Luup peale | Flora andis endast kõik, kuid sinilind libises viimasel hetkel peost (6)

Sten Reinkorti penalti tõrjunud Fabiano tänas kõrgemaid jõude. Foto: Oliver Tsupsman

Jalgpall on vahel julm. FC Flora võitles Nikosia Omonia vastu nagu jõudis, pööras raske seisu normaalajaga 2:1 võiduks, aga pidi end kõige valusamal moel ehk penaltiseerias lööduks tunnistama. Euroopa liiga edasipääsuuks sulgus, kuid jääb veel teine võimalus.

Kolm minutit oli Lillekülas mängitud, kui paremalt äärelt pääses vabalt tsenderdama Abdullahi Shehu, aga avamängus värava löönud Marinos Tzioni suunas õnneks palli väravast mööda. Kohe vastas omapoolse võimalusega Flora, aga Rauno Sappinenil jäi pallini ulatumisest veidi puudu.

Omonia demonstreeris oma võimet kiiresti vasturünnakule tõusta ning Eric Bautheaci madala löögi oli Matvei Igonen sunnitud nurgalöögiks suunama. Järgnenud kümnekonna minuti jooksul oli pall veidi rohkem Flora käes, aga ohtlikke võimalusi ei suutnud kumbki meeskond tekitada.

Küll aga hakkas slovakist väljakukohtunik Ivan Kružliak aina rohkem võitluslikke olukordi Flora kahjuks vilistama ning Omonia teenis järjest karistuslööke. Nii palju oli Floral siiski õnne, et külaliste tsenderdused karistusalasse üleliia ohtlikeks ei kujunenud.

Hetk pärast seda, kui Märten Kuusk oli 23. minutil käega karistusalas vastase liikumise blokeerinud ja külalised seepeale häälekalt olematut penaltit nõudsid, pääses Bautheac lõpuks ka healt positsioonilt löögile, kuid kõmmutas mitu meetrit üle värava. Selgelt Omonia kätte läinud mänguohje üritas tagasi Florale sikutada Ojamaa, tegi küll selle käigus vastaste keskkaitsjale Adam Langile vea, kuid Lang vastas sellele kõksuga Ojamaa jalgadesse. Kružliak paraku olukorda kas ei näinud või ei pidanud seda vea vääriliseks.

Mõni minut hiljem avanes hea šanss Sergei Zenjovil, kui Ken Kallaste vasakult väga hea tsenderduse tema pea peale keerutas, kuid löök ebaõnnestus. Teises väljaku otsas ebaõnnestus vastaste ründaja Andronikos Kakoulli puude, mis lubas Igonenile jaole jõuda ega lasknud üks ühe vastu olukorral sündida.

38. minutil proovis kaugelt õnne Michael Lilander ja Fabiano oli sunnitud palli näppudega igaks juhuks üle põiklati lükkama, ent püüdis kindlalt Markus Poomi nurgalöögi. Kohe seejärel oli Floral aga meeletult õnne – vasakult äärelt antud tsenderdust ei tabanud värava ette ihuüksi unustatud Loizos Loizou ning seejärel lõi ka appi jõudnud Bauhteac pallist sisuliselt mööda.

Avapoolaja lõpp oli külalistele õnnelik. Foto: Brit Maria Tael

Paar minutit hiljem sai õnn aga otsa. Henrik Pürg andis vasakult äärelt liiga pehme tagasisöödu, Igonen jõudis enne Kakoullit küll pallini, ent otsustas mitte selle peale viskuda, vaid jalgadega tõrjuda. Pall jäi Omoniale, jõudis karistusalas valitsenud segaduse järel uuesti Kakoullile ja nüüd oli ka Igonen lähilöögi vastu võimetu – 43. minutil asus Omonia 1:0 ja kahe mängu kokkuvõttes 2:0 juhtima.

Aga õnneks on Floral üks salarelv. Teist poolaega oli mängitud kolm minutit, kui Lilander andis paremalt äärelt suurepärase tsenderduse, mida Sappinen küll esimesel katsel kahe kaitsja vahelt kätte ei saanud. Kuid pall kukkus uuesti tema jalale ja oli sekund hiljem Omonia võrgus – 1:1!

Indu saanud Flora jätkas sama tempokalt. Minutilise perioodi jooksul tõrjus Fabiano Lilanderi terava löögi, Vassiljevi pomm pareeriti nurgalöögiks ja seejärel vihises Ojamaa kauglöök ülinapilt postist mööda. Kaitses võeti küll juba väikeseid riske, kuid õnneks lõppes kaks Omonia järjestikust vasturünnakut viimasel hetkel valesööduga.

Flora teine värav näis ülilähedal, ent Lilanderi sööt värava alla läks napilt Ojamaa selja taha, Zenjovi löögi püüdis Fabiano. Hetk hiljem kombineeriti karistusalas veidi juba isegi üle ning lööki ei tulnud.

68. minutil lõpetas Flora vastate mõneminutilise terava perioodi, mille lõpetuseks nõuti taas ülihäälekalt penaltit, ohtliku vasturünnakuga. Ojamaa jooksis kaitsjate eest ära ja jättis palli Vassiljevile, kes mängis selle löögiks ette Zenjovile. Suurepäraselt positsioonilt tehtud pealelöök lendas aga üle.

74. minutil korraldas Omonia ohtliku vasturünnaku, ent vahetusmehe Fotis Papoulise löögi pareeris Igonen ja Kakoulli lõi seejärel üle. Kohe tegi Jürgen Henn viimaseks veerandtunniks põneva vahetuse, võttes keskväljalt ära nii Martin Milleri kui ka Markus Poomi ning tuues nende asemele Markus Soometsa ja Rauno Alliku. See tähendas, et Vassiljev nihkus võimaluse korral alumiseks poolkaitsjaks, kus talle jagus tegutsemisruumi, kaitsefaasis toetas teda aga Soomets.

Flora kaks järjestikust nurgalööki 80. minutil olid üliohtlikud, sest esmalt jäi Kuusel peaga palli tabamisest ülinapilt puudu, siis ei õnnestunud aga Sappinenil alla võtta Soometsa head tsenderdust ning Kuuse löök jäi liiga pehmeks. 84. minutil keerutas ja lollitas Sappinen pikalt kaitsjaid, enne kui karistusalasse murdis, ent terav sööt löödi värava eest minema.

Terve teise poolaja õhus olnu sai tõeks 88. minutil. Omonia nõudis taas kerge kontakti eest viga, kuid seekord Kružliaki vile vaikis. Palli sai Sappinen, kes konksutas jälle kaitsjat ning saatis siis terava nurga alt teele löögi, mille Fabiano üle näppude väravasse pudistas – 2:1!!!

Flora ei rahuldunud veel sellegagi, vaid üritas lüüa ka kolmandat väravat, mis viinuks nad ilma lisaajata järgmisesse ringi. Üleminutitel saadigi nurgalöök, millega Omonia kaitsjad olid suures hädas, kuid Fabiano suutis siiski palli minema lüüa. Korra jõudis veel eemalt proovida Vassiljev, ent sellegi löögi püüdis Fabiano ning Kružliaki vile tähendas, et edasipääseja selgitamist jätkati veel vähemalt poole tunni jagu.

Omonia alustas lisaaega teravamalt ning kui Tzioni lõi mööda mitme meetri, siis Papoulis juba vaid sentimeetrite jagu. Flora poolel vastas kõrgustesse lennanud pealelöögiga Ojamaa. 101. minutil oli Floral superšanss ihaldatud kolmas värav ära lüüa, sest Sappinen pääses Lilanderi pika söödu järel väravavahiga silmitsi, aga löök maandus Fabiano süles. Pisikesele pausile mindi endises seisus.

Eelkirjeldatud üks-üks olukorras jalale liiga teinud Sappinen vahetati lisaaja teise poolaja alguses välja, mõni minut hiljem ei suutnud enam jätkata ka Vassiljev. Nende asemele tulnud Sten Reinkort ja Rocco Robert Shein lisasid Flora mängu hädavajalikku värskust, sest ka Omonia peatreener Henning Berg oli samuti juba ohtralt vahetusi teinud.

