Luup peale | Tammeka hoidis Paidet pinge all, aga eurokoht rändas ikkagi Järvamaale (galerii!) (0)

Paide Linnameeskond vajas Premium liiga viimases voorus Tartus vähemalt viigipunkti, et eurosarja viivast kolmandast tabelireast kinni hoida. Ise kuuenda koha kindlustamiseks võitu vajanud JK Tammeka omas enamuse mänguajast initsiatiivi, kuid 1:1 viik sobis lõpuks mõlemale.

Kodumeeskond alustas paremini ning hoidis selget initsiatiivi enda käes ligi 25 minutit. Palju väravavõimalusi see küll kaasa ei toonud, kuid Taijo Teniste ja Henri Välja pääsesid siiski ohtlikest positsioonidest löögile. Esimese löök põrkas aga väravast mööda ning teise oma oli Ebrima Jarjule Paide väravajoonel lihtne saak.

Avapoolaja teisel poolel pääses ka Paide korralikult mängu sisse. Dominique Simon sai kaks võimalust külalised ette viia, kuid tema pealöök viiekastijoonelt ebaõnnestus täielikult ning jalalöök penaltipunkti kandist oli napilt ebatäpne. 32. minutil pääses Paide siiski juhtima, kui Robi Saarma karistuslöök lendas trahvikasti kaugemasse serva, Hindrek Ojamaa tõi selle sealt ühe puutega tagasi keskele ning Sergei Mošnikov sahistas võrku samuti ühe puutega – 0:1!

Poolaja lõpus kandus initsiatiiv jällegi Tammeka kätte. Teniste sooritas 36. minutil kõige ohtlikuma löögi, aga Jarjul õnnestus see üle lati lükata. Tanel Tammik lõi minut hiljem kaheksalt meetrilt peaga palli alt läbi ning lisaminuteil vihises Gerdo Juhkami võimas kauglöök napilt üle lati. Nii pääses Paide vaheajale minimaalsel eduseisul.

Tammeka jätkas näljaselt ka teisel poolajal. 53. minutil pääses Dominic Laaneots 15 meetrilt suurepäraselt löögile, aga Jarju suutis palli posti kõrvalt üle otsajoone lükata. Kaks minutit hiljem sahistas Kevin Mätase ohtlik pealöök väravavõrku valelt poolt. 64. minutil avanes Väljal lubav löögikoht, aga Tanel Langi tsenderdus läks natuke pikaks.

Teenitud viigivärava sai kodumeeskond lõpuks kätte 75. minutil, mil Lang andis karistuslöögijärgses olukorras tsenderduse tahaposti ning Mätas, kes ise oli selle karistuslöögi teeninud, suunas palli sealt peaga posti kõrvale – 1:1!

Paidekate süda jättis 82. minutil mõned löögid vahele, kui Patrick Genro Veelma löök kukkus napilt ristnurgast mööda. Tammeka surus lõpuvileni välja, aga sulaselgeid väravavõimalusi neil enam ei tekkinud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Viik sobis lõpuks mõlemale

Lõpuks sobis viik mõlemale meeskonnale, sest Paide kindlustas kolmanda ja Tammeka kuuenda tabelikoha. Paide teadis seda ka enne mängu algust, et viik jätab nad Nõmme Kaljust tabelis ettepoole, ja võimalik, et see teadmine pärssis ka nende esitust. Kalju asus samal ajal Tallinna Kalevi vastu kiirelt juhtima ning staadioni-teadustaja andis sellest ka kohe kõigile teada, nii et paidekad teadsid, et kaotus läinuks neile kolmanda koha maksma.

Tammeka seevastu mängis pikalt teadmisega, et kuna Narva Trans samal ajal FC Kuressaare vastu juhtis, siis vajanuks nemadki kuuenda koha säilitamiseks võitu Paide üle. Tartlaste õnneks ei suutnud Trans lõpuks siiski 2:2 viigist enamat, nii et kuues koht jäi Tammeka valdusse.

2. Paide kõikus lõpuni välja

Paide esitused olid kõikuvad läbi terve hooaja, nii et naljaga pooleks võiks seda nimetada stabiilseks kõikumiseks. Terve aasta vältel on näidatud seda, kuidas tippmängudes suudetakse endast sada protsenti välja pigistada ja ka tulemused kätte võidelda (karikavõit, eurovõidud, Kalju seljatamine), aga samas võivad nad jääda hätta eeldatavalt nõrgemate vastu (Kuressaarest ei saadud neljal katsel jagu, punkte kaotati ka Transile, Kalevile ja Legionile).

