Menüü
TV
Veebisait

Luup peale | Kiire, terav, näljane ja võidukas: Paide oli kõike seda, mida Kalju ei suutnud olla (galerii!) (1)

Henri Anier kerkis Paide rünnakute vedajaks. Foto: Liisi Troska

Paide Linnameeskond kinnistas neile kuuluvat Eesti paremuselt teise meeskonna tiitlit, mängides Hiiu staadionil puhtalt üle lähima jälitaja Nõmme Kalju. Lõppskoor 3:1 ei peegelda seejuures sugugi täielikult jõudude vahekorda.

Paide korraldas võõrustajatele šokk-alguse, sest juba kümne minuti järel juhiti Sergei Mošnikovi ja Henri Anieri väravatest 2:0. Ehkki 21. minutil vähendas Aleksandr Volkov vahet, kasutades ära Paide noore keskkaitsja Kristjan Peldi eksimuse, taastas Anieri teine tabamus 36. minutil külaliste kaheväravalise eduseisu.

Teisel poolajal kontrollis Paide mängu ja omas paremaid võimalusi. Korra raksatas Anieri pomm karistusala joone tagant posti, korra pidi Marko Meerits tegema Deabease terava lähilöögi peatamiseks supertõrje. Kaljulgi tekkis üksikuid poolvõimalusi, ent need jäid pigem juhuslikeks ja individuaalseteks üritamisteks.

REKLAAM

Lõpuvile märkis Paide võitu ja ühtlasi kaugenemist nii Kaljust kui ka Levadiast seitsme punkti kaugusele. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Võitis see, kes rohkem tahtis

Eesti esineliku omavaheliste mängude puhul on mõnevõrra kummaline rääkida mängijate klassivahest. Suures plaanis on praegused neli tippmeeskonda võrdse mängijatevalikuga ning lõpptulemus sõltub treenerite oskustest koostisosad toimivaks tervikuks liita.

Samas – kuidas selgitada seda, et Karl Mööl võidab Deniss Tjapkini vastu õhuvõitluse või Andre Frolov jookseb kiiremini kui Kaspar Paur? Nimetatud kaks Kalju meest pole siinkohal välja toodud kui erilised patuoinad, lati alt marssis täna üksmeelselt läbi kogu Kalju meeskond tervikuna. Individuaalselt võidi ju kogu hingest ja südamest edu tahta, ent Paide suutis lisada selle, mis annab igale mehele lisajõu: meeskondlikkuse. Kaljul puudus see täna täiesti. Kindlasti tunti puudust ka rünnakute arhitektist  Amir Nathost, kes kandis mängukeeldu, kuid ainuüksi selle vabanduse taha ei saa Kalju mingil juhul pugeda.

Duelli saatus otsustati ära esimese kümne minutiga, hoolimata sellest, et Kalju tuli korraks uuesti vaid ühe värava kaugusele ja Volkovi tabamusele järgnenud kümmekond minutit olid võõrustajate jaoks tänases mängus selgelt parim periood. Paide rünnakud tõid Kalju puudujäägid eriti selgelt esile – kaitsetöös puudus teineteisemõistmine ja suutlikkus mängu piisavalt kiirelt lugeda, et kaaslasest jäänud auku vajadusel lappida. Paide mehed jõudsid kõikjale pool sammu varem ja sellest oli enam kui küllalt.

2. Hiiu pole Kaljule enam kindel kants

Kalju koduväljakuks oleva Hiiu staadioni puhul on aastaid olnud käibel müüt, et seal on võimalik mängida vaid kinnisevõitu ja eelkõige võitlusele rajatud sirgjoonelist jalgpalli. Varasematel aastatel on see ka pigem paika pidanud. Kalju mängustiil pole muutunud, ent tänavu on tegu Kalju jaoks ühe ebameeldivama paigaga, kus mängida.

Oma kuuest kaotusest neli on saadud koduplatsil, 36-st seal laual olnud punktist on nopitud vaid pooled ehk 18 (võõrsil seevastu 39-st 29).Mis veelgi kõnekam – Kalju on pärast tänast löönud kodus 12 mänguga 15 väravat ehk sama palju kui tabeli eelviimasel real olev Kuressaare ...

Foto: Liisi Troska

Et Hiiu väike väljak võib osavatele olla suur, tõestas Paide kõigi tabamustega. Avavärava puhul jõuti mõne sekundiga kombinatsiooni Joseph Saliste-Anier-Edgar Tur-Mošnikov kaudu oma karistusalast vastase värava alla ja poolelt platsilt palliga jooksu alustanud Mošnikov pani rünnakule täpse löögiga punkti. Teist väravat alustas Mait Toom samuti oma trahvikastist – kiire vise leidis paremalt äärelt Muhammed Sannehi, kes jooksis kerge seinasööduga kaitsja eest ära ja tsenderdas karistusalasse. Deabeas suutis Mikk Reintamiga võideldes palli vaid pisut kannaga suunata, aga sellest piisas, et esimesena oleks jaol Anier.

Ka Paide kolmanda värava puhul kulus vaid kümmekond sekundit, et pall jõuaks Toomi jalalt vastase võrku. Deabeas meelitas keskkaitsja Reintami äärele endaga duelli pidama, mängis kokku Salistega ja lõikas seejärel ise Reintami selja tagant karistusalasse, leides esmalt üles vabanenud ruumi ja siis kohe taas Anieri.

Kaljul puudus selliste kiirete üleminekute vastu igasugune rohi. Ning Paide pool ei teinud ka pärast mängu saladust, et Kalju sirgjoonelise mängu lõhkumiseks oligi kiirus ja teravus nende teadlik relv - seda enam, et tempokate mängualgustega paistis Paide silma juba eelmisel hooajal.

Üks meeskond on praegu, 11. järjestikuse võidu võtmise järel enesekindel. Teine, kes saanud viimasest seitsmest mängust vaid kaks võitu, mitte. Ja enesekindlus või selle puudumine väljenduvad platsil sageli paradoksaalselt mitte individiuaalses võimekuses, vaid meeskondlikus mängus.

3. Paide parandas niigi head seisu veelgi, Kaljul peenike peos

Paide edu tähendab, et kolmapäeval järele peetavale mängule Floraga lähevad nad vastu seisus, kus edu on nii Kalju kui ka Levadia ees seitse punkti. Arvestades, et eurokohtade vähenemise tõttu viib kindlalt Euroopasse vaid kuld või hõbe, on tegu märkimisväärse vahega. Kui Paide mängib nii nagu täna, pole ka Flora alistamine võimatu ning sel juhul oleks nende edu jälitajate ees juba kümnepunktiline.

Seejuures võib Paide järele ja Kalju ette tõusta peamiseks pronksisoosikuks juba Levadia, kellel on Kaljuga võrreldes veel varuks mäng Floraga. Vormikõvera ja viimaste esituste põhjal on seal selge soosik muidugi Flora, ent samas on derbimängud näidanud, et vormitabeli võib selliste kohtumiste eel rahumeeli aknast välja visata.

Lisaks kohtub Kalju kolmapäeval karikavõistluste kaheksandikfinaalis TJK Legioniga, kellele on sel hooajal Hiiul korra alla jäädud ja korra nende vastu viigiga lepitud. Seega pole võimatu, et Kalju annab mõne päeva jooksul hõbedakoha püüdmisel käest esmalt trumbi ja seejärel ka peos olnud mastirea.

Enne tabeli poolitamist on neil jäänud liigas mängida veel Flora ja Kuressaarega, siis tuleb aga juba vastamisi minna kogu esiviisikuga. Arvestades, et seni on Flora, Paide, Levadia, Tammeka ja Tuleviku vastu peetud 14 mängust ehk 42 punktist suudetud võtta 19 ehk vähem kui pooled – sealhulgas on seitsmest viimasest niisugusest kohtumisest saadud kätte vaid üks võit ja kolm viiki – ning viimases ringis tuleb teise koha jahtimiseks koguda peaasjalikult võite, kerkib halvemal juhul küsimärk mitte ainult hõbeda püüdmise, vaid juba ka pronksi säilitamise võimalikkuse kohale.

Foto: Liisi Troska

4. Mängu parim – Henri Anier

Kaks ehttipuründajalikku “olen õigel ajal õiges kohas” väravat räägivad enda eest, lisaks jagus Anieri kõikjale – keskväljale rünnakuid siduma, kaugelt ja lähedalt peale lööma. Kalju keskkaitsjad Pedro Victor ja Reintam ei leidnud tema vastu kogu mängu jooksul rohtu.

Protokoll:

25. oktoobril kell 15.00 Hiiu staadionil

Nõmme Kalju FC - Paide Linnameeskond 1:3 (1:3)
21. Aleksandr Volkov - 5. Sergei Mošnikov, 10., 36. Henri Anier

Väravasöödud: 21. Marko Meerits -  5. Edgar Tur, 10., 36. Deabeas
Hoiatused
: 44. Igor Subbotin, 83. Sander Puri - 77. Deabeas
Mänguolud
: +9, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras.
Pealtvaatajaid
: 441
Peakohtunik
: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Aron Härsing
Neljas kohtunik: Juri Frischer

Kalju: Marko Meerits, Andri Markovitš, Mikk Reintam (84. Odilavio), Pedro Victor, Aleksandr Kulinitš, Deniss Tjapkin, Igor Subbotin, Sander Puri, Kaarel Usta (61. Vladislav Homutov), Kaspar Paur, Aleksandr Volkov (81. Jevgeni Demidov).
Varus: Henri Perk, Vladimir Avilov, Vladislav Homutov, Jevgeni Demidov, Kristjan Rattasepp, Andreas Raudsepp, Odilavio.

Paide: Mait Toom, Muhammed Sanneh, Kristjan Pelt, Abdul Razak Yusif, Joseph Saliste, Sergei Mošnikov (74. Sander Sinilaid), Karl Mööl, Andre Frolov, Edgar Tur (87. Kevin Kauber), Henri Anier (64. Edrisa Lubega), Deabeas.
Varus: Mattias Sapp, Edrisa Lubega, Hadji Drame, Martin Kase, Sander Sinilaid, Siim Aer, Kevin Kauber.

Liigatabel:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
23
21
1
1
62:16
64
2.
24
18
0
6
60:25
54
3.
25
14
5
6
47:18
47
4.
24
14
5
5
57:30
47
5.
25
8
7
10
28:37
31
6.
25
9
2
14
27:42
29
7.
25
6
6
13
20:40
24
8.
25
5
6
14
23:37
21
9.
25
4
7
14
23:52
19
10.
25
3
3
19
13:63
12

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Taavi Usta   •  
Narratiiv tundub õige. 1-3 nagu räägiks sama ja kinnitaks. Tegelikkuses polnud kummalgi meeskonnal kontrolli mängu üle Paide mängis kiirete vasturünnakute peale neid kogunes Paidel 16 Kalju 14ne vastu. Paide suutis viimasel 3 ndikul veidi täpsem olla ja lõi 10 väravaolukorda ja sooritati 17 löögist 8 raamidesse lööki. Kalju oli viimasel 3ndikul kliinilisusest puudu tehti vaid 11 pealelöök raamidesse ainult 1 - sellest ka värav. Paide 3 väravat ei tulnud mingist ulme Paide headusest vaid keskpoolikute ja kaitsemämgijate eksimustest + 2 värava sööt säärega oli paras koba. Mida Paide tegi hästi - läksid agresiivselt ja hästi kiiretesse. Äärte pealt kuhu Kalju pikad pallid olid tihti pandud oskas Mööl (vatupidiselt Kalju keskväljale) piisavalt appi tulla ja kuna kohtunikud lubavad kerget kinnihoidmist ja plokkimist eestis, siis Mööl paistis üleplatsi kunnina. Noortel kaitsemängijatel tuleks vaadata kuidas Mööl oskab selliselt piiripeal mängu, kus näib, et ta on kiire, siis tegelikusses oskab ta oma spurte ja kätega kinnihoidmisi ajastada ja näiliselt tundub, et sai puhtalt keha vahele aga tegelikult hoiab selleks tetud hetkel väga jõuliselt mängijat käega kinni. Nauditav Karl!!! Muidugi Kaljul oli 5-6 lati alt minejat. Kui su aktsioonidest väljakul on ainult 14% -30% (siinkohal möönan, et vahest see % ka kohtuniku töö tõttu valetab) õnnestunud oli ikka väga must päev ja kui see satub olema nendel, kellelt oodati meeskonna vedamist, siis sealt kahjuks kärises. Nimesid ei nimeta - igaühele võib selliseid päevi sattuda. Minu meelest Nõmme Kalju meeskond ürtas ja võitles ja tahtmise taha ei jäänud. Kas äkki on mehed jõusaalis liiga palju rassinud - ei tea aga tean, et nad suudavad palju palju paremat jalkat mängida. Pea püsti Kalju - tuleb edasi võidelda.

Sisene
Vana hea retro | Ingemar Teever: olen Floraga mõnusalt plussis ja neile väga palju väravaid löönud!
TÄNA PREMIUM LIIGAS
Siin ei aita isegi Tambovi konstant: kuidas Venemaal laipa elustati ehk häbipleki kuulsusetu lõpp
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Tarkus hüüab tulles! Premium liiga taktikalised šedöövrid harivad Eesti jalgpalli
EM HIILIB LÄHEMALE
MUJAL MAAILMAS
Besiktasele tõi tiitli üksainus värav, USA-s muutis meister nime ja Lissabonis rikuti õhtu, aga pidu läks edasi
VAATAMIST
INTERVJUU
Kalju noor äärekaitsja siirdus suure lombi taha profimängijaks: siin päriselt osatakse söötu lükata!
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
11
9
1
1
29:12
28
2.
Paide Linnameeskond
11
7
3
1
21:8
24
3.
Tallinna JK Legion
12
5
2
5
20:13
17
4.
Tallinna FC Flora
7
5
2
0
18:6
17
5.
Nõmme Kalju FC
11
5
1
5
14:10
16
6.
JK Narva Trans
11
4
2
5
16:22
14
7.
FC Kuressaare
11
3
1
7
10:20
10
8.
Tartu JK Tammeka
8
2
1
5
9:13
7
9.
Viljandi JK Tulevik
10
1
2
7
13:28
5
10.
Pärnu JK Vaprus
8
1
1
6
6:24
4