Luup peale | Ats Purje saabus ja kirjutas Paide õudusloole veel ühe peatüki juurde (galerii!) (0)

Paide Linnameeskonna kohutav hooaja algus sai jätku 1:1 viigiga Tallinna Kalevi vastu, kellest jätkatakse 14 vooru järel Premium liigas nelja tabelirea ja üheksa punkti kaugusel.

Paide haaras Kadrioru staadionil avavile järel initsiatiivi ning hoidis seda suurema või vähema ülekaaluga poolajavileni enda käes. Nemad valdasid suurema osa ajast palli ning otsisid igal võimalusel lööke, kuid kaugüritused erilist ohtu ei kujutanud. Eeskuju näitas neile 12. minutil hoopis Kalevi tipuründaja Andreas Kiivit, kelle võimas löök kastijoonelt raksatas vastu külaliste väravalatti.

Paide jõudis võimalustevaesel avapoolajal väravale lähedale vaid korra, kui Mechini Gomis võitis 32. minutil vastaste väljakupoolel palli, võttis kaitsja ette ja lajatas kümnelt meetrilt peale, aga Oskari Forsmani kohavalik päästis Kalevi halvimast. Ühtlasi jäigi see esimese kolmveerandtunni ainsaks löögiks raamide vahele.

Mäng muutus lahtiseks alles siis, kui Paide teisel poolajal kümnekonna minuti möödudes ootamatult penalti teenis. 19-aastane äärekaitsja Mikk Johannes Siitam sikutas rumalalt Siim Lutsu ning kogenud ääreründaja viskus pikali, misjärel äärekohtunik Andrus Õun peakohtunik Juri Frischerile veast märku andis. Robi Saarma saatis palli ühe ja Forsmani teise posti kõrvale - 0:1!

Viis minutit hiljem jõudis pall teistkordselt Kalevi väravasse, kui Gomis näitas trahvikastis jõulist pööret ja head realiseerimist, kuid et Senegali ründaja tabas selles olukorras ka Kaspar Lauri lahtise käega näopiirkonda, siis jäi värav lugemata ja Gomis teenis hoopis hoiatuskaardi.

Paide näis nüüd sündmustekäiku kontrollivat, kuid 64. minutil saabus vahetusest Ats Purje, kes tõi juba kolm minutit hiljem murrangu. Purjega koos vahetusest sekkunud Taavi Jürisoo saatis teele diagonaalpalli ning Purje pääses kaitsjate seljataha Ebrima Jarjuga silmitsi, enne kui Andre Frolovi kerge tõuge ta seljatagant kukutas. Tulemuseks punane kaart Frolovile ja jällegi penalti, mille Tristan Toomas Teeväli pika VAR-kontrolli järel lõpuks 71. minutil realiseeris - 1:1!

Lõpuminutid kujunesid eriti lahtiseks, sest staatusele vastavalt tahtsid paidekad ikkagi võidupunktid kirja saada, kuid arvulises enamuses ei kavatsenud vähemaga leppida ka kalevlased. Siim Lutsu söödust avanes 77. minutil hiilgav šanss Gomisel, kes lõi aga vasaku jala palli alt läbi. Teises väljakuotsas jõudis kõige lähemale 83. minutil Foday Trawally, kes ei suutnud aga Andreas Kiiviti söötu viielt meetrilt tabada. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kaks kaarti penaltite, kolm nõudmiste eest

Kohtumine ei olnud teab mis toores, aga lõpuks kujunes see erakordselt kaartiderohkeks, kusjuures lisaks punasele olid ka koguni neli kollast kaarti seotud penaltiolukordadega. Õigupoolest anti neist kolm kaarti penaltite eest, mida ei määratud.

Siitam sai oma penaltivea eest kollase ja Frolov punase kaardi, kusjuures korduste põhjal otsustades oli kontakt mõlemas olukorras pigem pehmevõitu. Ent ennekõike olid need ikkagi rumalad eksimused kaitsjate poolt, sest käekontakt oli mõlemal puhul selge ja lubamatu, nii et videokohtunike poolt penaltite tühistamist loota ei olnud.

