Luup peale | Naiste koondise positiivne laine pühkis Leedu oma tee pealt (galeriid!) (0)

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Sel aastal uue hinguse saanud Eesti naiste koondis kinnitas oma enesekindlust ja kvaliteeti, alistades Balti turniiri poolfinaalis tiitlikaitsja Leedu koguni 4:1.

Sinisärklased valitsesid sügisvihmases Tartus avapoolaega pea täielikult ning haarasid 12. teenitult eduseisu, kui Kairi Himaneni diagonaal leidis paremalt äärelt Kristina Bannikova, kes murdis trahvikasti ja söötis keskele, kust Lisette Tammik palli võrku naelutas - 1:0!

28. minutil olid ründajate rollid vahetunud, kui Bannikova surus Tammiku läbisöödu järel kaitsja kehaga kõrvale ning realiseeris võimaluse kindla löögiga - 2:0!

Eesti koondis jätkas domineerivalt kuni teise poolaja keskpaigani, mil väsimuse ja mitmete vahetuste kaasmõjul hakkasid ka külalised tasapisi mängu sisse saama. Tõsi, valdavalt piirdusid leedulannad kontrarünnakutega ja mänguline initsiatiiv püsis endiselt pigem Eesti käes. Ka korralikud väravavõimalused langesid esialgu vaid eestlannadele, kuid Vlada Kubassova pommlöök tõrjuti posti kõrvalt ning seiklevat väravavahti ära karistada püüdnud Tammiku kaarpall langes napilt väravast mööda. 

Kui külaliste kiirrünnakud ohtlikumaks muutusid, siis demonstreeris Karina Kork head tõrjetööd või oli leedulannade sihik paigast ära. Teises väljakuotsas hakkas aga lustima Kubassova, kes lõi 72. ja 75. minutil järjest kaks väravat. Mõlemal puhul algas olukord sellest, et Getter Saar võitis keskväljal palli. Esimesel korral tõusis Kubassova palliga vasakult peaaegu otsajooneni välja, enne kui ta selle terava nurga alt võrku läkitas - 3:0! Ning teisel korral lajatas ta ligi 30 meetri pealt mõõdetud kaarlöögi lati alla - 4:0!

Foto: Brit Maria Tael

Päris puhaste paberitega eestlannad siiski ei pääsenud, sest vaid minut varem vahetusest sekkunud Eitvyde Partikaite lõi 86. minutil Leedu auvärava. Kork suutis Judita Sabatauskaite löögi küll tõrjuda, aga Partikaite jätkuürituse vastu oli ta võimetu - 4:1. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Positiivne laine

Millega Eesti koondis Leedut ületas? Julge ja väravanäljase esitusega, mis kinnitab võistkonna üleüldist enesekindlust, ühtsust ja positiivsust. Just see mentaalne nihe on peamine muutus, mida pärast uute treenerite tulekut esile on tõstetud, ning täna leidis see taaskord kinnitust.

Leedu peaks kõigi eelduste kohaselt olema Eestiga samaväärsel tasemel võistkond ning nad ei teinud sinisärkide elu sugugi kergeks, võideldes samamoodi Tartus iga meetri pärast ja püüdes keskvälja enda kontrolli alla haarata. Ometi surus Eesti enda tahtmise peale ning iga õnnestumine ja varased väravad aitasid hoida eneseusku kõrgel ka siis, kui mänguloogika järgi pidi Leedu initsiatiivi enda kätte haarama.

Anastassia Morkovkinal ja Sirje Roopsil võttis veidi aega, et treenerivahetusega kaasnenud positiivne energia ka positiivseteks tulemusteks vormida, kuid kevadel Kreekale löödud värav lõpetas pika väravapõua ning MM-valiksarja lõpuosas löödi Kasahstanile kahe mänguga koguni kuus väravat. Nende tulemuste valguses ei olnud see ime, et positiivsel laineharjal nüüd ka Leedust üle purjetati.

Foto: Brit Maria Tael

Kas naiste koondise aasta leiab ka väärilise lõppakordi, saab selgeks pühapäeva õhtul kell 19, kui Balti turniiri finaalis on vastaseks Fääri saared. Fäärid olid oma poolfinaalis Võrus 3:2 üle Lätist.

2. Sihikindel väravajanu

Eesti domineeris ka pallivaldamist, aga seda mitte niisama oma poolel palli lükates, vaid ründemäng oli konkreetselt väravale suunatud. Kuna Leedu keeldus kangekaelselt sügavale kaitsesse vajumisest, siis pakkus see ohtralt võimalusi läbisöötudeks. Nendega ei otsitud sugugi vaid tipuründajat Vlada Kubassovat, aga spurte tegid ka ääreründajad ja isegi keskväljanaised.

Eesti ründeosakond vahetas julgelt positsioone ja põhjustas sellega Leedu kaitsjatele ohtralt peavalu. Samal ajal ei tekkinud aga ka pallikaotuste järel probleeme, sest keskväljal ja kaitses võideti enesekindlalt lõviosa kahevõitlustest. Väikesed mured hakkasid tekkima alles lõpu eel, aga selleks ajaks oli tehtud ka palju vahetusi.

Foto: Brit Maria Tael

3. Kauaoodatud nimed

Suured muudatused algavad väikestest. Naistejalgpallile suurema tähelepanu pööramisest on räägitud aastaid, kui mitte aastakümneid, aga alles 6. oktoober 2022 läheb ajalukku kui päev, mil Eesti naiste koondis kandis esmakordselt kodumaa pinnal mängusärke, mille selja peale on trükitud mängijate nimed.

