Menüü
TV
Veebisait

Luup peale | Kohtuniku kindlameelsus päästis korraks Unitedi, kuid Solskjaeri naiivsus läks ikkagi kalliks maksma (1)

Neymar lõi Unitedile kaks väravat ja tuletas meelde, et on siiski eelkõige üks ütlemata hea jalgpallur. Foto: Scanpix / EPA / Peter Powell

Manchester United ja PSG pakkusid Meistrite liigas finaaliväärilise lahingu, kust väljus sedapuhku võitjana viimase pärisfinaali kaotaja PSG. Alagrupi viimane voor tõotab nädala pärast sama tulist võitlust viimaste sekunditeni, sest nii United, PSG kui ka Leipzig lähevad otsustavatele mängudele vastu võrdsetelt punktidelt.

Esimeses alagrupimängus võõrsil PSG-d üllatanud United teadis, et edasipääsu tagamiseks piisab neile ühestainsast punktist. Siiski lahendati hamletlik dilemma julgelt ning viigi peale mängimisest kodumeeskonna puhul juttu polnud. Tõsi, selle võimaluse nullis Neymar ka juba kuuendal minutil, kui kasutas ära kerge segaduse Unitedi kaitseliinis ja viis lähilöögiga külalised juhtima.

United ei heitunud ja asus viiki jahtima. Selleni jõuti õnnega pooleks pooletunnise mängu järel, kui Marcus Rashfordi terava löögi suunas tahtmatult enda võrku Danilo Pereira. Lisaks värava jahtimisele kulus mõlemal meeskonnal märkimisväärne osa avapoolajast ka enesekehtestamisele, kus ühelt poolt mängisid olulist rolli Leandro Paredes ja Neymar, teiselt poolt aga eelkõige Scott McTominay ja Fred. Korra käis itaallasest väljakukohtunik Daniele Orsato ka monitori juures kontrollimas, kas Fredi pealiigutus Paredese suunas vääriks ehk punast kaarti, kuid piirdus siiski kollasega.

Teise poolaja alguses lükkas United sisse uue käigu ning kõigest mõne minuti järel avanes Anthony Martialil suurepärane võimalus kodumeeskond juhtima viia. Prantslane saatis efektse kiirrünnaku lõpetuseks aga palli üle värava. Peagi proovis samuti kiirrünnakul õnne kogu mängu jooksul oma endise koduklubi vastu aktiivselt tegutsenud Edinson Cavani, kes tõstis palli jooksult üle Keylor Navase, kuid see maandus põiklatis.

REKLAAM

Mängu toodi lõplikuks osutunud pööre mõne minuti sees. Esmalt ei saanud Unitedi kaitsjad taas hakkama palli minemalöömisega ning Marquinhos suunas selle suluseisu piiril balansseerides mõnelt meetrilt David de Gea selja taha. Pisut varem oli sama mehe pealöök seejuures maandunud hispaanlase valvatava värava latis. Kohe pärast Marquinhose tabamust tegi aga saatusliku jalasirutuse Fred – enda arvates mängis brasiillane palli, Orsato meelest oli liigutus aga väärt teist kollast kaarti.

Kümnekesi jäänud United suutis mitme vahetuse toel veel PSG värava mõningase surve alla panna ning parimal juhul kõmmutas vahetusest sekkunud Paul Pogba napilt üle. PSG-l tekkis aga mõistetavalt ruumi vasturünnakuteks ning kui esimese neist nurjas veel Neymarile söötmata jätnud Kylian Mbappe isekus, siis üleminutitel tegi Neymar pärast Rafinha söötu ise asjad lõplikult selgeks. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Tegu oli eelkõige väga vinge jalgpallimänguga!

Neutraalsele vaatajale pakkusid mõlemad meeskonnad pidevalt agressiivsuse piiril balansseerinud, ent peaagu mitte kordagi üle selle kaldunud võitlust, kus kumbki ei andnud teisele jalatäit vaba maad. PSG-le läks lõpuks kirja 13 ja Unitedile 11 pealelööki, raamilöögid olid samuti 6:5 külaliste kasuks. Seekord soosis tempokat mängukäiku ka skoori kujunemise loogika – PSG kiire avavärav sundis ründama väljakuperemehed, nende vastus omakorda külalised, kes teadsid, et viigist ei pruugi neile piisata.

PSG esitustest ei pruugi praegu õhkuda erilist enesekindlust, ent see meeskond on võimeline mänge otsustama ka pelgalt Mbappe ja Neymari individuaalse meisterlikkuse pealt. Viis, kuidas brasiillane näiteks üleminutitel vastaste väljakupoolel palliga mitme mehe surve alt välja tuli, sööduga vabaks jooksnud Mbappe leidis ja ise lõpuks rünnakule punkti pani, tuletas taas meelde seda Neymari, kelle geniaalsus jääb tihti murul väänlemise ja kohtuniku või vastastega vaidlemise varju.

United on sel hooajal aina sagedamini näidanud, et üle mitme aasta on ses meeskonnas sisu, mis lubab võidelda ka Euroopa vägevaimatega, rääkimata Inglismaa tippklubidest. Teisalt tuleb Ole Gunnar Solskjaeri hoolealustel järjepidevalt sisse ka arusaamatuid vigu, mis ei luba rääkida stabiilsusest. Ja silmale ilusast mängust pole kasu, kui kaitses vääratatakse – tippmeeskonnad nagu PSG ei jäta pakutud võimalusi kasutamata.

Just kaitseliini on Unitedil endiselt põhjust täiendusi otsida, sest Harry Maguire ja Victor Lindelöf ei vea stabiilsuse poolest tippkeskkaitsjatega võrdlust välja. Samas pidanuks ka Martial ja Cavani teise poolaja algul oma võimalused realiseerima. Eriti just esimene näib olevat langenud enesekindlusetuse sohu.

2. Itaallase enesekindel vilepartii

Daniele Orsato ohjas potentsiaalselt keerulist vastasseisu täpselt nii kindlakäeliselt nagu tippkohtunikule omane ja temalt oodatav, langemata eeskätt PSG mängijate trikkide ohvriks. Kui Fred 20. minuti paiku temaga tüli norinud Paredese suunas ähvardava pealiigutuse tegi, ei näinud Orsato seda oma silmaga, sest lahendas parajasti teist olukorda ning mehed jäid tema selja taha.

Just sellistel puhkudel ennast õigustava VAR-i ekraani juurde jõudnuna ei jäänud Orsato sinna kauaks. Otsus oli kiire: Fredile kollane ja mäng jätkub. Siinkirjutaja subjektiivne arvamus liigitab pealiigutuste eest määratavad automaatsed punased kaardid pigem ebameeldivate otsuste hulka, sest algselt heast tahtest tehtud otsus – pealöök vastase pihta on kahtlemata ohtlik – on kiirelt moondunud viisiks, kuidas provokatiivsust armastavad mängijad kohtunikelt eemaldamisi välja meelitavad.

Selgi korral kukkus kiirelt Euroopa jalgpalliväljakute ühe suurema tülinorija kuulsust omandav Paredes pea olematust puutest kui kuulist tabatu. Orsato otsus oli sestap moraalsest vaatepunktist pigem õige, kusjuures seda langetades läks ta vastuollu üldlevinud tavaga. Alles mõne nädala eest saadeti pealöögi eest platsilt minema Arsenali ründaja Nicolas Pepe, mis andis PSG mängijatele mõnevõrra mõistetavalt põhjuse kohtunikult ka Fredile aktiivselt punast kaarti nõuda.

Teisalt on kõik sellised olukorrad erinevad, Orsato ei lasknud end aga varasematest sarnastest juhtumitest mõjutada. Isegi kui reegliteraamatu järgi pidanuks Fred eemaldatama, käitus Orsato enda väärtust teadva tippkohtuniku kombel, kinkimata provotseerijale loodetud tulemust.

Pärast mängu lõppu kergitas Unitedi pool küsimärgi ka selle kohale, et Orsato näitas Fredile pärast VAR-i ekraani juures käimist kollast kaarti. Ent siin kehtib selge reegel: kui kohtunik läheb monitori juurde vaatama võimaliku punase kaardi olukorda, nagu nüüd juhtuski, on tal õigus teha seejärel mis tahes otsus: anda nii punane, kollane kui ka jätta kaart üldse andmata.

Pigem on arutelu väärt see, et reeglistik ei luba üle vaadata mängijale teise kollase kaardi kaudu eemaldamise toonud olukorda. Kuivõrd ka siis kerkib punane, võiks kohtunikele selle õiguse siiski anda. Praegu kehtivate reeglite raames käitus Orsato aga mõlemal puhul vähemalt VAR-iga konsulteerimise osas igati õigesti.

3. Solskjaeri naiivsus maksis kätte

Et Fred peakõksu eest punast ei saanud, võis ju olla ka õnn. Kuid terve esimese poolaja jooksul oli näha, et brasiillane on valmis minema igasse võitluslikku olukorda kui viimasesse. Ehkki tegu pole – eriti keskpoolkaitsja puhul – laidetava, vaid pigem nauditava kirglikkusega, andis see Solskjaerile ometi selge signaali, et Fred on riskifaktor, seda enam, et PSG mehed näisid kohati olevat talle teise hoiatuse hankimise suisa enda südameasjaks võtnud.

Või vähemalt pidanuks saatma. Sest kuigi loogiline olnuks Fredi asendamine juba avapoolaja järel, lasi Solskjaer tal platsil viibida saatusliku 70. minutini. Teise kollase kaardi olukorras võinuks omakorda United vaielda, kas viga üldse oli või kas see oli hoiatuse vääriline, ent lõpptulemust see ei väära – Fredi eemaldamine oli õnnetus, mis hüüdis tulles. Paraku ei olnud Solskjaer mingil põhjusel hädasignaali kuuljate seas. Ja kuniks norralane treeneripingil niivõrd naiivseid vigu teeb, on Unitedil ka raske tema käe all päris tippu jõuda.

4. Pinge kerkib nädala pärast haripunkti

Viimase vooru eel on 9 punkti tabelis nii Unitedil, PSG-l kui ka üleminutitel Basaksehirist dramaatiliselt jagu saanud Leipzigil – just selles järjekorras. Kolme meeskonna omavahelistest mängudest on Unitedil ja PSG-l kirjas 6 punkti, sakslastel 3. Ehkki United võitis võõrsil PSG-d 2:1 ja kaotas kodus 1:3, on nad ikkagi endiselt alagrupi liidrid, sest loeb kolme meeskonna surnud ringi väravate vahe, see on aga brittidel +4 ja prantslastel +1.

Pole sugugi võimatu, et võrdsetel punktidel ollakse ka pärast viimast mängu. Selleks peavad Leipzig ja United omavahel viigistama (vägagi võimalik) ja PSG leppima kodus viiki Basaksehiriga (vähetõenäolisem, aga samuti mitte võimatu). Vaadakem lõpetuseks, millised on kõigi kolme edasipääsuvõimalused.

Võit tagaks edasipääsu igaühele. Unitedile piisab ka viigist, sest sel juhul ollakse Leipzigist omavaheliste mängude arvestuses igal juhul ees. Kaotus kukutaks inglased aga kolmandaks ja Euroopa liigasse, kuna Leipzig läheks neist mööda, PSG-ga võrdselt punkte kogudes (ehk PSG kaotuse korral) jäädaks aga alla omavaheliste mängude arvestuses.

Ka PSG-le on Basaksehiri vastu igal juhul viigipunkt piisav. Kui teises samaaegses mängus emb-kumb võidab, ollakse kaotajast punktiga ees, kui aga Saksamaal jääb mäng viiki, päästab PSG-d paremus Leipzigi vastu kolmiku omavahelistes mängudes. Kaotuse korral peab teises mängus võitma Leipzig ja siis saaks PSG ikkagi edasi, sest on Unitedi vastu omavahelistes mängudes parem.

Leipzigi seis on mõnes mõttes kõige lihtsam, sest neid päästab tõenäoliselt ainult võit. Abi oleks ka viigist ühes PSG kaotusega Basaksehirile, ent viimane on üsnagi ebatõenäoline. Kui PSG saab kodus vähemalt punkti, ei aitaks Leipzigi enam ka viigistamine. Seega on nii United kui ka Leipzig seisus, kus viigi peale panustamine on ülimalt riskantne tegevus sõltumata sellest, kuidas kulgeb samal ajal PSG mäng.

Manchester United - PSG 1:3 (1:1)
32. Marcus Rashford - 6., 90+1. Neymar, 69. Marquinhos

Eemaldamine: 70. Fred (Manchester United)

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Manchester United
5
3
0
2
13:7
9
2.
PSG
5
3
0
2
8:5
9
3.
RB Leipzig
5
3
0
2
8:10
9
4.
Basaksehir
5
1
0
4
6:13
3

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Wingback   •  
Martial - üks ülehinnatuimaid mängijaid juba pikka aega. Taas feilis täiesti lihtsas olukorras.

Sisene
MILANO ON TÄNA SININE
Milline derbi: Zlatan kakles Lukakuga, sai punase ning Inter võitis mahakantud mehe seitsmenda üleminuti väravast
PREMIUM LIIGAST
ÜLEMINEKUD
PÕNEVAT
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Noorusliku jalgpalli kehastajaks kerkinud Flora ähvardab äkitselt vananeda
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20