Võib-olla jättis see mängijatele mulje, et penalteid jagataksegi lahkelt, sest Ats Purje ja Andreas Kiivit jõudsid mõlemad omale veel penaltiõngitsemise eest kollase kaardi teenida. Samuti nõudis penaltit ja sai karistada Taavi Jürisoo, kelle puhul ei olnud tegemist küll simuleerimisega, aga kuna Abdul Razak Yusif mängis jõulise taklamisega palli, siis ei hinnatud nende kontakti veavääriliseks ja Jürisoo korjas seejärel ise kaardi, kui läks vihaga viga vastu tegema.

2. Paide proovib nii ja naa, aga rünnakut tööle ei saa

Paide suureks probleemiks sel hooajal on kujunenud väravate löömine, mis on ilmselge ka tabelisse vaadates, sest 13 väravat 14 mänguga on tulemus, millest kehvemad on olnud ainult tabeli kolm viimast meeskonda.

Peatreener Karel Voolaid on proovinud kõikvõimalikke kooslusi ja erinevaid asetusi, aga väravamasinat tööle pole saanud. Hooaega alustati Kaimar Saagi ja Robi Saarma ründepaariga, seejärel toimetasid ees Mechini Gomis ja Saarma. Seejärel prooviti pikemat aega ühe tipuründajaga, kui kas Saagi või Saarmat toetas number kümne kohal Sergei Mošnikov, vahel ka Babou Cham või Herol Riiberg. Paariks mänguks naasti siis Saag-Saarma ründepaari juurde, aga kui tulemust ei tulnud, siis mindi jällegi üle 4-3-3 juurde, kus tipus hakkas toimetama Gomis ning teda toetas Mošnikov.

Gomis tipus, Mošnikov tema all ning Siim Luts ja Robi Saarma äärtel oli lahendus, mis näitas oma potentsiaali 4:1 võidumängus Kuressaares, kuid kaks järgmist korda sama kooslust kasutades jäädi jällegi kuivale. Tänaseks jäi asetus samaks, vaid Mošnikovi asemel sai võimaluse Herol Riiberg, ent võimaluste loomise osas olukord ikkagi ei paranenud.

Paide ründemäng näis sujuvat ainult umbes kümnekonna minuti jooksul pärast nende juhtväravat, mis oli sündinud tänu õnnelikule penaltile. Krambist vabanenult hakkasid head võimalused äkitselt üksteisele järgnema ja Paide võinuks lüüa ka teise, kuni ise vastastele penalti vastu kingiti ja meeskond kümne mehega jätkates jälle raskustesse sattus.

Summa summarum: probleem ei pruugi olla taktikalises asetuses ega ründajate klassis, ei liigses roteerimises ega õige lahenduse leidmatuses, vaid ennekõike mängijate peades.

3. Kalevi edu pandiks on stabiilsus

Kalev on samal ajal kasutanud hooaja algusest peale ühte ja sama taktikalist asetust, rivistudes alati üles 4-2-3-1 asetuses ning toetudes ka üsna kindlalt välja kujunenud tuumikule. Kuus meest keskenduvad peaasjalikult kaitsmisele, tegutsevad organiseeritult ja külma rahuga, ning ees on samuti töökad kujud, kes noolivad alati võimalusi kontrarünnakuteks.

Nagu kinnitab Wyscouti statistika, on Kalev üks madalaima pallivaldamisega meeskondi Premium liigas (selle vooru eelse seisuga vaid 43%), samas kui nende keskmine söödupikkus (22,7 meetrit) on kogu liiga kõrgeim näitaja. See ei takista Kalevil liigatabelis kolmandat kohta hoidmast ja seda sugugi mitte teenimatult õnnelike tulemustega.

Neil on väga hästi kokku mänginud meeskond, kus kõik teavad täpselt oma rolli ning jagub piisavalt kogenud liidreid ja näljaseid noorukeid, et see kooslus efektiivselt toimiks. Ning positiivsete tulemustega kaasneb ka enesekindlus, millest Paide nii väga puudust tunneb.

4.  Mängu parim - Ats Purje

Tema sekkumine tõi mängu murrangu. Seda nii otseses mõttes viigipenalti teenimise näol kui ka üldisemas plaanis Kalevi ründetegevuse elavdamise näol. Haiguse põdemise järel ei ole vorm ilmselt veel alustamiseks piisav, kuid vahetusest andis ta noorele meeskonnale kõvasti juurde ja see kumas läbi pea igast Kalevi rünnakust.