšempioniga. Üldiselt on aga elu näidanud, et uustulnukal läheb eliitseltskonnas kanna kinnitamine pigem raskelt - nii jäid 2015. aastal Viljandi Tulevik, 2016. aastal Rakvere Tarvas ja 2019. aastal Maardu Linnameeskond liigas viimaseks ja langesid kohe tagasi Esiliigasse. 2017. aastal tõusis Tulevik taas üles ja on suutnud püsima jääda, aasta hiljem tuli järgi Tallinna Kalev, kes nüüd tagasi alla langes.

Nagu Midenbritt ka ise mainis, siis pärnakate suurimaks miinuseks on see, et teistel on korralik Premium liiga kogemus juba all. Kuigi ambitsioonikas Legion saavutas korraliku seitsmenda koha, siis tegelikult unistati ju palju enamast ja pigem läks esimene hooaeg uue liiga tundmaõppimise tähe all.

Esiliigast tõusmine ja Premium liigas kanda kinnitamine pole just liiga lihtne ülesanne. Lisaks sellele, et puhtsportlikult said üheksa Vapruse rivaali mullu kõrgematasemelisi mänge, hakkasid eelmisel aastal kehtima ka solidaarsusmehhanismid, kus kõik eurosarjast väljajäänud Premium liiga klubid said jalgpalliliidult kopsaka summa, mis aitas klubidel palgata profimängijaid. Seega on Premium liigasse püsimajäämine klubi jaoks ka majanduslikult väga olulise kaaluga.

Pärnu JK Vaprus
Peatreener: Taavi Midenbritt
Abitreener: Siim-Sten Palm
Väravavahtide treener: Priit Pikker
Kapten: Pole veel otsustatud, valivad mängijad
EJL-i stipendiaadid: Rasmus Ilves, Reno Mark, Robin Limberg, Georg Grahv, Rocco Mõtt, Ranet Ristikivi
Eelarve: ca 700 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljakud: Pärnu Rannastaadion, Pärnu kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: kollane, must
Duubelvõistkond: Pärnu JK Vaprus II (II liiga lõuna/lääs)
Kodulehtvaprus.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 5. märtsil kell 19.00 vs. Tallinna FC Flora (Sportland Arenal)

Koosseis:

Väravavahid: Ott Nõmm, Ahti Strati, Hendrik Vainu.
Kaitsjad: Georg Grahv, Rasmus Ilves, Uku Kõrre, Ranet Ristikivi, Raimond Tiidermann, Tõnis Vihmoja, Magnus Villota.
Poolkaitsjad: Henri Hanson, Marek Kaljumäe, Anton Krutogolov*, Devid Lehter*, Robin Limberg, Reno Mark, Rocco Mõtt, Ander Paabut, Tauno Tekko, Enrico Veensalu.
Ründajad: Kristen Saarts, Ronaldo Tiismaa, Virgo Vallik.

* - Pole veel ametlikult Vapruse mängijad 

Eeldatav algkoosseis:

Paernu Vaprus - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Marek Kaljumäe (poolkaitsja, Kalevist) liitus klubiga.
Tauno Tekko (poolkaitsja, Tammekast) liitus klubiga.
Anton Krutogolov (poolkaitsja, Levadia U21-st) liitub tõenäoliselt meeskonnaga.
Devid Lehter (ründav poolkaitsja, Elvast) liitub tõenäoliselt meeskonnaga.

Välja:

-

Hooajaeelsed mängud:

22.01. Pärnu JK Vaprus - Viljandi JK Tulevik (PL) 0:2
29.01. Pärnu JK Vaprus - Tallinna FC Flora (PL) 0:2
05.02. Nõmme Kalju FC (PL) - Pärnu JK Vaprus 1:0
12.02. Maardu Linnameeskond (EL) - Pärnu JK Vaprus 3:1 (Limberg)
21.02. JK Narva Trans (PL) - Pärnu JK Vaprus - jäi ära
24.02. Paide Linnameeskond (PL) - Pärnu JK Vaprus

Võit; viikkaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga.

