Neljas järjestikune võit Soome vastu oleks igati punk. Järelikult tuleb proovida (9)

Eesti koondise poolkaitsja Martin Vetkal pärast Varssavis Poola käest saadud 1:5 kaotust. See oli Eesti meeskonna jaoks 12. järjestikune mäng, kus võiduta jäädi. Täna Helsingis on võimalus see nukker  jada lõpetada ja samas pikendada võiduseeriat Soomega, kes on kolmes eelmises omavahelises matšis selili surutud. Foto: Brit Maria Tael

Eesti koondise viimasest võidust on möödas 439 päeva. See leidis aset 2023. aasta 12. jaanuaril, kui Portugalis peetud duellis alistati Soome 1:0 tänu Martin Milleri väravale. Mõlemad kasutasid koduliiga mängijatest koosnenud koosseisu, aga matš läks kirja A-maavõistlusena.

See oli Eesti jaoks juba kolmas järjestikune võit Soome üle. 2019. aasta jaanuaris alistati Soome 2:1 Kataris peetud maavõistluses (väravate autoriteks Gert Kams ja Henri Anier) ning 2021. aasta 4. juunil oldi tänu Rauno Sappineni penaltile põhjanaabritest 1:0 üle sel samal olümpiastaadionil, kus minnakse vastamisi täna.

Kui erandid – näiteks mõni 20-aastane ründaja – välja jätta, on iga koondisemäng iga jalgpalluri jaoks erilise auraga sündmus. "Ma kohtlen iga koondisemängu nagu oma viimast, sest tean alati, et see võibki mu viimaseks jääda," märkis Poola teenekas poolkaitsja Kamil Grosicki enne neljapäevast mängu Eestiga.

Pole mingit kahtlust, et täna õhtul Helsingi olümpiastaadionile sammuvad rivistused suhtuvad eesootavasse mängu täie aupaklikkuse ja tõsidusega, ent ilmselt on ka paratamatu, et maksimaalset sportlikku elektriseeritust matš ei tekita. Maavõistlus kõigest viis päeva pärast suurt kaotust väga kaalukas kohtumises tähendab erinevat aurat.

Eesti koondise keskkaitsja Märten Kuusk. Foto: Brit Maria Tael

Tõsi, Eesti koondise keskkaitsja Märten Kuusk asus säärast hoiakut tõsimeelselt tõrjuma. "Tegemist on küll niiöelda sõprusmänguga, aga meie jaoks koondises sõprusmänge pole. Läheme endast maksimumi andma ja võitu püüdma. Madalamat eesmärki ei saa olla. Peame uskuma."

Samas rääkida võidust olukorras, kus seda pole 12 mängu järjest õnnestunud saavutada ... "Ma pole niimoodi mõelnud. Me ei vaata statistikat, vaid nii, et uus päev tähendab uut võimalust. Tean, et see võib kõlada lihtsalt, aga tegelikult nii ongi. Iga mäng on erinev ja kuskilt peab võiduseeria alguse saama. Meie seis on raske, aga eesmärk peab olema võit."

Häberli ja Kanerva sarnane olukord

Samas pole Eesti vaatevinklist kandvaks narratiiviks mitte võidupõua võimalik lõpp või neljas järjestikune võit Soome üle (mis oleks väga punk saavutus!), vaid 2021. aastast Eesti meeskonda juhendanud peatreeneri Thomas Häberli personaalküsimus.

Et Thomas Häberli ameti kohal asetsevad küsimärgid, pole kuidagi imelik või ebaloomulik, vaid normaalne jalgpalliprotsessi osa. Koondis on 12 mängu järjest võiduta ning lootus, et mullune ebaõnnestumiste jada suudetakse Varssavis lõpetada, ei täitunud.

Ning probleemiks polnud mitte niivõrd tulemus – kaotus Poolale pole Eesti jaoks kunagi läbikukkumine –, vaid negatiivne esitus. Tõsi, äkki võtnuks mäng ilma 27. minuti punase kaardi ja vähemusse jäämiseta teistsuguse pöörde, ent see on kõigest oletus. Ja neid Eesti koondist puudutavaid oletusi on viimase aasta jooksul kuhjunud liialt palju.

