Menüü
TV
Veebisait

Lahkumisintervjuu | Ugge eesmärkidest Serie C-s, Frantsevi lahkumisest, kohtunikest, Kalju tiitlivõidu valemist ja ... isaks saamisest! (2)

Endine Nõmme Kalju kapten ja keskkaitsja Maximiliano Ugge, kelle karjäär jätkub Itaalia Serie C klubis AC Gozzano. Foto: Liisi Troska

Nõmme Kalju 2018. aastal Eesti meistritiitlini aidanud keskkaitsja Maximiliano Ugge istub teisipäeval lennukisse, et naasta kodumaale Itaaliasse. Tema karjäär jätkub Serie C meeskonnas AC Gozzano. Enne uue peatüki alustamist tõmbas ta aga Soccernet.ee-ga vesteldes joone alla kolmele ja poolele Eestis veedetud aastale.

Kui Kalju teatas reede hommikul Ugge lahkumisest, sai selgeks, miks ta kohtumistes eelneva nädala jooksul FCI Levadia ja FC Flora vastu peetud mängudes vahetuspingile jäeti. Klubivahetus oli sisuliselt kokku lepitud ja ükski osapool ei soovinud riskida vigastusega.

Tõele au andes võis seda, et Uggega on juhtumas midagi toredat, aimata ka pärast kolmapäevast mängu Floraga, sest jalgpallurit, kes räägib sedavõrd rõõmsa naeratusega oma "väsimusest ja vajadusest puhata", kohtab harva. Aga jalgpallis käivad asjad nii, et enne, kui asi on ametlik, pole midagi kindel ning targem on suu lukus hoida või siis kahjutut häma ajada.

"Esialgne plaan nägi ette, et siirdun Itaaliasse juba Meistrite liiga esimese eelringi mängude järel, aga saavutatud positiivne tulemus (Kalju lülitas konkurentsist Põhja-Makedoonia meistri Škendija – O. J.) muutis olukorda. Ent Gozzano ei soovinud minust loobuda ja üleminekuakna lõpus jõudsimegi kõiki osapooli rahuldava lahenduseni. Arvan, et minu üleminek on Kaljule hea reklaam. Ning muidugi olen rõõmus, et saan naasta kodumaale ja seal jalgpalli nautida," sõnas Ugge eile pärastlõunal.

Nõmme Kalju endine kapten Maximiliano Ugge ja peatreener Roman Kožuhhovski pärast Kalju eilset treeningut. Ugge jäi Tallinnasse asju pakkima, meeskond sõitis Tartusse mängule. Foto: Liisi Troska

Kalju meeskond oli just lõpetanud treeningu Kotka tänava TNTK väljakul ning asunud teele Tartu suunas, kus täna kohtutakse Premium liiga 27. vooru raames Tartu Tammekaga. Ugge oli toonuse hoidmiseks trenni kaasa teinud, aga jäi meeskonna bussile järele lehvitama. Ning jalutas siis Tondi raudteejaama kaudu Pärnu maantee majja, mis on viimaseid päevi tema Eesti-kodu.

Tee peal olid teemadeks elu ja jalgpall. Kuigi viimane neist on Ugge töö, mille uus peatükk algab juba mõne päeva pärast, leiavad tormilisemad arengud aset Ugge argielus. Sest pikalt eesmärgiks olnud Serie C-sse siirdumine on ju köki-möki võrreldes sellega, et jaanuaris saab itaallane esimest korda isaks!

Ent kõigest järgemööda, sest 2016. aasta alguses Leedu klubist Marijampole Suduva Kaljusse saabunud Ugge jõudis kolme ja poole Premium liigas veedetud aasta jooksul kogeda palju, mis omakorda tekitasid rohkelt mõtteid, tundeid ja arvamusi. Tutvustame neid teemade kaupa.

Kirkaimad mälestused Eesti jalgpalliväljakutelt.

"Parim emotsioon on muidugi eelmise aasta meistritiitel. See oli imeline, sest me ei kaotanud ju terve hooaja jooksul ainsatki mängu. Vahet pole, kas meil oli õnne või mitte – meistritiitel kaotusteta oli ja on ajalooline saavutus!

Ning muidugi jäävad meelde ka eurosarjamängud, nii tänavune võit Škendija üle kui ka 2016. aasta, kui jõudsime Euroopa liigas kolmandasse eelringi. See on teine tipphetk Kaljus veedetud ajast. Jalgpalli mängitaksegi ju saavutuste ja mälestuste nimel. Tõsi, Eesti on küll väike riik, aga olen Kaljuga saavutatu üle õnnelik ja tänulik!

Ning tippspordi juurde käivad ka altminekud ja pettumused. Näiteks 2016. aasta Premium liiga, kui kaotasime meistritiitli viimase mänguga FC Infonetile. See oli valus ja raske. 2017 proovisime vigu parandada, aga nappis kogemusi."

Maximiliano Ugge mullu novembris Nõmme Kalju kaptenina Eesti meistritiitlit pea kohale tõstmas. Foto: Gertrud Alatare

Isiklikust arengust.

"Kodumaast kaugel elamise ja töötamise kogemus kasvatas mind tugevamaks meheks ja täiskasvanumaks inimeseks. Arenesin Eestis veedetud aja jooksul rohkem inimese kui mängijana, sest olen ju läbinud kõrgetasemelise Milano Interi jalgpalliakadeemia. See ei tähenda, et ma oleks jalgpallurina siin kehvemaks muutunud, ikka paremaks."

Isaks saamisest.

"2019 on minu jaoks olnud üllatuste aasta, sest ootan isaks saamist! Meie laps sünnib jaanuaris. See on imeline tunne – ma olen justkui kümme kilogrammi kergem ja liigun lenneldes! Eriti tore, et saame nüüd kahekesi Itaaliasse tagasi kolida. See on justkui uus algus ja samas ka uus väljakutse."

Eesti liigahooaja pikkusest.

"Probleem pole hooaja ajaline kestus, vaid mängude arv, mis on liiga suur. Eriti eurosarjades osalevate tippklubide jaoks. Tasuks kaaluda mingil hooaja hetkel liiga poolitamist, et vähendada mängude arvu. Oma kogemusest ütlen, et kui mängida kaasa sisuliselt kõik mängud, siis on jalad hooaja lõpus väsinud. Aga veel rohkem on väsinud vaim.

Kalju meeskond peab sel hooajal 36 mängu Premium liigas, 6 mängu karikavõistlustel ja eurosarjast lisandus veel 6 mängu. Kokku 48 mängu. Ma ei ole kindel, kas Serie A jalgpalluritel, kes teenivad väga kõrget palka, on hooaja jooksul nii palju mänge. Seda tuleks muuta."

Kohtunikega jõudis Ugge Eestis mängitud kolme ja poole aasta jooksul jagada hulganisiti puid ja maid. Foto: Liisi Troska

Eesti kohtunikest.

Siin tuleb selgitada, et kui Soccernet.ee tegi mõne nädala eest Uggega intervjuud jalgpallisaate "Silm peale!" tarbeks, tuli kaamera ees juttu ka kohtunikest, kelle suhtes itaallane üpris kriitiline oli. Et too lugu oli mõeldud tutvustama pigem Ugget kui inimest, mitte lahkama Premium liiga väljakutel toimuva nüansse, jäi see osa intervjuust saatelõigust välja. Seega on täiesti asjakohane antud teema käesolevas intervjuus itaallasega uuesti läbi käia.

"Ma ei taha nende kohta midagi halba öelda. On loomulik, et igaüks teeb platsil vigu. Ka kohtunik. VAR niipea ilmselt Premium liigasse ei tule, kuigi see oleks kahtlemata hea. Aga minu arvates Kalju vahel kohtunikele ei meeldi ja nad aitavad vastaseid. Võib-olla ei sobi Kalju agressiivsus, sest iga kehakontakti eest kiputakse kollast kaarti näitama. Aga käimasoleval hooajal olen kohtunike peale väga harva mõelnud. Pigem olid mured eelmisel hooajal."

Meistriks tulnud Kalju meeskonnast.

"Ilmselt on tõsi, et mina, Reginald ja Liliu moodustasime meeskonna selgroo, sest selle jaoks meid Kaljusse toodigi. Aga edu ei tule ilma terve meeskonna üksmeelse pingutuseta. Väga tähtsas rollis olid ka Rimo Hunt ja Marko Brtan. Hoidsime kokku nii väljakul kui ka selle kõrval. Sellepärast me meistriks tulimegi. Tänavu oli meeskonnas üpris palju muudatusi, mistõttu rütm kadus. Usun, et järgmine hooaeg on Kalju jaoks taas parem."

Liliu, Maximiliano Ugge ja Reginald moodustasid mullu Eesti meistriks tulnud Nõmme Kalju meeskonna selgroo. Esimesed kaks on klubist lahkunud, kolmanda olukord on selgusetu. Foto: Gertrud Alatare

Kapteniks olemisest.

"Olin kapten nii Interi noorteakadeemias kui ka Leedus Marijampole Suduvas mängides (2013-15). Muuseas, minu teada olin ma esimene välismaalane, kes Leedu kõrgliigas kapteniks nimetati (muuseas, käimasoleval hooajal on FK Palanga kapteniks endine Eesti koondislane Sergei Mošnikov – O. J.).

Mulle meeldib kapten olla ja eks see roll usaldatakse mulle põhjusel, et evin vajalikku iseloomu ja liidriomadusi. Kapteniks olemine peab jalgpalluril sees olemas olema, seda pole võimalik õppida. Käimasoleval hooajal polnud kaptenitöö kergete killast, sest tulemused ei tahtnud tulla, peatreener vahetus ja kõige selle keskel tuli mul 25 mängijat ühel lainel hoida."

Peatreener Sergei Frantsevi lahkumisest.

"Ükskõik millises Euroopa otsas on nii, et kui asjad ei toimis, siis, kahju küll, esimesena peavad oma tööga maksma alati peatreenerid. Frantsev oli Kaljus juba neljandat hooaega, mille käigus kogesime nii kauneid kui ka nukraid emotsioone. Võib-olla midagi muutus, aga igatahes oli vaja muudatust ja juhtkond otsustas peatreenerit vahetada.

Muidugi oli kauase peatreeneri lahkumine ühelt poolt kurb, aga jalgpallis asjad niimoodi käivadki. Konflikti meeskonna ja Frantsevi vahel polnud. Nagu ikka, mõni mängija peatreenerile meeldib ja mõni teine eriti mitte, aga seegi on osa jalgpallist."

Nõmme Kalju eelmine peatreener Sergei Frantsev ja Maximiliano Ugge. Foto: Brit Maria Tael

Miks on sihtkohaks just Gozzano?

"Agendiga koostatud plaan nägi ette siirdumist Serie C-sse, sest Premium liigast pole kahjuks võimalik otse Serie B-sse või Serie A-sse liikuda. Aga ka tugevuselt kolmandas liigas liiguvad suured rahad, klubide tegevus on väga professionaalne ning atmosfäär hoopis teistsugune kui Eestis. Loodan, et suudan seal astuda karjääris sammu edasi ning jõuda Serie B-sse.

Olen uhke, et üks Serie C klubi on otsustanud minusse investeerida. Uue klubi peatreener ja president usuvad minusse ning väga soovivad mind Gozzanos näha. Tegemist on noore meeskonnaga, millega liituvad algavaks hooajaks kolm-neli mullu kõrgemates liigades mänginud jalgpallurit.

Eesmärk on juba tänavu midagi korda saata, aga liiga on väga keeruline, sest kolme Serie C alagrupi peale kokku tõuseb Serie B-sse neli võistkonda – iga alagrupi võitja ja kolme grupi peale veel üks meeskond."

Küsimusele, kas Gozzano pakutav palk on Eestis makstust oluliselt suurem, vastab Ugge laia naeratuse saatel: "See on ju ilmne."

Serie C sportlikust tasemest.

"Tase on hea. Kui vaadata meeskondade koosseise, siis leiab sealt rohkesti pika Serie A kogemusega mängijaid. Samuti noori, kes läbinud näiteks AC Milani, Interi või Torino Juventuse süsteemi. Seega leidub nii teadmisi kui ka osavust, tõeline jalgpallipesa!

Ning vaadates meeskondi, siis näiteks Monza kuulub Silvio Berlusconile (multimiljonärist ärimees, endine Itaalia peaminister ja endine AC Milani omanik – O. J.), mis tähendab, et rahaga ei koonerdata. Serie C-st leiab mitmeid pikalt Serie A-sse kuulunud klubisid, näiteks Cesena, Modena ja Lecce.

See liiga on minu jaoks korralik väljakutse, aga olen aastate eest seal ju ka mänginud (2010-12 Monzas – O. J.). Vahepeal on jalgpall päris palju muutunud, aga olen valmis. Tahan asjad kokku pakkida ja võimalikult kiiresti peale hakata!"

Nõmme Kalju ja Premium liiga legend Maximiliano Ugge oma koduareenil Hiiu staadionil. Foto: Andrei Smetana

Eestis mängitud aja kokkuvõtteks.

"Olen õnnelik ja rahul oma saavutuste üle ning tänulik mulle antud võimaluse üle. Natuke jääb kripeldama tänavune eurosari, kus meil oli tõesti hea võimaluse alagrupiturniirile jõuda, ent ma ütlen alati, et iga asi juhtub mingil põhjusel. Võib-olla polnud me alagruppi jõudmiseks valmis, aga ühel päeval võib Kalju hästi investeerides selle saavutada.

Premium liiga tase on viimase kolme ja poole aasta jooksul paranenud. Tänavused tulemused eurosarjades näitavad, et siinse liiga tase on tugevam kui varem. Loodetavasti jõuab ka Eesti koondis millalgi EM-finaalturniirile, hoian neile pöialt!"

* * *

Vaata ka Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" episoodi, kus Ugget porteeriti (videos alates 12:45):

* * *

Maximiliano Ugge

Positsioon: keskkaitsja
Sündinud: 24.09.1991
Klubikarjäär: 2010-12 Monza, 2012 Lecco, 2013-15 Marijampole Suduva, 2016-2019 Nõmme Kalju, 2019-... AC Gozzano.
Statistika Premium liigas: 117 mängu, 18 väravat, 11 väravasöötu.
Saavutused Nõmme Kaljus: Eesti meister 2018, Eesti MV pronks 2016 ja 2017, superkarikavõitja 2019.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

purgeenius   •  
Hea kapten, aga mehel oli aeg edasi liikuda. Edu talle kodumaal, kus on parem kliima ja vigastuste oht väiksem tema vanuses. Samuti võimalus ka midagi saavutada (mitte hobustega!)

Ega pikk elu siin Leedus ja Eestis ka mingi meelakkumine ei ole. Ilus koht ka see Gozzano.
Vanaisa   •  
Küsimusele, kas Gozzano pakutav palk on Eestis makstust oluliselt suurem, vastab Ugge laia naeratuse saatel: "See on ju ilmne."

On kellelgi infot mis suurusjärkudest me siis räägime?

Sisene
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Levadia sai vaatamata eksituste komöödiale Kaljust jagu ning lõpetas ülipika ja -sünge seeria  (galerii!)
VÄLISLIIGAD
Karl Andre Vallner: mu eesmärk ei ole olla nõrgemas klubis põhiväravavaht, kel on hästi palju tööd
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
20
14
0
6
50:23
42
3.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
4.
Nõmme Kalju FC
19
12
2
5
39:12
38
5.
Viljandi JK Tulevik
20
9
0
11
25:36
27
6.
Tartu JK Tammeka
20
6
5
9
22:32
23
7.
JK Narva Trans
21
5
5
11
20:31
20
8.
FC Kuressaare
21
4
6
11
20:42
18
9.
Tallinna JK Legion
21
4
5
12
14:36
17
10.
JK Tallinna Kalev
21
2
3
16
10:53
9