Zlatan andis comeback'il kohe väravasöödu, Hispaania ja Poola kaotasid punkte (Eesti jäi suurima kaotuse tiitlist ilma) (0)

39 aastat ja 173 päeva vana Zlatan Ibrahimovic on endiselt tasemel. Foto: Scanpix / Janerik Henriksson / EPA

Üle viie aasta taas koondisesse jõudnud Zlatan Ibrahimovic aitas koheselt meeskonnal ka võidupunktid teenida. Teistest suurtest olid edukad ka Itaalia (2:0 Põhja-Iirimaa), Inglismaa (5:0 San Marino) ja Saksamaa (3:0 Island). Ainsana komistasid Hispaania ja Poola, kes pidid leppima vaid viigipunktiga vastavalt Kreeka ja Ungari vastu.

Aasta siis oli 2016: värskelt lõppesid Euroopa meistrivõistlused ning jalgpalliikoon Zlatan Ibrahimovic vahetas PSG särgi Manchester Unitedi vastu. Lisaks sellele kinnitas rootslane, et lõpetab 34-aastaselt koondise esindamise. Vaid kaks aastat hiljem jõudsid meie läänenaabrid Venemaa MM-il veerandfinaali nii, et riigi ajaloo parim väravakütt ei mänginud üheski matšis.

Nüüd, 1738 päeva ehk teisisõnu peaaegu viis aastat hiljem, on mees aga tagasi koondises. 39-aastasest ründeässast sai sealjuures ka Rootsi läbi-aegade kõige vanem mängumees. Varasemast rekordiomanikust Thomas Ravellist on Ibrahimovic täpselt 114 päeva vanem.

Oma tagasitulekut alustas pallur suurepäraselt: juba 33. minutil võttis ta palli trahvikastis osavalt rinnaga omaks ning söötis siis mänguvahendi üle oma pea Viktor Claessonile, kes omad Gruusia vastu ka juhtima viis. Kuna vastased liialt ohtlikuks ei muutunudki, siis ühe tabamusega said rootslased endale kerged võidupunktid.

Sama edukas polnud aga teise B-alagrupi favoriidi õhtu: kümme aastat tagasi maailmajalgpallis domineerinud Hispaania oli raskustes Kreeka vastu. Ibeeria poolsaare suurriik sai küll varakult juhtima, kuid vastased olid teise poolaja penaltiga täpsed ning viigistasid seisu. Ülejäänud mäng kulges põhimõtteliselt Hispaania dikteerimisel (pallivaldamine 79-21), ent reaalsuses kontrollisid 2004. aasta Euroopa meistrid täielikult olukorda.

Lõppkokkuvõttes jäigi matš viigilisse seisu ning sellega katkes hispaanlaste hullumeelne seeria. Luis Enrique hoolealused polnud viimase seitsme kodumänguga ühtegi väravat sisse lasknud ja ise samaaegselt löönud lausa 30 (!) väravat. Kusjuures vastased polnud sugugi papist, alistati nii Saksamaa (6:0), Šveits (1:0), Ukraina (3:0) kui ka Rootsi (3:0).

Tõeline põnevusmatš toimus Budapestis, kus kohalik Ungari polnud sugugi kaugel Poola alistamisest. Paar aastat tagasi kümne parima koondise sekka mahtunud poolakad jäid juba kuuendal minutil kaotusseisu. 52. minutil muutus olukord veel kehvemaks ning kolmas järjestikuses kaotus muutus üha reaalsemaks. Tunni möödudes ärkasid aga külalised üles ja lõid kahe minutiga kaks väravat. Matši lõpus said veel mõlemad võistkonnad korra vastaste väravavõrgu sahisema ja seega lõppes ka see kohtumine viigiga.

Õhtu (ning ka kogu valikturniiri) suurima võidu teenis Inglismaa, kes alistas väikeriik San Marino 5:0. Oma esimese tabamuse sai kirja debütant Ollie Watkins ning esmakordselt viimase 17 aasta jooksul lõi duubli Evertoni mängumees: Dominic Calvert-Lewin. Samas oleks Inglismaalt võinud ka rohkem väravaid oodata, kuna kokku saadi 32 pealelööki.