Menüü
TV
Veebisait

Suur lugu | Teistsugust jalgpallikultuuri kogev Tammik tahab pääseda Serie A-sse (1)

Foto: Liisi Troska

Napoli ääreründaja Lisette Tammik (20) on õnnelik, et otsustas eelmisel suvel Itaaliasse minna. Ta ootab põnevusega uuel liigatasemel, Serie B-s mängimist ja loodab ühe aastaga Serie A-sse tõusta.

Kuigi Tammik koges jalgpallikultuuri, kus mängijad sagedasti teesklevad, kohtumised vahel hilinevad ja punkte jagatakse ka kruusaväljakul, oli tema esimene hooaeg Maradona-kultusega linnas nii individuaalselt kui ka võistkondlikult edukas.

Tammiku 28 väravat aitasid Napoli naiskonna Serie C tsoonis kindlale esikohale. Võidukad oldi ka üleminekumängus, mis tagas pääsu kõrgemale. Koos Tammikuga kuulusid naiskonda veel kolm Eesti koondislast: Kristina Bannikova, Vlada Kubassova, Eneli Kutter.

Suur väravate hulk tuli endalegi üllatusena

Kui Tammik Tallinna Florast Napolisse läks, ootas teda ees suur väljakutse. "Itaalia jalgpall on hooaja ettevalmistuse suhtes palju nõudvam. Nende tüüpiline ettevalmistus on selline, et minnakse laagrisse ja laotakse põhi juba 7-12 päevaga. See oli väga intensiivne aeg ja raske nii füüsiliselt kui ka valmseit," rääkis Tammik Soccernet.ee-le.

Kui hooaeg algas, skooris ta kohe viies voorus järjest, lüües esimese viie mänguga kokku 13 väravat. "Kindlasti aitas selline algus mu enesekindlusele palju kaasa, sest ma olen ründaja ja peaksingi lööma väravaid, kuigi ma ise alguses ei oodanud, et seal kohe kõmmutama hakkan. Kui esmakordselt sinna läksin, siis mõtlesin, et võib-olla minu roll ei saagi nii suur olema, et proovin lihtsalt kõigepealt sisse sulanduda. See tuli mulle positiivse üllatusena. Samas ma teadsin, et olen selleks võimeline," kommenteeris Tammik.

Hooaja teises pooles tema tabamuste hulk mõningate pisivigastuste tõttu küll vähenes, aga päris ilma väravata ei jäänud ükski kuu.

Maradona on Napolis Jumal

Eesti ja Itaalia vuti silmatorkavaimaks erinevuseks peab Tammik järgmist: "Kui Eesti jalgpallis on olulisel kohal pikk pall, siis Itaalias tahetakse mängida tiki-taka stiilis maast väheste puudetega, lühikeste söötudega. Kui trennis mängime, siis meil lubatakse teha maksimaalselt kaks puudet."

Inimesed on Tammiku sõnul Itaalias palju avatumad ja alati rõõmsameelsed. Kohtumiste tipphetkede videodest on näha itaallannade suurt emotsionaalsust, millega väravaid tähistatakse, tihti tähistatakse koos kõigi varumängijatega. "Värava löömine on itaallaste jaoks nagu töövõit, mille nimel on terve nädal trenni tehtud. Siis saavad emotsioonid sinust jagu. See on nii hea hetk, kui kõik üheskoos tähistavad, see näitab ka tiimivaimu - oleme kõik sama tähtsad," selgitas Tammik.

Ühe erinevuse kahe riigi vahel tõi ta veel välja: "Itaalias on palju vähem loodust ja rohkem ehitisi. Eestlane on harjunud metsaga ja sellega, et rahvast on vähem, aga seal on linnas väga palju lärmi ja müra. Eriti palju rahvast on seal väljas tööpäevajärgsel õhtusel ajal."

Foto: Liisi Troska

Napoli linn on kuulus selle poolest, et seal mängis aastatel 1984-1991 klubijalgpalli Diego Maradona. Argentina superstaari toel edestas Napoli meeskond rikkaid Põhja-Itaalia klubisid ning võitis kaks meistritiitlit (aastail 1987 ja 1990), mida pole suutnud enam hiljem korrata.

"Kuna Maradona ajal võitis Napoli oma ainsad meistritiitlid, siis Maradona on nende jaoks nagu Jumal, ilma liialdamata. Temasse suhtutakse väga ülistavalt. Restoranides ja tänavatel on tihtipeale tema pilt või mängusärk üleval," märkis Tammik.

Teesklemise eest kaarte ei anta

Itaalia keelt pole Tammik enda sõnul veel päris selgeks saanud, kuna Napolis eksisteerib lisaks itaalia keelele ka kohalik napoli keel. "Kui meil oleks eraõpetaja, siis oleks meil itaalia keel arvatavasti juba selge, see ei ole raske keel. Aru saan, ise oskan öelda lihtlauseid ja ka mõningaid pikemaid lauseid, aga sõnavara on veel vaja laiendada," lisas 31-kordne Eesti internatsionaal.

