Luup peale | Mees Varssavist keeras Varssavisse sõitva Tamme lukku (galerii!) (0)

Eesti koondisesse suunduv Alex Matthias Tamm oli Alexander Kapitan Bergmaniga (murul) püstihädas. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Premium liiga ajaloo esimene Nõmme derbi lõppes väravateta viigiga, mis Unitedi jaoks oli võidu-, Kalju jaoks kaotusemaiguline.

Kohtumise algus kuulus selgelt Kaljule, kui pall oli külaliste käes rohkem ning võõrustajad panustasid sellele, et kaitses oleks kõik korras. 11. minutil oli tunda, et kunstmurul mängitakse derbimadinat - otsajoone suunas jooksnud Alex Matthias Tamm ja Jakub Luka lasid pallil minna ning panid teineteise tutvustamiseks õlad kokku.

21. minutil tegi Danõl Maštšenko kollase kaardi väärilise vea Kevin Mätase vastu, kes vajas pärast olukorda arstiabi. See omakorda andis Nõmme Unitedi peatreeneril Jani Sarajärvil võtta minutiline mõtlemispaus ehk time-out, kus ta kogus oma hoolealused ringi ja selgitas, kuidas nad võiksid tegutseda.

Väikene paus tuli Unitedile kasuks. Kuigi 33. minutil pääses Tamm karistusala tagant virutama ja too üritus vuhises posti kõrvalt mööda, möödus avapoolaja lõpp väiksema Nõmme klubi taktikepi all. Jevgeni Demidov pääses ühele lubavale rünnakule, kui ta sai Aleksandr Altebergilt hea söödu karistusalasse, ent Maštšenko segas Unitedi ründajat nii palju, et tema löögiüritus luhtus.

Teise kolmveerandtunni esimeses pooles oli aktiivsem pool jälle Kalju, kes pidi ründama vastutuult. 53. minutil keeras Nikita Komissarovilt söödu saanud Tamm maha tal seljas olnud Altebergi pealt ja tõttas palliga vastase karistusalasse, kus ta korraks kukkus ja siis võitis omadele nurgalöögi. Kalju mehed laiutasid kohtuniku suunas käsi ja murul pikali olnud Tamm vaatas samuti Jagnar Jakobsoni suunas nõutu näoga, žestikuleerides, et Samuel Merilai tõukas teda selga. Kiire VAR-kontroll rikkumist ei tuvastanud, mispeale kostus Kalju fänniarmeelt "F*ck you, referee!".

Neli minutit hiljem oli Tamm uuesti aktsioonis, kui ta Alexander Kapitan Bergmani libistamise järel maha prantsatas ja tol korral puhus Jakobson penalti märgiks vilet. 11 meetri karistuslöögile eelnes uurimine VAR-ruumis ja sellele järgnes vilemehe hinnang ekraani juures, mis oli, et Tamm sukeldus ning penaltit pole. Lisaks sai Kalju ründaja kollase kaardi.

Siis hakkas United ennast väljakul jälle mugavalt tundma, kui 66. minutil õnnestus vahetusest sekkunud Egert Õunapuul kahe kaitsja vahelt löögile minna, kuid täpsusest jäi vajaka. Kümme minutit hiljem sai Murad Velijev karistusala tagant ja Bergman selle seest proovida, aga Henri Perki seljatagune püsis jätkuvalt puutumatuna.

Viimastel minutitel oli suurem Nõmme klubi jälle aktiivsem pool, kuid pidevalt oli nende takistajaks mullu Kaljust Unitedisse kolinud Marko Meerits. Mitmed ebaõnnestumised teineteise järel tekitasid Kalju meestes tuska, mistõttu kaotati osadel hetkedel keskendumine. Seitsmendal üleminutil tekkis kogu kohtumise ohtlikuim olukord, kus jaapanlane Koki Hayashi koksas Nikita Ivanovi tsenderdusest tulnud palli väravast üle.

Jakobsoni lõpuvile kinnitas, et Nõmme linnaosas asuv troon jäi pärast esimest vaatust tühjaks ja punktid jagati vennalikult. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Esimene derbi on peetud

Kuigi esimest derbimadinat reklaamiti suurelt ja uhkelt, oli tribüünidel vaid 270 silmapaari. Tuleb neid inimesi kiita, sest ilm mängis korralikku vingerpussi ning ei tohi ära unustada seda, et esimene vastasseis toimus Sportland Arenal, mitte Hiiul ega Männikul, kus oleks derbihõngu mõlemal rohkem.

Platsil tegutsenud mehed tunnetasid selle matši olulisust. Seda näitasid mitmed olukorrad, kus vastasmängija vastu ei antud armu ning kui oli vaja teha viga, siis seda ka tehti. Kahtlemata on sellel derbil ainest kujuneda väga suureks spektaakliks, mis küll ei küündi Tallinna derbini, aga selle arengusse peavad panustama mõlema klubi mängijad kui poolehoidjad.

2. Seni hästi rünnanud Kalju oli järsku hambutu

Mullu Kaido Koppeli asemel poole hooaja pealt tüürimeheks saanud Nikita Andrejev sai talvel komplekteerida võistkonda nii, nagu ta ise heaks arvas. Kaljusse jagub noorust ja kogemust, mille abil plaanitakse varasem hiilgus taastada.

Kahes esimeses voorus anti konkurentidele kõva tormihoiatus, kui Kuressaare pandi magama 6:0 ja Trans 3:0. Nendes mängudes kerkis esile Alex Matthias Tamm, kes sai kirja neli tabamust. Lisaks oskab Kaljul teravust tekitada suur Kanada vägilane Promise David.

Unitedi vastu jäid need mehed aga nullile. Kui Tamm oli kogu kohtumise vältel väga püüdlik, aga vastase kaitsjad suutsid teda neutraliseerida, siis David jäi täiesti nähtamatuks. Lisaks puudus konkreetsust ääremängijatel.

Avapoolajal proovis Kalju vahepeal rünnata 4-2-3-1 asetuse asemel 3-2-4-1 formatsiooniga, mida viljeles kunagi Levadias Marko Savic, aga see ei toonud oodatud tulu. Eks koondisepausi ajal saab vana ründemängija Andrejev seda kõike jälle lihvida, sest kaitsjate tegutsemise osas ei saa nuriseda, kui kolmandat matši järjest hoiti oma seljatagune puhtana.

3. Unitedil on nüüd punkt kirjas

Uustulnuka saabumine kõrgliigasse on alati tekitanud küsimuse, kuidas nad küll teistega hakkama saavad. Kolm vooru on peetud ja võib tõsimeeli tõdeda, et United on väga kenasti sammu pidanud.

Kuigi Flora ja Paide võtsid nende vastu jõuga oma, mängiti Kalju vastu sedasama mängu, mida kahes eelmises mängus ja see tõi neile lõpuks tulu. Usutavasti saavad Unitedi mängijad ja nende pealik Sarajärvi minna koondisepausile vastu pea püsti, sest erinevalt Kuressaarest ja Narva Transist on neil punktiarve avatud.

Pärast väikest hingetõmbeaega ootab neid ees viimasel kohal paiknev Trans, kelle kaitseliin on seni olnud kui läbikäiguhoov. Kui piirilinna kohalt ei kao kahe nädala jooksul murepilved, võib kõrgseltskonda tõusnud Nõmme sats avada seal äkki ka võiduarve.

4. Mängu parim - Alexander Kapitan Bergman

Kui Tamm oleks skoorinud ja Kalju võitnud, oleks ründaja olnud mängu parim. Kuna Varssavis sündinud Bergman neutraliseeris Eesti koondisega läbi Austria laagri Varssavisse suunduva Tamme ära ja teenis sellega omadele viigipunkti, kuulub au ja kiitus mõistagi keskkaitsjale.