Seega on igati loogiline, et esitatakse küsimusi Häberli ametis jätkamise osas. Samas on igati loogiline, tegelikult isegi ainumõeldav, et peatreener ise peab neid küsimusi eirama, vaid keskenduma oma tööle. Seega praegusel hetkel maavõistlusele Soomega, kelle vastu Häberlil on seni kirjas kaks võitu kahest mängust.

"Ei. Miks?" kõlas Häberli eilne vastus küsimusele, kas ta tunneb suuremat survet. "Tahan näha meeskonnalt ühtset esitust ja platsil teineteise heaks töötamist. Peame hästi kaitsma, aga looma ka võimalusi värava löömiseks. Soome on meie jaoks alati keeruline vastane. Eks neidki valdab sarnaselt meile pettumus neljapäevase kaotuse üle."

Soomel eelnes õnnestumisele 30 järjestikust nurjunud valikturniiri

Häberlil on õigus, Soome on pettunud. Oluliselt rohkem kui Eesti, sest kui Sinisärgid läksid sõelmängudele püüdma imet, siis Soome mitte. Nende EM-ile pääsemine poleks olnud ime, sest ime ei saa olla maamärk, kuhu eelmine kord pärale jõuti. Mäletatavasti tegi Soome 2021. aasta EM-il tiitlivõistluste debüüdi.

Muuseas, läbematutele Eesti jalgpallisõpradele olgu siinkohal meenutatud, et kvalifitseerumisele eelnes 30 järjestikust EM- ja MM-valikturniiri, kus Soomet edu ei saatnud ...

Aga asja juurde tagasi. Soome on neljapäeval Walesilt saadud 1:4 kaotusest pettunud ning sarnaselt Eestile on ka põhjanaabrite juures üleval küsimus: kas peatreener tuleks välja vahetada? Just Markku "Rive" Kanerva juhtis Soome ajaloolise saavutuseni, aga kaks valiksarja hiljem on ta suure surve all pärast valiksarja, kus Soome kogus kümne mänguga kuus võitu ja 18 punkti, mis andis oma alagrupis kuue meeskonna seas kolmanda koha.

Ei mingit peenutsemist. Soome peatreener Markku Kanerva paigutas Soome eilse treeningu eel olümpiastaadioni murule torbikuid isiklikult. Foto: Brit Maria Tael

"Ma tean väga hästi, mis on "name of the game" ("kuidas asjad käivad" – O. J.). Me oleme eelmistel aastatel mänginud nii hästi, et ootused on tõusnud ja kui me nüüd EM-ile ei pääsenud, siis on see mõne meelest väiksemat sorti katastroof. See, et ootused on kõrged, on minu meelest hea asi. Ja meeskonna ülesanne on kaasneva survega toime tulla.

Minu leping Soome jalgpalliliiduga kestab käesoleva aasta lõpuni ja pean tegelema asjadega, mida töö ette näeb. Seega hetkel homne mäng Eestiga, seejärel juunikuised sõprusmängud Portugali ja Šotimaaga ning sügisel algab uus Rahvuste liiga. Kui midagi juhtub, siis juhtub. Aga mina keskendun oma tööle," rääkis Kanerva eile.

Maavõistlus tähendab võimalust varumeestele

Mõlemad peatreenerid andsid päev enne mängu mõista, et teevad võrreldes neljapäevaga koosseisus rohkesti muudatusi. Eesti puhul on Häberli selleks osaliselt sunnitud ka rivistuses aset leidnud muudatuste pärast. Ragnar Klavan, Karol Mets ja Oliver Jürgens on meeskonna juurest lahkunud, Ken Kallastet kummitab väike tervisemure ja täiesti kindel pole ka Joonas Tamme kaasategemine. Kõik nad viis olid Poola vastu põhikoosseisus.

Seega kaitseliinis jääb ainsana paika Poola vastu varakult punase kaardi teeninud Maksim Paskotši, kes nihkub paremalt äärelt keskkaitsesse. Tema partnerid seal on eeldatavasti Märten Kuusk, kelle alg11-sse kuulumist Häberli juba eile sisuliselt kinnitas, ja Erko Jonne Tõugjas. Paremal äärel alustab ilmselt Kristo Hussar, vasakul kas Artur Pikk või Vlasi Sinjavski.

