Mängi järele! Soccernet.ee mälumäng paneb jalgpalliteadmised proovile (6)

Foto: Soccernet.ee

Soccernet.ee korraldas koostöös Sportlandiga teisipäevase Meistrite liiga õhtu eel Tallinnas Amps Arenal jalgpalli mälumängu, mida saab nüüd läbi mängida ka interneti vahendusel.

25 küsimust, mille koostasid Soccernet.ee toimetajad Ivar Lepik ja Rasmus Voolaid, olid jagatud viiestesse plokkidesse. Iga küsimuse järel on kirjas, mitu punkti annab õige vastus; õiged vastused on kirjas uudise lõpus.

Esimesest mälumängust sai osa seitse võistkonda ja parimaks osutusid Luubimehed, kes kogusid võimalikust 51 punktist koguni 43. Järgnenud meeskonnad kogusid vastavalt 30,5, 29, 29, 24,5, 23,5 ja 23 silma. Kuidas saad Soccernet.ee tuleprooviga hakkama Sina, hea lugeja?

REKLAAM


1. plokk - RIIGID

1. See jalgpallur pidas oma rahvuskoondises kõigest 14 mängu, aga osales kahel MM-il ja palju ei puudunud ka kolmandast. Teda taheti juba 2006. aastal, aga riigi passi sai ta alles neli aastat hiljem. Pealtnäha on tal kõik olemas ehk teda kirjeldatakse kui tugevat, kiiret, loovat ja korraliku väravavaistuga poolkaitsjat, ent peas tal ilmselt kõik kõige paremas korras pole. Näiteks 2015. aastal eemaldati ta halva suhtumise pärast Schalke juurest ja aasta varem MM-il läks ta koondise treeneriga tülli, muuhulgas saatis peatreener ta p*rse. Pärast seda pole ta koondist esindanud ja on selle Aafrika riigi alaliidu tembeldanud amatöörlikuks. Klubikarjääris on ta esindanud nelja tippliiga klubisid (Hispaania, Inglismaa, Saksamaa ja Itaalia). Kes on see värvikireva karjääriga jalgpallur? (2p)

2. See Euroopa koondis pidas oma esimese ametliku maavõistluse just Eesti vastu, kui Tallinnas 1:1 viigistasime. Kui meie pole tiitlivõistlustele jõudnud, siis selle riigi saldos on kaks MM- finaalturniiri ja üks EM-finaalturniir, alagrupist siiski edasi pole pääsetud. Küsitava riigi koondises mängib ka maailma täielik tipp (pildil), kes sel aastal A. Le Coq Arenal kaks tundi jalgpalli mänginud. Eestil on nendega saldo 2 võitu, 1 viik, 6 kaotust. Milline Euroopa riik? (2p)

3. Eesti koondis on mänginud peaaegu 100 erineva koondisega ja kõige halvemini on meil läinud just selle riigiga - kuuest mängust pole õnnestunud võtta ühtegi viiki ega võitu. Riigi rahvaarv on 60 miljonit, valuuta euro ja pindala umbes 300 000 ruutkilomeetrit. UNESCO maailmapärandi nimekirja kuulub 54 sealset objekti, sõjavägi on vabatahtlik ja neil on kaks miljonilinna. Mis riik? (2p)

4. Mitteametlik maailmameistritiitel on selline põnev võistlus, kus jagatakse MM-tiitlit nagu poksis ehk kui võidad vana meistrit, siis oled ise mitteametlik maailmameister. Alates eelmise aasta augustist oli see tiitel Peruu käes ning liikus edasi alles juunis päris MM-il. Kes on praegune meister? Vihjeks, et see trofee on pärast Peruud korduvalt omanikku vahetanud ja ainult mängudes mõisa peale ehk mitte sõprusmängude kaudu. Pole sugugi ebatõenäoline, et varsti saab oma võimaluse tiitlile mängida ka Eesti koondis. (2p)

5. Maailmajagude karikaturniir ei ole alati kandnud seda nimetust ja FIFA võttis selle üle alles 1997. aastal. Esimesed kaks turniiri toimusid küsitavas riigis ja korra õnnestus neil ka finaali pääseda. Selle riigi koondise suurimaks saavutuseks võib pidada MM-il kaheksandikfinaali pääsemist või oma maailmajao turniiri neljal korral võitmist. Rahvaarv 33 miljonit, pealinn 6,5 miljonit. Kuulete ka riigi hümni, võib suvest tuttav olla. Mis riik? (2p)

