3 küsimust, mis otsustavad Holland – Rootsi poolfinaali saatuse (0)

Naiste maailmameistrivõistlustel mängitakse täna kell 22.00 teine poolfinaal, kus vastamisi lähevad valitsev Euroopa meister Holland ja käimasoleva finaalturniiri suurim üllataja Rootsi.

Nimelt oli Rootsi ainuke autsaider, kes suutis veerandfinaalis vastasest jagu saada. Saksamaa vastu jäädi küll kaotusseisu, aga tõusti sealt 2:1 võidule. Kerge autsaider oli Rootsi ka kaheksandikfinaalis Kanadaga, mis võideti 1:0. Millest sõltuvad Rootsi võimalused valmistada kolmas järjestikune üllatus?

1. Kelle esiründaja realiseerib võimalusi paremini?

Ilmselt talitab Rootsi samamoodi nagu mängus Saksamaaga ehk loovutab initsiatiivi ning usaldab oma füüsiliselt tugevaid kaitsemängijaid ja ülikogenud väravavahti Hedvig Lindahli. Mõlemal naiskonnal on olemas senise turniiri jooksul vajalikel hetkedel väravad ära löönud noor esiründaja. Hollandil 22-aastane Vivanne Miedema ja Rootsil 23-aastane Stina Blackstenius, kes mõlemad olid veerandfinaalis oma naiskonna võiduvärava autoriks.

Seega tuleb Miedemal teha sedasama, mida ta tegi veerandfinaalis Itaaliaga ehk oodata kannatlikult oma väga head võimalust ja see siis ära kasutada. Ning Blackstenius peamine ülesanne on võtta kontrarünnakuvõimaluste avanedes sisse õige positsioon ja teostada vastase jaoks ebamugav liikumine ning loota, et võistkonnakaaslased tekitavad talle võimaluse.

2. Kuidas toimib Hollandi vangerdus paremal äärel?

Kui Holland 2017. aastal koduse EM-finaalturniiri võitis, oli võistkonna kõige silmapaistvam mängija paremäär Shanice van de Sanden, kelle kiiruslikust tehnikast ja mängulugemisoskusest oli võimatu mööda vaadata. Vaitseva Euroopa meisterklubi Lyoni Olympique'i ridadesse kuuluv van den Sanden pidi olema Hollandi liider ka sel MM-il, aga pole suutnud endale pandud lootusi õigustada.

Kõigis viies kohtumises Hollandi algkoosseisu kuulunud van den Sanden on neljal puhul välja vahetatud ja kolm korda juhtus nii, et Holland lõi võiduvärava pärast tema platsilt lahkumist (veerandfinaalis Itaaliaga, kaheksandikfinaalis Jaapaniga, alagrupimängus Uus-Meremaaga). Hollandi peatreener Sarina Wiegman tegi tänase mängu eel julge otsuse ja jättis van den Sandeni pingile.

Tema asemel alustab edurivis Lieke Martensi ja Vivianne Miedema kõrval 22-aastane Lineth Beerensteyn. Kas Müncheni Bayerni jalgpallur süstib Hollandi ründemängu uut energiat või osutub tema vaigistamine Rootsi kaitsjate jaoks hõlpsaks?

Edurivis on muudatuse teinud ka Rootsi, aga see ei ole treeneri otsus, vaid sunnitud lüke, sest Fridolina Rolfö on kollaste kaartide tõttu võistluskeelu all ja tema asemel alustab Lina Hurtig.

3. Kuidas saab Holland hakkama soosikukoormaga?

Kanadast ja Saksamaast jagu saades mängis Rootsi taktikaliselt perfektsed partiid ning nutikaks ja hingestatud vastaseks peab täna valmis olema ka Holland. Täpselt nii, nagu Kanadalt ja Saksamaalt, oodatakse ka Hollandilt täna võitu. Eelmistes mängudes oskas Rootsi selle olukorra edukalt enda kasuks pöörata, sest vastane löödi rööpast välja.

Kaks medalist mõelnud naiskonda, kes Rootsi vastu favoriidin platsile tulid, on juba koju sõitnud. Kuidas saab sarnase olukorraga hakkama valitsev Euroopa meister Holland?