Pürg oli Lilanderi nurgalöögi järel lähedal pattude lunastamisele, kuid tema pealöök lendas pisut mööda. Kohe vastas teise värava all kauglöögist samaga Papoulis, siis oli jälle Flora kord – Zenjovi kauglöögi viis rikošett üle otsajoone, nurgalöögini küündis Zenjov ise, aga ei tabanud korralikult palli. Igoneni ehmatas taas Papoulis, aga Flora õnneks lõi Omonia ründaja värava keskele.

Lisaaja ainsal üleminutil leidis Omonia vahetusmees Iyayi Atiemwen veel jõudu üheks rünnakuks, mille Kuusk karistusala küljejoone juures vea hinnaga peatas. Teine kollane kaart tähendas Flora keskkaitsjale enneaegset platsilt lahkumist, õnneks ei sündinud külaliste karistuslöögist kümnekesi jäänud Flora värava all midagi ning kohe kõlas taas ka Kružliaki vile – penaltid!

• Hector Yuste – alla vasakule 4:5
  • Sten Reinkort – Fabiano tõrjub 4:5 ja Florat ootab Konverentsiliiga ...

Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Ränk ja valus, aga paljut on kaasa võtta

Enam julmemal moel ei ole vist võimalik ühte meeskonda eurosarjast kukutada. Aga see on kahjuks lihtsalt jalgpall. Floral pole vähimatki häbeneda ja nagu kõik asjaosalised mängu järel tõdesid – endast anti kõik, mis sel hetkel anda oli. Kaotusseisu jäänuna võideldi välja edu, mis lubas viia mängu lisaajale, ka penaltiseerias pakkus Omonia võimalust, aga see libises käest.

Samas pani Jürgen Henn täppi vahetustega, isegi kui need olid sunnitud. Markus Soometsa toomine keskväljale ja Konstantin Vassiljevi nihutamine ülemise poolkaitsja kohalt madalamale andis Vassiljevile rohkem vabadust mängu ehitada, samas kui väsimatu Rauno Alliku, kes tavaliselt tegutseb äärel, rabas nii ründaja positsioonil Rauno Sappineni kõrval kui ka ülemise poolkaitsja rollis.

Et Omonia peatreener Henning Berg kasutas oma vahetused viimseni ära, vajas ka Flora hädasti mehi, kes värskust lisaksid. Varasemates kohtumistes on just pingi lühidus olnud Flora üks põhimuresid, seekord õnnestus põhimeeste väljalangemist kenasti kompenseerida. Samas on selge, et kui Flora tahab ühel päeval eurosarjas suuri tegusid teha, olgu tänavu või tulevikus, peab meeskonnale ikkagi sügavust lisama. Kas on ehk ikkagi aeg vaadata ka mõne välismängija poole?

Flora teise poolaja innukus ja kirg väärivad tunnustust. Esimesel kolmveerandtunnil suutis Omonia sarnaselt avamängule florakate rünnakuid kontrolli all hoida, ohtlikke võimalusi nappis ja mäng koosnes pikkade perioodide jooksul vastastikusest keskväljapusimisest. Siis aga sähvatati kohe teise poolaja alguses ega antudki enam initsiatiivi käest, kuigi ka Omonia suutis organiseerida teravaid vasturünnakuid.

Harva näeb statistikat, kus Eesti võistkond teeb võrdse või pigem isegi tugevama vastase vastu koguni 16 pealelööki, millest pooled lendavad raamidesse. Omonia vastavad numbrid olid 8 ja 3. Seejuures oli Floral värava löömiseks hulgaliselt häid šansse ehk kahetseda võib mõistagi penaltiseerias tehtud eksimusi, aga samavõrd ka teisel poolajal käestlastut.

2. Euroopas vigu ei andestata

Täpselt nagu avakohtumises, lasi Flora ka teises mängus endale värava lüüa enda eksimus(t)est. Mõlemal juhul oli seejuures vääratajaks keskkaitsja Henrik Pürg – Nikosias oli just tema see, kes ei jõudnud väravalööjat takistama, nüüd aga andis tema kehva tagasisöödu, millest Omonia tabamuseni viinud sündmuste jada alguse sai.

Pole mingit tähtsust, et enne seda oli Flora 42 minutit kaitses pea eksimatult ja üsna kindlalt tegutsenud. Eurosarjades vastu tulevatel meeskondadel on piisavalt head ründajad, et selliseid vigu karistada. Antud punkti võib tegelikult siduda eelmise lõpuga – keskendumine peab olema maksimaalsel tasemel algusest lõpuni ning vääratusi enamasti andeks ei anta.

3. Flora võtmemehed ei jõudnud lõppvaatuseni

Poleks Ken Kallaste normaalaja lõpus jalale liiga teinud, oleks ta ilmselt mänginud lõpuni. Poleks Rauno Sappinen lisaajal traumat saanud, olnuks temagi kindlasti üks Flora penaltilööjatest. Tõenäoliselt käib sama Konstantin Vassiljevi kohta.

Flora kuuest lööjast eksisid kaks – Kallastet asendanud Marco Lukka ja Sappineni asemele tulnud Sten Reinkort. Muidugi pole vähimatki garantiid, et Kallaste või Sappinen või Vassiljev oleksid 11 meetri punktilt täpsed olnud. Nagu pole ka tegu süüdistusega Lukka ega Reinkorti aadressil. Samuti tuleb meeles pidada, et Omonial oli puudujaid juba enne mängu ning nemadki pidid tegema mitu sunnitud vahetust. Aga ometi jääb kuklasse tiksuma küsimus – mis oleks võinud olla, kui …?

4. Miski pole kadunud

Eesti klubijalgpalli ajalugu jäi seekord tegemata ja eurosarja alagrupiturniirile veel jõudmata. Aga õnneks saab minna veel ühele katsele. Pettumusest tuleb Floral kiiresti üle saada, sest juba uuel nädalal minnakse Konverentsiliigas vastamisi kas Shamrock Roversi või Teutaga. Kas võitlema peab asuma iirlaste või albaanlastega, saab selgeks neljapäeval, avamängu võitis selles paaris 1:0 Rovers.

Ükskõik kumb sellest paarist vastu tuleb, kindlasti on tegu Legiast ja Omoniast jõukohasema vastasega. Flora võimalus pääseda madalaimas eurosarjas alagrupiturniirile on seega hea või isegi väga hea, kui suudetakse senistes mängudes näidatud taset hoida. Konverentsiliigas gruppi jõudmine tähendaks, et eelarvesse lisanduks automaatselt vähemalt 2,94 miljonit eurot. Mis aga veel tähtsam, 2:1 võit Omonia üle tõi kogu Eesti jalgpallile vajalikke reitingupunkte. Järgmises ringis on võimalus neid veelgi koguda, alagrupiturniir oleks selleski osas suisa lisaboonus.

Michael Lilander tegi ilmselt karjääri seni parima mängu Flora särgis. Foto: Brit Maria Tael

5. Mängu parimad – Rauno Sappinen ja Michael Lilander

Oleks ebaõiglane anda see tiitel vaid ühele mehele, kui mõlema panus edusse on nii silmatorkav. Sappineni klass on ammu teada, aga endiselt suudab ta olulistel hetkedel oma enesekindlusega hämmastada. Omonia kaitsjaid kohtles Sappinen korduvalt nagu tüütuid sääski, kes rahuliku liigutusega teelt pühitakse. Ning mõistagi annab see lisasüsti kogu meeskonnale, kui on teada, et esiründaja suudab ka 88. minutil ise luua ja edukalt lõpetada olukorra, mis mängu päästab.

Mõnevõrra ootamatum sähvataja oli aga Lilander, kelle teise poolaja esitus oli suurepärane. Ehkki Floras on ta täitnud valdavalt paremkaitsja rolli, tähendab varasematel aastatel mõlemal äärel mängimine, et Lilander on alati valmis nii kaugelt pommlöögi teele saatma – avapoolajal pidi Fabiano ühe sellise üle põiklati lükkama – kui ka kaitsjaid ära pettes parema või vasaku jalaga tsenderdusi karistusalasse saatma. Teisel poolajal lõi ta julgelt rünnakule kerkides paremal äärel järjepanu teravusi, ent jõudis alati ka tagasi kaitsesse. Kui Lilander suudaks samasugust mängu näidata nädalast nädalasse, tõuseks temagi puhul kiirelt päevakorda siirdumine mõnda välisklubisse.

10. augustil kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Nikosia Omonia 2:1 (0:1; 2:1; 2:1)kahe mängu kokkuvõttes 2:2, penaltiseeriaga edasi Omonia 4:5