Luup peale | Tallinna derbilt pulga üle võtnud Sinisärgid võitlesid hambad ristis, et rekordpublikule midagigi tagasi anda (0)

Anni Iiris Ilisson ja Elisabeth Õispuu fänne tänamas. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eesti koondis alustas kodust EM-finaalturniiri võitlusega. Sellisega, mida oli A. Le Coq Arenal jälgimas 1325 inimest. Tänavu pole mitte ükski Eestis peetud matš säärast rahvamassi kohale suutnud kutsuda.

Matši esimestel minutitel proovisid mõlemad koondised end kuidagigi kehtestada. Nii rapsiti palju, pall rändas ühelt jalalt teisele, ilma olulist sihti omamata. Teatav kaootilisus kestis ligi kümmekond minutit, mis avas kohati ootamatuid ja seetõttu ohtlikke rünnakuliine.

Juba esimesel minutil rändas Šveits esimest korda võõrustaja kasti, vedajaks vasakult äärelt vabadusse pääsenud Leela Egli, kes teenis omadele nurgalöögi. Minutid hiljem õnnestus rünnakul pusinud Jane Mirjamil lasta terav tsenderdus kasti, mis kaitsjatest läbi vihises. Eesti leerist proovisid jaole saada nii Elisabeth Õispuu kui Mirtel Kalamees, kuid kummalgi palluril ei õnnestunud jalga korralikult vahele saada.

Riburadapidi lõi Šveits rünnakufaasis Emanuela Pfisteri juhtimisel arvukalt häid võimalusi. Kaheksandal minutil pääses tipuründaja ise löögile, kuid Liisa Liimets oli esimeses postis kindlalt jaol. Etteruttavalt - Liimetsa katsetati palju.

18. minutil läks päris palavaks, kui Anni Iiris Ilisson ja Pfister Eesti väravasuu suunas võidujooksu pidasid. Väledamate jalgadega šveitslanna plagas Sinisärgist ette, Ilisson langes, sama tegi ka Pfister, kuid penaltihirm möödus, kui peakohtunik Emanuela Rusta vile järel tõusis käsi teises suunas - Eestile karistuslöök, sest külaline oli palli puutunud käega.

30. minutil teenis Eesti esimese nurgalöögi. Kuigi Karola Purgatsi pall klaariti lihtsa vaevaga, siis oli šveitslannadest pisut optimistlik jätta kastitagune vabaks. Nii tõusis Annegret Kala pika sammuga lahtist palli ründama, kuid meetritepikkune hoojooks võrdus ebatäpse purakaga.

39. minutil ei püsinud kaas enam peal. Esmalt ei suutnud Anna Mariin Juksar teha Beney elu piisavalt keeruliseks. Nii sai šveitslanna toimetada palli paremalt äärelt tagumisse posti, kust Leela Egli selle postipõrkega koos Liimetsaga võrku kukutas - 0:1.

Aleksandra Kelli proovimas palli Leela Eglilt röövida. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kuna eestlannad olid alatasa oma väljakupoolele surutud, siis loodeti kontrarünnakutele ja standardolukordadele. 43. minutil sai Kala lasta palli karistuslöögist vastase kasti, pooleldi õnnestunud klaarimine langes lubaval tsenderduskohal olnud Liisi Karilaidile. Kaarpall kerkis üle kaitsjate, Viktoria Toding tegi paar kiiremat sammu, kuid ei jõudnud ebamugavalt langenud pallile pead vahele torgata.

Vaheaeg erilisi muutusi kaasa ei toonud. 47. minutil üllatas Sydney Schertenleib Liimetsa kauge pommlöögiga, mis sundis eestlanna tõsisele tõrjetööle. Mänguvahend põrkas tagasi väljakule, kuid Lillekülla kogunenud rahva rõõmuks oli teist palli rünnanud Beney suluseisus.

Viis minutikest hiljem oli taas Eesti kord positiivset ärevust tuua. Todingu toimetatud nurgalöök lendas viiekastijoonele, kuhu tormas Purgats. Poolkaitsja kerkis pisut ning sai palli ka korralikult suunata, kuid mitte piisavalt, et tuua majja viigiseis.

Vastavalt vutiloogikale tuli seega Šveitsil varrukast järgmine variant, mis nad kindlamalt ette viis. 60. minutil lasi Beney kaarpalli esimesse posti, kuhu tõttasid üheskoos Liimets ja Pfister. Šveitslanna valis parema positsiooni, sättides end kindavahi ette, ning kõksas palli üle tema võrku - 0:2.

Vastase surve kandis uuest vilja 77. minutil, kui Nathalie Widmeri kõrge pall langes Schertenleibi rinnale ja sealt edasi Eesti kaitsjate taha. Anja Klingenstein reageeris kiirelt, tormas pallile ning sai napilt enne puurisuult vastu liikunud Liimetsa sekkumist varba vahele - 0:3.

Minutid hiljem olid Sinisärgid vastase kolmandikul. Pall jõudis Mirtel Kalamehe jalale, eestlanna tegi puute kaitsjast mööda, kuid vasaku jalaga teele saadetud kauglöök ei saanud ei piisavalt jõudu ega täpsust ning seega ei nõudnud Yasmine Ammari sekkumist.

Mirtel Kalamees sai löögile küll, kuid ei ohustanud väravasuud. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

89. minutil tegi Šveits sotid lõplikult selgeks. Taas oli pahanduse tekitajaks Leela Egli, kes tsenderdas palli tagumisse posti, ning Widmerile jäi rammimise rõõm - 0:4. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Koduseinte tugi on asendamatu jõud

Lähen korraks teisele rajale, aga luban, et jõuan sellega kuhugi. Kui ma laupäeval maal vanaemal-vanaisal külas käisin, küsis neist viimane, miks ta pole mind juba telekas näinud - suur turniir on ju algamas. Oli vastus nagu ta oli, aga. Kui päris otseselt maal ja metsas elavad inimesed, kes pole jalgpalliga sinapeal, teavad, et Eestis peetakse finaalturniiri, on siililegi selge, et alaliidu promotöö on olnud eeskujulik.

Ning see töö on vajalik, kinnitati pühapäeva õhtul. A. Le Coq Arenal jälgis Eesti ja Šveitsi madinat 1325 inimest. See on Eesti jalgpalli tänavune rekord, mis võeti käest aprillikuiselt Tallinna derbilt, mida jälgis 1123 pealtvaatajat.

Oli tunda, kuidas tribüünidele tulnud publik elavdas mängijaid ja ärgitas võitlema igas olukorras lõpuni. Publik pakkus tuge olukordades, mil tundus, et vähemtempoka klubijalgpalliga harjunud pallurite kere enam ei võta, kuigi mõistus tahaks. Publik elas väsimatult kaasa iga kord, mil vähegi tundus, et Eesti on lubavat rünnakut üles võtmas. Olgu ümber Camp Nou või Allianz Arena seinad, kodus on ikka kõige parem.

Kaasaelajate kisa-kära on asendamatu. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

2. Oh need kasti lastud pallid

Šveits kasutas Eesti koondise väravaluku murdmiseks enamasti tsenderdusi. Avavärava puhul jõudis Pfisteri pall tagumisse posti, kuhu unustatud Leela Egli ei pidanud mänguvahendi tabamiseks mitte ühtegi jõu- ega ilunumbrit tegema. Teine tabamus sündis esimesse posti saadetud tsenderdusest ning neljas taas tagumisse.

Kuigi Eesti sai arvukate kasti lastud pallidega ka hakkama, siis õhku on jõudu veel juurde vaja. Sekka ka mängijate jagamine - mängitakse ju viiese liiniga ehk kui ääremängija pole tagumises postis olemas, kes muu seal siis olema peaks?

Šveits polnud rünnakufaasis ülemäära triblav, mis eristab neid turniiri 2:0 võiduga alustanud Hispaaniast, kellel peaks lasuma ka favoriidikoorem. Kuna eeldatavasti on Sinisärgid surutud oma poolele ka kohtumistes Saksamaa ja Hispaaniaga, siis tuleb kaitsefaasis läbi käia väga-väga erinevaid kaitsemustreid, et olla valmis ka rohkem 1 vs. 1 olukordadeks.

3. Tahumatu vuti võlud-valud

Kui võtta veel ette Saksamaa ja Hispaania madin, siis Kadriorus nähtu oli tegumoelt puhtam. Kuigi jõulisi kontakte jagus, siis oli rõhk palliga mängul - kui üks võistkond valdas palli, siis tehti seda nii väledalt, et vastane vajas sekkumiseks head kalkuleerimisvõimet.

Eesti ja Šveitsi vastasseis oli tahumatu ning kohati ülimalt robustne. Palju palle läks võitluse peale ning peale jäi see, kes rohkem tahtis. Ja mõlemad tahtsid! See tegi kohtumise hoopis teisest küljest meelelahutuslikuks ja emotsionaalseks: nii Eesti kui Šveitsi koondislased läksid julgelt duellidesse, kartmata, mis saada võib. Selle arvelt jäi kohati mulje nagu vea tõttu kukkumine oleks häbiasi.

Võitlust jagus. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

4. Viimasel hetkel koondisesse kutsutud Karmen Vapper visati veelkord vette

Aleksandra Ševoldajeva esialgselt radarilt puudunud Karmen Vapper liitus koondisega laupäeval. Nii ei saanud 15-aastane poolkaitsja "uute" tiimikaaslastega oluliselt palligi toksida, kui juba tuli kätte aeg sõita avamängule. Niigi ootamatus kohas vette visatud Vapper tegi ühe sulpsu veel: Ševoldajeva saatis ta viimasteks minutiteks väljakule.

"See oli väga suur samm! Kindlasti olin närvis, aga samas ka väga elevil. Usun, et kõikidel on närv sees, aga sellega tuleb lihtsalt hakkama saada. Arvan, et olime täna tublid ja proovime nii ka edasi mängida," rääkis Vapper mängu järel Soccernet.ee-le.

5. Mängu parim - terve Eesti koondis

Pole lihtne astuda vastu finaalturniirile teadmisega, et ees ootab väga palju kaitsetööd. Selline on lihtsalt Eesti jalgpalli olevik. Küll aga on finaalturniiril väljakule astuvad neiud vaprad teerajajad, kes kindlasti aitavad jalgpalli juurde tuua rohkem väikesi tüdrukuid (ja poisse). See annab lootust, et tulevik on veelgi helgem.