Luup peale | Amsterdami ime - Lucas tegi poolajaga seda, mis Liverpool 90 minutiga (3)

Ajalooliseks kujuneva Meistrite liiga hooaja eelviimane matš kulmineerus viimase sekundi šokkväravaga, mis saatis Euroopa tippsarja finaali Tottenham Hotspuri.

Sarnaselt eilsega alustas ka täna kehvemast seisust Inglismaa meeskond. Kui Barcelona vastu alustas Liverpool koheselt tagasitulekuga, siis täna vajas Tottenham 45 minutit, et oma mootor korralikult käima saada.

Teisele poolajale mindi 0:2 kaotusseisust ning tarvis oli kolme väravat, et finaali jõuda. Ühesõnaga oli tarvis imet suurepäraselt mängiva Ajaxi vastu. Tänu suurepärasele ründemängule ning Lucas Moura kübarale suudetigi teha uskumatut ning korrata (kui mitte isegi ületada) eilsel õhtul juhtunud imelugu.

Seega suutis Mauricio Pochettino juba teist korda järjest pääseda edasi lõpuminuti väravast. Sellega kadus ka Amsterdami Ajaxi erakordne võimalus võita hinnatud trebleSoccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Mäng ei lõppe poolajavilega

Ajax on sel aastal olnud uskumatult heas vormis. Eelmisel hooajal Nice'i tõttu Meistrite liiga alagrupivoorust eemale jäänud tiim on sel hooajal teatavasti langetanud konkurentsist nii viimaste aastate valitseja Real Madridi kui ka Cristiano Ronaldoga Torino Juventuse.

Samasuguse särtsakusega jätkas Ajaxi kiirrong ka täna. Pisut enam kui poole tunniga suudeti Inglismaa hiiu vastu olla juba kaheväravalises eduseisus ning nooruslik de Godenzonen mängis täiesti muretult - vastastiimi kaitsemängijaid kostitati mitmesuguste trikkidega ja söödumängu sujuvus meenutas vahel Barcelona tikitakat.

Teisel poolajal prooviti kindla eduseisu tõttu mängutempot pisut alandada. Otsus maksis neile väga valusalt kätte ning klubide rollid olid täielikult ümber pööratud. Tottenham aina ründas ja ründas ning Ajax punnis vastu. Kui korraks isegi tundus, et Ajax pääseb tänu Andre Onana pantrihüppele ning paarile postikõlksatusele, siis lõpusekunditel suutis oma kolmanda lüüa Moura ning kukutada hollandlased.

2. Liverpooli ei tasu alati matkida

Eile tõestas Liverpool, et kiire mängu algusega võib jõuda kaugele. Mängueelselt teatas Tottenhami loots Mauricio Pochettino, et võtab koduse rivaali endale eeskujuks ning muudab mänguplaani. Seetõttu alustas ka mängu kiire Lucas Moura ja Heung-Min Soni duo ja kogenud Fernando Llorente jäi pingile.

Matš ise oli teisipäevasest aga täiesti vastupidine - juba viiendal minutil läks juhtima hoopis Hollandi klubi ning terve esimene poolaeg läks samas taktimõõdus edasi. Londonlastel tekkis küll adekvaatseid võimalusi, kuid puudu jäi harrykane'ilikust väravatemasinast.

46. minutil liitus Victor Wanyama arvelt mänguga Llorente ning veerand tundi hiljem oli tänu Moura duublile Spurs seisu viigistanud. Edaspidigi surus Spurs tahtejõuga edasi ning kuuendal lisaminutil vormistas brasiillane oma kübaratriki.

3. Inglismaa on uus Hispaania

Viimastel aastatel on Euroopas (Meistrite liiga, Euroopa liiga ja Superkarikas) täielikult valitsenud Hispaania meeskonnad - viimasest viieteistkümnest tiitlist on oma auhinnakapile viidud lausa neliteist. Triumfeerinud on nii Atletico, Real, Sevilla kui ka Barcelona.

Sel aastal on aga kõik muutunud. Meistrite liiga finaalis on Inglismaa teine ja neljas ehk Liverpool ja Tottenham ning Euroopa liiga finaalikursil on Londoni Arsenal ja Londoni Chelsea. Kui pikalt on jutustatud, et detsembris olev tihe mängugraafik teeb brittidele halba, siis tänavusega on müüt suhteliselt murtud.

Varasemalt on kolmel korral olnud Euroopa kõrgeima karikasarja finaalmäng Inglismaa siseasi. 1972. aastal põrkusid finaalis Tottenham ja Wolverhampton, 2008. aasta hooajal Manchester United ja Chelsea ning sel korral Tottenham ja Liverpool.

4. Ajaxi noortel ei tasu liialt nukrutseda

Kuigi täna saadi tõepoolest väga valus kaotus, siis tõenäoliselt tuleb mitmel palluril veel sarnane võimalus pika karjääri jooksul. Kolmapäevase algkoosseisu keskmine vanus oli ju vaid 25,3 aastat.

Mitmed mängijad on ennast sel hooajal väga heast küljest näidanud ning liiguvad arvatavasti sel suvel mõnda tipptiimi. Näiteks Frenkie de Jong on juba sõlminud lepingu suure Barcelonaga ning kapten ja esiväravaautor Matthijs de Ligt on pikalt paari pandud mitme hiiuga.

5. Kas Tottenhamil on leping jalgpallijumalaga?

Londoni tippklubi on sel hooajal olnud küll heas hoos, kuid Meistrite liiga finaalipiletite teenimisel tuleb neil lisaks oma oskustele tänada ka õnne. Kui täna löödi lõpusekundil õiglane värav, siis veerandfinaalist pääsesid nad lisaminutitel edasi videokohtuniku abiga.

Ei tasu ka unustada, et Pochettino hoolealused pääsesid üleüldse Euroopa liigast tänu Ajaxi tulisele rivaalile Eindhoveni PSV-le, kes suutis alagruppifaasi viimases matšis napilt viigistada endast suurema Milano Interiga ning seeläbi saata edasi just Tottenhami meeskonna.