Record and upload voice >>

2. plokk - MEISTRITE LIIGA

6. Cristiano Ronaldo on Meistrite liiga võitnud viiel korral ja löönud selle käigus 121 väravat, Lionel Messil on neli tiitlit ja 106 väravat. Kes on löönud aga enim väravaid ilma karikat kergitamata? 
Küsitav on Meistrite liigas mänginud kolme klubi eest, kõigi kolmega on ta tulnud vastava riigi meistriks ja kroonitud liiga parimaks väravakütiks. Ka Meistrite liiga parima väravaküti autasusid on tal kolm, koondises numbrid 70/35. (2p)

7. Meistrite liiga õiguslikuks eelkäijaks loetakse teatavasti Euroopa meistrite karikavõistluseid, mille ajalugu ulatub kaugemale kui 1992. aasta. Mis aastal krooniti esimene Euroopa klubide meister? 
Samal aastal: Cortina d’Ampezzos toimuvad taliolümpiamängud, Elvis Presley siseneb esimest korda USA muusikaedetabelitesse, Marilyn Monroe abiellub Arthur Milleriga, aset leiab Suessi kriis. Sünnivad Mel Gibson, Martin Jol, David Copperfield, Kim Cattrall; surevad A. A. Milne, Bela Lugosi, Jackson Pollock, Jules Rimet. (2p; +/- 1 aasta 1p)

8. Meistrite liiga finaali on jõudnud kokku 152 treenerit, kellest 57 on vähemalt korra ka võitjaks kroonitud. Vaid üks treener on kolmel korral finaalis kaotajaks jäänud. Kes?
Mängijana tegutses küsitav kaitsjana ja mängis kodumaa kõrgliigas, kuid ei jõudnud rahvuskoondisesse. Läbimurde treenerina tegi 1990. aastatel ja väiksemate pausidega töötab tänase päevani, finaalikaotused jäävad seitsmeaastase perioodi sisse. IFFHS on ta valinud nii aasta parimaks klubi- kui koondisetreeneriks. (2p)

9. Real Madrid kergitas kevadel Meistrite liiga karikat rekordilist 13. korda, võidukates finaalis on ikoonilist särki numbriga 7 kandnud kokku kuus meest. Mullu kevadel oli särk Cristiano Ronaldo seljas. Kes oleks Reali triumfi korral seitsmes edukas number 7?
See Kataloonias sündinud mees alustas jalgpalluriteed Espanyoli akadeemias ja tegi meesteklassis debüüdi Badalonas, kuid on esindanud hoopis teise riigi koondist. Eelmisel suvel maksis Real tema eest tinglikult 35 miljonit eurot. (2p)

10. Meistrite liiga finaali publikurekord tähistab peagi 60. juubelit ja on ametlikult 127 621 pealtvaatajat. Kus linnas ja millisel staadionil selliste numbriteni jõuti?
Linnas, mis väidetavalt asutati kuuendal sajandil, elas 2017. aasta seisuga veidi üle 600 000 inimese. Tõeliselt suureks sai linn 19. sajandil, kui oluliste elualadena kerkisid esile kemikaali-, laeva- ja tekstiilitööstus. 2018. aastal mängis seal külalisena vähemalt kaks Eesti jalgpallurit.
Staadion on koduks riigi koondisele, tänasel päeval mahutab areen 51 866 pealtvaatajat. Meistrite liiga finaali on seal peetud ka 1976. ja 2002. aasta kevadel. (1+1p)


3. plokk - SUURLIIGAD

11. Eelmisel aastal langes Bundesligast välja viimane liiga asutajaliige. Siiski on endiselt kuus klubi, kes küll polnud liiga asutamise juures, aga pole kordagi sealt välja langenud. Anname vihjeks kronoloogiliselt klubide Bundesliga debüüthooajad: 1) 1965/66, 2) 1979/80, 3) 1997/98, 4) 2008/09, 5) 2011/12, 6) 2016/17. Mis klubid? (3p, Iga õige 0,5p)

12. Mis aasta? (2p)

  • Sel aastal võitis viimati Hispaania meistritiitli Athletic Bilbao.
  • Sündisid Avril Lavigne, Katy Perry, Valerie Adams.
  • Juventus võitis Itaalia meistritiitli ja Euroopa karikavõitjate karika, Platini lõi nende eest 20 väravat.

