Anette Salei superaasta: parima mängija tiitel, klubiga kaks liigavõitu, koondisega 10:0 (0)

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Anette Salei (16), keda alguses jalgpalli mängimine eriti ei huvitanud, tegi mullu suurepärase vutiaasta: ta valiti teist korda järjest tüdrukute U17 Eliitliiga parimaks mängijaks, ta aitas oma kübaratrikiga saavutada Eesti koondiste ajaloo suurima võidu (10:0) ning tõusis oma koduklubi JK Tabasaluga Meistriliigasse. Lisaks ka kohtunikuna tegutsev Salei loodab tulevikus jõuda välismaale profijalgpalluriks.

"Käisin parasjagu sulgpallitrennis, kui mu vana klassiõde tahtis minna jalkatrenni ja kutsus mind endaga kaasa. Kuna mu vend mängib jalkat ja isa on jalgpallikohtunik, siis olin nõus kaasa minema. Sõbranna enam ei mängi, aga mina jäin mängima," meenutas Salei vutitrenni sattumist Soccernet.ee-le.

See juhtus viienda klassi alguses ehk 2016. aasta septembris. "Varem küll vahel käisin hoovis vennaga palli tagumas, aga ega ma väga ei osanud. Ma tegelikult eriti ei tahtnudki, mind ei huvitanud see, ma kartsin palli," tunnistas Salei.

JK Tabasalu trennis ei saanud ta enda sõnul alguses pallilegi pihta, kuid ta leidis sealt endale kiiresti sõpru, osaliselt nende pärast ta sinna algul käima jäigi. Kõigest neli aastat hiljem valiti Salei U17 Eliitliigas parimaks mängijaks ja järgmisel hooajal kordas ta seda saavutust. Nii suure arengu aitas tal enda hinnangul teha see, et ta treenis ja mängis kohe koos endast kaks aastat vanemate tüdrukutega.

REKLAAM

Ääreründaja Salei peab enda tugevaimateks külgedeks palliga jooksmise kiirust, triblingut ja mängulugemist. Kõige nõrgemaks elemendiks aga peamängu.

Suureskoorilistes võidumängudes püüti lahmimist vältida

Eelmisel aastal tegi Salei oma esimese hooaja täiskasvanute klassis, sest lisaks U17 Eliitliigale mängis ta paralleelselt ka naiste Esiliigat. Täiskasvanute Esiliiga talle tugevam ei tundunud: "Alguses mõtlesin küll, et appi, naised on nii suured! Aga seal mängisid ka minuvanused ja samas ka need naised, kes hakkavad vaikselt juba jalgpalli mängimist lõpetama. Mina olen alles noor ja kiire."

Salei oli 12 väravaga nii Tabasalu naiskonna kui ka kogu naiste Esiliiga paremuselt kolmas väravakütt. U17 Eliitliigas sai ta kirja lausa 29 tabamust. Mõlemas liigas saavutas Tabasalu esikoha, kusjuures naiste Esiliigas täiseduga - 16 mängust 16 võitu!

"Alguses tundus naiste Esiliiga tähtsam, aga seal hakkasime nii palju võitma, et pinget jäi vähemaks. U17 Eliitliigas oli pingelisem seis, seal me ei tohtinud väga pikalt kaotada. Kokkuvõttes ei olnud igav aasta, sest kui mängida kahte liigat korraga, siis kuskil on ikka mingi väga tähtis mäng," kommenteeris kümnendas klassis käiv neiu.

Naiste Esiliigas alistas Tabasalu teises voorus Tallinna Flora duubli minimaalselt 2:1, aga võitis kõik ülejäänud mängud vähemalt kolmeväravalise ülekaaluga. Jõhvi Phoenix purustati koduväljakul koguni 14:0. U17 Eliitliigas koges Salei veel suuremat, 17:0 võitu Pärnu Vapruse üle.

"Vahepeal on sellised mängud nauditavad - sa võtad palli ja lihtsalt jooksed, nii et keegi ei saa sinult palli kätte. Vahepeal läheb ka igavaks. Aga õppisime sellistes mängudes kõige rohkem distsipliini hoidmist, et me ei hakkaks liiga kiiresti lahmima. Keskendusime tiimiga enda söödumängu arendamisele," selgitas vasakul äärel mängimist eelistav noorjalgpallur.

Foto: Mihkel Naukas

31. oktoobril tegi Salei debüüdi naiste Meistriliigas. Kuna Tabasalu oli mullu registreeritud Tuleviku ja Suure-Jaani Ühendnaiskonna duubliks, sai Salei mängida Tuleviku eest. Ta tegi Viljandis Tartu Tammeka vastu kaasa esimese poolaja ning aitas minna vaheajale 3:0 eduseisus. Kohtumine lõppes koduvõistkonna 4:1 võiduga.

Uuel hooajal saab Salei mängida Meistriliigas eeldatavasti regulaarselt. Tabasalu plaanide kohta kõrgseltskonnas rääkis ta: "Otsest võrdlusmomenti meil praegu Meistriliiga klubide vastu ei ole, eks näis. Ma arvan, et meie eesmärk on kindlasti liigasse püsima jääda ja kuhugi tabeli keskele platseeruda. Ma ei usu, et me kohe alguses liiga võidame. Aga üritame näidata, et suudame suhteliselt uue klubina noorte mängijatega tugevas konkurentsis hakkama saada. Püüame näidata ennast kõige paremast küljest ja teha võimalikult hea hooaja."

Enne Meistriliiga hooaega peab Tabasalu Salei hinnangul parandama eelkõige füüsilist vormi, et mängijad jõuaksid väljakul rohkem joosta ja kiirema tempoga kaasas käia.

Rekordi purustamisest sai teada mitu päeva hiljem

Noortekoondises paistab Salei vanusegrupp olevat tugev. 2020. aasta juulis võitis ta koos tüdrukute U17 koondisega U19 koondist 5:0. Sellest tulemusest Salei sõnul otseselt siiski väga suuri järeldusi teha ei saa ja seda ta vanematele klubikaaslastele nina alla hõõruma ei läinud. "Kui kaks koondist omavahel mängivad, siis millegipärast on tavaliselt kellelgi hästi palju puudujaid, vahel puudub praktiliselt terve koosseis," ütles ta.

2021. aasta 27. septembril tegi tüdrukute U17 koondis ajalugu, saavutades kõikide Eesti koondiste peale kokku aegade suurima võidu. Eesti tüdrukud alistasid EM-valikturniiri alustuseks siinsel rahvusstaadionil Moldova 10:0, Salei tegi kübaratriki.

"See oli mu esimene mäng A. Le Coq Arenal. Me võitsime nii suurelt ja tegin veel ka kübaratriki - kindlasti on see praeguseks minu kõige meeldejäävam mäng," märkis Salei.

Oma kolmest väravast esimese lõi ta ilusa kauglöögiga, mis lendas tagumisse nurka. Teise koksas ta viiekastist, lükates võrku äärelt tulnud madala tsenderduse. Kolmas oli taas kauglöök, mis küll ebaõnnestus, kuid mille puurivaht jala alt sisse lasi.

Järgmisel päeval sai Salei koondiselaagris heatujuliselt tähistada oma 16. sünnipäeva. Talle laulsid nii tiimikaaslased kui ka laagrisse külla tulnud perekond, kes tõi kooki. Seda, et eelmisel päeval oli tehtud Eesti koondiste suurima võidu näol ajalugu, Salei siis veel ei teadnudki: "Mina sain sellest teada alles mitu päeva pärast mängu. Alguses ei jõudnud see mulle kohale, mõtlesin, et äkki tegime lihtsalt U17 koondise ajalugu."

Kodust EM-valikturniiri jätkasid Eesti neiud 5:0 võiduga Põhja-Makedoonia üle. Salei lõi kaks väravat, mõlemad vasaku jalaga, mis on tal teoreetiliselt nõrgem jalg. Esimese saatis ta kauglöögist ette ristnurka.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Viimases mängus Ukraina vastu piisanuks Eestile viigist, et alagrupp võita ja valikturniiri järgmisesse faasi pääseda. Paraku tuli vastu võtta valus 0:1 kaotus.

"Oli võrdsete mäng. Ukraina oli kindlasti teisel tasemel kui Moldova ja Põhja-Makedoonia, aga kuna meil oli vaja ainult viiki hoida, siis uskusin, et meil on emotsionaalne eelis. Kuidagi said nad värava, mida me ei suutnud tagasi lüüa. Olime minu arvates kolmandaks mänguks juba väga väsinud, nad võtsid meilt lihtsalt jõuga selle võidu," tõdes valikgrupi parim väravakütt.

Liiga mittehirmutav, et juba peakohtunik olla

Lisaks mängimisele tegutseb Salei ka jalgpallikohtunikuna. Mängimine on küll prioriteet, aga äärekohtunikuna on tal juba kirjas üks meeste Esiliiga B kohtumine ja kümmekond naiste Meistriliiga matši.

"Kuna mu isa [Lauri Salei] on tippkohtunik - ääre peal Premium liigas -, siis ta ütles, et ma võiksin endale litsentsi ära teha. Seda saab teha 15-aastaselt ja kui ma olin varsti saamas 15, siis läksingi üle-eelmise aasta suvel koolitusele. Isa on rääkinud nii palju reeglitest ja jalgpalli vaatame tihtipeale läbi kohtunikupilgu, analüüsime neid vigu. Hakkasingi siis kohtunikuna mänge tegema, see tundus põnev," sõnas Anette.

Väljakukohtunikuks pole ta veel trüginud. "Ma arvan, et ma olen veel natuke liiga mittehirmutav, et platsi peal olla," naeris ta.

Meeste Esiliiga B-s oli Salei 15-aastase tüdrukuna abikohtunik Läänemaa JK ja Tallinna Kalevi duubli mängus. Kuidagi imelikult teda seal enda kinnitusel ei vaadatud. "Teised kohtunikud olid hästi kogenud, seega eelkõige räägiti nendega. Minuga otseselt keegi ei õiendanud. Pinge oli muidugi enne avavilet tavapärasest natuke suurem ja ma kartsin, et kõik on ülikiired ja ma ei jõua nendele järele, aga mängu käigus tekkis tavalise mängu tunne."

Kas ta ise mängijana kohtunikega õiendab? "Üritan mitte väga palju vaielda, vaid keskendun enda mängule. Isa on mulle seda õpetanud, kuna kõik eksivad. Aga paar korda on juhtunud, et olen koos tiimikaaslasega läinud algaja-kohtunikuga rääkima ja ta on meie pärast mingit asja muutnud," vastas Salei.

Kokkuvõttes võtab jalgpall koos kohtunikutööga suure osa Salei koolivälisest ajast. "Kuna eelmisel aastal oli mul kaks liigat ja vabadel laupäevadel olin alati kohtunik, siis mul eriti ei olnudki jalgpallivabu päevi."

Oma pikaajalisemate ambitsioonide kohta jalgpallurina ütles Salei: "Jalgpallil on kindlasti minu elus tähtis koht. Tahaksin ka ülikooli õppima minna, aga kui tekib võimalus, siis profijalgpalluri karjäär välismaal tundub ka väga hea idee."

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MM TOOB UUED MURED
Sel aastal tuleb suvi turul teisiti - või kas ikka tuleb? Katari MM sunnib mängijaid vastama uutele küsimustele
SERBLASE TULEVIK
Ott Järvela | Kas Marko Savic saab võimaluse vigade paranduseks?
VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Levadia naudib terve Eesti jalgpalli toetust, aga kannab ka kohustust ja vastutust
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
16
14
2
0
42:8
44
2.
Tallinna FCI Levadia
17
14
2
1
41:7
44
3.
Nõmme Kalju FC
16
10
3
3
28:14
33
4.
Paide Linnameeskond
17
9
2
6
41:18
29
5.
FC Kuressaare
17
7
3
7
20:23
24
6.
Tartu JK Tammeka
17
4
2
11
16:36
14
7.
JK Narva Trans
15
4
1
10
16:27
13
8.
JK Tallinna Kalev
17
3
3
11
15:46
12
9.
Tallinna JK Legion
16
3
5
8
18:30
10
10.
Pärnu JK Vaprus
16
2
1
13
16:44
7