Luup peale | Bayern lükkas Arsenali konkurentsist ja Saksamaa ootab 11 aasta tagust kordusetendust Wembleyl (0)

Bayernile piisas kordusmängus Joshua Kimmichi väravast. Foto: Scanpix / Christian Bruna / AP Photo

Kui Bundesligas on meistritiitel juba Leverkuseni Bayerile välja antud, siis Meistrite liigas säravad teised Saksamaa tipud. Dortmundi Borussia kindlustas koha nelja parema hulgas teisipäeval, Müncheni Bayern kolmapäeval. Eelmisel nädalal Londonist 2:2 viigiga koju naasnud Bayern alistas kordusmängus Arsenali 1:0 ja edenes poolfinaali.

Bayern alustas Münchenis peetud kordusmängu veidi paremini kui Arsenal ja Harry Kane sai juba esimese kuue minutiga kaks korda löögile, aga need ei olnud eriti ohtlikud. Arsenal sooritas oma esimese löögi kaheksandal minutil, kui Gabriel Martinelli keerutas palli karistusala lähistelt posti kõrvalt mööda.

Seejärel kulges mäng luuravalt ja väga taktikaliselt, mõlemad meeskonnad mängisid kaitsest lähtuvalt ja kõrget pressingut eriti ei teinud. Kui esimesed minutid kuulusid Bayernile, siis vahepeal oli palliga domineerivam meeskond Arsenal, siis Bayern ja siis jälle Arsenal. Seda ilmestab ka avapoolaja statistika, kui pallivaldamine oli peaaegu võrdne.

Bayernil oli 23. minutil ohtlik kontrarünnak, aga Ben White sai Noussair Mazraoui madalale söödule jala vahele ja Arsenali väravavaht David Raya lükkas seejärel palli näppudega posti kõrvalt mööda. Lisaks tõrjus Raya 24. minutil Jamal Musiala kauglöögi. Bayerni väravavaht Manuel Neuer tõrjus 29. minutil Martin Ödegaardi kauglöögi, püüdis 31. minutil Martinelli umbes 12 meetrilt sooritatud löögi ja 40. minutil Kai Havertzi nõrgaks jäänud pealöögi.

Esimene värav oli väga lähedal teise poolaja alguses, kui Leon Goretzka lõi 47. minutil Joshua Kimmichi tsenderdusest palli latti ja seejärel Raphael Guerreiro posti. Arsenalil oli selles olukorras meeletult õnne, aga 63. minutil enam ei mitte, kui Kimmich jooksis Martinelli selja tagant välja ja lõi Guerreiro tsenderduse viielt meetrilt peaga võrku - 1:0 Bayernile!

Bayerni värava järel muutus mäng palju lahtisemaks, aga samas ka agressiivsemaks. Arsenali peatreener Mikel Arteta tegi 68. minutil topeltvahetuse, kui võttis Martinelli ja Jorginho välja ning saatis Leandro Trossardi ja Gabriel Jesusi väljakule. Need vahetused Arsenali mängu loodetud muutust ei toonud.

Arsenal ei saanudki järelejäänud aja jooksul väga head võimalust viigivärava löömiseks, vaid pigem oli teisele väravale lähemal Bayern, aga Musialal ei õnnestunud Rayat üle mängida. Lõpuks oli Bayernil väljakul neli keskkaitsjat ja Arsenal ei suutnud kaitseblokki lahti muukida. Bayern sai 1:0 võidu ja edenes koondskooriga 3:2 poolfinaali. Soccernet.ee tähelepanekud:

Mikel Arteta. Foto: Scanpix / Odd Andersen / AFP

1. Kas Arteta mõtles üle?

Bayern tegi võrreldes avamänguga algkoosseisus kaks vahetust, kui Alphonso Daviesi ja Serge Gnabry asemel alustasid vasakul äärel Mazraoui ja Guerreiro. Arsenal piirdus ühe muudatusega, kui Takehiro Tomiyasu asendas vasakkaitses Jakub Kiwiori.

Tõenäoliselt oli Arteta plaan selle käiguga kontrolli alla saada Bayerni ründav paremäär Leroy Sane, sest Tomiyasu on üks-ühele kaitses parem kui Kiwior või Oleksandr Zintšenko. See aga tähendas seda, et mängu ülesehituses liikus Tomiyasu pidevalt keskväljale, kus jaapanlane jäi üpris nähtamatuks. Lisaks paistis silma, et Tomiyasu ei olnud samal lainepikkusel Arsenali ründava vasakääre Martinelliga.

Kui varem on palju kõneainet pakkunud Manchester City peatreeneri Pep Guardiola taktikalised käigud ja suurtes mängudes ülemõtlemine, siis kas seekord mõtles Arteta üle? Olgu siinkohal märgitud, et Arteta oli aastaid Guardiola abitreener.

Tagantjärele saab öelda, et Arsenal läks kordusmängule liiga kaitsvalt. Kui Tomiyasu asemel oleks alustanud Zintšenko, kes tunneb ennast palliga palju mugavamalt, siis oleks võinud Arsenali ründemäng parem olla. Aga võib-olla oleks siis Bayern juba esimesel poolajal asjad ära otsustanud. Selge on see, et Arsenali rünnak oli Münchenis mannetu.

2. Bayern säilitas tiitlivõimalused

Kuna Bayern on tänavusel hooajal Saksamaa meistritiitli juba Leverkusenile kaotanud, kodune superkarikas kaotati hooaja alguses RB Leipzigile ja karikasarjast langeti välja juba 1/16-finaalis, siis praeguse seisuga ollakse tiitlita. Kui suudetakse Meistrite liiga võita, siis ei saaks hooaega ebaõnnestunuks lugeda.

Meistrite liiga võit on praegu Bayerni ainus eesmärk ja sellest ollakse vaid kolme mängu ja kahe vastase alistamise kaugusel. Bayern jäi viimati ainsagi tiitlita hooajal 2011-12, kui Bundesligas saadi teine koht ja kaotati nii kodune karikafinaal kui ka Meistrite liiga finaal.

Lisaks Bayernile on tänavu Meistrite liiga poolfinaali jõudnud ka teine Saksamaa suurklubi Dortmund. Kui mõlemad suured viimati - 11 aastat tagasi - korraga nii kaugele jõudsid, siis kohtuti omavahel finaalis ja Bayern krooniti viiekordseks Meistrite liiga võitjaks.

Samasugune stsenaarium on võimalik ka tänavu, sest Bayern ja Dortmund on turniiritabelis erineval poolel - Bayern kohtub poolfinaalis Real Madridiga ja Dortmund Pariisi Saint-Germainiga. Tänavune finaal toimub Wembley staadionil, täpselt nagu 2013. aastal.

3. Mängu parim - Joshua Kimmich

Kimmich lõi võiduvärava, mille abil Bayern jõudis poolfinaali, aga 29-aastane paremkaitsja oli ka ilma selleta kõige silmapaistvam mängija väljakul. Arsenali vasakäär Martinelli jäi suures plaanis varju. Lisaks sidus Kimmich Bayerni mängu rünnakul ja andis palju häid sööte ettepoole. Parema realiseerimise korral võinuks Kimmich saada kirja ka väravasöödu.

Bayern - Arsenal 1:0 (0:0), kahe mängu kokkuvõttes edasi Bayern 3:2