Luup peale | Levadia tegi hooaja ühe marulisema mängu, aga Paide pidas vastu (1)

FCI Levadia ja Paide Linnameeskonna duell lõppes 2:2 viigiga. Foto: Oliver Tsupsman

Premium liiga 28. vooru keskses mängus sai Paide Linnameeskond oma tahtmise ja FCI Levadia mitte. Tabeli teise ja kolmanda vaheline tuline duell Sportlane Arenale kogunenud 241 pealtvaataja ees lõppes 2:2 viigiga.

Juba teiseks minutiks oli mõlemal võistkonnal olnud kasutada väga hea väravavõimalus. 1. minutil pääses värava lähedalt löögile Henri Anier, aga Artur Kotenko püüdis esimesest alumisest nurgast. Vähem kui minut hiljem hiilgas Mait Toom, kes peatas palli suurepärase kannakõksuga omaks võtnud Juri Kolomojetsi pealelöögi.

Levadia mängis suure tahtmisega ja sai soovitu kätte 9. minutil. Markus Jürgenson mängis audi pikalt mööda küljejoont ettepoole, kus liikus Juri Kolomojets, kes sidus seeläbi mõlemad Paide keskkaitsjad ära väljaku keskteljest selgelt vasakule. Paide oli tasakaalust väljas ja Levadia kasutas selle ära. Kolomojets leidis rünnakule lülitunud Jürgensoni, kes oli vastase trahvikasti lähedal täiesti vaba. Too söötis Bogdan Vaštšukile, kes mängis kaitsja üle ja lõi esimesse alumisse nurka kohtumise avavärava.

Järgmised 20 minutit möödusid võtmes, kus Levadia tegi ambitsioonikat pressi, mille alt suutis Paide küll välja tulla ja korralike jõududega rünnakule jõuda, ent seal soodsate momentidena jõuda mitte. 32. minutil lõpuks jõuti, kui Henri Anier võttis suurepärase esimese puutega omaks vasakult äärelt tulnud madala tsenderduse, aga tegi siis liiga mitu puudet veel ning lasi momenti raisku. Levadia kaotas aga kohe palli Karl Möölile, kes leidis Anieri, kes teist puhku enam ei eksinud, vaid tulistas alumisse nurka 1:1.

Paide viigivärav oli Levadia jaoks emotsionaalselt valus, sest hea algusega saadu eduseis oli käest antud. 43. minutil oli Levadia pikemalt surve all. Kui esmalt löödi mitu tsenderdust klaariks, siis lõpuks eksis Artur Kotenko, kes pärast kõrge palli püüdmist enda mehega kokku hüppas ja palli maha pillas. See jõudis Möölini, kes tegi paar kiiret puudet ja lõi läbi meestesumma madalalt. Pall lipsas võrku ja Paide juhtis 2:1.

Teine poolaeg kulges Levadia mängulise ülekaalu tähe all. 56. minutil oli Juri Kolomojets esimesena jaol, kui Mait Toom tõrjus enda ette Trevor Elhi salakavala kauglöögi, ja suskas palli võrku. Viigiseisu saavutamise järel tõi Levadia vahetusest platsile osava poolkaitsja Igor Žurahhovski, kes andis meeskonna ründemängule lisakäigu. Kindlaid väravavõimalusi aga naljalt ei tekkinud, sest Paide kaitses mehiselt ja viimasel veerandtunnil hakkasid Levadia mängus ilmnema väsimuse märgid

Paide Linnameeskonna mängijad õnnitlevad teise värava autorit Karl Mööli. Foto: Oliver Tsupsman

83. minutil pidi Paide vahetama väravavahti, sest Mait Toom jätkata ei saanud ja tema asemel tuli platsile 19-aastane Mattias Sapp, kel varasemat Premium liiga kogemust täpselt ühe mängu jagu (tänavu augustis Tallinna Kalevi vastu). Vähekogenenud noort väravavahti suutis Levadia testida kaks korda ja mõlemal puhul sai Sapp eeskujulikult hakkama. Tema 90+5. minuti tõrjet võib nimetada isegi 250 000 euro tõrjeks. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kui ei juhtu midagi ootamatut, siis: 1. Flora, 2. Paide, 3. Levadia, 4. Kalju

Viik tähendab, et Paide edestab Levadiat seitsme punktiga. Paidel on pidamata kaks ja Levadial kolm mängu ning kui juhtub nii, et hooaeg lõpetatakse võrdse punktisummaga, annavad omavahelised mängud eelise Paidele. Seega on Levadial vaid üks variant Paidest möödumiseks ja eurosarjapääsme võitmiseks – nemad peavad võitma kõik kolm mängu (üks Kaljuga, kaks Floraga) ning Paide ei tohi enda kahest mängust (üks Floraga, üks Kaljuga) teenida üle ühe punkti.

Seetõttu saabki Sapi tõrjet nimetada 250 000 eurot väärt tõrjeks. Suutnuks Robert Kirss sealt värava lüüa, olnuks Paide edu ainult neli punkti ning Levadial kasutada üks mäng rohkem. See jätnuks hooaja lõpusirge eel kõik veel põnevaks ja lahtiseks, aga nüüd on asjad palju selgemad.

Kuna Kalju kaotas täna Florale, on neilgi Levadiast möödumiseks ainult üks variant – tuleb võita mõlemad mängud (esmalt Levadia ja siis Paide vastu) ning loota, et Levadia ei suuda oma kahest Floraga peetavast mängust teenida üle ühe punkti. Kokkuvõttes oleks üpris ootamatu, kui tänavuse hooaja esineliku lõppjärjestus ei oleks: 1. Flora, 2. Paide, 3. Levadia, 4. Kalju.

2. Deabeasi pealt tuleb rohkem dividende teenida

Täna 76 minuti jagu mänguaega saanud Hollandi ääreründaja Deabeas Owusu Sekyere näitas eriti esimesel poolajal mitmel puhul eeskujulikku tehnikat, aga tema oskuste pealt dividendide teenimist peab Paide veel õppima.

Deabeasi esimese puute kvaliteet on tõesti väga hea ja see annab talle reeglina vastase kaitsja ees kohe edumaa või eelise, aga mitmel puhul jäid Deabease soolod loogilise lõputa. Kas eksis või rabistas ta ise või ei tulnud kaaslastelt piisavalt häid pakkumisi. Tema kvaliteeti ärakasutamises on Paidel omajagu arenguruumi.

Vastupidine näide on näiteks Henri Anier, kelle oskused ja kvaliteedi on Paide enda mängu väga kenasti sisse sobitanud. Pärast kiiresse kaotusseisu jäämist pööras Paide avapoolaja lõpuks enda kasuks suuresti just tänu Anieri mängule. Levadia kaitsjad olid temaga igatpidi hädas ning see tekitas avausi ka mujale.

Lõpuvile kõlades rääkis kehakeel kõik - Paide mehed olid tulemusega rahul, Levadia omad mitte. Foto: Oliver Tsupsman

3. Sümpaatselt sihikindel ja ahne Levadia

Levadia treeneritebrigaad Marko Savic – Vladimir Vassiljev soovivad juurutada pallivaldamisel põhinevat mänguskeemi. Sama eesmärk oli ka 2018 ja 2019 Levadiat juhendanud Aleksandar Rogicil, kelle abitreenerid nad mõlemad olid.

Nagu mäletame, oli Rogici juhendatud Levadia põhiline probleem ümaravõitu mäng. Pallivaldamine polnud piisavalt sihikindel, rünnakut jäid ebamäärasteks. Seetõttu ei tulnud mullu suvel soovitud tulemusi ja septembris lõpetas klubi serblasega koostöö.

Ümaravõitu mäng on olnud Levadia kohatiseks kimbutajaks ka viimastel kuudel, kui Savici ja Vassiljevi käe all tegutsetud. Jah, tulemused pole olnud kehvad, aga mängitav jalgpall mitte ülearu veenev. Tänane esitus oli aga hoopis teine tera – sihikindel, nõudlik, hoogne ja ahne.

Võtmemängijatega viimastel nädalatel sõlmitud kahe-aastased lepingud lubavad loota, et Levadias on võetud seekord sihiks tavapärasest veidi pikem plaan. Mida sagedamini suudetakse näidata sarnast mängu nagu täna, seda tõenäolisem on tiitlivõitlusesse sekkumine.

4. Kas lubati mängida piisavalt jõuliselt?

Levadia peatreener Vladimir Vassiljev avaldas mängu järel arvamust, et kohtunik Martti Pukk ei lubanud piisavalt jõulist mängu, vaid vilistas vigu liiga kergelt. See avaldus oli mõnevõrra üllatav, sest esimesel poolajal nägi päris mitut episoodi, kus mängijad ootasid ilmselgelt vea fikseerimist, aga kohtunik lubasid mängul jätkuda.

Kohtumise tempo oli algusest lõpuni hea. Võitlust oli tõesti palju ja kuigi teisel poolajal tehti ka mõned nahaalsed vead, siis räpaseks ei läinud mäng kordagi. Puki vilepartiid tuleb kiita, sest see aitas mängu tempot üleval hoida ning tarbetuid törtse polnud. Eriti hästi nägi endine ründaja Pukk läbi olukorrad, kus edurivimängijad asja eest teist taga kukkusid ja viga ootasid.

5. Mängu parim – Karl Mööl

Hooaja keskel äärekaitsjana algkoosseisukoha kaotanud Mööl on end kaitsva poolkaitsja positsioonil üha paremini leidnud. Tänases kohtumises oli ta tulemuslik ka rünnakul, kui andis söödu esimesele tabamusele ja oli ise teise autoriks.