13. See jalgpallur alustas oma teekonda tipu suunas 8-aastaselt ja kaks aastat hiljem nägi noormees pealt, kuidas isa tappis ära tema ema. Ta küll kaalus pärast seda jalgpallist loobumist, aga tänu oma onule, kes oli toona koondise kapten ja praegu peatreener, otsustas ta siiski jätkata. 22-aastaselt (2007) vahetas ta koduriigi klubid Dortmundi Borussia vastu, kus lõi tõeliselt läbi. Oma riigi koondises on mehe numbrid 104/21. Palju on ta võitnud individuaalseid auhindu, aga tulnud ka Saksa meistriks ja jõudnud Meistrite liiga finaali. Kes on see kurva minevikuga jalgpallur? (2p)

14. Merseyside'i derbi on alati tuline olnud. Pikalt oli Evertoni fännide pilkesubjektiks üks Liverpooli pallur ja tema väidetav narkootikumide tarbimine. Kui mees 1999. aastal derbis Evertonile värava lõi, siis tähistas ta seda nii, et heitis end otsajoone peale pikali ja matkis triibu ninna tõmbamist. Liverpooli treener Gerard Houllier proovis seda küll tõsimeeli heastada ja väita, et tema hoolealune matkis muru söömist, aga keegi seda millegi pärast ei uskunud ja küsitav mängija sai ka trahvi. Kuigi Liverpoolis lõi ta väga palju väravaid, siis Inglismaa koondises jäid tema numbrid 26/7. Kes on see maias jalgpallur? (2p)

15. Läbi pika jalgpalliajaloo on kübaratrikke löönud paljud-paljud mängijad, aga tõenäoliselt väga vähesed (BBC andmetel mitte keegi, aga ei hakka omalt poolt kinnitama) on suutnud lüüa sellise nagu endine West Hami kaitsja Alvin Martin. Sündis see 1986. aastal Newcastle Unitedi vastu ja Martin poleks saanud seda teha ilma Martin Thomase, Chris Hedworthi ja Peter Beardsleyta. Mis oli Alvin Martini kübaratriki juures ajaloolist? (2p)


4. plokk - EESTI

16. Välistreenerid on Eestis saanud tavaliseks nähtuseks, näiteks 2018. aasta peale asjatas neid Eestis kokku viis. Milline Eesti klubi usaldas aga juhendamise esimesena välistreenerile?
Teerajajaks sai 28-aastane ungarlane Franz Woggenhuber. Klubi on kahel korral tulnud Eesti meistriks ja korra karikavõitjaks. Mitu hetkel Eesti koondise radaril olevat mängijat on nende kasvandikud. (2p)

17. Tänavu lõi Liliu kõrgliiga parimaks väravakütiks saamiseks 31 väravat, mullu oli kuldseks saapaks piisav 27 ja tunamullu 25 tabamust. Mis on väikseim väravate arv, mille Eesti kõrgliiga ühe hooaja parim väravakütt on pärast taasiseseisvumist löönud ja kes oli see mees?
Mendelejevi tabelis tähistab küsitav number Alumiiniumit; F1 sarjas kasutas seda viimati Pastor Maldonado; ragbis on ühel võistkonnal väljakul just nii palju mängijaid; suvel tuli selle numbri all maailmameistriks N'Golo Kante, kandnud on ka Eusebio ja Jürgen Lorenz.
Mees, kes tähistab sünnipäeva 10. veebruaril, on kuldse saapa võitnud kahel korral. (1+1p)

18. Küsitav mängija on erinevatel aegadel (sama meeskonda esindades) koos platsil olnud näiteks Pavel Londaku, Enar Jäägeri, Karl Mööli, Aleksander Saharovi, Mihkel Ainsalu, Rimo Hundi, Jürgen Veberi, Jarmo Ahjupera, Martin Reimi ja Tihhon Šišoviga. Koondisemängude arvult platseerub ta Meelis Rooba ja Ilja Antonovi vahele. Kes? (2p)

19. Küsime kolme nüüdseks Eesti liigasüsteemist kadunud klubi. Vasakult(Kolm õiget 2p, kaks õiget 1p)

  • Pidas oma seni viimase mängu liigasüsteemis Tallinn C.F.-i vastu ja võitis 10:1. Neli väravat lõi hiljem kõrgliigas mänginud ründaja, kes nüüd 26-aastane. Alevikus 2016 seisuga 522 elanikku.
  • Pidas oma seni viimase mängu liigasüsteemis FCF Järva-Jaani vastu ja võitis 4:2. Aasta hiljem kaotas koduväljakul Rahvaliiga finaali. Linnas 2018 seisuga 4050 elanikku.
  • Pidas oma seni viimase mängu liigasüsteemis FC Elva vastu ja võitis 2:1. Meeskonda on esindanud näiteks Dmitri Kruglov, Tõnis Vanna ja Aleksandr Altosar. Külas 2011 seisuga 217 elanikku. 

20. Eesti rahvuskoondis on pidanud ametlikke mänge 91 rahvuskoondisega, lisaks mitteametlikud mängud näiteks Baskimaa ja Andaluusiaga. 6. oktoobril 2006 oli A. Le Coq Arenal meie vastaseks aga üks klubi, kui Andres Operi 21. minuti väravast 1:0 võitsime. Mis klubi?
Vastaste ridadesse kuulusid näiteks Emmanuel Boakye (Ghana), Eddy Bosnar (Austraalia) ja Everton Ramos da Silva (Brasiilia). Muidu kuulus meeskonda ka üks eestlane, kes küll tolles mängus esindas meie koondist. Klubi tegutseb endiselt, seni viimane hooaeg lõpetati riigi kõrgliigas kümnenda kohaga. (2p)


5. plokk - VARIA

21. Hugo Lloris pole teadagi ainus purjuspäi autorooli kippunud jalgpallur. Meie küsime veel kahte seesugust mängumeest. Esimene neist, moslem, tegi oma tembu 6. detsembril 2016. Küsitav kinnitas kahetsedes, et tegelikult alkoholi ei tarbi ja kõik juhtus tahtmatult, ometi sai ta tehtu eest toonaselt klubilt nädalapalga ulatuses (54 000 naela) trahvi. Tänavu alustas see 35-aastane poolkaitsja, Meistrite liiga võitja ning Hispaania ja Inglise meister oma karjääri jooksul teist perioodi Olympiakoses.
Ka teine küsitav tegi oma tüki ära 2016. aasta lõpul, jõululaupäeva öösel, saades selle eest 20 000 naela trahvi. Juba 27. detsembril kuulus ta aga taas klubi eest algkoosseisu ja lõi 4:1 võidumängus ka värava. Tänavu käis see 27-aastane sportlane ka MM-il, kus ta polnud küll põhikoosseisus, ent Mehhiko vastu siiski skooris. Mänginud on ta mitmes finaalis, aga auhinnakapp veel lookas ei ole. Kes on need kaks kanget? (1+1p)

22. Tuntud jalgpallikriitik Priit Pullerits tõmbas ühe järjekordse sae käima eelmise aasta septembris, kui teda sütitas Postimehes ilmunud artkkel "Saksa võim sobib .....". Punktiirile kuulub ühe Eesti koondislase nimi. "Ja imestasin, keda küll huvitab mingi Poola klubi sisemine elu. Üks noor kolleeg vaatas seda ja imestas siiralt, et kas "kas see on ikka päris lugu?"," kirjutas Pullerits oma suusablogis. Kes klubi hoobilt ei tea, saab ehk abi, kui mõtleb mängule, kus pannakse liikuma puust seibid vineerist valmistatud ja boorhappega libestatud laual. Mis Eesti koondislane ja Poola klubi Pulleritsu ärritasid? (1+1p)

23. 1945. aastal pidasid Arsenal ja Moskva Dinamo sõprusmängu, millest kujunes täielik farss. Pealtvaatajate sõnul olid Dinamo meeskonna eest ühel hetkel väljakul lausa 15 mängijat ning võlgu ei jäänud ka Arsenal, kes tõi platsile tagasi juba eemaldatud jalgpalluri. Küsimus lihtne: kuidas meeskonnad nii teha said? (2p)

24. Seljaga on pildil Ronaldo, kes aga on näoga mees, kes võitis 2007. aastal Meistrite liiga? Lühikeseks jäänud karjääri jooksul esindas ka Newcastle'it ja Tottenhami. MM-i eel sattus autoõnnetusse ja ei saanud kodumaad esindada. (2p)

25. Laulu esitajast ei tule küll ilmselt tippjalgpallurit, kuid neid on peres niigi. "Laulnud olen ma terve elu, korralikke lugusid aga hakkasin kirjutama 12-aastaselt. "....." räägib ebaõnnestunud suhtest ja lahkumineku põhjuste leidmisest, et tulevikus end parandada," selgitas laulja ise. Kes laulab? (2p)


Record music and voice >>

VIIGILAHUTAJA: Mitu kilomeetrit on Google Mapsi andmetel praegusel hetkel Lillekülast Anfieldile, kus Liverpool ja Napoli peagi suure mänguga alustavad? 

Mängu tulemused:

1. Luubimehed                     43p
2. Copypasta                    30,5p
3. Crna Gora lapsed               29p
4. Vutisõltlased                  29p
5. Sometimes lose, always win   24,5p
6. Jamaika                      23,5p
7. Stagnatsioon                   23p

Õiged vastused:

1. Kevin-Prince Boateng
2. Sloveenia
3. Itaalia
4. Holland
5. Saudi Araabia

6. Ruud van Nistelrooy 
7. 1956 
8. Marcello Lippi 
9. Mariano Diaz 
10. Glasgow ja Hampden Park 

11. Müncheni Bayern, Leverkuseni Bayer, Wolfsburg, Hoffenheim, Augsburg, Leipzig
12. 1984 
13. Jakub Blaszczykowski
14. Robbie Fowler
15. Lõi ühes mängus värava kolmele erinevale väravavahile (Martin Thomas, Chris Hedworth, Peter Beardsley)

16. TJK
17. 13, Konstantin Nahk/Kolbassenko (1998, Lantana) 
18. Alo Bärengrub 
19. JK Luunja, Põltsamaa JK Sport, HÜJK Emmaste 
20. Almelo Heracles 

21. Yaya Toure, Roberto Firmino
22. Ken Kallaste, Kielce Korona
23. Udu tõttu 
24. Santiago Munez/Kuno Becker filmisaagast Goal!
25. Andreas Poom

Viigilahutaja: 2964 kilomeetrit

Kommentaarid

Stok   •  
12. 1984

Vale vastus.
Stok   •  
24. Seljaga on pildil Ronaldo, kes aga on näoga mees, kes võitis 2007. aastal Meistrite liiga? Lühikeseks jäänud karjääri jooksul esindas ka Newcastle'it ja Tottenhami.

Njuukast läks Reali, Tottenhami ma küll ei mäleta.
Stok   •  
17. ragbis on ühel võistkonnal väljakul just nii palju mängijaid;

Kumbas ragbis? Originaalragbis ehk rugby unionis on 15, rugby league'is 13..
17   •  
Halb vihje, sest on kaks tuupi ragbit, league ja union...
Pierre   •  
Head küsimused olid. Sain üksinda ainult 15p. aga tore oli enne tänast jalgpalliõhtut mõelda väikest mälumängu. (Y) Viiele küsimusele ei osanud isegi üldse midagi pakkuda....
Felix   •  
20p/51p Vääga rahul isegi

Sisene
JÜRGENS ITAALIAS
Ametlik: Jürgens liitus Itaalia kõrgliigaklubi akadeemiaga
HOOVIVUTILE MÕELDES
Fotod ja kommentaarid: kus saab Mustamäel jalgpalli mängida?
MUSTA MÕTISKLUSED
Sellest, kuidas mälestus lahkunud fännidest üht mängu ilmestas
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | KTM-reegel, Vaštšuk, imeväravad, sündimata ja sündinud üllatused, ABC-raamatud ...
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
24
19
2
3
80:18
59
2.
Tallinna FC Flora
23
19
1
3
66:15
58
3.
Paide Linnameeskond
24
15
4
5
51:20
49
4.
Nõmme Kalju FC
22
12
8
2
43:21
44
5.
Tartu JK Tammeka
24
8
5
11
36:41
29
6.
JK Narva Trans
24
6
8
10
35:37
26
7.
FC Kuressaare
24
4
5
15
15:56
17
8.
Viljandi JK Tulevik
23
4
4
15
22:47
16
9.
JK Tallinna Kalev
23
4
4
15
17:59
16
10.
Maardu Linnameeskond
23
4
3
16
18:69
15