Kommentaarid

purgeenius   •  
Peavad selle hooaja ära kannatama. Narvat võiks ampsata nende nõrkusehetkel.
Mart Raamat   •  
Eeldatav algkoosseis tekitab segadust - kus on Ander Paabut???
Taavi Usta   •  
PJK tuleb järgmine aasta ka premmi - jääge püsima
simonrllysays   •  
Uue väravavahi võiks tuua. Kaljus on Meerits üle, Aland oli MVP ühel hooajal tiimiga. Ükski väravavahet (peale Palmi) ei ole premmiks valmis
Weldrik Saage   •  
Sellise koosseisuga lõppeb see pidu väga varakult. Loodetavasti eksivad ajakirjanikud ja Midenbritt ikkagi teab, et Ander on Pärnu tuleviku väetis!
Vask   •  
Ander tuleb suvel satsi päästma
Mart Raamat   •  
Nõustun eelkirjutajatega - Ander Paabut on tõeline Pärnu jalgpalli messias ja südametunnistus. Jääb ainult loota, et Ander tuleb suvel printsina valgel hobusel Vaprust päästma, mõmm-mõmm.
Aron Saarepuu Iinipudel   •  
Taavi,ma olen sind siiani siiralt uskunud.Seda,et maa on lame ja seda,et koroonat pole olemas.Olen su piiblilugudest ikka ja alati olnud vaimustuses.Aga nüüd on mu karikas täis!!!!Seda ettekuulutust,et PJK premmi tõuseb,ma enam ei usu
kasahh   •  
Ander Paabut on ainus mängija, kes Vapruse vaprat vankrit suudaks vedada.
Taavi Usta   •  
Aron Saarepuu Iinipudel
aga see läks ju tõeks, et 3 Pärnumaa klubi oli korraga esiliigas - see on lihtsalt järgmine samm. Pole tähtsust, kas sina usud seda või mitte. PJK tõusmine on juba paigas ja ma palun Vaprust püsima jääda, sest nii on Pärnu vutile lahe kui saab oma vahel punktide peale madistada.
Taavi Usta   •  
Meeritsat on raske saada. Peab saama kohtunikelt loa, et Villota võiks samamoodi vastaseid rammida nagu Märten Kuusk. Üldiselt kaitsemängus tuleb olla väga hea, et siis oma võimalusi ära kasutades punkte noppida läbi hooaja.
Aron Saarepuu Iinipudel   •  
Tegelt ka Taavi.Su lamemaa teooria kõlab hetkel ka usutavamalt kui see,et PJK järgmine hooaeg premmis mängib
Vask   •  
PJK peatreener on Igor Prins, kes on saanud suuremate asjadegagi hakkama kui seda on Esiliiga võitmine. On ka kõrgema liiga ära võitnud.
Taavi Usta   •  
Lame maa on fakt mitte teooria - kõik kaebused Taevaisale - Tema tegi. Ümar maa on räigelt rumal teooria ilma mingite tõestusteta. Mis putub PJKsse, siis kuna mu lapsed seal mängisid kunagi on klubi jäänud südamelehäedaseks ja olen alati PJK poolt.
Taavi Usta   •  
Vask   •  
Kas sa tahad väita, et minnes otse ühes või teises suunas, ei jõua sa maailmale ringi peale tehes Eestisse tagasi?
Taavi Usta   •  
Mina toetan Tarmo Kinki 100% - on aeg kõigile tõega vastu astuda!!! Vaadake palun Teaduslikku uuringut (16 min) koroona kohta senise info põhjal: https://www.facebook.com/taavi.usta/videos/3659336230786800

Tarmo Kink: Koroona on suur nali: https://www.facebook.com/taavi.usta/videos/3658849367502153
Vask   •  
Palun ära Pärnu jalgpalli teema all koroona vandenõutrooriaid levita!
Taavi Usta   •  
Vask

Ma ei levita vandenõu teooriat vaid informeerin. Sa oled tore inimene kuid ma ei küsi, ma ei palu mingit survet ma ka ei taju. Ei vaja sinult ega teistelt luba. Kui mul on südames infot jagada, siis nii ka teen - mitte ükski inimene ei valitse minu üle.
Kas kergejõustiku staadionil ringi ratast joostes jõuad vahepeal samasse punkti tagasi..?

Sisene
Siin ei aita isegi Tambovi konstant: kuidas Venemaal laipa elustati ehk häbipleki kuulsusetu lõpp
TÄNA PREMIUM LIIGAS
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Tarkus hüüab tulles! Premium liiga taktikalised šedöövrid harivad Eesti jalgpalli
EM HIILIB LÄHEMALE
MUJAL MAAILMAS
Besiktasele tõi tiitli üksainus värav, USA-s muutis meister nime ja Lissabonis rikuti õhtu, aga pidu läks edasi
ALISSON PÄÄSTIS LIVERPOOLI
Kuhu tuleb ausammas? Alissoni martpoomilik üleminutite värav jättis Liverpooli lootuse ellu
VAATAMIST
VÄLISMAA OTSUSTAVAD MÄNGUD
INTERVJUU
Kalju noor äärekaitsja siirdus suure lombi taha profimängijaks: siin päriselt osatakse söötu lükata!
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
11
9
1
1
29:12
28
2.
Paide Linnameeskond
11
7
3
1
21:8
24
3.
Tallinna JK Legion
12
5
2
5
20:13
17
4.
Tallinna FC Flora
7
5
2
0
18:6
17
5.
Nõmme Kalju FC
11
5
1
5
14:10
16
6.
JK Narva Trans
11
4
2
5
16:22
14
7.
FC Kuressaare
11
3
1
7
10:20
10
8.
Tartu JK Tammeka
8
2
1
5
9:13
7
9.
Viljandi JK Tulevik
10
1
2
7
13:28
5
10.
Pärnu JK Vaprus
8
1
1
6
6:24
4