Maailma kõige rikkam peenrarohija ajas tippklubid tülli. Kas 20 miljonit on vähe või palju? (0)

Dan Ashworth on jalgpallimaailmas ootamatult kuum kaup. Foto: Scanpix / PA via AP / Gareth Fuller

Kui 25-aastased mehed liiguvad jalgpallimaailmas 100 miljoni eest, kas 52-aastase mehe eest viis korda vähem maksta on piisavalt või ülemäära palju? Manchester Unitedi ja Newcastle Unitedi arvamused lähevad selles osas lahku, sest kõrgelt hinnatud spordidirektori Dan Ashworthi üleminek on klubide suhted teravaks ajanud.

Jim Ratcliffe'i juhtimise alla mineku järel otsekohe klubi kontoripoolt tugevdama hakanud Manchester United suutis Ashworthi ära rääkida olukorras, kus too oli Newcastle'is töötanud vaid 20 kuud. Selle ameti kohta, kus tehtud käikude tagajärjed võivad ilmneda mitu aastat hiljem, on tegu lühikese perioodiga, sestap tuli Ashworthi lahkumissoov Newcastle'ile ilmselt paraja üllatusena.

Esmaspäeval teatas Newcastle aga, et Ashworth on saadetud paglalisele puhkusele. Inglismaal kasutatakse selle kohta väljendit "gardening leave", mis otsetõlkes kõlab kui aiapuhkus ning tähendab seda, et eelmine tööandja maksab spetsialistile küll endiselt palka, aga hoiab teda oma tegemistest eemal. Sisuliselt on tegu konkurentsikeelu rakendamisega, vältimaks ühes väärtuslike ametisaladustega uue tööandja juurde jooksmist. Sõnasabast haarates võib aga naljaga pooleks öelda, et praegu on Ashworthi näol tegemist maailma vaieldamatult kõige paremini tasustatud umbrohukitkujaga.

Ashworthi leping Newcastle'iga kehtib 2025. aastani, mis tähendab, et Manchester United peab tema varasemaks kättesaamiseks Newcastle'ile kompensatsiooni maksma. Old Traffordil on otsustatud, et üle maksta ei kavatseta, Newcastle peab aga õigeks nõuda summat, mis ületab BBC väitel kindlasti 10 miljoni naela piiri ja läheneb Guardiani arvates pigem 20 miljonile naelale.

Unitedist 25% omandanud, ent jalgpallilistes küsimustes täieliku otsustusõiguse saanud Ineos Groupi ja Ashworthi seob asjaolu, et Inglismaa Jalgpalli Liidus töötamise aegu sõbrunes maailma üheks pädevamaks spordidirektoriks peetav Ashworth praegu Ineose palgal oleva Sir Dave Brailsfordiga. Suuresti Ashworthi teeneks peetakse seda, et varem edutult esinenud Inglismaa noortekoondised küündisid 2017. aastal MM-tiitlini nii U17 kui ka U20 vanuseklassis.

Seejärel aitas Ashworth Brightonil kerkida Premier League'i tabeli ülemisse poolde, kusjuures meeskonda vedas toona peatreenerina Graham Potter. Kui Chelsea 2022. aasta septembris Potteri Brightonist välja ostis, maksid nad lõunaranniku klubile kompensatsiooniks 21,5 miljonit naela, mis on jätkuvalt treenerite üleminekuturu rekordsumma. Nüüd aga on Ashworth ise peaaegu sama suure summa eest "klubi vahetamas" - kui vaid Manchesteris ja Newcastle'is kokkuleppele jõutakse. Praeguse seisuga näib siiski, et suuremas sundseisus on Newcastle, sest pole ju mõtet kinni hoida meest, kes sult iganädalaselt suurt palka kasseerib ja on valmis seda tehes ka mõnda aega ootama, et lõpuks ikkagi mujal tööle asuda.

***

Ashworthi kaasust lahkasid taskuhäälingu "Udune Albion" värskeimas episoodis ka Soccernet.ee ajakirjanikud Kristjan Jaak Kangur ja Ott Järvela. "Esimese asjani tõmmati tal Newcastle'is kohe kaabel seljast," märkis Järvela. Kangur lisas: "Uksekaart ei tööta enam!"

"The Timesi tunnustatud jalgpalliajakirjanik Martin Samuel on pakkunud, et Newcastle peaks Ashworthi eest küsima palju rohkem kui 10 või 15 miljonit. Peaks küsima tuima näoga 60 miljonit, sest see summa läheb Financial Fair Play arvestusse. See vastavalt kas suurendab või vähendab mõlema klubi võimalusi mängijateturul, kuna see tuleb samast kaukast," selgitas Järvela veel ühte nüanssi.

"Näiteks vormel-1 sarjas, kus on vähe insenere, ostetaksegi roppude rahade eest. Seal ollaksegi selleks valmis, et mees istub aasta aega ja saab alles siis tööle hakata, aga arvestatakse, et siis oleme ikka plussis," tõi Kangur näite teiselt spordialalt.

"Isegi kui Ratcliffe käiks raha välja ja Ashworth oleks kahe nädala pärast Manchesteris, paistaksid tema töö viljad välja alles võib-olla kahe kolme aasta pärast," rõhutas Järvela. Kangur lisas: "Praegugi paistab Unitedis ju lõpuks välja see, mis on tegemata jäetud mitme aasta jooksul, põhimõtteliselt Glazerite perekonna saabumisest alates."

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Papa Carlo perfektne taustabänd, supersolist Jude ning Panter ja Kindral ehk Kuidas Real Madrid jälle häälde saadi
SUUR KARIKAPÄEV
WEMBLEY ON JÄLLE KOLLANE
Luup peale | Milleks hunnik raha, kui finaali aitavad parimad sõbrad latt ja post?
Järgmine peatus: Wembley Park. Kas rongile hüppab Bellingham või Kane?
RIIDED SELGA
Tähelepanu, Levadiat rünnatakse! Kirjadega (sh Inglismaalt), et kust seda ägedat särki saab!?
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Flora metamorfoos - varem oleks neile kuus tükki löödud juba pausiks!
UDUNE ALBION
Udune Albion | Jumal tänatud traktoristide eest, ootame lisaks banaanikoori!
REEGLID SELGEKS!
Videokohtunik | Kuidas käed käia tohivad? Miks Kuressaare sai penalti ja Kalju mitte?
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
11
9
1
1
30:4
28
2.
Nõmme Kalju FC
9
6
2
1
22:11
20
3.
Paide Linnameeskond
11
6
1
4
18:11
19
4.
Tallinna FC Flora
11
5
4
2
21:15
19
5.
FC Kuressaare
9
3
2
4
16:22
11
6.
Tartu JK Tammeka
9
3
2
4
12:12
11
7.
JK Tallinna Kalev
11
2
3
6
11:20
9
8.
Pärnu JK Vaprus
9
2
2
5
9:16
8
9.
JK Narva Trans
9
1
3
5
8:26
6
10.
FC Nõmme United
9
1
2
6
5:15
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Mis saab Tallinna Kalevist eurosarjas?
PIKK ETTE JA ISE JÄRELE
Mis saab Tallinna Kalevist eurosarjas? (3)