Luup peale | Rängad vead karistati ära ja protokoll ei valeta – Eesti sai Varssavis tappa (13)

Poola alistas Eesti 5:1 ja kohtub sõelmängude finaalis Walesiga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Mängu lõpuni oli minna kümme minutit, kui Narodowy staadionile kogunenud 53 868 pealtvaatajat (miinus paarsada Eesti fänni) püsti tõusid ja Poola hümni a cappella ette kandsid. Nii tähistati jalgpalliülesande lahendamist – Eesti pühiti kindla 5:1 võiduga teelt.

Eesti meeskond tuli Euroopa meistrivõistluste sõelmängude poolfinaalile unistusega, aga lahkus muserdatult, sest kõik läks väga ruttu lörri. Rängad vead esimesel pooltunnil andsid Poolale juhtvärava ja arvulise ülekaalu, mis võtsid Eestilt sisulise võimaluse imet püüda.

Peatreeneri Thomas Häberli poolt paika pandud plaan nägi ette kannatada, veel kannatada ja siis veel kannatada. Kõike seda eesmärgiga ajada Poola ärevaks, et siis neid valusalt nõelata proovida. Plaani tagumisi faase ei õnnestunud Eestil rakendama hakatagi, sest kõik varises koost õige ruttu.

Lihtne oleks öelda, et õhku jäävad küsimused, kuidas läinuks mäng ilma välditava Poola 1:0 värava ja Maksim Paskotši punase kaardita, ent tegelikult need õhku ei jää. Nendes episoodides väljendus meeskondade klassivahe, mille Poola lõpuks selgelt ja kindlalt maksma pani.

Eesti unistus 2024. aasta EM-finaalturniiril mängimisest on lõppenud. Teisipäeval ootab ees maavõistlus teises poolfinaalis Walesilt 1:4 lüüa saanud Soomega, mille järel tuleb hakata mõtlema. Et kuidas Eesti jalgpallimeeskond ikkagi sellest kaotuste mädasoost välja tõmmata, sest siin sumpamine on üksluine, ebameeldiv ja masendav.

Kaks suurt eksimust esimesel pooltunnil otsustasid mängu

Kuigi Eesti teenis 2. minutil paremal äärel kolm järjestikust auti, mille viskamisel Maksim Paskotši oskuslikult aega venitas, loksus kohtumine kiiresti oodatud sängi – Poola valdas palli ja ründas, Eesti kaitses nii nagu oskas. Esmalt proovis Poola tsenderdustega, aga nendeks olid Eesti keskkaitsjad ja väravavaht Karl Jakob Hein valmis.

11. minutil leidsid poolakad siiski oma mehe üles, aga Karol Swiderski pealöök lendas väravast üle. Poola mitmekesistas rünnakuid ja hakkas Eestit kiirete äärevahetustega kimbutama. Ühe säärase tulemusel kukutas Paskotši 15. minutil Nicola Zalewski ja teenis kollase kaardi.

Poola publikut platsil nähtu ülearu ei vaimustanud ja 19. minutil pääsesid löögile paarsada Eesti toetajat, kelle "Eesti! Eesti!" paarikümne sekundi jooksul Narodowy staadionil kostus. Kolm minutit hiljem oli Poola ees, kui Ken Kallaste magas maha Przemyslaw Frankowski spurdi ega suutnud ka palli klaarida. Poolakas lükkas välisküljega palli Heina külje alt sihile.

Maksim Paskotši saadeti 27. minutil väljakult minema. Kaks kollase kaardi väärilist viga tähendasid eemaldamist. Foto: Brit Maria Tael

Eesti olukord läks kohe veel hullemaks, sest 27. minutil tegi Paskotši jälle Zalewskile vea ning paraku taas kollase kaardi väärilise. Poolakal olnuks tee Eesti karistusalani lahti, seega keeruline oli kohtuniku otsusele vastu vaielda. Tõsi, deja vu 2011. aastaga tekkis paratamatult. Jäi ju Eesti sealgi esimesel poolajal kaotusseisu ja vähemusse.

Häberli reageeris Paskotši eemaldamisele vahetusega. Paremkaitsesse toodi Kristo Hussar, ohverdati Alex Matthias Tamm. Kui seni oli Eesti kasutanud kohati 5-3-2 ja siis jälle 5-4-1 asetust, siis kümnekesi jäämise järel asetseti madalas 5-3-1 blokis ja löödi Poola rünnakuid tagasi.

Esimese poolaja lõpuni saadi sellega hakkama, kuigi paar ärevat hetke oli. 43. minutil püüdis Hein Lewandowski karistusala seest sooritatud madala löögi ning viiv hiljem kõmmutas Piotr Zielinski üle. Muuseas, poolaja lõpufaasis oli Poola peatreener Michal Probierz olukorraga selgelt rahulolematum kui Thomas Häberli.

Miks? Sest Poola esitus muutus Paskotši punase kaardi järel veidi loiumaks, aga Probierz soovinuks kiiresti 2:0 väravat, mis maandanuks ärevuse ja muutnuks olukorra Poola jaoks turvaliseks. See saabus ruttu pärast vaheaega, sest 50. minutil oli Zalewski tsenderduse ajal Eesti värava all vaba mitu poolakat. Zielinski koksas palli sihile.

Eesti uus, vähemuses koostatud plaan – pidada kuskil 65. minutini 0:1 peal vastu ning teha siis paar riskeerivat vahetust, millega proovida mäng päästa – oli Poola 2:0 väravaga uppis. Ülejäänud mäng tõotas kujuneda pikaks ja piinarohkeks kannatamiseks.

70. minutil tulistas Jakub Piotrowski kaugelt 3:0, mille järel Eesti lagunes. Kolm minutit hiljem lõi tsenderdust vahelt lõigata proovinud Karol Mets omavärava ja veel kolm minutit edasi lisas Sebastian Szymanski viienda. Kõik viitas sellele, et võib minna veel hullemaks, aga läks hoopis paremaks. Hästi natuke, aga ikkagi paremaks.

Nimelt tegi Markus Soomets 78. minutil suurepärast tööd ja serveeris Martin Vetkalile võimaluse, millest noormees lõi oma koondisekarjääri esimese värava. See oli Eesti esimene arvestatav rünnak ja ainuke pealelöök terve mängu jooksul. Poola ohustas paar korda veel, aga lõppskooriks jäi seekord 5:1. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Sünge statistika

Kohtumise 15. minutiks oli meeskondade täpsete söötude arvestus järgmine: Poola 124, Eesti 6. Võigas teerull kestis sisuliselt algusest lõpuni. Paiguti leidus hetki, kus Poola ei surunud nii armutult, aga need olid tõesti napid. Eesti meeskond andis esimese poolajaga 40 ja terve mänguga 77 täpset söötu ...

See pole automaatselt vale lahendus, sest kui sellise stiiliga õnnestuks vahel mõnelt Euroopa TOP20 meeskonnalt viik napsata, siis saaks väita, et äkki see ongi ikkagi õigeim tee. Aga pärast 2021. aasta septembris Walesis tehtud 0:0 viiki pole Eesti suutnud kaotust vältida üheski mängus, kus vastaseks meist tugevam meeskond.

Poola – Eesti mängu statistika oli: pealelöögid 26:1, löögid raami 10:1, nurgalöögid 17:1, täpsed söödud 649:77, pallivaldamine 74:26. Too viimane näitaja on sedavõrd "leebe" ainult põhjusel, et auti läinud palli mängupanemisele kulunud aeg liigitub ka pallivaldamiseks. Sünge olukord.

Eesti meeskond pärast Poolalt saadud 1:5 kaotust. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Noorus üksinda ja iseenesest Eesti probleeme ei lahenda

Eesti põhikoosseisus oli kuus jalgpallurit, kelle vanus vahemikus 20-22 ja 24-aastane Markus Soomets. Jah, mitu meest said võimaluse seoses vigastustega (eemale jäid näiteks Konstantin Vassiljev, Mattias Käit ja Martin Miller), aga jalgpallis käivadki asjad nii, et kui üks mängida ei saa, siis mängib järgmine, kelle jaoks on see võimalus end tõestada.

Kuidas noored end tõestasid? Kui jätta kõrvale 78. minuti episood, kus Soometsa eeltöö järel lõi Martin Vetkal värava, siis jalgpalli mängimisega noored eriti tegeleda ei saanud. Eelkõige tuli neil joosta ja võidelda, sest plaan nägigi ette just seda. Noorus üksinda ja iseenesest Eesti koondist painavaid probleeme ei lahenda, sest asi paistab olevat milleski muus.

Eesti koondis ei toimi. Sügisesed 0:5 Rootsile ja Belgiale kaotused olid väga koledad, millele järgnesid õnnetud matšid Aserbaidžaani (0:2) ja Taiga (1:1). Novembris kodus Austriaga peetud mängus (0:2) võis täheldada väikeseid paranemise märke, millele järgnes täiesti tuim esitus Stockholmis (0:2). Nüüd jälle kolakas, kus mängu polnudki.

Eesti meeskonnal pole enesekindlust, pole rütmi ja pole hoogu. Praegu polegi pea midagi, mille üle rõõmu tunda. Üha enam hakkab meenuma Magnus Pehrssoni ametiaja viimane aasta, kui rootslane muutus oma valikutes üha kaitsvamaks ja kaitsvamaks. Tulemuseks oli negatiivne spiraal, millest enam pääsu polnud.

Võib vabalt olla, et Varssavis peetud mänguks oligi kõige õigem plaan see, millega Häberli meeskonna platsile saatis. Aga paraku asetub see plaan paratamatult laiemasse mustrisse, mille pealt tekkiv koondportree jätab Eesti meeskonnast liiga ambitsioonitu mulje.

3. Miks Anier ja Sinjavski pingile jäid?

Poola põhikoosseisus oli kaheksa mängijat, kes mängivad iganädalaselt Euroopa viies tippliigas (5x Serie A, 1x Premier League, La Liga ja Ligue 1). Meie kõige prestiižsema klubikuuluvusega mees Karol Mets on 2. Bundesliga jalgpallur. Poola ja Eesti tasemevahe on nende faktide põhjal üüratu.

Selles valguses tekib küsimus, kas Eesti meeskonna balanss noorusliku uljuse ja kogemuste vahel oli täna ikka õigesti paigas? Kui Eesti tegi 67. minutil seisul 0:2 kolmikvahetuse, mis oli viimane katse midagigi päästa, siis Henri Anier ja Vlasi Sinjavski jäid pingile. Kaks kõige karastunumat ründavat valikut, kes pingilt võtta olid. See oli väga kummaline otsus.

92 koondisemängus 22 väravat löönud Henri Anier jäigi duellis Poolaga pingile. Foto: Brit Maria Tael