Kohtumise eel liikus teave, et tegu on üleüldse esimese korraga, mil naiste koondis nimedega särke kannab, kuid hiljem selgus, et kord mängiti nimeliste särkidega ka 2016. aastal. Eesti kohtus 2016. aasta 15. septembril võõrsil Inglismaaga, kellele oldi kaotatud kodus 0:8, kuid nimelised särgid inspireerisid eestlannasi sedavõrd, et võõrsilt pääseti oluliselt väiksema kaotusega - 0:5.

Täna väljakul käinud naistest käisid ka kuue aasta eest nimeliste särkidega väljakul Signy Aarna, Kristina Bannikova, Inna Kiss-Zlidnis, Kethy Õunpuu ja Vlada Kubassova.

Foto: Brit Maria Tael

4.  Mängu parim - Vlada Kubassova

Kogu alustanud ründeliin tegutses säravalt, aga kaks kaunist ja meisterlikku väravat kallutavad kaalukausi Vlada Kubassova kasuks. Lisette Tammik ja Kristina Bannikova said mõlemad kirja ühe värava ja ühe väravasöödu ning vahetusest sekkunud Getter Saar võitis pallid ja andis söödud mõlema Kubassova värava puhul. Esiletoomist väärib kindlasti ka kaitseliini liidri Inna Kiss-Zlidnise raudkindel esitus.

Protokoll:

6. oktoobril kell 19.00 Tartu Tamme staadionil

Eesti - Leedu  4:1 (2:0)
12. Lisette Tammik, 28. Kristina Bannikova, 72., 75. Vlada Kubassova - 86. Eitvyde Partikaite

Hoiatused: 37. Monika Piesliakaite, 61. Algimante Mikutaite
Pealtvaatajaid: 222
Peakohtunik: Viola Raudzina
Abikohtunikud: Diana Vanaga-Araja, Marita Vitola
Neljas kohtunik: Sofija Sidorova (kõik Läti)

Eesti: Karina Kork, Signy Aarna (64. Getter Saar), Siret Räämet, Inna Kiss-Zlidnis, Kelly Rosen (64. Kethy Õunpuu), Kairi Himanen (83. Grete Daut), Jaanika Volkov (46. Renate-Ly Mehevets), Mari Liis Lillemäe, Kristina Bannikova (83. Liisa Merisalu), Lisette Tammik (83. Katriin Saulus), Vlada Kubassova.
Varus: Keiti Kruusmann, Eva-Maria Niit, Jessika Uleksin, Grete Daut, Katriin Saulus, Liisa Merisalu, Rahel Repkin, Kethy Õunpuu, Getter Saar, Renate-Ly Mehevets, Emma Treiberg, Sandra Pärn.

Leedu: Meda Šeškute, Agne Žegleviciute (46. Greta Valikoniene), Auste Bernotaite, Monika Piesliakaite, Algimante Mikutaite (70. Lolita Žižyte), Milda Liužinaite, Judita Sabatauskaite , Erika Šupelyte (46. Monika Grikšaite), Marija Galkina (70. Ugne Slankauskaite), Simona Petraviciene, Ugne Lazdauskaite (85. Eitvyde Partikaite).
Varus: Ausrine Bikute, Eitvyde Partikaite, Monika Grikšaite, Ugne Slankauskaite, Lolita Žižyte, Dovile Gaileviciute, Greta Valikoniene, Tereza Romanovskaja, Alina Špakovskaja.

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MIS TOIMUS?
Märul madalamas liigas! Punane kaart viis kohtuniku tõuklemise, politsei kutsumise ja matši katkestamiseni
PREMIUM LIIGA
Memo | 1266 päeva kannatanud Kalju õnnistas imelise muutumise läbinud Hiiu sisse võiduga
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Penalti mõlemas väljaku otsas? Ei, sukeldumine ja loomulik käsi
LANG 200
Tanel Langi teekond 200. mänguni: 180-kraadised pöörded testisid ihu ja vaimu, kuid verstapost oli mõeldud püstitamiseks!
MÄLESTUSI MÄNDIDE ALT
Hiiu staadioni 9 vinget vutimatši ehk 1:7 košmaar, sambakarussell, Getter Jaani, tiitlitrallid ja punaste kaartide sadu
Tamm pärast edukat finaali: välismaal karikas võita on väga suur saavutus
KOONDIS VAHETAB PEATREENERIT
Ametlik! Thomas Häberli lahkub Eesti koondise eesotsast, uueks peatreeneriks saab Jürgen Henn  (alustavad uued abitreenerid)
METSA SUURED TEOD
KES ON KRIISIS?
Pikk ette (ja ise järele) | Kes siin tegelikult kriisis on?!
UDUSELT SAARELT
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
12
9
2
1
30:4
29
2.
Paide Linnameeskond
13
8
1
4
21:12
25
3.
Nõmme Kalju FC
11
7
3
1
25:11
24
4.
Tallinna FC Flora
13
6
4
3
24:17
22
5.
FC Kuressaare
11
3
3
5
16:25
12
6.
Tartu JK Tammeka
11
3
3
5
13:14
12
7.
JK Tallinna Kalev
12
3
3
6
12:20
12
8.
Pärnu JK Vaprus
10
3
2
5
10:16
11
9.
JK Narva Trans
11
1
3
7
9:30
6
10.
FC Nõmme United
10
1
2
7
5:16
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID