Zahovaiko KTM-reeglist: käed-jalad on seotud ja vangerdamine kohati täielikult piiratud (4)

Paide Linnameeskonna peatreener Vjatšeslav Zahovaiko. Foto: Gertrud Alatare

Paide Linnameeskonna peatreener Vjatšeslav Zahovaiko kiitis pärast Premium liiga 24. voorus FCI Levadialt saadud 2:3 kaotust meeskonda tempoka jalgpalli eest, aga kahetses KTM-reeglist tulenevaid kitsendusi.

"Minu kui treeneri käed-jalad on KTM-reeglitega natuke seotud. Minu vangerdamine on kohati täielikult piiratud. Ei saa teha nagu Volta, et 1. minutil mängija välja vahetada. Loodame, et seda reeglit saab muuta. Mul saab Paide peatreenerina läbi kolmas aasta ja arvan, et KTM-reegel pärsib jalgpalli arengut," märkis Zahovaiko pärast kohtumist.

KTM reeglit tutvustas Eesti Jalgpalli Liit 2012. aastal ning see kehtib Premium liigas alates 2015. aastast. Praegu on klubidel kohustuslik nimetada algkoosseisu kaks KTM-i kategooriat omavat mängijat ning kohtumise vältel peab pidevalt platsil viibima üks.

KTM-iks on võimalik saada kolme moodi: 1) kuuluda klubisse kolm aastat vahemikus 12.-23. eluaasta, 2) kuuluda ühte klubisse seitse hooaega, 3) saada nimetatuks kunstlikuks KTM-iks (igal klubil on õigus nimetada kaks säärast jalgpallurit, kehtivad kitsendused vanuse osas).

REKLAAM
Zahovaiko kritiseeris KTM-reeglit juba enne hooaega

Eilne õhtu polnud sugugi esimene kord, kui Paide peatreener Zahovaiko oma KTM-reegli vastasuse välja tõi. "Minu arvates pole [seda reeglit vaja], sest see on Premium liiga taset pärssinud. Oleme noor klubi noore noortetööga ning KTM-reegel puudutab meid tugevalt. Peatreenerid on kohati pantvangis ja tekib ebaaus konkurents, mis annab mängijatele mugavustsooni, mille tõttu on teatud hetkedel keeruline koosseisu koostada.

Võib-olla pole nii mõeldud, aga äkki on KTM-reegel põhjus, miks mitmed noored 18-19-aastaselt jalgpallist loobuvad? Kuigi nad on täitsa okeil tasemel ja valmis Premium liigas mängima, siis KTM-reegel on kõva argument, miks ma ei saa neid mehi enda meeskonda mängima kutsuda. Minu meelest on KTM-reeglisse sisse programmeeritud vastuolu," rääkis Zahovaiko enne hooaja algust Soccernet.ee-le.

Kui lühidalt öelda, on Paidel KTM-idega kitsas käes. Põhimeeskonnas on nendeks Ander Ott Valge, Henri Välja, Sören Kaldma ja Tarmo Neemelo, kellest viimane sai eelmisel nädalal tõsiselt vigastada. Nende seast peab Zahovaiko alati leidma kaks algkoosseisu liiget. Eilses kohtumises Levadiaga pidi Paide peatreener tegema kaks käiku, mis tulenesid KTM-reeglist.

Kuna Zahovaiko soovis nimetada põhikoosseisu brasiillasest alumise poolkaitsja Bruno Caprioli, kes mängib samal positsioonil, kus seni on enamasti tegutsenud Kaldma, vajas ta põhikoosseisu Valge kõrvale teist KTM-i, kelleks osutus Välja. Seetõttu tuli pingile jätta sel hooajal ühe erandiga alati põhikoosseisu kuulunud teenekas poolkaitsja Sander Sinilaid.

Vaheajal tegi Zahovaiko vahetuse, tuues Sinilaiu Välja asemel platsile. Mängu järel tehtud vihje Esiliiga B-s mängiva Põhja-Tallinna JK Volta suunas viitas teguviisile, kus KTM-nõude täitmiseks algkoosseisu nimetatud mängija juba 1. minutil välja vahetatakse. Volta on seda võtet kasutanud kahes eelmises kohtumises (11. augustil Nõmme Kalju U21 ja 16. augustil Pärnu JK vastu).