Selgeks ei ole Tammik saanud ka jalgpalliväljakul simuleerimist. "Teesklemine ei ole kunagi olnud minu mängu osa. Ma isegi ei oska niimoodi kukkuda nagu nemad. Aga ma ütlen ausalt, see on nende jalgpallikultuuris sees. Ja tihtipeale kohtunikud vilistavad teesklejate kasuks. Ma vist ei olegi näinud, et keegi oleks teesklemise eest kollase kaardi saanud."

Itaalia kultuuris on sees ka paindlikum suhtumine punktuaalsusesse. "Kui Skandinaavias või Saksamaal on üldiselt niimoodi, et sulle öeldakse kellaaeg ja sa oled sel ajal kohal, siis nende kultuuris sellist asja ei eksisteeri. Tihtipeale kui sa tahad päeval poodi minna, siis on pood kinni, kuigi peaks lahti olema. Neil on selline väga vaba olek, mitte täpselt kellaaja järgi. Kui Serie C mäng pidi algama kell 15.30, siis vahel algas see 15.45, kuna ei suudetud mingeid asju mänguks valmis jõuda. Meile öeldi, et Serie B on palju organiseeritum ja seal peetakse kellaaegadest kinni," avaldas Tammik.

Oma vabadel kellaaegadel tegelevad eestlannad Napolis Tammiku sõnul rasketest trennidest taastumisega. "Sel aastal on koormused veel eriti suureks läinud, asjad on professionaalsemaks muutunud. Ega meil muud aega ei jäägi kui trenn ja kõva taastumine, et jõuaks järgmisesse trenni minna ja seal uuesti sajaga panna."

Üleminekumängus oli õnne, karikafinaalis väärinuks võitu

Napoli naiskond alustas möödunud hooaega teadmisega, et Serie B-sse pääsemiseks tuleb oma liigatsoon kindlasti võita ja seejärel veel ka üleminekumängudes edukas olla. Tammiku sõnul pani see küll võistkonnale pinged peale, kuid professionaalidena ja hea tiimina taheti nagunii alati võita.

Foto: Liisi Troska

Oma liigatsoonis võttis Napoli 22 mängust 20 võitu. Kaotati vaid üks ja viigistati samuti üks kohtumine, kusjuures mõlemal korral röövis Napolilt punkte neljandana lõpetanud Salento. Teise koha saanud Grifonet edestas Napoli lõpuks kuue punktiga, Palermo Ludost üheksa punktiga.

"Tegelikult oli kogu esiviisikuga väga raske mängida, sest seal on tüdrukud noortena alustanud ja hea jalgpallipõhja alla saanud. Eriti raske oli võõrsil, sest Palermo vastu mängisime kruusa peal ja esines ka täiesti koledaid kunstmuruväljakuid, mis Eestis poleks isegi mõeldavad," ütles Tammik.

"Grifonet me küll viimati võitsime 5:0, aga nad olid tegelikult väga tugevad ja mängisid söötu nagu meie. Kuid Itaalias, eriti Serie C-s on võistkondade nõrgaks küljeks vaimne pool - kui neile üks värav ära lüüakse, siis nad lähevad sellest keema ega suuda jääda rahulikuks, mingil määral annavad juba alla."

Serie B üleminekumängus sai Napoli jagu Novesest 1:0. Ainsa värava lõi Milena De Paula 70. minutil. "Kui kõlas lõpuvile, siis läks meil pidu lahti, sest oli väga suur kergendus, et saime oma eesmärgiga hakkama. Aasta jooksul oli tekkinud palju pinget ja väsimust. Võit ei tulnud üldse lihtsalt, meil oli selles mängus palju õnne. Alguses olid mängijad närvis ja ei suutnud teha võimetekohast esitust. See ei olnud kindlasti meie kõige parem mäng, aga olime lihtsalt väga õnnelikud, et saime oma tahtejõu pealt hakkama," võttis Tammik hooaja tähtsaima kohtumise kokku.

Kuldsest duublist jäi Napoli napilt ilma, sest kaotas Serie C karikafinaalis Riozzesele lisaajal. Napoli juhtis pikalt, aga 87. minutil sai Kutter punase kaardi ja 90+6. minutil vastased viigistasid.

"See oli väga kurb, sest mängupildi järgi väärisime sada protsenti võitu. Ma ei tahaks kohtunikku süüdistada, aga tema tegutsemine ei tundunud aus. Vastaste viigivärav tuli üleminutitel, kui mäng oleks pidanud juba läbi olema ja meid juba oodati garderoobis. Aga kohtunik ei andnud lõpuvilet ja siis meile löödigi värav. See oli väga valus. Lisaaega vähemuses mängida on alati väga raske. Ma arvan, et see ei olnud võimatu missioon, aga sealt välja tulla oli keeruline," tõdes Tammik.

