Premium liiga parimad poolkaitsjad 2023 (4)

Tiitlinõudlejate suurimad vedurid olid poolkaitsjad Konstantin Vassiljev ja Ernest Agyiri. Fotod: Liisi Troska ja Katariina Peetson / jalgpall.ee

Soccernet.ee Premium liiga hooaja 2023 kokkuvõtted on jõudnud parimate poolkaitsjateni. Valikusse mahtus kaks välismaalast ja kümme eestlast.

Kui mullu liigitusid ühed ääremängijad ründajateks ja teised poolkaitsjateks, siis tänavu kuuluvad nad kõik poolkaitsjate hulka. Võrreldes eelmise aastaga on koha parimate seas säilitanud kuus mängijat.

Tosinast poolkaitsjast viis kannavad igapäevaselt Tallinna Flora mängurüüd, kolm meest teenivad elatist Tallinna Levadias, ühe mängijaga on esindatud Pärnu Vaprus, Paide Linnameeskond, Tallinna Kalev ja Narva Trans.

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 12. novembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2023 (tähestikulises järjekorras):

Ernest Agyiri. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Ernest Agyiri
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: ründav poolkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
20 mängu (20 põhis); 11  (2 penaltist); 8 väravasöötu; 2 0 .

Mullu tervisega kimpus olnud Agyirist sai Levadia uue peatreeneri Curro Torrese talisman. Manchester City kooliga ghanalane toodi ääreründaja positsioonilt ründava poolkaitsja kohale, kus ta säras erksamalt.

Kevadel oli ta tõeline skoorimasin, kui vastasmeeskonna võrk sahises viies järjestikuses mängus. Kõige eredamalt säras Agyiri viimases liigamatšis Nõmme Kalju vastu, kus ta sepistas A. Gyi Ri Arenal 36 minutiga kübaratriki, saates esimese võrku läinud palli teele enda väljakupoolelt. Aasta varem virutas ta vaat et identse värava Tallinna Flora vastu, pälvides hooaja kauneima tabamuse tiitli.

Augustis Taani kõrgliigaklubi Randersiga käed löönud Agyiri jättis maha 11 väravat ja 8 väravasöötu, millest on Levadial tiitliheitluses abiks olnud. Kuni 29. vooruni jagas ghanalane parimate väravaküttide edetabelis esikohta Tristan Koskori ja Sergei Zenjoviga.

Mihkel Ainsalu. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Mihkel Ainsalu
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg
35 mängu (35 põhis); 3 7 väravasöötu; 3 0 .

Mis oleks olnud Levadia poolkaitseliin ilma Ainsaluta? Õige vastus on bardakk. Talvel Hollandi esiliigaklubist Telstar lahkunud keskpoolkaitsja leidis tee taas Levadiasse, kus ta mullu pärast Ukrainast pagemist mõne liigamängu kirja sai.

Ainsalu jaoks pole Premium liiga võõras koht, sest sel hooajal täitus tal 10 aastat kõrgliigadebüüdist, kui toona esindas ta Nõmme Kaljut. Lisaks Levadia särgile on ta Eestis kandnud ka Flora ja Legioni rüüd, ent see, mida ta suutis tänavu väljakul pakkuda, oli kõikide hooaegade kõige stabiilsem ja parem esitus.

Ta pälvis peatreener Torrese suure usalduse meeskonna kõige olulisemas kohas - mootoriruumis, kust ta on leidnud sööte väljaku viimasele kolmandikule 71% täpsusega. Ainsalul on Levadia väljakumängijatest kirjas enim minuteid, kui 35 mängust 34 on ta platsil olnud algusest lõpuvileni, vaid 6:1 võidumängus Harju vastu sai ta kirja 79 minutit.

Sander Kapper. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Sander Kapper
Klubi: Pärnu JK Vaprus
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg
32 mängu (29 põhis); 6 6 väravasöötu; 4 1 .

Kapperit jääb sel hooajal iseloomustama tuntud Eesti vanasõna: algul ei saa vedama, hiljem ei saa pidama. Talvel Tammeka sinise särgi Vapruse kollase vastu vahetanud äärepoolkaitsja alustas hooaega traumast taastudes vahetusmehena, kui esimeses neljas mängus istus ta avavile kõlades pingil.

Algkoosseisudebüüt uue klubi eest sündis aprilli algul, kui kodus pandi 1:0 pikali Kapperi endine tööandja Tammeka. Pärast seda on ta alustanud 28 kohtumist platsil. Reno Margi järel on Kapper teine Vapruse mängija, kellele on enim vigu tehtud (keskmiselt 1,87 viga 90 minuti kohta).

Eesti kõrgliigas hea triblajana tuntud Kapper on vanusega muutunud üha küpsemaks mängumeheks, kes lisaks väravalöömisele suudab hästi üles leida ka meeskonnakaaslasi. 6 väravat ja 6 resultatiivset söötu enne viimast vooru aitavad Vaprusel unistada Euroopast.

Til Mavretic. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Til Mavretic
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
25 mängu (22 põhis); 0 1 väravasööt; 10 0 .

Eelmisel aastal poole hooaja pealt Levadiaga liitunud sloveen teenis tänavu rohkem vastutust. Keskväljamees säras söödutäpsusega (87%) ning söötudega, mis läksid väljaku viimasele kolmandikule (74%).

Lisaks paistis ta silma ka vigadearvuga, mida väljendavad 10 teenitud kollast kaarti, kuid tema vead olid tingitud rollist. Lõhkuva poolkaitsja üheks ülesandeks ongi vastase rünnakuid takistada ja seda vahepeal vea hinnaga.

Väljakul alati häälekas Mavretic oli Levadia abikapten, kes Rasmus Peetsoni puudumise korral sai paela enda õlavarre ümber. Septembrikuises Tallinna derbis teenitud põlvevigastus vajutas Mavretici hooaja lõppfaasile valusa pitseri, ent 34. vooruks oli ta tagasi palliplatsil.

Nikita Mihhailov. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Nikita Mihhailov
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
32 mängu (20 põhis); 6 6 väravasöötu; 1 0 .

Mullu veel Transis mänginud Mihhailovi esimese hooaja kodumaa tippklubis saab lugeda igati kordaläinuks. Ta on pakkunud Eesti koondislasele Sergei Zenjovile head konkurentsi paremal äärel, kuid enda mitmekülgsust on ta demonstreerinud lisaks vasakul äärel ja ründava poolkaitsja positsioonil.

Mihhailov on kirja saanud 20 mängu algkoosseisus. Vahetusest sekkudes on ta alati olnud väga näljane ning kohati rohkem tahtmist täis kui kõik teised mehed väljakul. Ründefaasis on tegu hea ehitusmehega, kui võtmesöötude (keskmiselt 1,66 90 minuti kohta) jagamiste arvult on ta liiga paremuselt kaheksas mängija.

Martin Miller. Foto: Brit Maria Tael

Martin Miller
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: ründav poolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
34 mängu (31 põhis); 5 8 väravasöötu; 3 0 .

Seitsmendat hooaega Floras mängiv Miller tegi löödud väravate arvult kehvema hooaja kui mullu, ent selle arvelt jagas ta paar resultatiivset söötu rohkem. Ta kuulub liiga parimate poolkaitsjate valikusse neljandat hooaega järjest ja kokku kuuendat korda.

Kui paljud Flora keskväljamehed on erinevate traumade tõttu pidanud sel hooajal osadest mängudest puuduma, siis Miller on olnud see konstant, kes on kohal olnud pea iga kord. Ta pole tänavu olnud just kõige silmapaistvam persoon murul, ent see-eest on tal töö alati korrektselt tehtud.

Liiga paremuselt neljas sööduandja Miller on sel aastal pidanud mängima nii koduklubis kui koondises erinevatel positsioonidel, kuid kõige kodusemalt tunneb ta end tipuründaja all vaikselt nokitsedes.

Karl Mööl. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Karl Mööl
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
31 mängu (27 põhis); 4 2 väravasöötu; 6 0 .

Kaheksandat järjestikust aastat Soccernet.ee hooaja kokkuvõtetes figureerinud Mööl on Eesti vutisõprade jaoks tuttav kameeleon, kes suudab vastavalt olukorrale ja ülesannetele positsiooniga kohaneda. Viiel korral on ta kuulunud parimate kaitsjate hulka, kolmandat korda saab teda nimetada liiga üheks parimaks poolkaitsjaks.

Kui Paide Linnameeskonna jaoks on tänavune hooaeg kulgenud üle kivide ja kändude, siis diiselrong nimega Mööl on kulgenud kindlat trassi pidi.

Tal on olemas heale keskpoolkaitsjale vastavad omadused - palliga olles säilitab külma närvi, ründefaasis leiab täpsete söötudega omasid ning enda väljakupoolel suudab hea kaitsetöö tulemusel rikkuda vastaste rünnakuid. Paides on tänu taktikale isegi äärekaitses saanud mängida keskpoolkaitsjalikult, mis on talle kõige omasem.

Henrik Ojamaa. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Henrik Ojamaa
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 32
Senine hooaeg
30 mängu (27 põhis); 7  (1 penaltist); 3 väravasöötu; 8 1 .

Mullu oli Ojamaa üheksa resultatiivse sööduga liiga paremuselt kolmas söödujagaja. Tänavu tabas selle valdkonna aktsiaid kolmekordne langus, kuid väravate löömisele tehtud investeeringud olid tulusamad - eelmise hooaja kuuest tabamusest virutas ta ühe kolli rohkem.

Paremuselt kolmas triblaja Ojamaa on Wyscouti statistikas esindatud üheksas erinevas kategoorias, mis hõlmavad ründefaasis korda saadetud vägitükke. Ta on jätkuvalt väga kaval, kiire ja hea positsioonivalikuga mängija.

Daniil Tarassenkov. Foto: Sergei Stepanov

Daniil Tarassenkov
Klubi: JK Narva Trans
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
31 mängu (27 põhis); 4  (1 penaltist); 11 väravasöötu; 3 0 .

Tristan Koskor polnud Transi meeskonnast ainus mängija, kes tegi vägevaid esitusi. Eelmisel aastal end Premium liiga jälgijatele tutvustanud Tarassenkov tegi tänavu mitu sammu arengus edasi.

Laenulepingu alusel Legionist saabunud Tarassenkov on 11 väravasööduga Transi meeskonna parim, temast järgmine on Deniss Poljakov, kel on vaid 3 resultatiivset söötu. Lisaks jagamisele meeldib noorele äärepoolkaitsjale ka lüüa, kui 31 mänguga on tal kirjas 4 tabamust, millest Paidele löödud värav valiti maikuu ilusaimaks.

Suur resultatiivsete söötude hulk näitab, et tegu on leidliku mängijaga, kel on hea väljakunägemine. Tänu kiiretele jalgadele julgeb Tarassenkov vastaseid ette võtta ning triblajana on ta liiga paremuselt neljas mängija.

Tristan Toomas Teeväli. Foto: Brit Maria Tael

Tristan Toomas Teeväli
Klubi: JK Tallinna Kalev
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis); 9  (7 penaltist);  0 väravasöötu; 10 0 .

Kes oleks osanud hooaja eel arvata, et Kalevi liidriks kerkib 20-aastane Teeväli? Võimalik, et vaid Kalevi meeskonna asjapulgad, kes usaldasid noormehele kaptenipaela. Tagasi vaadates oli see ainuõige valik.

Tema selle hooaja partiide iseloomustamiseks saab vaid ülivõrdeid. Teeväli õitses kõrgliigas ka neli aastat tagasi, ent pärast seda vajas ta pisut aega, et närbumisest toibuda. Nüüd on Teeväli tagasi paremana kui kunagi varem ning tema meeskond on ajaloolise eurokoha lävel.

Kalevi väljakumängijatest on just temal enim mänguminuteid ja kõige rohkem väravaid. Tõsi, üheksast tabamusest seitse on sündinud resultatiivse penalti toel, aga ka 11 meetri karistuslöögid vajavad võrku löömist ning sellega on Teeväli saanud briljantselt hakkama.

Konstantin Vassiljev. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Konstantin Vassiljev
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 39
Senine hooaeg
32 mängu (28 põhis); 14  (6 penaltist); 15 väravasöötu; 1 0 .

"Arvan, et mõnedele ma ei saa enam midagi tõestada. Nad on enda arvamuse välja kujundanud ja nii see on. Pigem teen oma tööd oma klubi jaoks nii hästi kui võimalik."

Nõnda kostis oktoobri lõpus 39-aastane Vassiljev, kes tõestas lihtsurelikele järjekordselt, et vanus on tema puhul vaid number passis. Vanameistri jalad on maarjamaa staadionitel jätkuvalt täpsed - Tristan Koskori 16 väravast lahutab teda vaid kaks tabamust, 15 väravasööduga on ta liiga parim, edestades Tarassenkovi neljaga, ning 29 resultatiivsuspunktiga on ta teistest pika puuga ees.

Kaks vooru enne hooaja lõppu lihasvigastusega laatsaretti siirdunud Vassiljev andis väga suure panuse, et tema leivaisa Flora võidaks ajaloo 15. meistritiitli. Siiski pole veel lõplikult kindel, kas sellest pingutusest saavad rohevalged kasu ka lõigata, sest kulda ihkab veel Vassiljevi nooruspõlve koduklubi Levadia.

