Noorenenud Tarvas seisab vastamisi profikalendriga, aga ei taha järele anda (3)

Tarvas on alati olnud ühtse ja tugeva löögirusikaga. Foto: Andrei Smetana

Lääne-Virumaa jalgpalli lipulaev Rakvere Tarvas on tänavu saanud veelgi noorema näo, sest mitmed teada-tuntud mehed enam särki selga ei tõmba. Keerulise hooaja eel ei taheta siiski latti viiendast kohast allapoole lasta.

Esmalt meenutuseks väike reis mööda minevikuradasid: veel möödunud talvel olnuks Tarval võimalus Premium liigasse astuda (kohale, mille lõpuks võttis vastu Kuressaare), kuid 2016. aastal kõrgseltskonnas valusad vitsad kätte saanud rakverelased kaalusid oma valmisolekut objektiivselt. Et kohta ise välja ei teenitud, ei võetud seda ka vastu.

Esiliiga mullusesse tabelisse vaadates jäi küll üleminekumängudele pääsust õige napilt puudu ja Elva edestas neid vaid kolme punktiga, aga tegelikkuses ei olnud Tarval midagi hõisata. Vaid üks periood hooajast oli tõeliselt edukas.

"Nagu oleks jooksnud tuhat meetrit nii, et esimesed sada lonksime, siis sada spurtisime ja siis ülejäänud 800 läbisime sörgiga. Osad lasime tee peal mööda, aga osad jäid ikka taha, sest tegime kõva spurdiga vahe sisse," visualiseeris Tarva peatreener Tarmo Rebane möödunud hooaega. Esimesest kolmest mängust teeniti vaid üks viik, kaheksa järgnevaga maksimaalsest 24 punktist 22. Sealt edasi ei suudetud aga kordagi kahte matši järjest võita.

Tarvast kimbutasid mullu ühelt poolt rumalad vigastused, teiselt poolt tööinimestele pehmelt öeldes keeruline kalender. Tänavu on olukord veel kriitilisem, sest koguni pooled (!) liigamängud tuleb pidada nädalasisestel päevadel. Kui Tallinna meeskondade omavahelistes madinates ei oleks see nii kõneväärne, siis Rakverest on kõik vastased vähemalt tunniajase bussisõidu kaugusel.

"Esiliigas, ma arvan, ei ole ühtegi treenerit, kes selle kalendriga rahul oleks. See on väga raske, eriti võistkonnal, kus ei ole koolipoisse. Flora U21 eest saavad poisid võibolla tulla koolist ära, aga tööinimesed ei saa tulla töölt ära," nentis Rebane.

"Meil ei ole mingit sõnaõigust. Kalendri koostab jalgpalliliit oma arvamuse, põhimõtete ja printsiipide järgi. Ma ei tea, mis kalkulaatoriga nad arvestavad, millal Soccerneti mäng kõige populaarsem on ja ... Mina ei peagi kõigest aru saama. Loodan lihtsalt, et tulevikus saavad osad inimesed kõrgemal ladvikus aru sellest, et tegelikult see asi meie klubide jaoks ei toimi. See on minu arvamus. Võibolla ma arvan valesti."

Oodatud verevahetus jõudis kätte

Aastaid räägiti Rakveres sellest, et seoses järjepideva noortetöö puudumisega on järelkasvus "auk", mis tuleb lihtsalt üle elada. Nüüdseks on uued noored hakanud vaikselt kaela kandma ja vanad olijad pudenevad järjest eest, alustades oktoobris 43. sünnipäeva tähistavast igiliikurist Sergei Akimovist, kes ei riputa putsasid varna just esimest korda, ja kapten Kaarel Saarest (28). Läksid ka Elar Tovstik (37), Mihkel Gull (30) ja teised.

"Mõned päevad tagasi vaatasin, et kahe hooajaga on 14 põhimängijat ära läinud. Sel talvel tõmbasin kümme maha," tõdes peatreener Rebane. "Ütleme ausalt, osad olid niisama [nimekirjas], mängudel ei käinud, aga Akimov,  Gull, [German-Guri] Lvov ja Saar ... Saar on kõige suurem kaotus. Neli-viis põhimängijat läks ära."

Legendaarse Akimovi stiilinäide aastast 2013, kui ta oli "kõigest" 36-aastane. Tarva praegune peatreener Tarmo Rebane teenis tolles mängus juba 35. minutiks punase kaardi!

Lahkujate ja liitujate nimekirja ilma taustateadmiseta kõrvutades võiks arvata, et seisud on õige hapud. Esindusega on liitunud vaid endised mängijad John-Eric Juht (21) ja Rauno Valk (23), kes mängisid viimastel aastatel oma lõbuks madalamates liigades. Lisaks kiigatakse noorte osas Ida-Virumaale, kust on oodata Kiviõli Irbise ründaja Maksim Porotikovi (16) lisandumist ja läbirääkimised käivad Jõhvi Phoenixiga veel paari noormängija osas.  

Küll aga on Rebase sõnul oodata, et suurema panuse saavad anda mitmed mehed, kes olid eelmisel hooajal kimpus vigastustega või ei mänginud sootuks. Joonas Ljaš (28) ja Madis Reimal (26) on traumadest paranenud, Alari Tovstik (34) naaseb aastase pausi järel, Rain Ööpik (26) saab eeldatavasti anda rohkem kui 500 minutit. Ka noored on aasta võrra kogenenumad. Kui vaid õnnestuks probleeme vältida ...

"Kahjuks on nii, et meie põhivõistkond on väga hea, aga kui tihti me selle kokku saame? Kuidas ma suudan mängijad tervena hoida? See ei ole muidugi ainult minu teha," märkis Rebane.

"Eelmisel aastal läks väga palju nahka selle pealt, et põhimängijad said vigastada. Suures osas ma ikkagi ei tunne ennast seal süüdlasena, sest osad mängijad said kuskil külaturniiridel vigastada, kus neile tagant sisse sõideti või kuskil enam-vähem vanaema sünnipäeval, kus oli vaja suurt kivi rinna pealt tõsta ja visata. Sellised pseudoprobleemid. Mina treenerina vaatan mängijale näkku ja mõtlen, et "sa saad varsti 30, võiksid juba mõelda, mida sa teed". Aga see muidugi ei aita. Selliseid probleeme on."

Eelmise hooaja kordamine rahuldaks

Rebane tõdes, et ideaalses maailmas, kus mehed püsivad tervena ja saavad mängudel käia, ei oleks koht esinelikus midagi erakordset, kuid juba mõne vigastuse puhul võivad asjad kiiresti käest minna. Samavõrd on probleemne hooaja algus, sest näiteks jaanuaris tegi Tarvas välitingimustes vaid neli trenni. Sisuliselt on talv läbi taotud saalivutti.

"Lumi, mis see aasta tuli ... Spordikeskus punnitas, aga kui taevast keegi viskab nagu labidaga lund alla, siis sa võid seda lükata küll, aga ära ei saa," kurvastas Rebane. "Raske on loomulikult Tallinnale vastu saada ja käärid lähevad iga aastaga suuremaks. Seal ei ole midagi teha. Sisehall annab nii suure plussi jalgpalli kvaliteedile, et see on Eestis vajalik. Kohustuslik."

Rebane alustab Tarva peatreenerina teist hooaega. Foto: Andrei Smetana

Kõigest lähtuvalt peab ta nelikut Flora U21, Levadia U21, Tallinna Legion ja Pärnu Vaprus klassi võrra kõrgemaks.

 "Arvan, et sel aastal tuleb eriti mõelda formatsiooni ja taktika peale vastasest lähtuvalt. On meeskondi, kelle latt on lihtsalt kõrgemal," tunnustas peatreener vastaseid. "Eelmisel hooajal küll Maardu pani liiga kinni, aga tegelikult üheski mängus ei tundnud, et me ei suudaks nende vastu mängida. Saime neilt kuus punkti, nemad said meilt kuus punkti. Saime Maarduga hästi hakkama."

"Nüüd ma ei taha olla negatiivne, aga mingis mõttes näen, et esikolmikukohta püüda on väga-väga raske. Viies koht oleks väga hea tulemus. Viimases kontrollmängus Legioni vastu oli näha, et nende mängijatel on väga kõrge kvaliteet ja klubil on suured sihid."

Teisi konkurente, ka neid viimati edestanud Elvat, ei näe Rebane põhjust otseselt karta. "Elval on võibolla esimene suurem hurraa ja punnimine ära olnud. Väga palju nende eelmise aasta edust oli sarnane Tarva esimeste aastatega, kus me suure hurraaga läksime - nagu vene sõdur jookseb kuulipildujale vastu," tõi ta värvika paralleeli.

"Võibolla olen Elva suhtes liiga kriitiline, aga arvan, et ka neil tuleb raske hooaeg Premium liigasse pürgimiseks. Elva eelmisel aastal võitles meiega, et üleminekumängudele minna, sel aastal nad peavad võitlema Pärnu või Legioniga. Kaks tugevat iseseisvat klubi on ees. Samas Elval tahtmist on, eks näis, kas kestavad kaks aastat või käis plahvatus ära."

Kõige muu kõrval saab Tarvas pidada ka põhimõttelisi lahinguid, sest Esiliiga B-st ronis üles Kohtla-Järve. "Tuleb huvitav vastasseis, nagu meil oli Kiviõliga omal ajal. Ida- ja Lääne-Virumaa vastasseis on alati kõva. Arvan, et tuleb kaartiderohke mäng," naeris Rebane.

Rakvere JK Tarvas
Peatreener: Tarmo Rebane
Abitreener: Reijo Kuusik
Kapten: Alari Tovstik
EJL-i stipendiaadid: Mario Kuokkanen, Karel Liblekas
Eelarve: 250 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljakud: Rakvere linnastaadion ja Rakvere kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: kollane ja must
Duubelvõistkond: U19 Rakvere JK Tarvas (U19 Eliitliiga)
Kodulehtjktarvas.ee
Esimene mäng: 10. märtsil kell 13.00 vs. Tallinna FCI Levadia U21 (Rakvere kunstmurustaadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 28. märtsil kell 19.00 vs. Pärnu JK Vaprus (Rakvere kunstmurustaadionil)

Koosseis

Väravavahid: Artjom Levizi, Sander Susi.
Kaitsjad: John-Eric Juht, Uku Laht, Taavi Münter, Mihkel Saar, Robi Štšjogolev, Mehiv Vahero, Hanno Vahula, Rain Ööpik.
Poolkaitsjad: Alari Aunapuu, Dmitri Baikov, Jaan Matis Kangur, Jan Hendrik Kangur, Matteo Kisand, Mario Kuokkanen, Andreas Lilleoja, Joonas Ljaš, Erik Andres Raja, Madis Reimal, Alari Tovstik, Taavi Trasberg.
Ründajad: Reijo Kuusik, Karel Liblekas, Roomet Ots, Siim Rannamäe, Rauno Valk.

Talvised koosseisumuudatused:      

Sisse:

John-Eric Juht (äärekaitsja) taasliitus klubiga.
Maksim Porotikov (ründaja, Kiviõli Irbisest) liitus klubiga.
Rauno Valk (ründaja) taasliitus klubiga.

Välja:

Sergei Akimov (ründaja) lõpetas karjääri.
Stanislav Goldberg (poolkaitsja) jätkab karjääri Iisraelis.
Mihkel Gull (äärekaitsja) lahkus klubist.
Toomas Kiis (poolkaitsja) lahkus klubist.
German-Guri Lvov (ründaja) liitus Kohtla-Järve JK Järvega.
Kaarel Saar (keskkaitsja) võttis vaheaasta.
Elar Tovstik (kaitsja) lahkus klubist.

Eeldatav algkoosseis:

Rakvere Tarvas - Football tactics and formations

Hooajaeelsed mängud:

27.01. Rakvere JK Tarvas - Tartu JK Welco (EL) 3:0 (Ljaš, Ots, Kuokkanen)
02.02. JK Tallinna Kalev U21 (EL) - Rakvere JK Tarvas 1:4 (Rannamäe, Liblekas, Ljaš, Münter)
09.02. Rakvere JK Tarvas - Tallinna FC Flora U21 (EL) 1:2 (Saar)
17.02. Tallinna FCI Levadia U21 (EL) - Rakvere JK Tarvas 2:0
24.02. Rakvere JK Tarvas - Tallinna JK Legion (EL) 1:2 (Koukkanen)

Võitkaotus.

EL - Esiliiga.

SEOTUD LOOD
3 kommentaari

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (3)

Kommentaare ei ole.

Sisene
Anonüümseks kommenteerimiseks vajuta siia.
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Rong see sõidab tsuhh-tsuhh-tsuhh, Liliu on rongijuht!  (galerii!)
Kuidas suvi üle elada? Mõned tähelepanekud
TEINE PRESSIKONVERENTS
Tagasiastunud Reim: treenerivahetus annab vähemalt esialgse tõuke, loodame sellele
KOONDISEMÄNG
REIM ASTUS TAGASI
Martin Reim astus tagasi, peatreeneri ametipostile kaks kandidaati
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
16
13
1
2
50:12
40
2.
Tallinna FCI Levadia
15
11
2
2
47:12
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
10
4
2
30:14
34
4.
Paide Linnameeskond
15
9
3
3
25:9
30
5.
JK Narva Trans
15
4
6
5
20:15
18
6.
FC Kuressaare
15
4
4
7
10:21
16
7.
Viljandi JK Tulevik
16
4
3
9
15:32
15
8.
Tartu JK Tammeka
16
3
3
10
19:31
12
9.
JK Tallinna Kalev
16
2
3
11
11:41
9
10.
Maardu Linnameeskond
16
2
3
11
9:49
9