Videokohtunik | Miks Levadia derbis penaltit ei saanud? Milline hüpe on punane ja milline kollane? (1)

"Videokohtuniku" värske osa vaatab seekord Premium liiga 9. vooru olukordi. Kas VAR kutsus kohtuniku ilmaasjata ekraani juurde? Miks üks kokkupõrge on punane ja teine mitte? Kas Flora-Levadia derbis jäeti tõesti penalti andmata?

Tallinna Kalevi ja Flora duellis tekitas segadust võimalik penalti. Lõpuks määrati olukorrast sootuks suluseis, aga saame ka teada, et VAR eksis peakohtunikku ülevaatusele kutsudes ja võinuks jätta situatsiooni täiesti puutumata. Miks nii?

Kalevi ja Paide Linnameeskonna mängus jäid kalevlased avapoolajal vähemusse. Selle osas suurt vaidlust polnud, ent mõni minut hiljem leidis teises väljakuotsas aset vastupidine olukord. Sealt tõusis aga vaid kollane kaart. Samuti võtame pulkadeks 100. derbi, kus Levadia tahtnuks teise poolaja alguses saada Flora vastu penaltit. Miks seda ei määratud?

Esimese mänguderingi ehk üheksa vooruga on nüüdseks peetud 45 kohtumist - võrdsuse mõttes ei arvestata siinkohal nelja ette peetud kohtumist. Nende 45 mängu jooksul on VAR kontrollinud 178 olukorda ehk keskmiselt nelja mängu kohta.

Videokohtunikud on õigesti sekkunud 22 korral, neist 16 juhul väljakuäärse ülevaatuse abiga ning kuuel puhul (käed ja suluseisud) ilma väljakukohtunikku ekraani juurde kutsumata. Vigadeta pole pääsetud - kolmel juhul on VAR sekkunud valesti, kuid ühe olukorra päästis õige otsusega väljakukohtunik. Viis nõutud sekkumist on paraku ka jäetud tegemata.

Väljavalitud olukorrad:

1. Penalti? Ei, suluseis!

Mis mäng? Premium liiga 21. vooru kohtumine Tallinna Kalev - FC Flora (0:3) 1. mail.
Mis juhtus?
 56. minutil võitlesid karistusalas palli pärast Kalevi ründaja Onni Suutari ja Flora kaitsja Marco Lukka. Suutari kukkus ja jäi karistusalasse pikali, hoides jalast kinni.
Milline oli otsus? Peakohtunik Kristjan-Eric Lääne lasi mängul jätkuda. Videokohtunik Grigori Ošomkov suunas ta aga ekraani juurde. Seal selgus, et enne võimalikku viga oli Kalevi ründaja suluseisus, ning mäng jätkus Flora palliga.
Miks intsident tähtis oli? Kalev võinuks teenida penalti, mis võimaldanuks neil kaotusseisu vähendada. Ühtlasi iseloomustab olukord seda, kuidas videokohtunik peab sekkumise põhjendatust hindama.

2. Mis vahet on punasel hüppel ...

Mis mäng? Premium liiga 9. vooru kohtumine Paide Linnameeskond - Tallinna Kalev (0:2) 4. mail.
Mis juhtus?
 Kohtumise 37. minutil üritas Kalevi ründaja Taavi Jürisoo blokeerida Paide kaitsja Gerdo Juhkami söötu. Seda tehes tabas Jürisoo aga korkidega Juhkami jalga.
Milline oli otsus? Peakohtunik Martti Pukk näitas Jürisoole punast kaarti ja videokohtunik Kristo Külljastinen seda ei vaidlustanud.
Miks intsident tähtis oli? Paide sai varakult arvulise ülekaalu.

2.1 ... ja kollasel hüppel?

Mis juhtus?
 Samas mängus põrkasid vaid kolm minutit hiljem pealtnäha sarnases olukorras kokku Paide ründaja Dimitri Jepihhin ja Kalevi kaitsja Georg Pank.
Milline oli otsus? Pukk näitas Jepihhinile kollast kaarti ja Külljastinen ei vaidlustanud sedagi otsust.
Miks intsident tähtis oli? Jepihhini eemaldamise korral oleks mäng jätkunud kümnekesi kümne vastu. Kaks olukorda võimaldavad teineteisega võrrelduna selgitada, miks otsustas kohtunik ühel puhul üht- ja teisel puhul teistpidi.

3. Penaltit polnud, aga miks?

Mis mäng? Premium liiga 9. vooru kohtumine FC Flora - FCI Levadia (1:0) 5. mail.
Mis juhtus?
 Juubeliderbi 50. minutil sööstis Flora karistusalasse Levadia ründaja Felipe Felicio. Brasiillane jõudis esimesena pallini ja tõstis selle väravaesisele, seejärel põrkas temaga kokku Flora väravavaht Kristen Lapa.
Milline oli otsus? Peakohtunik Karl Koppel lasi mängul jätkuda, videokohtunik Marko Liiva ei lugenud olukorda samuti sekkumise vääriliseks.
Miks intsident tähtis oli? Penalti andnuks Levadiale võimaluse viigistada. Ühtlasi annab olukord võimaluse põhjalikult kirjeldada, mida niisugustes olukordades penalti määramisel ja mittemääramisel arvesse võetakse.

***

"Videokohtunik" võtab kolmandat Premium liiga hooaega järjest pulkadeks igas voorus kõige rohkem kõneainet tekitanud olukorrad. Miks langes otsus nii ja mitte teisiti? Kas kohtunikud panid täppi või vääratasid? Kõigele sellele annab "Videokohtunik" vastuse.

Rõhutame, et olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning ka euroväljakutel korda hoidva Kristo Tohveriga.