Vennatapusõda Inglismaal: maailma hinnalisimas mängus pistavad rinda Lampard ja Terry (0)

Pääsu eest Inglismaa kõrgliigasse mängivad 27. mail Wembley staadionil Aston Villa ja Derby County. Kui Villa alistas teisipäeva õhtul penaltiseerias West Bromwich Albioni, siis teises poolfinaalis sai Frank Lampardi juhendatav Derby County dramaatilises kordusmängus 4:2 ja kokkuvõttes 4:3 jagu Leeds Unitedist.

See tähendab, et finaal viib vastamisi kaks Chelsea legendi: Derby peatreeneri Lampardi ja Aston Villa abitreeneri John Terry. Aastatel 2001-14 koos Chelseas mängides meeskonna selgroo moodustanud tandem tüüris klubi selle aja jooksul kolm korda Inglismaa meistriks, samuti Meistrite liiga ja Euroopa liiga võitjaks.

Maailma kõige hinnalisem mäng on Wembleyl toimuv duell aga seetõttu, et kaalul on tohutud rahasummad, mis Premier League'i tõusmisega kaasnevad. Näiteks mullune finaalivõitja Fulham arvutas kokku, et Tom Cairney võiduvärav tõi-toob neile tänu telerahadele ja muudele tuludele sisse üle 170 miljoni naela ehk umbes 195 miljonit eurot. Võrdluseks on näiteks Meistrite liiga finaali võidupreemia "kõigest" 19 miljonit eurot ja kokku on Meistrite liiga võitjal võimalik maksimaalselt teenida hooaja jooksul 82 miljonit eurot.

Leeds andis jälle edu käest

Avamängu võõrsil 1:0 võitnud Leeds läks kodus Stuart Dallase väravast 24. minutil juhtima ja näis, et Marcelo Bielsa hoolealustel on Wembley-sõit juba käega katsuda. Ent 44. minutil pidi Lampard tegema sundkäigu, mis osutus ootamatult geniaalseks. Ta vahetas vigastada saanud Duane Holmesi asemel väljakule Jack Marriotti, kes kasutas vaid hetk hiljem ära Leedsi kaitsjate ja väravavahi vahelise puterdamise ning viigistas.

Leeds ei jõudnud avapoolaja šokist toibuda ka teise poolaja alguseks, sest kui pausilt naasti, viis Chelseast Derbys laenul olev noor poolkaitsja Mason Mount kõigest 35 sekundiga külalised 2:1 ette. See lõppseis tähendanuks lisaaega, sest erinevalt paljudest muudest sarjadest ei kasutata Inglismaa esiliiga play-off'is võõrsil löödud värava reeglit.

Kodumeeskonna elu läks keeruliseks 58. minutil, kui Liam Cooper karistusalas vastast särgist rebis ja kohtunik Anthony Taylor määras kõhklematult penalti, mille Harry Wilson ka realiseeris. Ometi oli Leedsil veel midagi varuks, sest 62. minutil viigistas Dallas pärast ilusat söödumängu oma teise väravaga taas üldseisu.

Viies-kuues edasi, kolmas-neljas väljas

78. minutil sai aga punase kaardi Gaetano Berardi, kes oskas vähem kui kümne minutiga korjata endale kaks kollast kaarti. Vähemusse jäänud Leeds ei suutnud enam Derby rünnakuid pidurdada ning 85. minutil lõi kaitseliini taha täpse söödu saanud Marriott oma teise värava. Ehkki üleminutitel eemaldati teise kollase kaardiga veel ka Derby kaitsja Scott Malone, ei jõudnud Leeds enam väravani.

See tähendab, et play-off'i finaali jõudsid meeskonnad, kes lõpetasid põhihooaja viienda (Aston Villa) ja kuuenda (Derby) kohaga. Pikalt esimese kahe hulgas ehk otse Premier League'i viival kohal püsinud, ent oma võimalused hooaja lõpuga maha mänginud ja kolmandaks jäänud Leeds peab aga jääma järgmist aastat ootama. Derby edasipääsule lisab irooniavarjundit seegi, et veebruaris käisid Leedsi treenerid enne omavahelist liigamängu luurel Derby treeningkeskuses ning jäid haledalt vahele. Leedsi trahviti selle eest 200 000 naelaga.