Salahi enneolematu saavutus jättis Liverpooli õrna šansi õhku ning aitas Villa ühe jalaga Meistrite liigasse (Chelsea ikkagi Euroopasse?) (0)

Mohamed Salah tuletas kõigile meelde, et tal on veel küllalt püssirohtu. Foto: Scanpix / AP Photo / Jon Super

Inglismaa kõrgliigas sõitis Liverpool koduväljakul 4:2 üle Tottenhamist, jättis endale veel õhkõrna tiitlišansi ja kärpis oluliselt Spursi võimalusi neljandat kohta püüda.

Mohamed Salah avas pärast Cody Gakpo nutikat söötu juba veerandtunnise mängu järel skoori ning oli avapoolaja lõpu eel osaline ka teises tabamuses. Egiptlane sai söödu Andy Robertsonilt ja lõi peale, Guglielmo Vicario küll tõrjus, ent spurti jätkanud Robertson jõudis ise esimesena pallini ja saatis selle võrku.

Salah tegi ühtlasi ajalugu, sest mitte kunagi varem pole ükski mängija suutnud kolmel järjestikusel hooajal lüüa vähemalt 10 väravat ja anda vähemalt 10 väravasöötu. Salah sai neid hooajal 2021-22 kirja vastavalt 23 ja 13, hooajal 2022-23 olid tema näitajad 19 väravat ja 12 söötu ning käimasoleval hooajal on tal nüüd tabamusi 18 ja väravasööte 10.

Teisel poolajal võttis Salahilt ohjad üle Harvey Elliott - kõigepealt andis ta täpse tsenderduse Gakpo pea peale ning keerutas seejärel ise karistusala tagant kauni löögi ristnurka. 72. ja 77. minutil suutsid Richarlison ja Heung-min Son küll kaks väravat tagasi lüüa, aga see enam Tottenhami jaoks midagi ei päästnud. Kui mängida on veel kaks vooru, jääb Liverpool liidrikohal olevast Arsenalist maha viie punktiga. Ent teisel real asuval Manchester Cityl, kel Arsenalist punkt vähem, on pidada veel kolm kohtumist.

Kergendatult võis hingata Aston Villa, kes oli mõni tund varem jätnud Meistrite liiga ukse Tottenhamil jaoks irvakile, kaotades võõrsil 0:1 Brightonile. Neljapäeval konverentsiliiga poolfinaali avamängus enda elu raskeks teinud külalistel polnud ründamiseks eriti jaksu, lõpuks saadi kirja vaid kaks pealelööki ja neist üksainus läks raami. 68. minutil veel pääseti, kui VAR tühistas Pascal Grossi värava suluseisu tõttu, aga mängu lõpu eel võttis Brighton ikkagi oma.

Ezri Konsa tegi karistusalas vea ning palli taha astus Brightoni tänavune parim väravakütt Joao Pedro. Brasiillase penalti suutis Robin Olsen tõrjuda, kuid tagasipõrkunud pallini jõudis ründaja ise ja suunas selle peaga võrku. Tabeli keskel oleva Brightoni jaoks ei muutnud 1:0 võit kuigi palju, Villa võinuks aga lasta Spursi ühe enampeetud mängu juures endast nelja punkti kaugusele. Nüüd on vahe siiski endiselt seitsmepunktiline ehk Tottenham vajaks neljanda koha püüdmiseks seda, et Villa libastuks mõlemas eesootavas kohtumises.

Alati ettearvamatu Chelsea ei jätnud West Hamile erilist võimalust, sest Cole Palmer avas juba 15. minutil skoori. Ühtlasi kordas Palmer klubi rekordit, sest Premier League'i hooaja jooksul ei ole keegi Chelsea kodumängudes rohkem tabamusi kirja saanud. Palmerile oli tegu 16. koduplatsil löödud liigaväravaga, ühtekokku on tal tabamusi nüüd 21 ja sellest enam on ette näidata vaid Manchester City esiründajal Erling Haalandil.

Jarrod Bowen jõudis küll seejärel ka latti tabada, aga siis läks Chelsea oma teed. Conor Gallagher kasvatas edu, kuus minutit hiljem oli täpne ka Noni Madueke. Kohe teise poolaja alguses lõi Nicolas Jackson neljandagi värava ja sama mees vormistas viimaks ka lõppseisu. Koduväljakul sel kalendriaastal väga kindlaks muutunud Chelsea kerkis tabelis seitsmendaks ning jääb kuuendal ehk Konverentsiliigasse viival kohal olevast Newcastle'ist maha vaid kahe punktiga.

Liverpool - Tottenham 4:2 (2:0)
16. Mohamed Salah, 45. Andy Robertson, 50. Cody Gakpo, 59. Harvey Elliott - 72. Richarlison, 77. Heung-min Son

Chelsea - West Ham 5:0 (3:0)
15. Cole Palmer, 30. Conor Gallagher, 36. Noni Madueke, 48., 81. Nicolas Jackson

Brighton & Hove Albion - Aston Villa 1:0