Sergei Zenjov. Foto: Sergei Stepanov

Sergei Zenjov
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg
28 mängu (25 põhis); 12 0 väravasöötu; 3 0 .

Floral puudus raunosappinenilik või eriksorgalik tipuründaja, kes lööks kõik väravavõrgud puruks. Nende õnneks oli varnast võtta ääremängija Zenjov, kes püsis pikalt väravalööjate edetabeli tipus, ent finišijoone eel on ta langenud neljandale kohale.

Nagu Zenjovile kombeks, tegi ta tänavu oma töö eeskujulikult ära. Välismaalt hangitud kogemusi kasutades virutas ta vastaste võrku 12 palli. Ka Zenjovi kohta saab öelda, et vanus on vaid number, sest plahvatuslik kiirus, millega kaitsjatest mööda tormata, ja tugev löök pole tema arsenalist kusagile kadunud.

Napilt jäid valikust välja: Andre Frolov (Paide Linnameeskond), Kristjan Kask (Pärnu JK Vaprus).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad poolkaitsjad:

2022: 1. Zakaria Beglarišvili, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Ioan Yakovlev
2021
1. Zakaria Beglarišvili, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Bogdan Vaštšuk
2020: 1. Vladislav Kreida, 2. Sergei Mošnikov, 3. Konstantin Vassiljev
2019
1. Konstantin Vassiljev, 2. Vladislav Kreida, 3. Mihkel Ainsalu
2018
1. Zakaria Beglarišvili, 2. Sander Laht, 3. Reginald
2017
1. Zakaria Beglarišvili, 2. Brent Lepistu, 3. Joao Morelli
2016
1. Anton Mirantšuk, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Aleksandr Dmitrijev
2015
1. Joel Lindpere, 2. Martin Vunk, 3. Rauno Sappinen
20141. Ilja Antonov, 2. Dmitri Kruglov, 3. Daniil Ratnikov
20131. Dmitri Kruglov, 2. Martin Vunk, 3. Hidetoshi Wakui
2012
1. Hidetoshi Wakui, 2. Ilja Antonov, 3. Damiano Quintieri
2011
1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
20101. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
20091. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
20081. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
20071. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
20061. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Wingback   •  
Vassiljev, Ojamaa ja Zenjov kuuluvad parimate hulka. no tore, aga see asjaolu et sellised vanurid on liiga parimad, näitab kui madal selle Premium liiga tase on.
stranglers   •  
Pooled mehed Florast, see on nats üle pingutatud.
HEIDITAMM2   •  
"Vanad" on stabiilsed ja pean neist lugu, kuna neile saab alati kindel olla!
Võrdlus: 27-aastane Anett Kontaveidi karjäär on läbi, aga 37-aastane Kaia Kanepi on Tegija!
Vanus on tõesti vaid number/arv!
Konstantin Vassiljev on Eestimaa Uhkus!
Lepa Triinu   •  
Heiditamm. Sa oled lihtsalt tuutu. Ei jaga sa jalgpallist ega muust spordist! Rohkem pole midagi öelda

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PIKK TEEKOND SAI LÕPU
KOONDIS ASUB VÕISTLUSTULLE
Rahvuste liiga matšiks valmistuva koondise juhendaja: neli tundi ajavahet on jätnud oma jälje
INTERVJUU
Salakaval vigastus jättis koondise esiründaja tagaajajaks. Kubassova: meie konkurents on tervislik, aga ...
ÜLEMINEKUMÄNG
LAHKUJAD
Kellest said parimad ja halvimad? Fännide valitud hooaja sümboolsesse koosseisu mahub vaid kaks meistrit  (kes arenes enim, kes on aasta treener?)
EESTIST
KUUMAD KÜSIMUSED
NAISTE KOONDIS
Tammeka kapten ajaloolisest medalivõidust, uurija ametist ja usaldusest Eesti koondises
VUTIJUTTU
Pikk ette (ja ise järele) | Millise treeneridoomino vallandab Vassiljevi välismaale siirdumine?
INGLISMAAL TOIMUB
Udune Albion | Trent sidus Etihadil hargnema hakanud lõngakera otsad sealsamas kokku
KUUMA JOOGI KÕRVALE
KOKKUVÕTTED 2023
Premium liiga hooaeg numbrites 2023
KOKKUVÕTTED 2023
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID