Uskumatu meeskond! Leverkusen mängis tulega, aga ronis taas üleminutitel kaotusseisust välja ja jõudis rekordiga Euroopa liiga finaali (0)

Xabi Alonso on Leverkuseni Bayeriga teinud midagi uskumatut. Foto: Scanpix / Ina Fassbender / AFP

Euroopas on üks meeskond, kes lihtsalt ei oska kaotada. Selleks on Xabi Alonso juhendatav Leverkuseni Bayer, kelle uskumatult pikk kaotuseta seeria oleks peaaegu lõppenud, aga seda siiski ei juhtunud. Leverkusen pööras Euroopa liiga poolfinaali kordusmängus 0:2 kaotusseisu Roma vastu 2:2 viigiks ja pääses kokkuvõttes tulemusega 4:2 finaali.

Leverkusen võitis avamängu võõrsil 2:0 ja läks kodus korduskohtumisele üpris kindlas seisus, kuid Roma peatreener Daniele De Rossi ütles enne kohtumist, et nad usuvad oma võimetesse, lõpetavad Leverkuseni 48-mängulise kaotuseta seeria ja liiguvad ise finaali. Roma oli väga lähedal, aga lõpuks ei juhtunud kumbagi - Leverkusen vältis kaotust ja pääses finaali.

Roma asus korduskohtumist avapoolaja lõpus juhtima, kui Jonathan Tah tegi oma karistusalas Sardar Azmouni vastu vea ja peakohtunik Danny Makkelie määras penalti, mille realiseeris 2022. aasta maailmameister Leandro Paredes. Teise poolaja keskel mängis Adam Hložek palli käega ja Makkelie andis VAR-i abiga Roma kasuks teise penalti, mille Paredes samuti realiseeris.

Seega oli Leverkusen 0:2 kaotusseisus (kahe mängu kokkuvõttes 2:2) ja normaalaja lõpuni umbes 30 minutit koos üleminutitega jäänud. Leverkusen sai 82. minutil ootamatult ühe värava tagasi ja asus kokkuvõttes 3:2 juhtima, kui Roma väravavaht Mile Svilar, kes tegi mängu jooksul mitu väga head tõrjet, eksis nurgalöögi olukorras väljatulekuga ja pall põrkas Gianluca Mancinist omaväravasse.

Tundus, et Leverkusen oli 1:2 seisuga leppinud, sest see oleks andnud samuti finaalikoha, aga läbi oleks saanud kaotuseta seeria. Leverkusen valdas viimastel minutitel rohkem palli, aga enam nii energiliselt väravat ei otsinud. Sellele vaatama lõi vahetusest sekkunud Josip Stanišic seitsmendal üleminutil lõppseisuks 2:2 ja Leverkuseni kokkuvõttes 4:2 finaali.

See tähendab seda, et Leverkuseni kaotuseta seeria on nüüd 49-mänguline, mis tähistab Euroopa rekordit. Varem jagati tippmarki Lissaboni Benficaga, kes oli 48 mängu järjest kaotuseta aastatel 1963-1965. Leverkusen võib tänavusel hooajal seeria pikendada 53-mänguliseks, kui koduliigas minnakse vastamisi Bochumi ja Augsburgiga, koduses karikafinaalis Kaiserslauterniga ning Euroopa liiga finaalis Atalantaga.

Euroopa liiga finaal toimub 22. mail Iirimaa pealinnas Dublinis. Atalanta jõudis sinna kergema vaevaga kui Leverkusen, sest kui poolfinaali avamängus lepiti võõrsil Marseille'ga 1:1 viiki, siis kodus peetud korduskohtumises saadi Ademola Lookmani, Matteo Ruggeri ja El Bilal Toure väravatest 3:0 võit. Seega kahe mängu kokkuvõttes Atalanta kasuks 4:1.

Leverkusen - Roma 2:2 (0:1), kahe mängu kokkuvõttes edasi Leverkusen 4:2
82. ov. Gianluca Mancini, 90+7. Josip Stanišic - 43. pen., 66. pen. Leandro Paredes

Atalanta - Marseille 3:0 (1:0), kahe mängu kokkuvõttes edasi Atalanta 4:1