KTM-reegel tõi kaasa läbinisti ebaloogilise vahetuse

Teine episood puudutas 82. minutit, kui Zahovaiko soovis välja vahetada end rünnakul ribadeks jooksnud Valge ja tuua tema asemel väljakule Kristofer Pihti. Kuna sel juhul poleks platsile jäänud ainsatki KTM-i, pidi Zahovaiko tegema teisegi vahetuse, võttes platsilt ära väga hea mängu teinud ja kaks väravasöötu andnud Caprioli, kelle asemel sekkus KTM-kategooriat omav Kaldma.

Iga jalgpalli veidi põhjalikumalt mõistev vaatleja sai aru, et Caprioli väljavõtmine oli ebaloogiline vahetus, millest ei saanud aru ka brasiillane ise, kes pead vangutades platsilt lahkus. Arvestades poolkaitsja kehva inglise keelt, tuleb Paide treeneritele soovida Capriolile põhjuste selgitamisel edu ja kannatlikkust!

Paide on hetkel ainuke Premium liiga klubi, kellel on KTM-nõuete täitmisega sisulisi raskusi. Reeglisse algusest peale vaenulikult suhtunud Nõmme Kalju sellega enam sisuliselt kimpus ei ole (KTM-ideks on neil Peeter Klein, Robert Kirss, Reginald, Kaspar Paur ja Vitali Teleš), kuigi retoorilist konflikti hoitakse üleval (näiteks Alex Matthias Tamme ülemineku järel avaldatud pressiteates tegi president Kuno Tehva torke KTM-reegli aadressil).

Samas ei ole Kaljut eelmistel hooaegadel ja Paidet praegu kummitavad KTM-probleemid analoogsed. Kui Kalju soovis kasutada võimalikult palju kogenuid pallureid, siis Paide fookus on suunatud selgelt noorematele mängijatele. Aga näiteks eile keskkaitses alustanud 18-aastane Kristjan Pelt kvalifitseerub KTM-iks alles 2021. aastaks, sest liitus Paidega Nõmme Unitedist enne eelmist hooaega.

Järgmisel hooajal Paide mure maheneb

Paide sportlik ambitsioon on viimase kahe hooajaga kasvanud oluliselt kiiremini kui nende võimekus teenindada KTM-reeglit. Seetõttu leitakse näiteks, et KTM-reegel on liiga järsk, sest kui 20-aastasena klubiga liitunud mängija saab KTM-iks kolme, siis 21-aastasena liitunu alles seitsme hooajaga.

Kui reegli too nüanss oleks paindlikum ja klubis mängimise nõue ei pikeneks vanuse tõustes nii järsult, vaid väiksema sammu kaupa, poleks Paide olukorras, kus õige pea klubi eest enim Premium liiga mänge pidanud jalgpalluriks tõusev Sinilaid, kes on Paide viimase paari aasta tõusu üks vaieldamatuid mootoreid ja sümboleid, klassifitseerub KTM-iks alles 2021. aastal (seitsme aasta reegel).

Järgmisel hooajal on Paide olukord KTM-reegli valguses juba oluliselt parem, sest siis klassifitseeruvad põhimeeskonna liikmetest KTM-iks Edgar Tur ja Sören Kaldma, kes praegu hõivab ühe kahest kunstliku KTM-i kohast, mis vabaneb siis mõnele teisele mängijale (näiteks Peldile). 2020. aasta keskpaigast omab KTM-staatust Piht ning KTM on ka tänavu suvel Paidega liitunud ja hetkel pikaaegsest vigastusest taastuv Eesti koondislane Siim Luts.

* * *

Kohtumise Levadiaga hindas Zahovaiko aga vaatamata kaotusele pigem kordaläinuks. "Norida on raske. Esimesed 15 minutit kulus, et mängu sisse saada, sest Levadia tuli peale väga agressiivselt. Nende häälestus oli värava löömine ja juba 8. minutil lõidki ära. Seal nägin natuke lohakust, aga vastaste teise ja kolmanda värava puhul pole mul kellelegi etteheiteid.

Pavel Marin lõi 2:1 värava, aga ma ei tea, kas ta trennis kümnest ühe lööb selliseid palle sisse… Kahtlen, sest selline löök õnnestub kord aastas. Tal õnnestus nii tähtsas mängus, väga ilus värav, palju õnne talle. Tahan sisselastud väravate asemel rääkida pigem oma meeskonna esitusest.

Näitasime kohtumise algusest lõpuni head dünaamikat. Kes hoolikalt Levadiat vaatab, siis nad on oma mängu muutnud. Nad teevad kõrget pressi natuke teise formatsiooniga ning neil on väga oskuslikud mängijad. Meil oli tagant alustamisega kergeid probleeme, aga teisel poolajal tegime vahetuse ja tõime platsile Sinilaiu, kelle abiga saime mängu võrdseks ja kohati domineerisime.

Mulle meeldisid platsil nähtud kiirused. Nii enda kui ka Levadia meeskonna näidatud. Väärisime vastastena üksteist. Tahaksin igal nädalavahetusel sellist mängu mängida!

Meil ei ole midagi kaotada. Finišisirge paistab. See on pikk, aga finiš läheneb. Vaja on jõudsalt edasi panna. Meeskond on sel hooajal olnud suurepärane. Tegelikult oli ka eelmisel ja üle-eelmisel aastal, aga füüsilise arengu ja taktikalise intelligentsuse kasvatamine võttis aega.

Levadiat pole võimalik kõrgelt pressida, kui fitness pole väga hea. Võtsin teadlikult riski, sest tahtsin näha, kas oleme selleks suutelised. Mind üllatas, et kestsime kaks poolaega, aga mitte väga. Üritame harrastada väga intensiivset jalgpalli, tahame igal nädalavahetusel sellist dünaamikat näidata." 

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Garl   •  
Slava ära virise. Reeglid on kōigile samad. Jääb mulje, et KTM reegel (mis muide on ainuõige Eesti jalka arenguks) segas Sul eile võitmist. Hale. Tehvaga paras paar. Ega Sa ei pea olema Paide treener. Kaljus on probleem lahenenud ehk eeldused loodud heaks treeneriks olemises.
Arvo Orlovski   •  
Slava viriseb asja eest sest kui aks ktmi vigastuse saavad mängus on paidel väga raske uusi nägusi algkooseisu leida
das.hf   •  
See on küll väga imelik, et 20-aastasel võtab 3 aastat aega KTM-i staatuse saamisega, aga 21-aastasel 7 aastat.

20-aastased on klubide jaoks väga soolas, aga 21-aastased juba pensionärid, keda keegi ei taha. :D
Aron Saarepuu Iinipudel   •  
No aga milles probleem?
Treenige siis seal nö"Paides" omi noori ja saategi KTM mängijaid.
Osta kokku mingeid mooramaa mehi ja hui teab keda oskab igaüks kellel raha vaid on

Sisene
SAKSA JA POOLA ELAVAD EDASI
Luup peale | Kas Hispaania igatseb juba Ramost? Ilma temata jätkatakse võiduta ja krahh on üsna lähedal
Lõppvaatus number üks: trumbid on Walesi käes, aga Šveits ja Türgi võitlevad elu eest
EDASI, TAGASI JA UUDE KOHTA
EM-PÄEVIK
Kristjan Jaak Kangur | Kui väravat ei tule, tee ise oma tipphetked
VÄHE VÄRAVAID, PALJU PINGET
TEISE NURGA ALT
VILEST JA PARIMATEST
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Väga hea, et Balti turniiri võitu mahtus sisse ka üks väga halb poolaeg!
TÄNA 20 AASTAT TAGASI
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
14
11
1
2
37:20
34
2.
Paide Linnameeskond
14
9
3
2
24:10
30
3.
Tallinna FC Flora
11
9
2
0
29:8
29
4.
Nõmme Kalju FC
14
7
2
5
25:13
23
5.
Tallinna JK Legion
14
5
2
7
22:17
17
6.
JK Narva Trans
14
5
2
7
18:26
17
7.
Viljandi JK Tulevik
13
3
2
8
15:31
11
8.
FC Kuressaare
14
3
1
10
13:27
10
9.
Tartu JK Tammeka
10
2
3
5
13:17
9
10.
Pärnu JK Vaprus
12
1
2
9
10:37
5