Luup peale | Tulevik ronis august välja, Trans kaevas enda oma jälle ise valmis (0)

Viljandi Tulevik lõpetas Narvas viis mängu kestnud punktipõua. Foto: Gertrud Alatare (arhiiv)

Narva Transi ja Viljandi Tuleviku kohtumises sadas kollaseid kaarte kuraditosina jagu, ent mäng polnud toores, vaid jõuline, ja seetõttu vaadatav. Vastaste rumaluse ebavajaliku eemaldamise näol kasutas ära külalismeeskond Tulevik, võttes hädavajaliku 1:0 võidu.

Avapoolaeg möödus võrdsete heitluses, millesse kohtunik Andrei Karhu algul ülemäära sekkuma ei pidanud. Mõlemad meeskonnad olid hädas lõppteravuse loomisega, Tuleviku poolelt üritas enim Pavel Marin ja Transil jäi mitut puhku karistusalas palli saamisest napilt puudu seekord algkoosseisu kuulunud Viktor Plotnikovil. Et esimene kolmveerandtund väravateta lõppes, oli igati loogiline.

Mäng sai hoo sisse teisel poolajal, kui Trans tõi vahetusest sisse Chinedu Geoffrey ja ka Tulevik läks tõusnud tempoga kaasa. 57. minutil sai karistuslöögi järgses rüseluses kollase kaardi kolm meest – Tuleviku väravavaht Karl-Romet Nõmm ning Transi poolel Viktor Plotnikov ja Aleksandr Zakarljuka. Et viimast oli Karhu avapoolajal korra juba hoiatanud, sai Transi mängumootori mäng eemaldamise tõttu selleks korraks otsa.

Trans ei andnud ohje käest, vaid suutis ka kümnekesi ohtlikke rünnakuid korraldada. Kuid 74. minutil sai Tulevik viimaks oma tahtmise, kui paremkaitsja Sander Kapper tõusis vastase karistusalasse ja andis otsajoone juurest madala söödu tagasi penaltipunkti kanti, kust Nikita Komissarov palli võrku suunas.

Transi parim viigivõimalus avanes kümme minutit pärast Komissarovi tabamust, ent Nõmm sai posti kõrval käe ette Irie madalale ja teravale lähilöögile. Viie järjestikuse kaotuse järel kirjutas Tulevik tabelisse viimaks jälle võidupunktid, kindlustades viiendat kohta. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Vangerdustest ei õnnestunud viimast võtta

Pärast eelmises kohtumises Legionilt saadud kaotust oli Transi peatreener Oleg Kurotškin oma mängijate peale maruvihane ning tänaseks mänguks – ehkki peatreeneri kohuseid täitis seekord Maksim Gruznov, tehti plaanid kahtlemata koos – jäi algkoosseisust välja esiründaja ja suurim väravakütt Geoffrey. Samuti istus algul pingil Nurlan Novruzov, oma võimaluse said Arseni Kovaltšuk ja Viktor Plotnikov.

Teiseks poolajaks toodi 45 minuti jagu värskem ja sestap teravam Geoffrey küll platsile, ent mitte rünnaku tippu, vaid vasakule äärele. Seal pidi teda ohjeldama Sander Kapper, kes sai tänu oma kiirusele sellega väga hästi hakkama. Nii ei toonudki Geoffrey sekkumine mängu vajalikku lisakäiku.

2. Tuleviku sunnitud muudatused osutusid kasulikeks

Tuleviku põhikeskkaitsja Marco Budic sai kolmapäevases karikamängus raske põlvevigastuse, tema esimene asendaja Alex Roosalu pidi aga täna tervisemure tõttu Viljandisse jääma. Nii alustas Gerdo Juhkami kõrval keskkaitses Tanel Lang, kelle koht on tavaliselt poolkaitseliinis. Et tegu pole “päris” keskkaitsjaga, ei paistnud Langi mängust aga hetkekski välja.

Kuigi Langi omadused lõhkuva poolkaitsjana on kõrgelt hinnatavad, pakub duo Kask-Komissarov Tuleviku keskväljal rohkem loovust. Ühtlasi võimaldab see Sander Postil koosseisu mahutada Jude Barrow, kelle tegutsemine on viimases kahes mängus jätnud sümpaatse mulje. Tõsi küll, noor kanadalane on otsustavatel hetkedel palliga kohati ebalev, kuid arvestades, et enne kahte viimast vooru oli tema nimel Premium liigas vaid üks mäng algkoosseisus ning kokku 161 minutit, on see mõistetav.

Kuid juba eelmise vooru kohtumine Paidega näitas, et vahepeal hambutuks kiskunud Tuleviku ründemäng on Barrow-Kask-Komissarov keskväljakolmikuga taas loovam ja teravam. Tõsi, õnnestumiseks vajab Tulevik suuremat panust ka meeskonna ühelt eeldatavalt mänguliselt liidrilt Pavel Marinilt, kes pärast Paide vastu tehtud ilmetut esitust suutiski Transi kaitsjatele märksa enam peavalu valmistada.

Aleksandr Zakarljuka on Transi võtmemängija, kuid vedas seekord kaaslasi alt. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Distsipliin on Transile jätkuvalt probleem

Zakarljuka eemaldamises, mis lõpuks Transile ka punktid maksis, oli süüdi vaid Zakarljuka ise. Avapoolajal sai ta esimese kollase kaardi keskväljal tehtud tarbetu vea eest, teine sündis 57. minutil aga veel totramast olukorrast. Karistuslöögi järel tegi palli hankima läinud Plotnikov Nõmme vastu vea, ent olukorda saabus esimesena “lahendama” just kollase kaardiga Zakarljuka, kellel sinna tegelikult mitte mingit asja polnud. Väike rüselus Nõmmega lõppes kollase kaardiga kõigile kolmele osapoolele, Zakarljukale oli tegu teise hoiatusega ja ta pidi platsilt lahkuma.

Lisaks talle jääb järgmise vooru kohtumisest Nõmme Kaljuga kaartide tõttu eemale ka Aleksandr Ivanjušin, mis tähendab, et mänge, kus kõik põhitegijad rivis oleksid – tänases mängus ei saanud samal põhjusel kaasa lüüa Roman Sobtšenko – Transil peaaegu ette ei tulegi. Sel moel tehakse oma elu ise tarbetult keeruliseks, arvestades, et kogenud meeste osas pole Transi pink just kõige pikem.

4. Matrossovi vägev seeria sai lõpu

Aleksei Matrossov oli Transi kodumängudes oma väravat puhtana hoidnud juba viis mängu järjest, enne kui Komissarovi tabamuss sellele viimaks punkti pani. Kokku oli Transi võrk seega puutumatu alates 26. juunist ehk kohtumisest Levadiaga, mil neid kostitati nelja väravaga. Viimase lõi Gando 69. minutil ehk koos selle ja tänase kohtumisega püsis Matrossovi seljatagune piirilinnas puhas 545 minutit järjest. Muljetavaldav.

5. Mängu parim – Sander Kapper

Mitmendat kohtumist järjest olude sunnil paremkaitsjana tegutsenud Kapper tõestas taas, et nutikas mängumees saab oma trumpe kasutades hakkama ka endale mitteomasel positsioonil. Viis, kuidas Kapper füüsiliselt suuremat ja tugevamat Geoffreyt temast hammastega kinni hoides töötles, oli märkimisväärne. Rünnakule jõudis ta selle võrra vähem, ent tegi seda otsustaval hetkel, andes mängu ainsale väravale söödu.

19. septembril kell 13.00 Narva Kreenholmi staadionil

JK Narva Trans - Viljandi JK Tulevik 0:1 (0:0)
74. Nikita Komissarov

Väravasöödud: 74. Sander Kapper
Hoiatused: 28. Aleksandr Ivanjušin, 31., 57. Aleksandr Zakarljuka, 34. Arseni Kovaltšuk, 57. Viktor Plotnikov, 80. Chinedu Geoffrey, 88. Sadio Tounkara - 45+2. Kristjan Kask, 57. Karl-Romet Nõmm, 77. Sander Kapper, 86. Martin Allik, 90+3. Pavel Marin, 90+4. Sander Post (peatreener)
Eemaldamine: 57. Aleksandr Zakarljuka
Mänguolud: +13, päikesepaisteline, tuuline ilm; muruväljak rahuldavas seisukorras