Väravasuul tunduks tänane mäng olevat loogiline koht anda üle pika aja mänguvõimalus Matvei Igonenile, kes on olnud Karl Jakob Heina järel kindel number kaks, aga sai viimati koondise eest platsile 2022. aasta juunis (Albaania – Eesti 0:0).

Keskväljal on valikus tagasi kapten Konstantin Vassiljev, aga põhikoosseisu teda oodata ei ole. Ilmselt saavad seekord võimaluse põhikoosseisus alustada Markus Poom ja Mihkel Ainsalu, kelle vahel tegutseb kas Martin Vetkal või Kevor Palumets. Loogilisim ründeduo on Henri Anier – Alex Matthias Tamm.

Publikut tuleb palju, aga täismaja jääb kaugele

2023. aastal pidas Soome hiljuti renoveeritud Helsingi olümpiastaadionil viis kodumängu (kõik EM-valiksarja raames), mille keskmine publikuarv oli 31 406 pealtvaatajat. Teisipäevasele kohtumisele Eestiga oodatakse veidi üle 15 000 külastaja.

"Oleme müünud umbes 15 000 piletit. Eks paljud ootasid, kuidas meeskonnal Walesis läheb, et siis selle pealt otsustada. Aga oli ka neid, kes ostsid pileti igaks juhuks varem ära. Kuigi täismajast jääb umbes pool puudu, siis 15 000 on ikkagi suur publik, mis tagab korraliku atmosfääri," sõnasid Soccernet.ee-le Soome jalgpalliliidu pressitöötajad.

Helsingi olümpiastaadioni pallimuru peale kulutati sadu tuhandeid eurosid, aga külma ilma vastu rahaga ei saa. Foto: Brit Maria Tael

Kui Eesti meeskond laagerdas enne ja pärast poolfinaali Austrias, siis Soome koondis Inglismaal Bristolis. Sealt naasid nad kodumaale pühapäeva õhtul ja tegid eile Helsingi olümpiastaadionil ka tunnise treeningu, mille käigus prooviti ära sadu tuhandeid eurosid maksma läinud pallimuru.

Kuna loosi tahtel pidi sõelmängude finaali võõrustama Wales - Soome kohtumise võitja, pidi Soome jalgpalliliit väljaku selleks puhuks ette valmistama. Seda kõike teadmises, et võib-olla ei lähe seda vaja finaali, vaid hoopis minoorse maavõistluse jaoks. Täpselt nii ka läks, sest Soome kaotas Walesile 1:4.

Soome meedias avaldatu põhjal läks muruväljaku ettevalmistamine Soome jalgpalliliidule maksma sadu tuhandeid eurosid, sest lisaks väljaku altkütmisele tuli seda ka pealtpoolt soojuslampidega kosutada.

"Loodetavasti annab väljak võimaluse heatasemeliseks jalgpalliks. Märtsiks väljaku ettevalmistamine on meie kandis keeruline ja muru pole saanud hästi kasvada, aga kokkuvõttes on väljak asi, millega meeskonnad peavad kohanema," sõnas Soome peatreener Kanerva.

* * *

Soome – Eesti maavõistlus algab teisipäeval Helsingi olümpiastaadionil kell 19.00. Otsepilti näitavad TV6 ja Viaplay.

* * *

26. märtsil kell 19.00 Helsingi olümpiastaadionil

Soome - Eesti
Peakohtunik: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Abikohtunikud: Dennis Rene Wollenberg Rasmussen, Jakob Lodal Lynge Mastrup
Neljas kohtunik: Morten Krogh Hansen (kõik Taani)

Eesti eeldatav algkoosseis:

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

golgolgol   •  
Aiii, Ott, said Jürgensile ära vajutada, muie ilmselt siiani näol
Wingback   •  
Kui sellest suva sõpakast tuleme ka ära (sama pea laiali) võitluseta ja piinliku statistika või mängupildiga, siis jah, võib Eesti jalgpalli 'teleka' pikemaks ajaks kinni panna, sest need eestvedajad ei ole meid kuskile viinud, except halvemuse poole. Palju neid fakte selle kinnituseks on vaja, mida fännid juba pool aastat räägivad, kui mitte rohkem.
stranglers   •  
Ma loodan, et Eesti kaotab, mitte ei võida, muidu on Häberli veel 40 aastat eesotsas. "Sest 2024 me võitsime Soomet!"
Valus on see, et võitu pole niikuinii loota ja Häberli jätkab vaatamata tulemustele.
tpx   •  
+1 stranglers, nagu täna on juba üle müstifitseeritud Austira vs. Eesti tulemus 2:1
Tarmo Treimann   •  
Noh see Austria-Eesti 2:1 mäng oligi normaalne tulemus ja normaalne mäng... aga seda eeldusel, et ta kajastakski meeskonna keskmist taset, mida üritataks alati välja mängida. Sellise tasemega Eestiga ma oleks rahul. Aga kui see mäng Austriaga on midagi sellist, mida meenutatakse kui kõigi viimaste aastate kõige paremat etteastet, siis on midagi väga valesti. Paraku tänane mängutulemus väga palju ei ütle. Kõik sõltub Soomest, meie omadest üsna vähe. Kui Soome ei viitsi täisvõimsusega kogu mäng suruda ja veeretatakse ja katsetatakse nagu suvalises sõprusmängus, kui nende motivatsioon on pärast kaotust Walesile maas, siis võib ju päris tore tulemus tulla. Kui sommid on aga vihased ja pingutavad täiega ning igaüks proovib mängida oma parimat mängu, siis ei ole mingit vahet, mida meie mehed väljakul teevad, tasemevahe lööb kohe välja.
cyrusvk   •  
Häberlit ei kõiguta miski, tulgu täna või 0:10 kaotus. Kui ei kõigutanud olulistes mängudes, ei kõiguta ka tänases ebaolulises mängus. Seni, kuni tema ülemustel on sisuliselt suva Eesti jalgpalli arengust, ei kõigu siin midagi, ükskõik, mis tulemus tuleks.
Karvik   •  
Kui erandid – näiteks mõni 20-aastane ründaja – välja jätta, on iga koondisemäng iga jalgpalluri jaoks erilise auraga sündmus

Teksti autor ei ole tõsiselt võetav ajakirjanik vaid hobikorras pastakat kättehaarav midagi öelda sooviv tegelane.
Kahju, et ennast portaalis, mis üritas olla tõsiselt võetav ajakirjandus ei suudeta ka ennast vaos hoida. 50aastane mees peab vajutama 20 aastasele poisile. Hale käitumine täiskasvanud mehel.
Mõni mängija mainiks teda kui puuduva juukselapiga tegelast oleks kohe hala lahti.
Julm ärapanemine käib ikka
Jälgija   •  
Ammu teada, et ta elab omas maailmas. Mitte midagi üllatavat.
Wikat   •  
Jürgensi teemal ju podcastist ka eraldi artikkel vorbitud. Sõnavõtte lugedes ju Järvela meelestatus ilmselge a la koer ei haugu, vaid hüppab nii kõrgele kui kästakse...

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
TÄNA OTSE
OTSEPILT: Kalju püüab sel kuul teist korda Kalevit võita ja teiseks tõusta  (mäng käib!)
PREMIUM LIIGA
Kuressaare võib uuele nädalale minna vastu tabelis Florast eespool
ESILIIGA
EESTLASED VÕÕRSIL
PIHTAS, PÕHJAS!
Videokohtunik | Levadia teenis ühe rünnakuga kaks penaltit, VAR röövis Kalevilt keskkaitsja
NARVA RAPUTUS
PIKEMAT LUGEMIST
JALKAJUTUD
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Nõmme Kalju FC
8
4
3
1
16:9
15
3.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
JK Tallinna Kalev
9
2
4
3
11:13
10
7.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
8.
Pärnu JK Vaprus
8
2
1
5
9:16
7
9.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
10.
FC Nõmme United
8
1
1
6
4:14
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID