Menüü
TV
Veebisait

Luksusvangla või mõistlik mõte? MLS-i megaplaan viiks Orlandosse tuhande osavõtjaga superturniiri (Sorga pääses tagasi trenni) (0)

Kas Chicharito-sugused staarid eraldatakse tõesti kaheks kuuks perest? Foto: LA Galaxy Twitter

26 meeskonda. Tuhat inimest. Üks linn, üks keskus. Ja üks turniir.

Kui midagi saab teha suurejooneliselt, ei tohi sellist võimalust kasutamata jätta. Sellest ehtameerikalikust põhimõttest lähtuvad ka USA profiliiga MLS-i juhid, kes on välja töötanud ambitsioonika plaani mängudega jätkamiseks.

Alustuseks tasub rõhutada, et ametlikult pole veel kuskil kinnitatud, millal ja mismoodi märtsis kahe vooru järel katkenud hooaeg jätkub – tegu on vaid tööversiooniga. Ent vaadates, kui põhjalikult portaalis The Athletic avaldatud plaan on läbi töötatud, võib julgelt eeldada, et kui MLS tõesti lähema kuu-kahe jooksul naaseb, siis just sel moel.

Ehkki kõigi klubide ühte keskusesse koondamise mõttega flirditi ka näiteks Inglismaal, muudab USA olukorra eriliseks esiteks riigi suurus ja teiseks sellest tulenev asjaolu, et koroonaviirus on eri piirkondi tabanud väga erineval moel. Näiteks Erik Sorga tööandja D. C. United oli reedel, üks viimaseid meeskondi, kes sai omavalitsuselt loa individuaalsete treeningutega alustada, kuna Columbia ringkond on üks enim viirusest räsida saanud piirkondi. Meeskondlikud trennid on aga endiselt vähemalt uue nädala alguseni keelatud, samuti tuleb esialgu trenne teha duubelmeeskonna ehk Loudon Unitedi treeningbaasis ja nende pikkus on piiratud 60 minutiga mängija kohta.

REKLAAM

Kõige selle valguses on MLS-i naasmiseni veel aega, kuid tööversioon on, nagu öeldud, suurejooneline. Plaan näeb ette, et kõik 26 klubi kogutakse Orlandosse, kus toimub miniturniir. Meeskonnad jagatakse nelja alagruppi, kus peetavad kohtumised läheksid kirja kui põhiturniiri mängud. Turniiri lõpetavad kohamängud ja finaal.

Miks just Orlando ja Coronado Springs? Sest nagu USA-s ikka, raha. Just seal asub ESPN-ile ehk Disney korporatsioonile kuuluv Wide World of Sportsi kompleks. 89 hektaril laiuvale alale mahuvad näiteks nii 7500 istekohaga pesapallistaadion (ja veel viis treeningväljakut), kümne väljakuga tennisekompleks, 8000 istekohaga võimlemissaal, 5000-kohaline korvpallisaal kui ka kuuest korvpalli- ja tosinast võrkpalliväljakust koosnev sisehall.

Jalgpalli jaoks on kompleksis aga olemas neli väljakut ning mis kõige tähtsam, teleülekannete võimekus. Muide, sama kompleksiga on suletud uste taga mängude pidamise võimalust arutanud ka näiteks korvpalliliiga NBA.

Reklaamlause "MLS is back" ehk "MLS on tagasi" all korraldatav turniir näeks välja selline:

 • 26 MLS-is mängivat meeskonda jagatakse nelja alagruppi;
 • kuna liiga laienemise tõttu on sel hooajal mõlemas konverentsis 13 klubi, nihutatakse Nashville SC hooaja lõpuni idakonverentsi 14. meeskonnaks;
 • kolmes grupis on seega kuus meeskonda, üks idakonverentsi grupp on kaheksaliikmeline;
 • ida- ja läänekonverentsi meeskonnad omavahel alagruppides ei kohtu;
 • mulluse hooaja läänekonverentsi finalistid ehk Los Angeles FC ja Seattle Sounders saavad igal juhul grupis esimese asetuse;
 • sama kehtib idakonverentsis, kuid seal antakse A-grupis esimene asetus “korraldajale” ehk Orlando Cityle, loosimise tulemusel nendega samasse gruppi sattuv Atlanta United või Toronto FC peab leppima teise asetusega;
 • iga grupi kaks paremat meeskonda pääsevad kohamängudele;
 • veerand- ja poolfinaalides ning finaalis järgnevad viigi korral normaalajale penaltid, lisaaega ei mängitaks;
 • vastavalt IFAB-I värskele reeglimuudatusele tohib üks meeskond teha igas mängus kuni viis vahetust, ent vahetuste tegemiseks on kasutada kolm võimalust (sama süsteemi kasutab hetkel ka näiteks Bundesliga);
 • kõigis mängudes on kasutusel VAR.

Loomulikult on põhiküsimus, kuidas lahendatakse COVID-19 viirusega seonduv. Plaani kohaselt annavad kõik Orlandosse suundujad 72 tundi enne seda kolm proovi: esiteks 24-tunnise vahega kaks polümeeranalüüsi (PCR) ning teiseks ühe proovi, millega kontrollitakse antikehade olemasolu organismis. Sama kehtib kohtunike ja liiga palgal olevate töötajate kohta, kes aitavad mänge korraldada.

Positiivse proovi andnud isikutel keelatakse Orlandosse reisida ning nad peavad jääma karantiini, samuti testitakse sel juhul veel korra nende klubikaaslasi. Kui kellegi PCR-proov on negatiivne, aga antikehade test positiivne, võivad nad reisida eeldusel, et neil ei ilmne haiguse sümptomeid.

Orlandosse jõudnuna isoleeritakse kõik meeskonnad seitsmeks päevaks oma hotelli, kus nad peavad iga päev end kraadima ja vastama kohustuslikele küsimustikele. Neil päevadel ei toimu meeskondlikke lõunasööke ja keelatud on ka igasugused muud kogunemised. Oma hotellitoast on lubatud lahkuda vaid maski kandes, kuid hotellist väljuda ei või. Päev enne esimest mängu annavad kõik klubi liikmed uuesti koroonaproovi. Kui kellegi test osutub positiivseks, pannakse ta karantiini.

Iga klubi delegatsioon võib koosneda 45 kuni 47 inimesest. Kui iga klubi saabub Orlandosse 46-liikmelise delegatsiooniga, tähendab see, et kokku on neid 1196, kuid sellele arvule tuleb liita veel liiga töötajad ja turniiri võõrustava ESPN-I keskuse inimesed. Igas delegatsioonis võib olla kuni 30 mängijat, kellest kolm peavad olema väravavahid. Lisaks on lubatud kaasata võistkonna juht, kaks füüsilise ettevalmistuse treenerit, varustuseülem, pressiesindaja ja "sisutootja" ehk klubi meediakanalite täitmise eest vastutav inimene.

Liigasüsteem muutub igal juhul

Praeguse plaani kohaselt saabuksid meeskonnad Orlandosse millalgi juuni alguses. Mängude võimalikuks alguskuupäevaks on hetkel valitud 3. juuli.

Et viirus on tavapärase ajakava pea peale pööranud, on lisaks eelkirjeldatud turniirile plaanis muuta ka edasist mänguplaani. The Athleticu kinnitusel ei mängiks ida- ja läänekonverentsi meeskonnad omavahel ka põhihooajal, kui see millalgi jätkuma peaks. Samuti on MLS-il kavas lubada kohamängudele mõlemas konverentsist üheksa meeskonda ehk kokku osaleks play-off’ides 18 klubi mulluse 14 asemel.

Millise süsteemiga siis täpselt mängitaks, pole veel teada, kuid selge on, et see käik annaks klubidele ühelt poolt võimaluse kodumängude arvelt tulusid kasvatada ja tooks teisalt liigasse juurde veel kuus kohtumist, mida telepublikule pakkuda.

Mõistagi pole riigis valitsevat olukorda arvestades – USA-s on pandeemia hetkel pigem haripunktis kui taandumas – üllatav, et eelmisel nädalal koostatud ja hiljuti klubidele saadetud tööversioonis suhtes on juba tehtud ka palju kriitikat. Näiteks esitas mängijate ühendus MLSPA liigale küsimuse: kas Coronado Springsi hotellide töötajatele kehtestatakse samuti keeld keskusest lahkuda? Mängijad apelleerivad sellele, et nende mitmeks nädalaks perekonnast eraldamisel ja nelja seina vahele aheldamisel puudub igasugune mõte, kui töötajad, kes neile süüa valmistavad, nende tube koristavad ja muid hädavajalikke töid teevad, võivad samal ajal kodus käia.

The Athleticu väitel on ka liiga suurimad staarid ehk LA FC ründaja Carlos Vela, LA Galaxys mängiv Javier "Chicharito" Hernandez ja Orlando City ridadesse kuuluv Nani plaani üle avalikult nurisenud. Näiteks Vela mure on igati mõistetav, sest tema naine Saioa Caniabano ootab praegu paari teist last. Kokkuvõttes võib juhtuda, et mängijad peavad perest eemal ja karantiinis veetma ligi kaks kuud, mis võib avaldada tõsist mõju nende vaimule. Selle aspekti tõi välja näiteks Philadelphia Unioni kapten Alejandro Bedoya.

"Meie tahame mängida, treenerid tahavad juhendada, fännid tahavad vaadata. Selles pole küsimustki. Aga mulle näib praegune plaan kiirustamisena. Tundub, et läbirääkimisi peavad siin vaid ESPN ja MLS, aga mängijad on need, kellel tuleb enda kanda võtta kõik riskid. Võib-olla sõnastan praegu olukorra liiga karmilt, aga meid on plaanis viia otsekui luksuslikku vanglasse," arutles Bedoya nädala alguses ESPN-ile antud intervjuus.

Samuti ei ole MLS ja mängijate ühendus ikka veel jõudnud üksmeelele palgakärbete osas. Liiga käis esialgu välja 20-protsendilise kärpe kõikidele mängijatele, mängijad pakkusid aga omalt poolt, et nad loobuvad täielikult viiest protsendist palgast ja nõustuvad kuni 2024. aastani viieprotsendilise palgavähendusega eeldusel, et selle perioodi lõpuks on saamata jäänud töötasu neile ikkagi välja makstud.

Nüüd ootab MLSPA liiga vastust ning võib palgateemat ära kasutada, andmata enne soovide täitmist Orlando turniiri toimumiseks nõusolekut. Tagatipuks ei jõudnud MLS ja MLSPA enne pandeemia puhkemist ja hooaja katkemist veel allkirjastada uut kollektiivlepingut, mis tähendab, et teoreetiliselt oleks liigal võimalik mängijate palk üldse külmutada ja jätta nad ilma ka liiga poolt pakutavast tervisekindlustusest. Kuidas edasi? Aeg näitab.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
PREMIUM LIIGA
OTSEPILT: Narvast Kuressaarde. Flora otsib võidupunkte teisest Eesti otsast (Flora juhib!)
Tallinnasse saabunud Sloveenia koondises 22 koroonapositiivset! Mäng Eestiga jääb ära
EL CLASICO
Tuline algus ja Ramose vaieldav penalti tõid Realile esimese El Clasico võidu
PREMIUM LIIGA LAUPÄEVASED MADINAD
RAHVALIIGA FINAAL LÄKS LÕPUNI VÄLJA
PIKEMALT SÕNAS JA VIDEOS
Vaprus Pärnu troonil istumisega ei lepi. Valitud on oma tee, mis peab viima Premium liigasse
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
20
2
1
58:16
62
2.
Paide Linnameeskond
23
17
0
6
57:24
51
3.
Nõmme Kalju FC
24
14
5
5
46:15
47
4.
Tallinna FCI Levadia
24
13
6
5
55:29
45
5.
Tartu JK Tammeka
25
8
7
10
28:37
31
6.
Viljandi JK Tulevik
25
9
2
14
27:42
29
7.
Tallinna JK Legion
25
6
6
13
20:40
24
8.
JK Narva Trans
25
5
7
13
22:35
22
9.
FC Kuressaare
25
4
8
13
23:48
20
10.
JK Tallinna Kalev
25
3
3
19
13:63
12