Rohkem kui pool naiskonnast vahetati välja

Kokkuvõttes on Tammik senise kogemusega Napolis rahul: "Ma olen väga õnnelik, et otsustasin minna ja näitasin endale, et saan välismaal hakkama. Juba see elukogemus on suurepärane."

Pärast möödunud hooaega Bannikova ja Kutter lahkusid klubist, kuid Tammik ja Kubassova sõlmisid uue üheaastase lepingu.

"Mul oli ka palju muid variante, aga kuna meil on kindel eesmärk ja tahame jõuda Serie A-sse, siis ma arvan, et minu poolt oli loogiline käik Itaalias jätkata. Oleks ju väga ajalooline hetk, kui Eesti naisjalgpallur jõuaks Serie A-sse. Tahaksin väikestele tüdrukutele näidata, et kõik on võimalik," sõnas Tammik.

Kõrgliigasse tahab Napoli tõusta kohe esimese hooajaga. "Muidugi me teame, et see on väga raske ülesanne ja paljugi võib juhtuda, aga eesmärk on alati võita," lausus Kuusalu valla parim naissportlane.

Foto: Brit Maria Tael

Kahe hooaja vahel jäi Napolil peatreener samaks, aga mängijate seas tehti ohtralt vangerdusi. "Rohkem kui pool tiimist vahetati meil välja. Palju mängijaid võeti juurde Serie B-st ja Serie A-st," tutvustas Tammik suvisel üleminekuperioodil toimunut.

Serie B-s osaleb 12 naiskonda üle Itaalia. Tammik ootab uuelt hooajalt tasavägist võistlust: "Liiga on kindlasti ühtlasem. Saame ennast proovile panna Serie A-st välja langenud klubide vastu. Ma olen väga elevil ja tahaksin juba näha, milline tase Serie B-s on, sest ma ise täpselt ei tea, kuna pole seal mänginud ega mänge vaadanud."

Hollandi vastu tuleb võtta sekund korraga

Serie B hooaeg algab 15. septembril, Napoli kohtub avavoorus võõrsil Cesenaga. Enne seda ootavad Tammikut aga Eesti koondise EM-valikmängud, millest esimeses on vastaseks valitsev Euroopa meister ja värske MM-hõbe Holland.

"Kuna neil on põhimõtteliselt kõik mängijad väga heades klubides ja üks mängija [Shanice van de Sanden] lausa maailma parimas klubis Lyonis, siis teame, et läheme ühe maailma parima koondise vastu ja kõik algab meil kaitsest. Peame lihtsalt võtma iga sekundi korraga, mitte mõtlema, et meil on 90 minutit palli tagaajamist. Lähme keskendunult ja peame uskuma, et meil on võimalik neid hammustada. Aga muidugi tean, et nad on väga kiired ja individuaalselt suurepärased mängijad, kes valmistavad meile ilmselt palju peavalu," tunnistas Tammik.

See, et üks Hollandi staarmängija Lieke Martens jääb varbavigastuse tõttu Tallinnas peetavast matšist eemale, Tammiku hinnangul Eesti jaoks midagi ei muuda: "Nad on ikka sama tugevad."

Eesti võõrustab Hollandit homme õhtul kell 19.00 A. Le Coq Arenal ning reisib seejärel Moskvasse, kus toimub järgmine valikkohtumine Venemaaga.

Kommentaarid

Helena Toompere   •  
Pöidlad pihku!

Sisene
MEISTRITE LIIGA
Juventus murdis Atletico müüri, aga mitte hinge
PREMIUM LIIGA KÕVAD LAHINGUD
Luup peale | Šampanja külma! Vassiljevi hiline värav viis Flora meistritiitli veerele  (galerii!)
SOCCERNET TV
Soccernet.ee avas oma TV-keskkonna
PÕNEVAT
PREMIUM LIIGA TEISIPÄEV
Linnaruumist Hamburgi näitel
MUSTA MÕTISKLUSED
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
28
22
3
3
76:18
69
2.
Tallinna FCI Levadia
29
20
4
5
87:25
64
3.
Paide Linnameeskond
29
19
5
5
66:23
62
4.
Nõmme Kalju FC
27
15
10
2
53:26
55
5.
Tartu JK Tammeka
29
10
6
13
42:47
36
6.
JK Narva Trans
29
9
9
11
47:44
36
7.
Viljandi JK Tulevik
28
5
7
16
29:54
22
8.
JK Tallinna Kalev
28
5
5
18
20:71
20
9.
FC Kuressaare
29
4
5
20
18:69
17
10.
Maardu Linnameeskond
28
4
4
20
23:84
16