Luup peale | Chelsea võtab Madridist kaasa väärt viigi, aga kahetsuse kah, sest Reali lohakus jäeti karistamata (1)

Karim Benzema 29. minuti värav seadis jalule 1:1 viigi, mis jäi ka lõppseisuks. Foto: Scanpix / zumapress / IndiraDAX via ZUMA Wire

Meistrite liiga poolfinaali avamängus jäi 13-kordne Euroopa meisterklubi Madridi Real koduväljakul Londoni Chelsea vastu kiiresti kaotusseisu, aga suutis sealt nobedasti väljuda. Hoogsalt kulgenud ja 1:1 viigiga lõppenud avapoolajale järgnes sündmustevaene teine ja kordusmängu eel on kõik lahtine.

Kui esimene mõõdukalt ärev hetk tekkis 9. minutil Chelsea värava lähedal seoses N'Golo Kante pallikaotusega, siis minut hiljem pidanuks võrk teises otsas sahisema, aga viielt meetrilt vabalt löögile pääsenud Timo Werner ei suutnud palli väravasse toimetada, vaid Thibaut Courtois tegi imelise tõrje.

Neli minutit hiljem asus Chelsea siiski juhtima, kui Antonio Rüdigerilt Reali kaitseliini taha pika söödu saanud Christian Pulisici katmine oli puudulik. Chelsea ründaja konksutas end Courtois'st mööda ja viis külalised juhtima. Real ohustas esimest korda 23. minutil, kui Karim Benzema kauglöök tabas posti, aga kaks minutit hiljem oli terav moment ka nende värava all, kui löögile pääses Ben Chilwell.

Viigivärav sündis 29. minutil, kui Reali esimese nurgalöögi järel võitsid võõrustajad karistusalas järjest kaks õhuvõitlust (esmalt Casemiro, siis Eder Militao), mille tagajärjel jõudis pall Benzemani, kes kahe suurepärase puutega olukorrast värava lõi. Pool tundi lahtises võtmes mängitud haaravat jalgpalli tõstsid edasise osas ootused kõrgele, aga põhjendamatult.

1:1 värava järel mäng rahunes ning vaheajal naasmise järel ei soovinud enam kumbki arvestatavaid riske võtta. Meeskonnad nullisid teineteist ära ja seda détente'i ei suutnud teravdada ka peatreenerite poolt teise poolaja keskel platsile saadetud mitmed värsked mängijad.

Teisest poolajast väärib väravaohtlikuna märkimist vaid üks episood – 88. minutil oli Realil kasutada nurgalöök, mida pääses peaga äsama Raphael Varane, kelle löök võttis Chilwelli seljast rikošeti ja lendas Chelsea väravast üpris napilt mööda. Lõppskooriks aga ikkagi kordusmängu eel kõrge intriigi üles jättev 1:1 viik. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Chelsea ei karistanud Reali lohakust ära

Chelsea peatreeneri Thomas Tucheli algkoosseis oli pigem konservatiivne. Kui meenutada meeskonna viimast tippmängu, milleks oli pooleteise nädala eest peetud Inglismaa karikasarja poolfinaal Manchester Cityga (1:0 võit), siis toona oli kolmemehelise keskkaitseliini parempoolne mees Cesar Azpilicueta ja paremaks äärekaitsjaks Reece James. Täna täitsid need kohad vastavalt Andreas Christensen ja Azpilicueta, mis on kindlasti kaitsvam kombinatsioon.

Ettevaatlik hoiak võõrsil peetavas eurosarja poolfinaali avamängus pole midagi üllatavat. Vastupidi, kui tegu on enamvähem võrdsete vastastega, on see igati loogiline ja mõistlik. Seetõttu oligi üllatav, et Chelsea esimest 25 minutit täielikult valitses. Reali kaitsemäng oli täiesti pilla-palla. Eelkõige pääses Chelsea ründama läbi Reali vasaku ääre, kus tegutses Marcelo, aga ebaõiglane oleks etteheiteid teha ainult kogenud äärekaitsjale.

Cesar Azpilicueta ja N'Golo Kante menetlemas Marcelot. Foto: Scanpix / zumapress / IndiraDAX via ZUMA Wire

Reali kaitsemängus puudus sidusus. Eriti torkas silma, et keskväli ei jõudnud kaitseliinile appi. Näiteks Chelsea 1:0 värava olukorras oli Pulisicil aega konksutada ära väravavaht Courtois ja teha karistusalas veel mõned sammud, aga ükski Reali keskväljamees polnud tolleks hetkeks endiselt teda takistama jõudnud, kuigi Chelsea rünnak polnud tekkinud kiire ülemineku, vaid Rüdigeri üpris lihtsakoelise pika söödu tulemusel.

Real lekkis kõvasti juba enne Chelsea väravat – Timo Werneri superšansist allpool pikemalt – ja asi ei läinud paremaks ka pärast 1:0 tabamust, vaid külalised pääsesid endiselt parema ääre kaudu vabalt läbi. 25. minutil pääses ühe säärase rünnaku tulemusel karistusalast ohtlikult löögile Ben Chilwell, aga pall läks napilt mööda.

Benzema viigivärava järel sai Real kaitse korda ja läbisõiduhoov pandi kinni. Chelsea võib tagantjärele kahetseda, et ei suutnud võõrustajate esimese 25 minuti korralagedust jõulisemalt ära karistada.

2. Kas Werner lõpetab omadega Chelsea ründajate utiilis?

Chelsea pidanuks 10. minutil mängu juhtima asuma, sest kui 53 miljonit eurot maksnud ründaja, kes nelja eelmise hooajaga Bundesligas 78 väravat tagunud, pääseb viie meetri pealt vabalt löögile, peaks tulemuseks olema värav. Aga Timo Werner, kes pärast 15. veebruari suutnud lüüa vaid ühe värava (laupäeval West Ham Unitedile) jättis 100%-lise šansi realiseerimata.

Londoni Chelsea ründaja Timo Werner. Foto: Scanpix / EPA / Juanjo Martin

Muidugi tuleb selles olukorras kiita ka Thibaut Courtois' hiilgavat jalatõrjet. See oli absoluutne tippklass ja fenomenaalne sooritus, mis võib lõpuks olla võti, mis viib Reali Meistrite liigas finaali, sest kui järgmise kolmapäeva kordusmängu järel on seis selline, et Chelseal jääb edasipääsust puudu üks värav, siis on väga lihtne rutata tagasi Werneri šansi ja Courtois' tõrje juurde.

Aga Courtois'le andis tõrjeks võimaluse Werneri kehv pealelöök. Christian Pulisic serveeris sakslasele hiilgava šansi, aga Chelsea esiründaja ei suutnud väravat lüüa. Jälle. Sest puudulik väravavõimaluste ärakasutamine on kummitanud Wernerit läbi terve hooaja, eriti viimasel paaril kuul. Seni on Thomas Tuchel näidanud tema osas üles erakordset usaldust ning jätnud pingile nii Olivier Giroud' kui ka Tammy Abrahami. Aga mingil hetkel saab otsa ka kõige pikem kannatus.

Chelsea pole pärast Roman Abramovitši omandusse minemist ründajate värbamisel raha kokku hoidnud. Suure või väga suure raha eest on ostetud arvukalt ründajaid, kelle seas on aga põrujaid rohkem kui õnnestujaid. Fernando Torres, Alvaro Morata, Adrian Mutu ja Andri Ševtšenko on kõigest mõned nimed, kes toodi klubisse väga suurte lootustega, mis aga kunagi ei täitunud.

Tõsi, skaala teises otsas asuvad Didier Drogba, Diego Costa ja Nicolas Anelka ning kuskilt keskelt leiab näiteks Hernan Crespo. Nimekaid ründajaid, kes Abramovitši ajal Chelsea ridadesse kuulunud, leidub teisigi (Samuel Eto'o, Claudio Pizarro, Daniel Sturridge) ja hinnangud nendele ilmselt varieeruvad, aga kõigist neist nimedest kokku joonistuv üldpilt ütleb väga selgelt, et ränka raha maksnud ründajad on ennegi Chelseas läbi põlenud ja/või ootusi petnud ja/või kõrvale lükatud.

Chelsea ründajate utiil pole üldse väike ning mida rohkem Werneril sääraseid altminekuid, nagu tänase kohtumise 10. minutil, ette tuleb, seda suurem on tema variant saada selle järjekordseks liikmeks.

3. Karim Benzema ebamaine esimene puude

Reali edurivi liidrit Karim Benzemad on sel hooajal kiidetud rohkesti ja põhjusega. La Ligas 29 mänguga 21 väravat ja Meistrite liigas pärast tänast 9 mänguga 6 väravat. Kui korraks eelmise punkti juurde naasta, siis Timo Werner võib säärastest numbritest ainult unistada! Aga Benzema väärtus ei seisne ainult väravates, vaid ka muus.

Prantslane annab Reali ründemängule selge fookuspunkti. Tema peale on võimalik mängida ka üpris keerulisi palle teades, et Benzema võidab neid päris hea protsendiga. Ning kui Benzema palli juba enda valdusse saab, on vastase kaitsjatel seda temalt ära võtta keeruline. Reeglina leiab Benzema kaaslase ja aitab seeläbi Reali rünnakut elus hoida.

Tippründajale omaselt on Benzemast suur kasu standardolukordade kaitsmisel ning kuna 33-aastane ründaja on Reali üks kogenumaid mängijaid, on tegu ka vaieldamatu autoriteediga, kelle sõna maksab ja kelle peale loodetakse ja kes neid lootusi ikka ja jälle õigustab. Täna oli taas üks säärane päev.

Nagu eelpool kirjeldatud, alustas Real mängu halvasti, aga pääses vaheajale 1:1 viigiga tänu Benzema briljantsusele. Kui tema 23. minuti ambitsioonikas kauglöök tabas kõigest posti, siis 29. minutil realiseeris ta Casemiro ja Eder Militao eeltöö väravaks. Benzema puude peaga, kui ta mängis palli endale selja taha sooritatud ülepuusalöögiks ideaalselt ette, oli ebamaiselt hiilgav.

4. Mängu parim – Karim Benzema

Tulemusega on rohkem rahul muidugi Chelsea, sest nad sõidavad koju viigi ja võõrsil löödud väravaga, mis teeb nad kordusmängu eel kergeks soosikuks. Kui Chelseale pakutuks enne mängu 1:1 viiki, oleks nad selle ilmselt vastu võtnud. Keda selle tulemuse eest enim tänada? Ilmselt keskväljal Reali osavate, aga enam mitte esimeses nooruses suurmeistrite Luka Modrici ja Toni Kroosi vastu väsimatu partii teinud N'Golo Kanted.

Aga mängu parim oli ikkagi Benzema, sest tema on põhjus, miks Chelsea ei sõida koju võiduga ja miks 13-kordselt Euroopa meisterklubil Realil on endiselt säilinud täiesti arvestatav võimalus tänavugi finaali jõuda.

Real Madrid - Londoni Chelsea 1:1 (1:1)