Ka hooaja viimane kohtumine demonstreeris seda ebastabiilsuse mustrit, sest oli Paide ju just pannud suurepärase esitusega selili Kalju, aga kuus päeva hiljem pääseti Tartust napilt punktiga tulema. Terve hooaja jooksul ei võitnud Paide kordagi järjest rohkem kui kaks liigamängu. Kogu selle kõikuvuse kiuste joonistus aga välja ühtlane punktiseeria - esimese ringiga teeniti 15 punkti, järgmise üheksa mänguga 17, siis 18 ja lõpuks jälle 15.

Kõige tähtsama ehk eurosarjapääsme kindlustamiseks sellest aga piisas ning kui lisada sellele juurde veel ka euroedu ja karikavõit, siis kokkuvõttes võib Paide hooajaga ikkagi vägagi rahule jääda.

3. Tammeka lõpetas tugevalt

Tammeka liikus tänavu selgelt tõusvas joones. Oli selle taga siis Miguel Santose poolt rajatud vundament või uue peatreeneri Marti Pähna toodud tõusulaine, aga igal juhul on tartlased hooaja käigus suure sammu edasi astunud, just nagu hooaja eel eesmärgiks võetigi.

Piisab kui võrrelda näiteks seda, kui suur autsaider oli Tammeka Paidet võõrustades märtsis ja kui üllatusvõimeliseks peeti neid nüüd. Kui hooaja alguses Tartus vastamisi astuti, hindas Coolbet Tammeka võidukoefitsiendiks 12, viimase vooru kohtumise eel aga vaid 5,5. Niisiis hinnati Tammeka võiduvõimalust koguni kaks korda suuremaks kui kevadel. Ning tänane mängupilt kinnitas, et seegi koefitsient oli ilmselt liiga kõrge.

Tammeka nelja ringi punktisummasid (11, 6, 10, 12) vaadates ei tundugi edasiminek nii tugev, ent mängupildi põhjal on vahe suur ning seda näitab ka statistika, kui seda natuke detailsemalt vaadata. Hooaja esimese poolega kogus Tammeka 5 võitu, 2 viiki ja 11 kaotust, väravate vaheks 17:36. Hooaja teise poolega aga 5 võitu, 7 viiki, 6 kaotust, väravate vaheks 21:21.

4. Tartu kapten jättis hüvasti

Tartu Tammeka kapten Karl Johan Pechter tegi oma lahkumismängu, pääsedes 82. minutil vahetusest väljakule. Tammeka jahtis isukalt võiduväravat ja Paide ei suutnud isegi kontrarünnakutega ähvardada, nii et ühtegi tõrjet tal teha ei tulnud.

Terve karjääri Tammekas veetnud ning Premium liigas täna oma 195. mängu kirja saanud väravavaht on olnud viimastel aastatel vigastustega kimpus. Õlavigastuse tõttu eelnes tänasele sekkumisele seitsmekuuline vigastuspaus ning hetkeseisuga suundub 26-aastane mees nüüd välismaale tavatööle, nii et kõrgliigamängudele ei pruugi niipea lisa tulla, kui üldse.

5.  Mängu parim - Ebrima Jarju

Paide küll saavutas vajaliku tulemuse ja Tammeka mitte, kuid mänguline ülekaal kuulus võõrustajatele, nii et raske on külaliste seast kedagi välja valida. 24-aastase Gambia väravavahi arvele jäi aga mitu suurepärast tõrjet, mis võisid kokkuvõttes päästa Paidele eurosarjapääsme.

13. novembril kell 14.00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - Paide Linnameeskond  1:1 (0:1)
75. Kevin Mätas - 32. Sergei Mošnikov

Väravasöödud: 75. Tanel Lang - 32. Hindrek Ojamaa
Hoiatused: 45+3. David Addy, 68. Henri Välja, 71. Patrick Genro Veelma - 24. Robi Saarma, 61. Kristofer Piht
Mänguolud: +13, vahelduva pilvisusega tuuline ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras