MM-i korraldajad on pahased: miks FIFA meie selja taga spordipesijad peatoetajaks tõi? (0)

Austraalia naiskond ei taha saudide toetamisega tegeleda. Foto: Scanpix / AFP / Saeed Khan

Tänavu suvel ühiselt naiste MM-i korraldavad Austraalia ja Uus-Meremaa on esitanud FIFA-le järelepärimise, millele ootavad kiiret vastust: kas tõepoolest nimetatakse turniiri ametlikuks suurtoetajaks Saudi Araabia riiklik turismiagentuur ja kui nii, siis miks seda valikut korraldajatega ei kooskõlastatud?

"Visit Saudi" kaubamärk pahandab inimõiguslasi, kes näevad saudide tegutsemises "spordipesu" ilminguid. Näiteks Amnesty International nimetas võimalikku sponsorlepingut jalgpalli "jõhkraks ärakasutamiseks". Nii Austraalia kui ka Uus-Meremaa alaliitude sõnul pole FIFA nendega ühendust võtnud, et vastuolulist valikut selgitada, vahendab BBC.

Naiste MM peetakse tänavu 20. juulist 20. augustini. Korraldajad loodavad, et turniiri vaatab ühtekokku kuni kaks miljonit inimest, mis oleks võistluste uus rekord.

FIFA pole saudidega sõlmitud sponsorlepingut veel ametlikult välja kuulutanud, aga see oleks osa uuest toetusstruktuurist, mille abil FIFA üritab eraldi just naiste jalgpalli toetada. Asjassepühendatud isikute väitel tooks leping naiste jalgpalli märkimisväärse rahasumma ning kogu projektist teenitav tulu on lubatud samuti jalgpalli investeerida.

Kriitikud viitavad sellele, et Saudi Araabia on küll viimastel aastatel kõvasti sporti investeerinud ja üritanud end seeläbi areneva riigina näidata, aga inimõiguste olukord riigis ei ole tegelikult kuigivõrd paranenud. Kroonprints Mohammed bin Salmani valitsemisajal kaotati küll näiteks seni naistele kehtinud keeld autot juhtida, samuti tohivad naised nüüd endale ise passi taotleda ja üksinda välisriiki reisida.

Teisalt kehtivad endiselt seadused, mis kohustavad naist abiellumise, vanglast lahkumise või teatud laadi terviseprobleemide puhul hankima esmalt luba meessoost eestseisjalt. Samuti on nimetatud meestel õigus naist igal ajal "allumatuse" või kodust eemalolemise eest kohtusse kaevata. "Oleks ülimalt irooniline, kui maailma suurimat naiste spordisündmust toetakse just Saudi riiklik turismiagentuur, kui võtta arvesse, et Saudi Araabias ei tohi naine ilma mehe loata isegi töökohta otsida," märkis Amnesty Internationali Austraalia esindaja Nikita White.

Naiste õiguste kõrval pole riigis asjad hästi ka muude inimõigustega, jätkuvalt on kasutusel surmanuhtlus. Lääne luureagentuurid süüdistavad bin Salmani jätkuvalt ka selles, et just tema otsesel käsul mõrvati 2018. aastal režiimi suhtes kriitikat väljendanud ajakirjanik Jamal Khashoggi. Kroonprints on süüdistusi seni eitanud. Uudised teisitimõtlejate ja haritlaste vahistamisest ja tagakiusamisest on aga jätkuvalt igapäevased.

Saudi Araabia spordiministri prints Abdulaziz bin Turki Al Faisali sõnul jääbki kriitika tema kodumaad pidevalt saatma. "Sellest me ei pääse, aga peame vaatama, mis oleks parim meie riigile ja rahvale. Tegeleme sellega, mis aitab meie noortele uusi tulevikuväljavaateid avada," lausus ta BBC-le.

FIFA käitumise mõistis hukka ka Austraalia Inimõiguste Instituudi juhataja Justine Nolan. "Näib, et nad on inimõiguste kohandamisel võtnud omaks paindlikkuse põhimõtte. Igatahes jääb see kaugele kõigi õiguste veendunud ja terviklikust kaitsmisest. Sõnades räägitakse lugupidamisest üldiste õiguste suhtes, aga paistab, et sponsorlepingutele see ei laiene. Saudi Araabia valimine näitab, et inimõigused on sunnitud jälle raha ees taanduma," leidis Nolan.

Saudide eestkõnelejad juhivad samas tähelepanu viimaste aastate edusammudele. Naistel lubati esmakordselt olümpiamängudel osaleda küll alles 2012. aastal naispealtvaatajad on jalgpallimängudel tribüünidele lubatud alles alates 2018. aastast, kuid need sammud vähemasti tehti. Aasta hiljem lõi kohalik alaliit naiste jalgpalli eest vastutava osakonna, samuti on alaliidu juhatuses praegu kaks naisliiget. 2020. aastal alustas mängudega naiste liiga, hiljuti võõrustas riik aga nelja osalejaga naiste jalgpalliturniiri, et saada kirja esimesed ametlikud kohtumised ning esmakordselt naiste FIFA edetabelisse pääseda.

Saudi Araabia valiti äsja Bahreinis toimunud Aasia Jalgpalli Liidu kongressil 2027. aasta meeste Aasia meistrivõistluste finaalturniiri võõrustajaks. Tegu on esimese korraga, mil saudidele selline au osaks langeb. Enne viimast valimisvooru olid taotluse tagasi võtnud nii India, Iraan, Katar kui ka Usbekistan. Väidetavalt jahivad saudid ahnelt ka 2030. aasta MM-i korraldusõigust, kus nende kaastaotlejad võiksid olla Kreeka ja Egiptus. Lisaks valiti maailmajao kongressil järgmiseks neljaks aastaks tagasi ametisse praegune Aasia Jalgpalli Liidu juht šeik Salman bin Ebrahim Al Khalifa Bahreinist.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Sten Reinkort: uskusin koondisesse jõudmist ka IV liigas mängides ja nüüd olen lõpuks siin!
HÄÄLED TASKUST
KOONDISLASTE KÄEKÄIK
Kahekordne Eesti aasta jalgpallur Sappinen sihib koondisega kõrgele: eesmärk on jõuda EM-ile
ALBIONI INTRIIGID
Udune Albion | Nügi ja sõimle, kui teisiti ei oska, aga ilma ambitsioonita pole midagi peale hakata
UUS ÜHENDNAISKOND MEISTRILIIGAS
Vapruse ja Tuleviku naiskonnad ühendasid jõud, pooled kodumängud peetakse Pärnus ja pooled Viljandis
PREMIUM LIIGA
Siim Pulst | Enamik Premium liiga märtsikuiseid mänge peetakse ebanormaalsetes oludes
KEERULISED PÄEVAD KATALOONIAS
Kius ja kättemaks või laristamine ja korruptsioon? Barcelona sumpab ühest mülkast teise
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
3
3
0
0
11:0
9
2.
Tallinna FCI Levadia
3
2
1
0
5:0
7
3.
Nõmme Kalju FC
3
1
2
0
3:2
5
4.
Pärnu JK Vaprus
3
1
2
0
3:2
5
5.
FC Kuressaare
3
1
1
1
3:3
4
6.
JK Tallinna Kalev
3
1
1
1
2:2
4
7.
Paide Linnameeskond
3
1
1
1
2:2
4
8.
Tartu JK Tammeka
2
0
1
1
0:3
1
9.
Harju JK Laagri
4
0
1
3
2:9
1
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
1:9
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID